DENNEN EN KERSTBOMEN OVER ANDERE LICHTFEEST IN HET DUISTER VREDE VERWACHTEN VAN ANDEREN? RUSTIGE KLEUREN HET bekende kerstliedje 'O denneboom, O denneboom', leert ons van jongsaf dat kerstbomen dennebomen zijn. Met die wetenschap zullen we wellicht tot het bereiken van de jaren des onderscheids vrede hebben. Maar zoals we in dat stadium aan alle vroegere zeker heden gaan twijfelen, wordt ook de ware identiteit van de kerstboom in twijfel getrokken. Een twijfel die niet ongegrond zal blijken, want wat ons jarenlang als den is voorgeschoteld, blijkt bij nader inzien een spar te zijn. KERSTBOOM IS EEN SPAR Bij kerstmis behoort een beschaafde make-up. VOORAL rond de kerstdagen spelen de gezinstradities een grote rol. Kerstbomen worden gekocht, de kerstversieringen voor de dag gehaald en aangevuld, de kerstkaarten verstuurd. leder gezin heeft in deze tijd zo zijn eigen wensen en gewoonten. In deze gezellige, maar wel drukke tijd moet aan veel dingen worden gedacht. Daar zijn o.a. de vele inkopen. Wees daarom zo verstandig en maak vantevoren een voorraadje. Met de conserveringsmogelijk- heden van tegenwoordig is dit wel mogelijk. DIE naamsverwarring vloeit waarschijnlijk voort uit een onzorg vuldige vertaling van de oorspronke lijke Duitse tekst van het liedje 'O denneboom'. In het Duits heette dat liedje Oh Tannenbaum, Oh Tannen- baum en in het streven om een verta ling van dat Duitse succes in de Ne derlandse Top Tien te doen belanden heeft men het met die vertaling vroe ger niet zo nauw genomen. Gemaks halve is destijds het woord Tannen baum als denneboom vertaald, ter wijl in ieder goed Duits woordenboek valt na te gaan dat het een spar had moeten zijn. Bijgevolg moet onze vroegere zekerheid dat de alom aangeprezen kerstbomen dennen waren, plaats maken voor het inzicht dat kerstbomen sparrerwzijn. de gewone blauwspar (Picea pungens Glauca) VERSCHILLEN UIT het voorafgaande zal duidelijk geworden zijn dat er wezenlijke ver schillen bestean tussen verschillen de naaldhoutsoorten. Om wat inzicht te geven in die verschillen zullen we de drie belangrijkste geslachten eens nader bekijken. Als we ons de kenmerkende verschillen die er tussen den, spar en zilverspar be staan eenmaal eigen gemaakt heb ben, dan zullen we ons in de ware hoedanigheid van ieder geslacht niet licht meer vergissen. Van de drie onderscheidt de den zich het meest van de anderen. Dennen worden in het algemeen gro te, brede bomen die op latere leeftijd grove schilderachtige tot soms zeer grillige vormen aannemen. De den herkennen we aan de vrij lange ge bundelde naalden, die afhankelijk van de soort in twee of meer stuks per bundeltje aan de takken zitten. In tegenstelling tot de den behou- KERSTMIS 1977. In een wereld van toenemend geweld. Het Vre'des- feest? Al wie niet religieus denkt lacht om de verbinding van de vre- desgedachte aan het Kerstfeest. En van hun kant hebben zij gelijk. In hun wereldse gedachten zijn Kerstbood schappen, die spreken over vrede in de wereld voor alle mensen, een lachertje. Er is geen vrede tussen de mensen. Voor een paar tientjes schopt de een de ander dood. Uit po litieke overwegingen worden mede mensen gekidnapt en ter dood ge bracht. En landen rusten zich uit met nieuwe en afschrikwekkender wa pens om verwacht geweld met ge weld te keren. En ondanks tientallen miljoenen bijbels en korans etc. zal dat wel zo blijven. Het woord is zo veel gemakkelijker aan te nemen dan de praktijk. Het wordt weer een Kerstmis ge wijd aan menselijke materiële ge neugten. Uitgaan, lekker eten, drin ken, genieten van alles wat de steeds vermaterialiseerder maat schappij mogelijk maakt. En geen gedachten wijdeij aan de geboorte van een Jezus, want dat is zo iets fik- tiefs. Misschien is het wel een sprookje. Bedacht om ons zoet te houden met het verhaal dat er eens iemand zou hebben bestaan die géén haat en wraak kon koesteren, die geweldloos kon zijn, van wie alleen maar liefde tot de medemens den spar en zilverspar hun aanvanke lijke strakke, spitse jeugdvorm. Oppervlakkig bezien lijken spar (in het latijn Picea) en zilverspar (Abies) erg veel op elkaar, maar de opletten de waarnemer zal bij nadere bestude ring opmerkelijke verschillen ont dekken. HABITUS QUA voorkomen (habitus) ver houdt de den zich tot de zilverspar als het spichtige meisje zich tot de gerijpte, zelfbewuste vrouw. De zil verspar krijgt na verloop van tijd een zeer regelmatige, wat gezette kegel vorm, terwijl de meeste sparren dik wijls wat mager en onregelmatiger uitgroeien. De karakteristiek van de zilverspar wordt door haar welrieken de hars, dikke naalden en zichte bast nog extra benadrukt. De befaamde 'dennegeur' van veel kosmetische produkten komt dan ook niet zoals de naam zou doen vermoeden van de den, maar ontstaat door verwerking van de naalden van de zilverspar. Een ander opvallend verschil tussen spar en den is het verschijn sel dat de soms zeer fraaie kegels van de zilverspar rechtopstaan, ter wijl de meer ordinaire kegels van de spar hangen. Een zeer kenmerkend verschil is voorts de wijze waarop de naalden aan de takken zitten. De naalden van de zilverspar zitten direkt op de twijg en de naalden van de spar zitten ingeplant op kleine uitstulpinkjes van de takken. Als de naalden vallen blijven die uitstul pinkjes zitten en daardoor zijn de tak ken van de spar vrij ruw en voelen de kale takken van de zilverspar glad en zacht aan. SPAR ALS KERSTBOOM OFSCHOON de vergelijking tus sen spar en zilverspar misschien wat in he.t nadeel van de eerste uitvalt, hebben" we toch de spar tot kerst boom verkozen. De reden daarvan is nogal voor de hand liggend. Het is nl. de enige als kerstboom geschikte naaldhoutsoort die op zeer ruime schaal in bosverband voorhanden is. De latijnse naam van deze sparre- soort is Picea abies en in het alge meen beschaafd Nederlands noe men we hem fijnspar. Het sparregeslacht kent behalve de fijnspar nog een groot aantal andere soorten, waaronder enkele zeer waardevolle tuinvormen. Som mige van die soorten hebben een groot aantal cultuurvariëteiten voort gebracht met een ongekende ver scheidenheid aan groeivormen. uitging. Die een boodschapper, een messias voor ons moet zijn, die we moeten navolgen. MAAR AL DE volgelingen van deze Messias en ook die van andere mes- siassen hebben in al die eeuwen en die jaren die achter ons liggen de mensheid geen vrede kunnen bren gen. Want Zijn boodschap strookte niet altijd met onze eigen, onze we reldse belangen. En die namen veel meer onze gedachten in beslag dan wat Hij volgens bijbel, koran en wat dies meer zij, zou hebben verkon digd. De ander leeft daar immers niet naar, dus kan ik het ook niet doen. En kijk nu eens wat "de anderen" ervan gemaakt hebben. Opgetuigde kerstbomen ja, maar overigens den ken en vechten voor eigen plezier en belang. Dus, wat wil je, zo komt er geen vrede. Zo blijven we de vrede verwachten van de anderen. Maar die vrede zal inderdaad nooit komen. We koppe len de vredesgedachte aan ons wel zijn. En met dat "ons" maken we die vrede tegelijk onmogelijk. We blijven verlangen en verwachten dat de an deren eens zó goed zullen worden, dat zij ons de lang verbreide vrede zullen bezorgen. Maar omdat wij in tussen aan ons eigen belang, ons eigen welzijn, blijven denken, doen die anderen dat ook. en die wereldse VOOR DE TUIN EEN zeer bruikbare spar voor de tuin en vooral voor de kleinere tuin is de Servische spar Picea omorika. Het is een slankblijvende boom met licht grijs-groene naalden. De korte, gebo gen takken geven deze spar een krachtig en tegelijkertijd sierlijk aan zien. Deze bovendien vrij snel groei ende boom neemt in volwassen toe stand niet meer ruimte in dan ongeveer 3 bij 3 meter. Een spar die de zeewind trotseert is de van de barre kust van Noord Amerika (Alaska) afkomstige Sitkas- par Picea Sitchensis. Het is een krachtige groeier met een geweldig weerstandsvermogen die ook op zeer vochtige gronden nog uitstekend gedijt. Hij heeft evenals de servische spar grijs-groene naalden. Door z'n bredere groei vraagt hij wat meer ruimte. De indrukwekkendste vertegenwoor diger van het geslacht Picea is de Siskiyouspar Picea breweriana. Deze spar die zijn oorsprong in de Rocky Mountains had heeft fraai gewelfde takken waarlangs de zijtwijgen als groen donker kantwerk gedrapeerd zijn. Buiten zijn natuurlijke stand plaats laat hij zich erg moeilijk ver meerderen en deze lastige en tijdro vende procedure brengt met zich dat kleine plantjes heel duur en moeilijk te verkrijgen zijn. Een algemeen bekende en aange plante spar is de blauwspar (Picea pungens) en de daaruit ontstane cultuurvariëteiten. Het heet dat de blauwgrijze tint van de naalden het gevolg is van de grote hoogte en de helderheid van het licht in hun natuurlijk verspreidingsgebied, de bergen van de Colorado. De genoemde planten zijn slechts een greep uit de meer dan 50 soorten van het sparregeslacht en de vele cultuurvariëteiten van ieder soort. Alleen van de fijnspar zijn er meer dan 100 cultuurvariëteiten bekend. Dat er behalve dennen nog vele andere belangwekkende kerstbomen zijn, mogen hiermee zijn aange toond. C.J. Nouse Indrukwekkend is de Siskiyouspar Picea breweriana vrede zullen wij dan ook niet ervaren; zal de mensheid waarschijnlijk nooit ervaren. TOCH KUNNEN we wel de vrede ervaren, maar alleen in ons zelf. In vrede leven met ons zelf. Zonder zelf genoegzaamheid, zonder boosheid. Vrede hebben met wat wij doen en laten. Maar dat kan natuurlijk alleen wanneer we naar ons beste weten ervan overtuigd zijn het goede te doen en het slechte te laten. Naar ons beste weten. We behoeven, ook van ons zelf, niet het onmogelijke, dus ook niet het goddelijke te verlan gen. Dat kan niet. We blijven toch immers maar mens. Maar als we dan dat mens-zijn maar tot m zijn diepste wezen willen uitpeuren. Dan komt er toch vrede in ons. leder mens ver langt in zijn hart naar vrede in en met zichzelf. Om dit te bereiken is het goed de boodschap van het Evangelie te ken nen, maar het is niet meer dan een hulpmiddel. De praktische uitwer king moet en kan uit ons zelf komen. Als u het niet zo voelt, hebt u de kracht daartoe nog niet gevonden. Maar de mogelijkheid ertoe blijft open. Daaraan herinnert ons ook het Kerstevangelie. Ook. Niet alleen. U bent er ook nog! Gezegende Kerst dagen! (Nadruk verboden). H.v. WERMESKERKEN. KERSTTAFELS vragen gewoonlijk een wit tafellaken, dennegroen, rood of groen lint en kaarsen. De kaarsen moeten zo hoog of laag zijn dat niet in de vlam gekeken kan worden. Ge bruik er minstens vier en gebruik ze alleen wanneer ze ook aangestoken worden. Geef daarbij de kamer ook wat aangepaste verlichting. Daar door worden kaarsvlammen minder schel. Uiteraard kunt u, inplaats van een wit tafellaken ook wel een andere tint nemen, maar bedenk wel dat kerstfeest een stemmig feest is, dat rustige kleuren vraagt. DE eerst kerstboom zou volgens overleveringen in het jaar 1605 in Straatsburg op straat te hebben gestaan. Deze was versierd met papieren rozen, appelen, suikerwerk en een soort slingers van goudpa pier. Als u de traditionele kerstboom gaat kopen, zoek dan een dikbetakte uit, met niet te lange jaarscheuten, die ook bovendien mooi en vol is. Als u lang plezier van uw boom wilt hebben probeer er dan een te kopen met de wortelkluit er nog aan. Plaats hem in een emmer met vochtig zand, maar wel een tlink eind bij uw warm tebron vandaan en vergeet vooral niet hem regelmatig water te geven! Daarna kunt u hem in de tuin plan ten, voorzien van goede tuinaarde. Als het gelukt is hem over to houden, gebruik hem dan niet voor de tweede keer, want dat zou z'n dood kunnen zijn. Eventueel kunt u een speciale buitenverlichting aanbrengen. DE ADVENT BELANGRIJK is het in de donkere dagen te weten wat advent betekent. Hang ook een adventskroon op. Als het eerste kaarsje brandt begint eigenlijk al een beetje de kerstvie ring. Er zijn vier kaarsjes in de kroon. Het eerste kaarsje wordt de eerste adventszondag aangestoken, iedere zondag brandt er een kaarsje bij totdat tenslotte op de eerste kerst dag alle kaarsen branden. Een adventskroon is vrij gemakkelijk te maken. Een houten hoepel omwikke len met dennegroen. Het geheel wordt aan rode linten opgehangen. De kaarsjes kunnen in kaarsenknijpers worden geplaatst. Ook al bent u geen geregelde bijbel lezer, betrek dan uw kinderen in de adventstijd bij het aloude verhaal. Zodat het kerstfeest niet ontaardt in "zomaar een feest". Maak u ter ere van kerstmis extra mooi. Natuurlijk doet iedereen hier aan mee. Inplaats van een overhemd, doet eventueel een witte colltrui van wol het heel goed bij een stemmig costuum. Dit voor echtgenoten en zonen die klagen dat ze er deze dagen zo "opgeprikt" bij moeten zitten. Bij het vele geflonker en geflakker zijn vooral de diepe gloed van fluweel en de zachte glans van zijde zeer geschikt Lurex en goudlamé blijft nog steeds aktueel. Ook de oosterse haremkledij is uitermate ge schikt voor feestelijke gelegen heden. STRALEND UW KAPSEL voor de kerst, krijgt begin december meer aandacht van uw kapper. In verband met de feest dagen ontwerpen visagisten aparte make-ups. Gewoonlijk worden de kieuren vrij neutraal gehouden, zodat ze bi) iedere kleur japon en bij iedere haarkleur en ogen passen Een der gelijke opmaak moet echter wel stralend zijn. Momenteel is de bruine met gouden opmaak hoogst aktueel. Uiteraard kunt u ook andere kleuren combinaties gebruiken, dat ligt geheel aan uw type en leeftijd. Zo kan u eventueel tewerk gaan met zilver en diverse tinten grijs. Maak het vooral niet te bont want vooral bij make-up geldt het "Ken uzelf" in hoge mate. Niet zozeer het overdadige, maar de liefde en zorg maakt van kerstmis een feest waaraan kinderen prettige herinneringen aan over moeten hou den. Een feest geeft iets blijvends, als we het samen deden, met en voor elkaar. Dit kan heel belangrijk zijn voor hun latere levensinstelling. JOKE VOS

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 26