een „bleekgezicht" Vakantieprogramma's clubhuiswerk Plaatopname van „gouden" organist Feike Asma op Johannusorgel ooooooooooo Europa 's grootste beurs voor doe-het-zelf artikelen Constructieve samenwerking eerstelijns-rechtshulp Rijden in de winter Unieke geboorte van KARWEI '78 UTRECHT HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 2? VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 Saki's zijn zeer zeldzame, langharige apen, die in de oerwouden van Zuid- Amerika nog maar zelden voorkomen. Het mannelijke exemplaar is zwart behaard en heeft een wit gezicht, hetgeen hem een bizar uiterlijk geeft. Het vrouwtje is grijs, óók in het gezicht en samen vormen zij aldus een merkwaardig paar. Dierenpark Wassenaar, die als enige Zoo in Nederland gastvrijheid verleent aan een Saki-paar, heeft onlangs de geboorte van een Saki (een mannetje) mogen beleven. Daarmee werd de grote zorg, waarmee het Saki- paar wordt omringd, beloond. Die zorg bestaat onder andere daaruit, dat men de Saki's (die gewend zijn aan de tropische warmte en vochtigheid van de Amerikaanse oerwouden) heeft ondergebracht in het Junglehuis, waar een tropische en vochtige oerwoudsfeer heerst, zodat zij zich qua klimaat en omgeving volkomen thuisvoelen. Ook kunnen de Saki's (die altijd in bomen leven) hun klimwoede volkomen botvieren in het Junglehuis. Wat hun voeding betreft; deze bestaat uit bladeren, bessen, bloemen en kleine vogeltjes. Het paar heeft dus nu een zoon, die aanvankelijk permanent werd gekoesterd in moeder's armen, maar die nu al op de rug en schouders van mama klimt. Een flinke, gezonde bleekgezicht-baby. Voor de kerstvakantie stelden de plaatselijke clubhuizen weer programma's samen die er tot en met 30 december als volgt uitzien: HOF VAN CYRENE In de Hof van Cyrene, Schiekade 54, is zaterdagavond a.s. een kerstviering voor jong en oud, aanvang 7 uur. Kinderen voeren een kerstspel op terwijl pater Ribberink zal voorgaan in een viering van de eucharistie. Na afloop een wel voorziene kersttafel. Op tweede kerstdag een „Kerstbal" voor jong en oud, aanvang 8 uur.- Muzikale medewerking verleent het ensemble „De Daconja's". Dlfisdag 27 december een spelletje sin stuif voor kinderen van 3 tot 13 jaar, van 2 uur tot 3.30 uur. Van 6.30 uur tot 8 uur naaiclub voor meisjes van dezelfde leeftijden. Van 7 tot 9 uur is er houtclub voor jongens van 9 tot 13 jaar. Voor alle drie de activiteiten zijn de kosten twee kwartjes. Woensdag 28 december: van 5.30 uur tot 7 uur naaiclub voor meisjes van 14 tot 20 jaar, kosten twee kwartjes. Van 8 uur tot 12 uur: vrouwenclub voor achttienjarigen en ouder, kosten twee kwartjes. Donderdag 29 december: van 4.30 uur tot 6 uur kindersoos, leeftijd 3 tot 8 jaar. Van 6.30 uur tot 8 uur: tienfersoos, leeftijd 9 tot 13 jaar. Van 8 uur tot 11 uur: jongerensoos, leeftijd 14 tot 20 jaar. Voor alle drie twee kwartjes toegang. Vrijdag 30 december: 6 uur een filmvoorstelling voor jong en oud met als hoofdfilm „Jungle Book". Toegang/ 2,50. Van 8 tot 11 uur kaartclub, leeftijd 15 jaar en ouder, kosten twee kwartjes. SINT JORIS DOELE Woensdag 28 december 's middags half drie filmvoorstelling en vrijdag dezelfde tijd een opdrachtenspel. Vanaf 27 december starten wij onze grootse vuurwerk verkoop. Zeer grote sortering. Fa. Th. En- gering Troelstralaan 113, tel. 703031. WASMACHI NES, zo van de fabriek, l-et op!!! Snelwassers 125, langzaamwassers 275, combinaties 395,cen trifuges 89,koelkasten 219,wasautomaten f 350,—; Indesit 379,—; AEG Turnamat S 799, Desgewenst gemakkelijke betaling. HOWACO, Edi- sonstraat 47b, Schiedkm. Tel. 152984. CENTRUM DUKDALF In het Centrum Dukdalf in Schiedam- Zuid (Rijnstraat) is vanaf dinsdag 27 december t/m vrijdag 30 december dagelijks vanaf 10 uur een „Open Huis" voor kinderen van 6 tot 12 jaar. In de Jaarbeurshallen te Utrecht zal van donderdag 26 tot en met zondag 29 januari de 11e Doe-Hct-Zelf beurs „Karwei" voor het publiek geopend zijn. Ruim 300 firma's geven hier tezamen een volledig overzicht van datgene wat vandaag de dag de doe-het-zelver ten dienste staat. Geheel overeenkomstig de enorme vlucht die „doe-het-zelf' in de laatste decennia genomen heeft, plegen vele duizenden partikuliere „zelfklussers" zich hier jaarlijks te oriënteren en nieuwe ideeën voor onderhoud en verfraaiing van huis en hof op te doen. Tegelijkertijd met de Vakbeurs KARWEI vinden op het Jaarbeursterrein nog drie beurzen op het gebied van vrijetijdsbesteding plaats, te weten: Kreatief (voor kreatieve handvaardigheden), vakantie (toerisme en rekreatie) en muziek (professionele en amateuristische muziekbeoefening). De beurzen zijn dagelijks van 10.00- 17.00 uur geopend. De Schiedammers hebben zich sinds jl. zaterdag als het ware vergaapt aan de „Viking", een oud Rijkswaterschip, dat al vele prominenten aan boord gehad heeft. Ook koningin Juliana is hier tijdens één van haar werkzaamheden in het land aan boord geweest. Het schip is van orgelbouwer Johannes Versteegt uit Ede, die overal in het land zijn zelfgebouwde orgel, zeg maar liever zijn derde orgel, achterna reist, als het zich ergens laat horen. Zo is nu in Schiedam, waar de „gouden" Feike Asma, dinsdagmiddag een plaat volspeelde en gistermiddag Aad van der Hoeven de kans kreeg in de Grote Kerk. Waar het orgel sinds jl. zaterdag staat opgesteld. En dat met de kinderkerstzang en het speciale concert van „Schiedam Zingt" a.s. zaterdag is te beluisteren en wel vanaf zeven en negen uur. Dit orgel is een ontwerp van Hans Versteegt (49), een 130 elektronisch orgel. Met nog meer mogelijkheden dan de vorige, die u reeds beluisterd heeft tijdens de kinderkerstzang. Carel Schulz is een meester in het bespelen van dit orgel. Groot succes behaalde hij met het bespelen van de 8ste Symfonie van Mahler in Brussel en in Gent in de St. Baafs, in samenwerking met het Londens Philharmonisch orkest. Waardoor het grote bekendheid verwierf. „Orgelmaker" Hans Versteegt is dan ook erg verrukt over zijn nieuwe aanwinst, dat hij met zijn mannen begeleid heeft tot Schiedam. Wat begonnen is als zuiver hobby, heeft nu deze professionele vlucht genomen. Het is het grootste elektronische orgel van Europa, zegt hij een beetje trots met een output van 2500 Watt. En als u dan bedenkt dat een gewone stereo installatie thuis ongeveer 20 40 Watt bevat, dan begrijpt u zeker wel dat u a.s. zaterdag naar een heel bijzonder orgel luistert. Om helemaal niets ten nadele van het orgel in de Grote Kefk te Schiedam te zeggen. Ongeveer vier of vijf man zijn bij dit orgel betrokken. Hans Versteegt heeft in Ede een eigen concertzaal en dat is toch ook wel iets bijzonders Nè de kinderkerstzang en het concert gaat het Johannesorgel naar de Grote Kerk in Naarden om tijdens de kerstdagen luister te geven aan de diensten en kerstzang. Daarna weer opnamen voor de NCRV „U zij de glorie". Zeer erkentelijk is Hans Versteegt voor de bijzondere medewerking van de havendienst in Schiedam waardoor de „Viking" een plaatsje dichtbij de Grote Kerk kreeg. Zowel de auto als de automobilist moeten goed voorbereid de winter ingaan. Wat er aan de auto moet gebeuren is genoegzaam bekend: banden kontroleren, antivries niet vergeten enzovoort. De bestuurder zelf kan zich ook instellen op de gewijzigde r ij- om sta ndigheden die de winter zich meebrengt -Overweeg of een slip-kursus geen zin zou hebben. -Maak elke keer dat u in de auto stapt al is het maar voor een kort ritje de veiligheidsgordels vast. -Houdt afstand, zeker bij mist of gladheid. -Houdt 's avonds het weerbericht in de gaten, zodat u 's ochtends niet vo6r verrassingen komt te staan. -Sta liever wat vroeger op dan dat u in de schemering in het spitsuur moet gaan jakkeren. -Neem de moeite om alle ruiten damp en ijsvrij te maken voordat u gaat rijden. -Probeer lopend of het glad is in plaats van met de auto. -Wees voorzichtig met plotselinge temperatuurwisselingen (ijzel, mist). -Wees rond de feestdagen extra voorzichtig. Vee! automobilisten zijn dan in gedachten al thuis. -Zorg ervoor dat alle verzekeringspremies op tijd betaald zijn. -Glaasje op... laat je rijden (of blijf slapen)! Wij wensen u een ongeschonden negentienachtenzeventig toe! „Het is een misverstand dat de Nederlandse Orde van Advocaten zichzelf een monopoliepositie op het gebied van de rechtshulpverlening zou toedenken. De balie heeft die positie niet en heeft ook nimmer gepretendeerd die te hebben. Integendeel, wij streven naar een goede samenwerking met andere rechtshulpverleners en hebben daartoe ook regelmatig en in ruime mate initiatieven ontwikkeld". Dit is het commentaar van de nieuwe Deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, mr. Max G. Rood, op de kritiek die de laatste tijd in deze op de balie wel is gehoord. Het feit dat andere hulpverleners op speciale terreinen van de rechtshulpverlening werkzaam zijn, terwijl de balie zich verantwoordelijk acht voor het totale terrein van de rechtsbijstand, staat de mogelijkheden tot een constructieve samenwerking geenszins in de weg. In het rapport van de balie „De opleiding van de Advocaat" bijvoorbeeld wordt een voorstel gedaan tot het organiseren van cursussen „Eerstelijns-rechtshulp" voor alle rechtshelpers en deze cursussen zullen ook worden georganiseerd in overleg met alle betrokken (advocaten, Bureaus voor Rechtshulp, wetswinkels etc.). Eerstelijns-rechtshulp, dat is het te woord staan van iedereen die meent een juridisch probleem te hebben om hem vervolgens de weg te wijzen naar de oplossing, eist ten dele een andere kennis en andere vaardigheden dan afgestudeerde juristen geenszins in het voordeel boven niet-afgestudeerde rechtshelpers. Om het publiek snel de weg te kunnen wijzen dient men op die rechtsgebieden waar veel problemen voorkomen (arbeidsrecht, sociaal verzekeringsrecht, huurrecht, familierecht) goed thuis te zijn. Dit eist bijv. ook een elementaire kennis van strafbaarheid en strafrechtpleging. Omdat de eerstelijns-rechtshulp bovendien in veel gevallen sterk ingrijpt in de persoonlijke omstandigheden van de justitiabele is het de bedoeling dat ook in de nieuwe opleiding ruime aandacht wordt besteed aan andere dan strikt juridische kennis, die bij deze hulpverlening noodzakelijk wordt geacht. Andere activiteiten op het gebied van de eerstelijns-rechtshulp zijn de verdere oprichting, consolidering en uitbouw van de Bureaux voor Rechtshulp als centrale plaats in ieder arrondissement, waar een ieder die met een juridisch probleem zit terecht kan voor informatie en hulp. Nederland telt momenteel 17 van dzeeureaux voor Rechtshulp en bij de uitbreiding wordt gestreefd naar decentralisatie (o.a. door spreekuren en neven-vestigingen in stadswijken en verschillende steden en dorpen) teneinde een zo groot mogelijke bereikbaarheid voor het publiek te waarborgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 22