VOORBEREIDING OP EERSTE KOMMUNIE HET SACRAMENT VORMSEL IN 1978 SPECIAAL KERSTNUMMER VAN „DE KLOK" Kerst-kerkbezoek door de kleinsten DE VOLGENDE AFLEVERING BINNENSTADSBLAD Drie koningen feest Koliekten op het Kerst feest Verjaardag Kapelaan Kempen DE VIERDE ZATERDAG/ZON DAG VAN DE ADVENT BOETEVIERINGEN EN PERSOONLIJKE BIECHT OUDEJAARSAVOND NIEUWJAARSDAG 1 JAN. 1978 STICHTING ZIEKENOMROEP SCHIEDAM j 16 DECEMBER 1977 - een eerste informatie - van 2 uur tot 3 uur - de openbaring des heren - Ons eigen Kerstprogramma binnenstadsblad Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke bin nenstadsparochie: Sint Liduina - O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdam- sedijk 234b, Schiedam, Tel. 26.30.95. Kerstmis In het wereldgedeelte, dat ooit het stempel van het christendom op haar lichaam droeg, is het kerstfeest altijd nog een ingrijpend gebeuren. Het religieuze element in het leven krijgt een voorrang boven alle andere aspekten van het le- vensbedrijf. Dit zal in de loop van het jaar niet zo meer gebeuren. De kerkgebouwen lopen overvol. De overvloedige plaatsruimte, ons door voorgaande generaties overgedragen, is nauwe lijks voldoende. Voor de rest van het jaar zijn zeker de grote kerkgebouwen sterk onderbezet. Kerstmis is een merkwaardig gebeuren, dat te genwoordig bijzonder afsteekt tegen de rest van het jaar. Het doet wat vreemd aan. We leven in die dagen wat anders dan anders. We gedragen ons wat anders. We zoeken en willen wat anders. Is dit feest daarom toch eigenlijk onwerkelijk? Juist om die schrille tegenstelling met de gewo ne werkelijkheid was er enige jaren geleden een nogal felle kritiek op het vieren van dit feest. Vooral het vermoeden, dat het beleven van dit feest van de vrede het niet al te nauw nam met de soberheid en de matiging, leek teveel een verraad jegens de wereld van de honger en on vrede. Honger en dorst zijn immers de grootste vijanden van de vrede. Kerstmis kreeg de schijn van de vlucht uit de werkelijkheid. Genietend van de welvaart zagen we de armen niet voor onze gesloten deuren staan. Die stemmen klinken nu niet zo luidruchtig meer. Maar wat bezielt ons in die dagen? Zijn we bezig met iets, dat eigenlijk onwerkelijk is? Zoeken we naar sentimenten, die tenslotte geen waarde hebben? Of zijn we nog op zoek naar een stukje geloof, waarmee we achter de coulissen van deze zicht bare wereld kunnen zien? Een zicht op het land van hoop en glorie. Is de werkelijkheid, waarop het menselijk hart is afgestemd, groter en wijdser dan zo gemak kelijk wordt gedacht? Kerkelijken en niet-kerkelijken vieren kerstmis op verschillende wijze. En toch schuilt er naar mijn gevoelen een gemeenschappelijk motief achter. We zijn allen, zover dat mogelijk is, vrij van het werk waarover we ons buigen moeten. Of je nu aan een werkbank staat of aan een gasfornuis, of je nu zit op een bureaustoel, je moet je rug krommen. Je over je werk buigen is een algemeen geldende Nederlandse uitdruk king. Het is de houding van een slaaf. Het is buigen of barsten. Kerstmis schakelt de arbeidswereld zoveel mo gelijk uit. Het is op straat en in het verkeer ru stiger dan ooit. We laten de wereldproblemen even los. Er is ook weinig wereldnieuws. We zoeken de geborgenheid van het gezin of fami lie. We richten onze gebogen ruggen omhoog. Je behoeft voor niemand en niets te buigen. Je komt tot jezelf. Je zit als een kleine koning rechtop in je stoel. De grote kwaal van onze tijd de rugklachten wordt wat minder pijnlijk ervaren. We beklagen de mensen die in die dagen niet thuis kunnen zijn, omdat ze dienst hebben. Werkeloosheid kan aan je hart knagen, maar de vroegere tijd met zijn onmenselijk lange werkweek en kinderarbeid was nog afschuwe lijker. Werkeloosheid betekent gelukkig nu geen armoede meer. Arbeid is een zinvolle bezigheid, maar je moet er ook voldoende vrij van kunnen zijn. Kerstmis levert vrije dagen op die een eigen accent heb ben. Het komt bij velen over als een bevrijding. Je mag een paar dagen echt jezelf zijn. Dat het dit jaar wat ongunstig valt, is dan weer jammer. Met kerstmis richt de mens zich heel nadruk kelijk op uit zijn gebogen houding over de aar de. Kortom na de „slafelijke" werken van zijn aardse staat denkt hij er weer aan dat hij door roeping ook burger is van een hogere staat en daardoor koninklijk verheven is boven al de dingen waar hij om zwoegt als een slaaf. Natuurlijk is elk weekeinde zo'n rustpunt. We hebben er echter dikwijls weer werkdagen van gemaakt, zij het dan op andere wijze. Wat be tekent Zondagsrust nu nog? De mens moet een inwendigheid bezitten, een diepte, waar hij een eigen leven vindt en beleeft. In eerste instantie hebben wij het onderscheid en de scheiding tussen arbeid en rust aan Hem te danken, wiens geboortedag wij gaan vieren. Mag ik al mijn lezers in de dagen van het kind van Bethlehem een innerlijke rust en vrede toe wensen. J. A. L. Laurent, pastoor. Op sommige dingen zeg je niet zo maar „ja", maar ook niet zo maar „neen". Je wilt eerst eens het vóór en het tégen bekijken. En dit „be kijken" heeft meestal het beste resultaat als je er met anderen over praat, die er ook mee te maken hebben. Dat zijn in dit geval: andere ouders met kinderen in diezelfde situatie; ouders die al eerder met dit bijltje gehakt heb ben en die met plezier hun ervaringen inbren gen; klassenleidsters, die zeer dicht bij uw kin deren staan; de priesters van de parochie. Die uiteindelijke dag van Eerste Kommunie ligt waarschijnlijk in de tweede helft van april of begin mei, maar tevoren moet er het een en an der gebeuren. Daarom zijn er een paar data in januari, waarop samenspraak mogelijk is: 1. op maandagavond komen de ouders van de kinderen van de St. Jans-Aloysiusschool bij el kaar in de Wilgenburg; 2. op dinsdagavond 17 januari komen de ouders van de kinderen van de Catharinaschool bij elkaar in hun eigen school in de Westmolen straat; 3. op maandagavond 23 januari komen de ouders van de kinderen van de St. Jozefschool bij elkaar in de pastorie. Singel 104. Wie mee wil doen met de voorbereiding van een kind, dat niét op één van deze drie scholen zit, kan zich aansluiten bij een van deze drie. Dit kontakt zal wellicht vlotter verlopen, als u van tevoren kontakt opneemt met de pastorie. F. Kempen, kapelaan. Nu al? In zekere zin: ja! Vóór 1 december wil de bisschop weten wanneer onze parochie hem verwacht. Allerlei bedenksels spelen mee en dan rolt er een datum uit: 23 mei. Opvallend is dan: niet in het weekeinde (vaak een afwe zigheid van verschillende ouders en kinderen); geplaatst naar het einde van het schooljaar (er is toch veel tijd tussen Pinksteren en de grote vakantie); deze vormseldag kan alle aandacht krijgen in de gezinnen (de Eerste Kommunie periode is dan voorbij). We hopen er veel goeds van voor gezinnen en parochieleven. In het weekeinde 17 en 18 december is in kapel en kerk verkrijgbaar een speciaal kerstnummer van „DE KLOK-". Daarin staan de kerstvie ringen over geheel de stad vermeld met alle bij zonderheden per dienst. We hebben een extra groot aantal besteld, zo dat vele gezinnen zo'n blad mee naar huis kun nen nemen. Prijs:/0,15. We hopen er genoeg te hebben en als er toch tekort blijken te zijn, is er altijd nog ons eigen informatieblad. N.B. In dat weekeinde ligt er ook het gewone nummer van die week tot kerstmis! Vergis u dus niet! Op de eerste kerstdag 25 december, van 2 tot 3 uur, staat de parochiekerk open om met de al lerkleinsten bij de kerstgroep te komen; mis schien met een beetje vertellen; muziek mag ook. Welkom! Op 13 januari 1978 verschijnt de volgende uit gave van onze parochiepagina. Deze zal staan in het teken van de landelijke aktie: KERKBA LANS '78 met het motto: UW INZET WAARD. Natuurlijk willen alle mensen op het kerstfeest iets goeds doen aan mensen die het duidelijk i minder hebben of werkzaam zijn op het terrein van liefdediensten. Na de eerste kollekte (welke bestemd is voor de belangen van parochie, dekenaat en bisdom) houden we de tweede en deze wordt bestemd: een deel voor de aktie „MENSEN IN NOOD", zoals in voorgaande jaren en een ander deel voor de sympathieke werkzaamheid van de ZIEKEN OMROEP SCHIEDAM Z.O.S. We hopen daarom dat u deze keer bijzonder gul bent." Op 5 januari is het weer zover (de 10e keer hier!). Welkom in de pastorie tussen 10 en 11 uur en na de mis van 19.00 uur. Heel de teestelijke beleving van het kerstfeest besluiten we aldus: In de kapel: Preek: F. Kempen, kapelaan. Zang: zondag 10.30 uur DE CREEDSINGERS met veel uit het kerstprogramma. In de kerk: Preek: J. Laurent, pastoor. Zang: zondag 09.45 uur hoogmis met zang door het herenkoor I.H.D. P.S. We houden nog wel de deur wagenwijd 1 open voor een gastkoor met orkest: Sint Jan Baptist, dat een week later komt: in de paro chiekerk om 11.15 uur op 15 januari. Hierbij verwachten we echt heel de parochie (anders doen we het niet meer). i,i 17 en 18 december koor en preekbeurt. de kapel Liduina: preek: pastoor J. Laurent, de parochiekerk: preek: kapelaan F. Kempen; zang: zondag 9.45 uur hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D.; zondag 11.15 uur een gastkoor: SENECTUTE, dat ons leidt naar kerstmis. Aan het orgel: K. Hagendoorn. Zeer terecht bereiden we ons op kerstmis voor op allerlei manieren. Een oude vertrouwde ma nier is: vragen om Gods barmhartigheid en schuld erkennen. Boeteviering: in de kapel Sint Liduina: dinsdag om 19.00 uur; in de parochiekerk Singel: dinsdag om 19.00 uur. Persoonlijke biecht: woensdagavond na de avondmis van 19.00 uur tot 20.00 uur, zaterdagmorgen 24 december van 10.00 tot 12.00 uur. Plaats: in de parochie kerk Singel, in twee biechtkamertjes: links F. Kempen, kapelaan; rechts J. Laurent, pastoor. Dit keer valt het op zaterdagavond. Het lijkt ons dan het beste om geen lofdienst te houden (zoals andere jaren). Wel zijn er op de gewone tijden de eucharistievieringen. In de kapel Sint Liduina om 18.00 uur: De pastoor houdt de predikatie en het VALE- RIUSKOOR verzorgt de zang: koorzang en sa menzang. In de parochiekerk Singel om 19.00 uur: De kapelaan preekt dan en het herenkoor I.H.D. verzorgt de zang: meerstemmig, maar er is ook samenzang. We besluiten de dienst (en het jaar) met het zingen van het TE DEUM LAUDAMUS God, U loven wij. Vindt u ook niet, dat eigenlijk niemand mag ontbreken? Zelfs als u het niet van plan was om te komen, moet u uw plannen wijzigen, want „met elkaar" gaat het heus wel en beter! N.B. Op de eerste plaats moeten de we kerk en kapel openstellen voor iedereen. Dus geen re servering van plaatsen! De „getrouwen", die op zulke dagen wel eens in de verdrukking dreigen te geraken, vragen we heel dringend toch zo gastvrij te zijn; met het advies: kom bijtijds. In de kapel Sint Liduina: zaterdagavond 24 de cember, 22.00 uur: kerstavondviering met eucharistie. Medewerking voor meerstemmige zang: het herenkoor I.H.D.ook samenzang. Celebrant: kapelaan F. Kempen. Zondag eerste kerstdag: 10.30 en 11.45 uur. Maandag tweede kerstdag: 10.30 en 11.45 uur. In de parochiekerk Singel: zaterdagavond 24 tl ll> 41 II december: 20.00 uur kerstviering voor ouders met hun kinderen en voor allen die erbij willen zijn. Medewerking van veel meisjes en jongens. Celebrant: kapelaan F. Kempen. „Het verhaal van Kerstmis, een verhaal voor jou en mij". 22.00 uur voor parochianen en gasten zang door de CREEDSINGERS; ook samenzang. Celebrant: J. Laurent, pastoor.ht om 24.00 uur voor Kerstnacht om 12 uur (24.00 uur) voor paro chianen en gasten. Celebrant: J. Laurent, pas toor. Zang door het herenkoor I.H.D. met een nieuwe mis van Perosi: Davidica, ook samen zang van kerstliederen. In deze mis is ook de doop van Jeroen Seijkens. Eerste Kerstdag: zondagmorgen: 9.45 de dage raadsmis, feestelijk voor ieder die komen wil; misschien bijzonder voor degenen die er geen nachtwerk van kunnen of willen maken. Zang door het VALERIUSKOOR; ook samenzang. Celebrant: J. Laurent, pastoor. Ook een mis om 11.15 uur (een stille mis). Tweede kerstdag: de missen om 08.30, 09.45 en 11.15 uur. N.B. Dus geen mis op: eerste kerstdag om 08.30 en 17.30 uur; tweede kerstdag om 17.30 uur. De tijden van de missen liggen dan een beetje anders. In de kapel: (gewoon) om 10.30 en 11.45 uur; celebrant is de pastoor. In de kerk: om 09.45 en 11.15 uur; celebrant is de kapelaan. Dus géén missen om 08.30 en 17.30 uur. Er is ook geen zang. WELKOM ON ELKAAR NIEUWJAAR TE WENSEN IN DE PASTORIE! Zoals voorgaan de jaren: kom gerust na de missen even in de pastorie om ook de parochie-verbanden te ver stevigen. Een verplicht verblijf in een ziekenhuis is niet altijd even aangenaam; het leven in een bejaar dentehuis ook niet altijd. Schiedam kent twee ziekenhuizen en ettelijke bejaardentehuizen, waar jaarlijks honderden mensen in en uit gaan, voor een kort verblijf of soms wel voorgoed. Van velerlei kant wordt geprobeerd het bestaan in een ziekenhuis en in een bejaardentehuis enigszins op te fleuren, te veraangenamen. En één van die Schiedamse instellingen die daar voor zorgt (dat althans poogt te doen) is de Zie ken Omroep Schiedam. Kortweg Z.O.S. ge- naamd. Deze Z.O.S. bestaat volgend jaar twin tig jaar en heeft zich in de jaren dat ze bestaat een plaatsje veroverd in die ziekenhuizen en be jaardentehuizen. Een plaatsje dat voor velen niet meer weg te denken valt. Zo kunnen de Schiedamse zieken iedere week minimaal 8 uur luisteren naar het werk van de Z.O.S.: op dinsdag- en donderdagavond wordt een verzoekplatenprogramma uitgezonden in Nolet en G.Z. en op zaterdagochtend een drie uur durend aktualiteitenprogramma. Daar naast krijgen de ziekenhuizen elke zon dagochtend een kerkdienst op de radio en wor den bij speciale gelegenheden als de kerstda gen, oudjaar, Sinterklaasintocht speciale pro gramma's uitgezonden. Ook de bejaardentehuizen De Harg en Spaland kunnen wekelijks luisteren naar de Z.O.S.-ra dio, als daarop verzoekplatenprogramma's ge presenteerd worden. Het nieuwe verpleegtehuis De Drie Maasstede is de nieuwe telg binnen het luisteraarsbestand van de Z.O.S. In dit tehuis zal binnenkort gestart worden met pro gramma's. Voor de tehuizen waarin geen centrale radio aanwezig is, heeft de Z.O.S. echter ook nog een hele hoop in petto. Zo worden er met grote re gelmaat quizzes georganiseerd tussen twee te huizen (b.v. Frankeland tegen Thurlede) of tus sen de twee dienstencentra die Schiedam kent. Ook worden er dia-shows gepresenteerd in de Schiedamse bejaardentehuizen, waarbij dan al le mogelijke onderwerpen aan de orde komen. Alsof dat allemaal nog niet genoeg is, is er ook nog een ploegje Z.O.S.-medewerkers dat zich speciaal richt op de slechtzienden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Voor deze bevol kingsgroep wordt eenmaal in de veertien dagen een gesproken dagblad samengesteld, dat de mensen thuis op een bandrecordertje kunnen afdraaien. Een grote groep Z.O.S.-sers staat dag en nacht klaar om al deze aktiviteiten naar behoren uit te voeren. Rond de zestig medewerkers heeft de Z.O.S. momenteel. Maar dat mogen er best - meer worden. Temeer daar de Ziekenomroep binnenkort haar nieuwe studio aan de Korte Haven gaat betrekken. Thans zit de Z.O.S. nog in een veel te kleine fietsenkelder in de Dr. Kuyperlaan 239, maar met ingang van het nieuwe jaar zit de Z.O.S. (hopelijk) aan de Kor te Haven 27. De omroep beschikt dan over meer dan tweemaal zoveel ruimte als momen teel en zal indien mogelijk ook tweemaal zoveel programma's en andere aktiviteiten gaan ontplooien. Mensen die het zieken- en bejaarden-omroep- werk willen steunen met daden of met giften, kunnen zich bij één van beide studio's melden; de telefoonnummers 705933 of 264455 draaien, of schrijven onder postbusnummer 239. Zie ook: Koliekten op het kerstfeest.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 6