Bestrijding van de faraomieren \jy Kleine insecten die veel overiast veroorzaken Tuberova-onderzoek voor mannen Sluiting met Kerstmis Aanmelding C.A.I. in wijken 12 en 14 vóór 1 januari '78 Verhoging van de watertarieven Voorzichtig met vuurwerk Nieuwjaarsvuur van oude kerstbomen Sluiting Bureau Huisvesting Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00 toestel 340. /y U Nieuw kantoor Havendienst HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6 - WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 "t t i-ii-i/i Tyy;* 1 >a »n;>f» tvO' n j *"r* een De laatste jaren heeft de berucht geworden faraomier of „Mornomorlum pharaonis L." zich in toenemende mate vooral in het westen van Nederland verspreid. Deze mier kan zich snel vermenigvuldigen en verspreiden en zo een ware plaag gaan vormen. Uit oogpunt van hygiëne is dit zeer ongewenst. Ook in Schiedam is de faraomier gesignaleerd en enkele malen bestreden door de Ontsmettings dienst van de VROM-dienst, in nauwe samenwerking met de afdeling Bestrijding van Ongedierte in Wageningen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. De laatste tijd blijven klachten van betekenis uit, zodat aangenomen wordt dat het ongerief binnen de grenzen is gebleven. Waakzaamheid blijft echter ge boden. Op de bewoners wordt een beroep gedaan om, zodra er faraomieren zijn opgemerkt, hiervan direct kennis te geven aan de VROM-dienst, Ringersstraat 9, telefoon: 377155, die snel maatregelen zal nemen. De faraomier is uit de tropen afkomstig en kan zich hier alleen in verwarmde gebouwen handhaven. Voor de rest wordt een warme plaats gekozen: in de buurt van de kachel, schoorsteen, oven of radiator van de c.v. Doordat het insect zo klein is, kan het overal komen; zelfs via nauwelijks zichtbare spleten en kieren tot in holten in de muur, achter lambrizeringen, enz. Daar wordt dan het nest gesticht. Ook in meubels en verpakkingsmateriaal komen nesten voor; bij een verhuizing heeft zo de verspreiding plaats. Wanneer de faraomieren zich ergens gevestigd hebben verspreiden rij zich snel door het hele gebouw of aangebouwd blok woningen. Zij kunnen een ware plaag zijn en de bewoners tot wanhoop brengen omdat men de mieren aantreft in voorraadkasten en broodtrommels, in niet hermetisch afgesloten voorraadbussen, 1 ij Dit is een werkster ran de farao mieren, in werkelijkheid 2,4 milimeter groot. in linnenkasten en op vuil wasgoed, op het aanrecht, op honden- en kattenvoer, in radio- en TV-toestellen, enz. Faraomieren rijn alles- eters, met een voorkeur voor vlees, maar geen van onze levensmiddelen is veilig voor de mieren, die door de kleinste openingen van de verpakking binnendringen. De faraomier leeft, evenals vele andere miersoorten, in „staten" of kolonies. Zwermen komen in Europa zelden voor; nieuwe kolonies worden gesticht in de vorm van dochter kolonies. De koninginnen, vruchtbare vrouwelijke individuen, zorgen voor de voortplanting. Onder normale omstandigheden verlaten rij het nest nooit, ze houden zich uitsluitend bezig i met het leggen van eieren. De koninginnen zijn ca. 4 milimeter lang, bruingeel met een donkergekleurde kop; zij leven maximaal 273 dagen en leggen gedurende het leven tot 300 eieren. De verzorging van de larven en de voedselvoorziening van het nest geschiedt uitsluitend door de in grote aantallen aanwezige onvruchtbare vrouwelijke mieren, de werksters. Ze zijn ca 2,4 milimeter lang, bruingeel met een donkergekleurde achterlijfspunt; ze leven hoogstens twee maanden. Het zijn deze werksters die, op zoek naar voedsel, de overlast veroorzaken. Gedurende een deel van het jaar zijn in de kolonie ook mannelijke exemplaren aanwezig. Ze zijn gevleugeld en ca. 3 mm. lang; zwartbruin bleekgele poten en antennen. De mannelijke dieren leven 2 tot 3 weken. De enige effectieve methode van bestrijding is het doden of onvruchtbaar maken van de koningin. Aangezien deze verblijven in goed verscholen nesten, helpt het spuiten met een insecticide weinig of niets. De enige tot nu toe bekende effectieve bestrijdlngsmethode is het laten aanbrengen van lokazen met een toegelaten bestrijdingsmiddel. Doch dit speciale middel mag alleen toegepast worden door deskundigen, in het bezit van een vergunning, uitgereikt door het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De werksters komen op het lokaas aft brengen het naar de nesten, voeden de koningin en de larven, waardoor de hele kolonie wordt uitgeroeid. Het is echter noodzakelijk dat het gehele deel van een gebouw of blok woningen, waar faraomieren voorkomen, wordt behandeld. Eerst moet nauwkeurig worden vastgesteld in hoeverre de verspreiding heeft plaatsgevonden, vóórdat de bestrijding plaats vindt. Aan de hand van deze gegevens kan tevens een raming van de kosten worden gemaakt. Zodra men faraomieren opmerkt, is het raadzaam de VROM-dienst, afd. Ontsmettingsdienst te waarschuwen. Deze pleegt overleg met de afdeling Bestrijding van Ongedierten en kan zorgen voor een doelmatige bestrijding van de faraomieren, op veilige wijze uitgevoerd. De Stichting Tuberova zal in het eerste kwartaal van 1978, te beginnen eind januari, wederom een röntgenologlsch borstonderzoek houden, ditmaal uitsluitend voor mannen boven de 40 jaar. Dit onderzoek wordt jaarljjks gehouden voor mannen, doch om de twee jaar voor vrouwen boven de 40 jaar. De opzet van het onderzoek is om bepaalde borstaandoeningen als longtuberculose en longkanker op te sporen. Tevens kunnen eventuele hart- en vaat aandoeningen ontdekt worden. Aangezien dergelijke borstaandoe ningen bij de jongere leeftijdsgroepen weinig meer voorkomt, bijjft het onderzoek beperkt tot personen boven de 40 jaar. Voor het onderzoek komen circa 15.860 mannen in aanmerking; de ervaring leert dat 80% van de opgeroepen zich ook aan het onderzoek onderwerpen, Zoals gebruikelijk bij het Tuberova-onderzoek zullen de in aanmerking komende personen een individuele oproep ontvangen. Om misverstanden te voorkomen zal ditmaal bij de oproep een In verband met Kerstmis en Nieuwjaar, waarbij de gemeentelijke diensten op maandag 26 de cember tweede kerstdag uiteraard gesloten zijn, zal van de Gemeenschappelijke Openbare Bi bliotheek de centrale aan de Lange Haven 131 bovendien op de zaterdagen 24 december en 31 december vroeger gesloten zijn, nl. om 16.00 uur. Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 zal op eerste kerstdag en op Nieuwjaarsdag gesloten zijn. Op tweede kerstdag 2b december is het museum geopend van 12.30 uur tot 17.00 uur. De Reinigingsdienst zal op tweede kerst dag 26 december geen huisvuil ophalen. Men wordt verzocht de plastic vuilniszakken niet buiten de deur te zetten, daar deze eerst op donderdag 29 december worden opgehaald. Aangezien het Openbaar Slachthuis en de Keuringsdienst van vlees op maandag 26 de cember gesloten zal zijn, wordt de veehouders verzocht van het hebben van destructiemate- riaal zo vroeg mogelijk op zaterdag kennis te geven. Decentrum-markt in de Lange Kerkstraat/Broersveld sluit op vrijdagmiddag 23 december reeds om 15.30 uur, zulks in ver band met een uitvoering in de Grote kerk die avond. bijsluiter worden gesloten, gesteld in drie talen, nl. Nederlands, Turks en Marokkaans. Als financiële bijdrage in de kosten van het onderzoek wordt van de onderzochte personen een geheel vrijwillige bijdrage van 3,50 per persoon gevraagd. Dit is niet verplicht en dit verzoek mag geen belemmering zijn om toch aan het onderzoek deel te nemen. Het onderzoek zal gebeuren op vier plaatsen in de stad en wel het kruisgebouw aan het Bachplein en in drie schoolgebouwen aan resp. de Stadhouderslaan 30, de De Wildestraat 65 en de Buys Ballotsingel 108. De plaatsen zullen met borden worden aangegeven. In een later stadium zal nog bekend worden gemaakt waar precies en op welke tijden de onderzoekingen plaatsvinden. De aansluiting van een woning op de Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.) te Schiedam is gra tis, wanneer men zich direct b(j de aanleg meldt als abonnee. Wanneer men dit later doet, dan is men een bedrag van 100,verschuldigd, zoals gesteld is in artikel 19 lid IB van de ver ordening op de C.A.I., welk artikel ook staat vermeld in het verstrekte Informatieboekje over de CA.I. De Technische Bedrijven van de gemeente Schiedam wijzen erop dat dit entreegeld van 100,in rekening zal worden gebracht aan de bewoners van de wijken 12 en 14, wanneer zij zich na 1 januari 1978 opgeven als abonnee. Zoals aangegeven op de kaart in het Informa tieboekje wordt wijk 12 begrensd door: Juliana- laan, Ary Prinslaan, Aleidastraat, Vlaardinger- dijk, Rembrandtlaan, Rubensplein en Rubens laan. Wijk 14 wordt begrensd door: Penning laan, Prins Bernhardlaan, Westerkade, Nieuwe Haven en Burg. Knappertlaan. Verder wijzen de Technische Bedrijven op het volgende: Als een storing door de Centrale Antenne In richting wordt veroorzaakt zal spoedig, maar in elk geval binnen 24 uur, met de opheffing van de storing worden begonnen. Hieraan zijn géén kosten verbonden. Echter, bij het ongegrond inroepen van de storingsdienst (bv. wanneer de storing in het toestel rit) wordt 25,in reke ning gebracht. Ook dat staat in het Informatie boekje. Volgens een besluit van de Gemeenteraad zul len de drinkwatertarieven per 1 januari 1978 verhoogd worden. Het vastrecht wordt met 7,1% verhoogd van 42,tot 45,per jaar en het tarief per kubieke meter wordt met 8,4% verhoogd van/ 1,55 naar/ 1,68. De Schiedam- se gezinnen verbruiken ca. 95 m3 drinkwater per jaar. Daarvoor betaalde men fai 1977 f 189,25 en in 1978 zal dat zijn 204,60, een stijging met 8,1%. Van de verhoging van 13 ct. per m3, moet de gemeente Schiedam echter 10,5 cent afdragen aan de Drinkwaterleiding Rotterdam, in ver band met de verhoging van de inkoopprijs. De verwachting is dat in 1978 rond 5.220.000 m3 water van Rotterdam ingekocht zal worden, een stijging met 3,7% vergeleken met 1977. De afzet aan de grootverbruikers zal naar raming met 2,6% stijgen tot 1.759.000 m3 en aan de kleinverbruikers met 4,4% tot 2.986.250 m3 per jaar. Het lekverlies in het leidingnet wordt geraamd op 474.000 m3 wat aanmerkelijk minder is dan de 600.000 in voorgaande jaren. De „doorlichting" van het Schiedamse leiding net, welke begin 1977 plaats had, heeft tot goede resultaten geleid. Om de hinder en de schade door het afsteken van vuurwerk zoveel mogelijk te beperken, zjjn in de gemeente Schiedam een paar regels vast gesteld voor het afsteken en de verkoop van vuurwerk. Het afsteken van vuurwerk is alleen toege staan vanaf 31 december 23.00 uur tot 1 januari 130 uur. De verkoop van vuurwerk is gebonden aan een vergunning van B. en W. en mag slechts gebeuren in de periode van 27 december tot en met 31 december. De politie controleert of men zich hieraan houdt. Personen beneden de achttien jaar mogen geen vuurwerk bjj zich hebben. Maar afgezien van deze officiële regels, blijft het bovendien geboden om zeer voorzichtig om te gaan met het vuurwerk. Elk jaar opnieuw ra ken talloze mensen gewond bij het onvoorzich tig omgaan met vuurwerk en er wordt boven dien vaak schade mee aangericht, zelfs brand veroorzaakt. Het is zaak om de gebruiksaan wijzing die bij het vuurwerk wordt verstrekt eerst goed te lezen. En geeft kinderen nooit vuurwerk in handenl Bovendien ondervinden veel mensen echt hin der van het lawaai van het vuurwerk. Ook die ren worden er schrikachtig en angstig door. Deze overlast wordt des te groter wanneer het vuurwerk vóór oudejaarsavond wordt ontsto ken, wat bovendien nog verboden is ook. Evenals^ in de voorgaande jaren het geval was, zal ook ditmaal op maandagavond 2 januari 1978 een algemene verbranding van oude, afgedankte kerstbomen plaatsvinden. Deze „Nieuwjaars vu ren" zullen om 19.00 uur ontstoken worden op twee plaatsen, nl.: -in Groenoord op het Bachplein, tussen het wijkgebouw en het vijfde flatgebouw; -aan de Westfrankeiandsedijk, nabij de ingang van Wilton Fijenoord. De oude kerstbomen kunnen op acht plaatsen ingeleverd worden. Voor de bereidwillige medewerking om deze bomen in te leveren, wordt per boom een kwartje uitbetaald. Dit inleveren kan gebeuren op de beide verbrandingsplaatsen (Bachplein en Westfrankeiandsedijk) waar personeel van de gemeentelijke diensten aanwezig is van 9.00 uur 's morgens tot de ontsteking om 19.00 uur 's avonds. Bovendien kunnen op 2 januari de bomen tussen 9.00 uur en 12.30 uur worden ingeleverd (met betaling van een kwartje) op de volgende plaatsen: - Rozenburgcrplein - Van 't Hoffplein - Parkweg, hoek Mgr. Nolenslaan - Dr. Wibautplein, nabij het wijkcentrum - Frans Halsplein - het nieuwe terrein van de V.R.O.M. dienst, Ringersstraat 9 op het industriegebied. Het gemeentelijke Bureau Huisvesting, Korte Haven 27, zal in verband met de voorbereidin gen voor de verhuizing van dit bureau naar het nieuwe kantoor aan de 's -Gravelandseweg 567 tussen kerst en nieuwjaar, op 27, 28, 29 en 30 december 1977 alsmede op 2 januari 1978, voor het publiek gesloten rijn. Om misverstanden te voorkomen: het Bureau Huisvesting blijft na 2 januari 1978 en tot na dere aankondiging gevestigd op het adres Korte Haven 27. Het nieuwe semi-permanente kantoor van de gemeentelijke Havendienst is aan de Havenstraat 6 gevestigd. De havenmeester heeft een mooi uitzicht op de schepen in de Wilhelminahaven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 6