Constructieve samenwerking eerstelijns-rechtshulp Plaatopname van „gouden" organist Feike Asma op Johannusorgel Vijf jaar recreatievereniging Sibeliuspleingevierd Slurqerlijke ZEEMAN'S SLEUTEL DIENST ZEEMAN het nieuwe stadsblad pagina is woensdag 71 1)1 Cl Mill .1 ID// Koffiebar „De Goede Haven, Voorzaal Julianakerk, B.K.-laan 29, Schiedam. GEBOREN J. G. M. Bravenboer-van Nugteren, z. P. O. Deul-Lang, d. P. M. J. Lobé-van Puffelen, z. A. R. den Houter-Kooiman, d. J. J. Scholte-Niehot, z. H. M. van Dijk-Buurman, d. G M. van der Meij-Hertog, z. H. Rietkerken-Holleman, d. G. A. Brökling-Brakel, z. J. S. Lindenburg-Glansbeek, d. P. H. Kemp-van Oijen, z. K. Mastik-Muntslag, z. F. Ketelaar-van der Toorn, z. M. Suzió-Stankovió, d. P. J. in 't Veld-Naaktgeboren, d. D. Dronkers-Kruizinga, d. J. W. G. M. Rutten-Kolmeijer, d. A. C. P. van Dun-Noordwijk, d. J. N. M. Bruggeman-Leenders, d. ONDERTROUWD B. C. T. Bertou, 26 jr. en M. leup, 22 jr.; J. W. Breet, 26 jr. en D. J. de Roon, 24 jr.; C. P. M. Holthuijsen, 31 jr. en M. D. W. C. Schoonbrood, 25 jr.; P. de Koster, 23 jr. en M. J. Schwagermann, 21 jr.; A. Kruijskamp, 20 jr. en V. Hanoeman, 16 jr.; P. van Santen, 25 jr. en C. J. Ponsen, 23 jr.; P. B. Stuij, 24 jr. en U. M. Poot, 20 jr. GEHUWD M. A. Zevenbergen, 25 jr. en J. A. van der Waal, 24 jr.; H. Klandermans, 25 jr. en L. B. van Aalst, 22 jr.; S. S. de Jonge, 24 jr. en M. C. de Vette, 22 jr.; S. J. van der Linden, 23 jr. en M. J. Kuiters, 24 jr.; H. Saadhoff, 21 jr. en A. D. van Toornenberg, 21 jr.; B. G. D. Antonissen, 22 jr. en C. Loef, 18 jr.; P. J. Kleijheeg, 24 jr. en M. de Reuver, 20 jr.; C. A. van Drift, 39 jr. en A. O. F. Heijdra, 30 jr.; N. Kooijmaans, 26 jr. en M. P. Berkhout, 24 jr.; F. J. J. de Koning, 24 jr. en I. H. F. Kradolfer, 24 jr.; H. A. T. van Bolhuis, 24 jr. en E. van Efferen, 18 jr.H. C. Molijn, 22 jr. en C. Stehouwer, 21 jr.; J. M. Hoppzak, 24 jr. en M. C. A. E. Crombeen, 23 jr. OVERLEDEN A. M. van Remoortel, vr. 76 jr., geh. gew. met B. A. L. Vorstenbos; A. Meijer, man 75 jr., geh. met A. de Bruyn; P. van Buuren, vr. 75 jr., geh. gew. met E. van Wijk; J. Jagt, man 49 jr., geh. met C. M. Hagen; A. M. Borsboom, vr. 68 jr.; T. Rovers, man 81 jr., geh. gew. met J. G. Streng; L. Bruggeman, vr. 50 jr., geh. met J. A. L. Verkaaik; J. A. van den Hoven, 80 jr.; J. J. van Spingelen, man 74 jr., geh. gew. met A. Schellevis; M. E. Verver, vr. 81 jr., geh. met A. Prein; J. M. G. van Brederode, vr. 86 jr., geh. gew. met D. C. J. Uijtenbroek; H. T. van den Bosch, man 49 jr. De recreatievereniging „Sibeliusplein" vierde zaterdag het eerste bestaanslustrum met festiviteiten voor jong en oud. De vereniging bestaat uit bewoners van de woonflat „Rijnmond" en van de tweehonderdvijfenzeventig bewoners hiervan zijn er honderdtien lid. Men beschikt op de 13e verdieping over een grote recreatieruimte die in de loop der jaren is onderverdeeld in drie lokaliteiten, van elkaar gescheiden door vouwwanden. Het hart van dit eigen centrum is waar een intieme bar is ingericht. Deze zien de leden als een tweede thuis waar men elkaar regelmatig kan ontmoeten voor een praatje aan de bar en waar het er altijd gezellig aan toe gaat. De exploitatie van deze bar is uiteraard in eigen beheer en bij toerbeurt wordt de dienst van barkeeper vervuld. Ook de inkoop van alles wat hier geschonken en verder genuttigd wordt is in eigen hand. Na een stormachtige toeloop in de eerste maanden van het bestaan nu vijf jaar geleden, is een gemeenschap ontstaan die niet meer is weg te denken in de flat die echter nog altijd open staat voor nieuwe leden. Niet voor niets organiseert het bestuur jaarlijks een „open avond" voor de overige bewoners waaronder eventuele nieuwkomers. Het verloop in de flat en zeker onder de leden is minder groot dan men weieens veronderstelt. In de Rijnmondflat is het niet zo dat de bewoners elkaar op de galerijen zondermeer voorbij lopen of elkaar in de liften woordeloos staan aan te staren. Door de vereniging kennen veel bewoners elkaar en zijn er al de nodige vriendschapsbanden ontstaan. Aan ontspanning wordt genoeg gedaan. Op de maandagavonden kunnen heren zowel als dames boven biljarten. De woensdagavonden zijn bestemd voor de tafeltennissers en schakers(sters). De dag daarna worden de kaarten geschud voor bridgen of klaverjassen. Zaterdag kan de oudere jeugd zich overgeven aan het ondergaan van discomuziek. Na tien uur 's avonds is het meer een sociëteit waar de ouderen komen verpozen. Door de heren wordt dit betiteld als een „doorzakavond" die „Het is een misverstand dat de Nederlandse Orde van Advocaten zichzelf een monopoliepositie op het gebied van de rechtshulpverlening zou toedenken. De balie heeft die positie niet en heeft ook nimmer gepretendeerd die te hebben. Integendeel, wij streven naar een goede samenwerking met andere rechtshulpverleners en hebben daartoe ook regelmatig en in ruime mate initiatieven ontwikkeld". Dit is het commentaar van de nieuwe Deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, mr. Max G. Rood, op de kritiek die de laatste tijd in deze op de balie wel is gehoord. Het feit dat andere hulpverleners op speciale terreinen van de rechtshulpverlening werkzaam zijn, terwijl de balie zich verantwoordelijk acht voor het totale terrein van de rechtsbijstand, staat de mogelijkheden tot een constructieve samenwerking geenszins in de weg. In het rapport van de balie „De opleiding van de Advocaat" bijvoorbeeld wordt een voorstel gedaan tot het organiseren van cursussen „Eerstelijns-rechtshulp" voor alle rechtshelpers en deze cursussen zullen ook worden georganiseerd in overleg met alle betrokken (advocaten, Bureaus voor Rechtshulp, wetswinkels etc.). Eerstelijns-rechtshulp, dat is het te woord staan van iedereen die meent een juridisch probleem te hebben om hem vervolgens de weg te wijzen naar men doorbrengt onder eigen gemeenschappelijk dak. Zondag om de veertien dagen krijgt de jeugd een filmmiddag. De voorstellingen worden gegeven met eigen apparatuur. Ook op sociaal gebied is de vereniging actief. Tijdens de ochtenduren op de doordeweekse dagen kunnen moeders met kleine kinderen deze onderbrengen in een crèche om rustig te kunnen gaan winkelen. Hiervoor zijn altijd dames beschikbaar. Opvallend groot is het medeleven onder de leden als er ergens ziekte of tegenspoed zich voordoen. Zieken worden bezocht en als het bestuur hiervan op de hoogte is, ook als die in het ziekenhuis verpleegd worden. Goede contacten bestaan met de zusterverenigingen van de flats aan het Griegplein en het Chopinplein wat van groot nut kan zijn als er conflicten zijn of dreigen te ontstaan met de eigenaars van de flats. Dit is zo'n beetje het reilen en zeilen van deze ontspanningsvereniging waarvan het bestuur bestaat uit S. Kuipers, voorzitter; mevrouw De Geus- Het bestuur van de ontspanningsvereniging „Sibeliusplein" waar zaterdag het eerste lustrum gevierd werd. Beerlink, secretaresse; P. J. Bolthof, 2e secretaris; A. Kooijman, belast met jeugdzaken; L. Blommenstijn, penningmeester; W. Goldman, 2e penningmeester; J. Waterman, administrateur die tevens de contacten met de leden onderhoudt. Voor de kleintjes bestond zaterdagmiddag het feest met het bijwonen van een poppenkastvoorstelling gevolgd door het optreden van een goochelaarsduo. De oudere jeugd genoot van disco. Voor de oudere leden was er stijlvolle dansavond met muziek van de band „De Atlantic's". Hoofdschotel was het optreden van Bonnie St. Claire en Albert West die met hun liedjes de stemming wisten op te voeren van dit feest, dat tot diep in de kleine uurtjes voort duurde. De jeugd kreeg een poppenkastvoorstelling met het optreden van een goochelaar. de oplossing, eist ten dele een andere kennis en andere vaardigheden dan afgestudeerde juristen geenszins in het voordeel boven niet-afgestudeerde rechtshelpers. Om het publiek snel de weg te kunnen wijzen dient men op die rechtsgebieden waar veel problemen voorkomen (arbeidsrecht, sociaal verzekeringsrecht, huurrecht, familierecht) goed thuis te zijn. Dit eist bijv. ook een elementaire kennis van strafbaarheid en strafrechtpleging. Omdat de eerstelijns-rechtshulp bovendien in veel gevallen sterk ingrijpt in de persoonlijke omstandigheden van de justitiabele is het de bedoeling dat ook in de nieuwe opleiding ruime aandacht wordt besteed aan andere dan strikt juridische kennis, die bij deze hulpverlening noodzakelijk wordt geacht. Andere activiteiten op het gebied van de eerstelijns-rechtshulp zijn de verdere oprichting, consolidering en uitbouw van de Bureaux voor Rechtshulp als centrale plaats in ieder arrondissement, waar een ieder die met een juridisch probleem zit terecht kan voor informatie en hulp. Nederland telt momenteel 17 van dzeeureaux voor Rechtshulp en bij de uitbreiding wordt gestreefd naar decentralisatie (o.a. door spreekuren en neven-vestigingen in stadswijken en verschillende steden en dorpen) teneinde een zo groot mogelijke bereikbaarheid voor het publiek te waarborgen. De Schiedammers hebben zich sinds jl. zaterdag als het ware vergaapt aan de „Viking", een oud Rijkswaterschip, dat al vele prominenten aan boord gehad heeft. Ook koningin Juliana is hier tijdens één van haar werkzaamheden in het land aan boord geweest. Het schip is van orgelbouwer Johannes Versteegt uit Ede, die overal in het land zijn zelfgebouwde orgel, zeg maar liever zijn derde orgel, achterna reist, als het zich ergens laat horen. Zo is nu in Schiedam, waar de „gouden" Feike Asma, dinsdagmiddag een plaat volspeelde en gistermiddag Aad van der Hoeven de kans kreeg in de Grote Kerk. Waar het orgel sinds jl. zaterdag staat opgesteld. En dat met de kinderkerstzang en het speciale concert van „Schiedam Zingt" a.s. zaterdag is te beluisteren en wel vanaf zeven en negen uur. Dit orgel is een ontwerp van Hans Versteegt (49), een 130 elektronisch orgel. Met nog meer mogelijkheden dan de vorige, die u reeds beluisterd heeft tijdens de kinderkerstzang. Carel Schulz is een meester in het bespelen van dit orgel. Groot succes behaalde hij met het bespelen van de 8ste Symfonie van Mahler in Brussel en in Gent in de St. Baafs, in samenwerking met het Londens Philharmonisch orkest. Waardoor het grote bekendheid verwierf. „Orgelmaker" Hans Versteegt is dan ook erg verrukt over zijn nieuwe aanwinst, dat hij met zijn mannen begeleid heeft tot Schiedam. Wat begonnen is als zuiver hobby, heeft nu deze professionele vlucht genomen. Het is het grootste elektronische orgel van Europa, zegt hij een beetje trots met een output van 2500 Watt. En als u dan bedenkt dat een gewone stereo installatie thuis ongeveer 20 k 40 Watt bevat, dan begrijpt u zeker wel dat u a.s. zaterdag naar een heel bijzonder orgel luistert. Om helemaal niets ten nadele van het orgel in de Grote Kerk te Schiedam te zeggen. Ongeveer vier of vijf man zijn bij dit orgel betrokken. Hans Versteegt heeft in Ede een eigen concertzaal en-dat is toch ook wel iets bijzonders. Nè de kinderkerstzang en het concert gaat het Johannesorgel naar de Grote Kerk in N aarden om tijdens de kerstdagen luister te geven aan de diensten en kerstzang. Daarna weer opnamen voor de NCRV „U zij de glorie". Zeer erkentelijk is Hans Versteegt voor de bijzondere medewerking van de havendienst in Schiedam waardoor de „Viking" een plaatsje dichtbij de Grote Kerk kreeg. LIPS- EN AUTOSLEUTELS KLAAR TERWIJL U WACHT! Broersvest 50-52, Schiedam Tel. 26.75.94. Heb je er weieens op gelet, dat wij het meest liefdeloos zijn, als we zogenaamd de waarheid zeggen? Ik bedoel als we, zoals we dat plegen te noemen, ongenadig of ongezouten de waarheid zeggen. Dat doen we bijvoorbeeld altijd als we generaliseren, als we zo in het algemeen iets zeggen, je weet wel, in een paar zinnen miljoenen mensen veroordelen. Dan zegt iemand op een visite tussen een slokje thee en een bonbon: „Die zeelui deugen geen van allen". Hup alle zeelui in de hoek getrapt. „Die gereformeerden zijn stuk voor fanatici en roomsen kun je niet vertrouwen". Hoepla, weer duizenden over de kling gejaagd. „Negers zijn een minderwaardig ras". Bens, nog eens miljoenen medemensen tegen de vlakte gesmeten. Dankzij zulke opmerkingen zijn miljoenen joden in de tweede wereldoorlog vermoord! Een generaliserend oordeel is altijd een leugen. Dan heb je ook nog de waarheidsfanatici, de mensen die altijd precies zeggen waar het op staat: die er prat op gaan, dat je goed weet wat je aan ze hebt. Een bedrijfsleider heeft het de jongste bediende, die het toch al zo moeilijk heeft, nu maar eens ongenadig gezegd, nl. dat hij een prul is. En het is de volle waarheid, want die knul is een prul. De dokter heeft het de patiënt het maar eens onomwonden gezegd; dat hij niet beter kan worden. Ook hij gaat altijd recht door zee! t Is merkwaardig dat het evangelie heel anders over de waarheid spreekt dan wij. In het evangelie zegt Jezus: „Ik ben de waarheid Hij zegt niet. „Ik zeg de waarheid". Nee, „ik ben de waarheid". De waarheid.is een persoon. Als er in de bijbel staat: „De waarheid zal u vrijmaken", betekent dat dus: „De Here Jezus zal u vrijmaken". Als je meer wilt weten over de man die vol genade en waarheid is, kom dan eens langs op de koffiebar. LET OP: zaterdag a.s. en ook 31 december zijn we gesloten. We wensen iedereen prettige kerstdagen toe. Tot ziens! JAN

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 15