NIEUWE PEUGEOT 305 I ALFA ROMEO'S NIEUWSTE Wereld op Wielen NIEUWE AUTO ALARMINSTALLATIES jawl Lander Graziella, caravan van het jaar 1978 Tokio Motor Show bracht veel nieuws Fiat 127 bestelwagen ESCORT VERBETERD Sosch-Aiito-Alarw 5^» Giulia Super wordt Giuletta 1,6 k Tweede auto populair FRED v/d VLUGT AUe koffiedlkkijkere zijn behoorlijk de mist in gegaan. Spionnen uit de autowereld en journalisten die er werkelijk verstand van dachten te hebben verkondigden al geruime tijd, dat Peugeot op het punt stond een nieuwe 405 te introduceren als opvolger van de jarenlange zo populaire 404. Inderdaad lanceerde Peugeot dezer dagen een nieuw model dat ook bedoeld is om het „gat" tussen de 304 en 504 op te vullen, maar de wagen kreeg niet de type- aanduiding „405" mee.en ook niet de verwachte 1600 Peugeot/Renault motor, die deze twee Frame fabrieken gezamenlijk bouwen in de nieuwe fabriek in Douvrin in Noord-Frankrijk. Pas bij de persintroduktie, begin november, onthulde Peugeot het voor de autowereld uniek verborgen gehouden geheim: de nieuwe Peugeot gaat 305 heten en zal geleverd worden naar wens met een door Peugeot nieuw ontwikkelde 1300 cc of 1500 cc motor in drie uitvoeringen, als GL (het basis model met de wat verwarrende wijdse naam: Grand Luxe), als GR (Grand Routière) en als SR (Super Routière). De twee eerste uitvoeringen zijn voorlopig alleen leverbaar met de 1300 cc motor, het topmodel wordt voorzien van de nieuwe 1500 cc motor. Beide motoren zijn modern gebouwde vier cilinders met een aluminium motorblok en cilinderkop, een vijfmaal gelagerde krukas en een door middel van een ketting aangedreven bovenliggende nokkenas. De 1300 cc krachtbron heeft een vermoeen van 65 PK (47,8 kW) bij 6000 t/m de 1500 cc 74 PK (54,4 kW) bij eveneens 6000 t/m. Volgens fabrieksopgave ligt de topsnelheid van de kleinste motor op de rond de 147 km/uur, de anderhalve liter heeft een top van 153 km/uur. De motor in de nieuwe 305 is onder een hoek van 20 graden dwars voorin geplaatst en de aandrijving geschiedt op de voorwielen. Uit deze eerste opsomming van technische specificaties valt al op te merken dat Peugeot vóór alles een moderne auto heeft gecreëerd die geheel past in de rij van modellen waarmee deze Franse fabriek zo succesvol op de markt is: de 104, de 304, de 504 en de 604. Het carrosserie- ontwerp is traditiegetrouw weer van de Italiaanse bouwer Pininfarina en toont duidelijk het bekende Peugeot gezicht: een wat tijdloze, maar zeer gedistingeerde 4-deurs wagen, plaatsbiedend aan vier personen, wel doordacht en keurig van afwerking, zonder overdadige luxe. Het dashboard zou men trouwens best sober kunnen noemen evenals de uitvoering van de basismodellen GL en GR, die bijvoorbeeld hoofdsteunen op de voorstoelen node missen. Het is trouwens opmerkelijk, dat op de 305 een schuifdak als „optional extra" staat vermeld, zelfs op het topmodel de SR. Bepalend voor het al dan niet voeren van extra's is natuurlijk de prijs. Aangezien de wagen echter pas in maart in ons land leverbaar zal worden, is daarover nog niets bekend. Natuurlijk zal die prijs liggen tussen die van de 304 en de 504, maar vermoedelijk dichter bij de 16.500, dan onder de 16 mille. Bosch, de bekende Duitse fabriek voor electronische apparatuur, bougies, ontstekingen en onder meer koelkasten, heeft een geheel nieuwe alarminstallatie voor de auto op de markt gebracht. Dit beveiligingssysteem tegen diefstallen functioneert o.a. door Menig enthousiast Alfa rijder zal wellicht een traan hebben gelaten bij het verne men van het nieuws, dat de populaire Alfa Romeo Giulia Super na 15 jaar uit de produktie wordt genomen. Juist dit model kon bogen op een grote groep pure liefhebbers. Alfa minnaars van het eerste uur, die geen kwaad woord over hun su- pertje wilden horen. Een wagen met heel eigen kwaliteiten, sportief van karakter, vlot van uiterlijk en lekker om in te rijden, al had die auto af en toe dan wat te kortkomingen en probleempjes. Die Giulia verdwijnt dus nu van het to neel, maar wordt opgevolgd door een auto, die niet alleen moderner is, maar ongetwijfeld voorbestemd is om dezelf de populariteit té verkrijgen als z'n voorganger. Al krijgt het model dan Constructief gezien, heeft men de laat ste jaren wel eens een steekje laten val len, met name de roestvorming is bijna legendarisch geworden, maar sinds het dit jaar ingevoerde nieuwe lakprocedé en de tot twee jaar verlengde anti-roest toepassing van contactschakelaars op alle portieren, de kofferdeksel en de motorkap. Het claxon alarm treedt bovendien in werking, als de dief de wagen wil starten of probeert de alarminstallatie onklaar te maken. Tegelijk met het alarmsignaal wordt automatisch ook de starter van de auto geblokkeerd, zodat het totaal onmogelijk wordt de wagen weg te rijden. De automobilist kan het gehele alarmsysteem in- en uitschakelen via een veiligheidsslot aan de buitenzijde van de auto. Het apparaat wordt geleverd in een „doe het zelf' uitvoering, is geschikt voor alle auto's met een 12 Volts installatie en kost rond de 275, Importeur voor Nederland is Willem van Rijn in Amsterdam. De jaarlijkse autotentoonstelling van Tokyo heeft een ware vloedgolf nieuwe Japanse modellen gebracht. Een deel van die wagens zal het komende jaar ook in ons land ten tonele worden ge voerd. Datsun heeft de Sunny die hier 120Y heet geheel vernieuwd. Aan die serie is nu ook een Coupé met derde deur toegevoegd. De carrosserie van de nieuwe Sunny is wigvormig ge lijnd en veel Europeser van uiterlijk dan voorheen. In de loop van het vol gend jaar komt de nieuwe Sunny naar Nederland. Ook het volgend jaar komt de vierdeurs Honda Accord die een ge wijzigde achterkant heeft, waardoor de wagen een stuk langer is geworden. De ponton-koests van de vierdeurs Accord heeft uiteraard geen grote achterdeur, maar een normale, van buitenaf be reikbare, kofferruimte. ook een andere naam: Giulietta! En die naamspolitiek is dan weer gebaseerd op het succes waarmee in de jaren 1953-1962 de Sprint, de Spider en de Berlina modellen Alfa Romeo enorme bekendheid gegeven hebben. De nieuwe Giulietta heeft een zeer aantrekkelijk, sportief uiterlijk gekre gen. Wellicht dat de korte, wat hoog oplopende achterzijde niet bij een ieder in de smaak valt, maar die achterkant maakt een wezenlijk onderdeel uit van de uitgesproken aërodynamische wig- vorm van de wagen. Het biedt boven dien gelegenheid tot het scheppen van meer hoofdruimte voor de achterpas sagiers. Qua carrosserie-ontwerp moet men trouwens Alfa Romeo nageven, dat het die Italiaanse fabriek nooit aan smaak heeft ontbroken de Alfa Sud Sprint en de Alfetta zijn daar spreken de voorbeelden van en dat het merk altijd het sportieve karakter van de wa gens duidelijk naar buiten uitdraagt. garantie mag worden aangenomen, dat die problemen bij de nieuwe Giulietta niet meer voorkomen. Technisch biedt de wagen trouwens volop vertrouwen. Vóórin heeft men de bekende, zeer moderne aluminium motor gehandhaafd en dat is begrijpe lijk, want deze bijzondere krachtbron met z'n twee bovenliggende nokkenas- sen, z'n half bolvormige verbrandings kamers en z'n bijzondere klep-con- structie, stamt regelrecht uit de racerij en is al jaren z'n tijd ver vooruit. Aan drijving geschiedt op de achterwielen. Opmerkelijk is, dat Alfa ten behoeve van een betere gewichtsverdeling de koppeling en de vijfversnellingsbak aan de achterzijde heeft geplaatst, daarbij één geheel vormend met het differentieel, dat weer los staat van de zeer goede, maar altijd kostbare, de Dion achter-as. Die onderstelconstructie wijst er al op, dat Alfa Romeo van de Giulietta een zeer bijzondere wagen heeft willen ma ken, die goede prestaties (109 PK is het maximum vermogen van de 1600 cc motor, topsnelheid 175 km/u) combi neert met veel veiligheid (uitstekende wegligging, schijfremmen rondom met servo rembekrachtiging) en veel com fort. Wat dat laatste betreft, Alfa heeft in de nieuwe Giulietta zeer veel zorg besteed aan de afwerking van het interieur. De voorstoelen en de achterbank zijn keu rig in velours afgewerkt en geven een uitstekende zit, op de vloer ligt een dik tapijt, hoofdsteunen zijn standaard, het verwarm ings- en ventilatie systeem werkt perfect, alle extra's die men van een dergelijke wagen verwacht zijn standaard1 aangebracht. Alleen de styling van het dashboard is wat te leurstellend. Het is wat te simpel en te kaal uitgevoerd, de meters zitten wat te dicht op elkaar gefrommeld en zijn niet helmaal goed afleesbaar en het ge heel past niet lekker bij de sportieve al lure van deze nieuwe Giulietta. Alfa Romeo's jongste telg komt in het voorjaar '78 in ons land op de markt. Hoewel in Italië ook een 1300 cc versie zal worden geleverd, komt voor de ex port uitsluitend de 1,6 liter ter be schikking. De prijs van de nieuwe Giu lietta zal waarschijnlijk op rond de 18.500,— komen te liggen. Het is alweer een klein, vijftien jaar geleden dat ik de verkiezing van de „auto van het jaar" op poten zette. Dat idee, die „auto van het jaar heeft veel navolging gekregen. Nu is er ook een caravan-verkiezing met als resultaat dat de Lander Graziella, een lichtgewicht Italiaan, de eer van de „caravan van 1978" heeft op geëist. De Graziella wordt geïmporteerd door Pon Trading, een zusterbedrijf van de VW-importeur in Nederland. Hij is te zien tijdens de komende caravan-RAI in Amsterdam in december. Toyota heeft de Celica vernieuwd. De ze sportieve Toyota wordt in een aantal verschillende uitvoeringen gebracht. Daar is onder meer een versie bij met achterdeur en wegklapbare achter bank. De Corolla-reeks is in Japan uit gebreid met een Coupé met 1600 cc in- spuitmotor. Mitsubishi komt volgend jaar met de Mirage. Een bijzonder mooi gelijnde betrekkelijk kleine sedan met achter deur en achterwielaandrijving. Aange zien de productie van deze 3,85 meter lange sedan pas in 1978 op gang zal komen, is het niet uitgesloten dat de wagen eerst in het voorjaar van 1979 hier te koop zal zijn. Mazda heeft een nieuwe sedan uitgebracht in Japan, die luistert naar de naam Luce Legato. De wagen wordt voorzien van een 1800 en 2000 cc motor. Over export van dit model is nog niets bekend. Uit een onderzoek dat de Nederlandse Stichting voor de Statistiek in opdracht van Shell heeft gehouden, blijkt dat er in ons land zo'n 180.000 tweede auto's in gebruik zijn bij vrouwen. Hiervan worden er 115.000 vrijwel alleen gebruikt voor het doen van boodschappen. De andere 65.000 wagens dienen voor woon-werk verkeer. In navolging van Renault (R4) en Sim- ca (1100) heeft nu ook Fiat een bestel wagen met verhoogd dak uitgebracht op basis van een personenwagen. Het gaat om de Fiat 127 Fiorino, die begin 1978 in Nederland verkrijgbaar wordt. De prijs van de wagen is nog niet be kend. Het verhoogde dak van de Fiori no zorgt ervoor dat de wagen een enor me ruimte biedt. Twee royaal openen de deuren achter maken die ruimte ge makkelijk toegankelijk. Dank zij de motor en aandrijving voorin kon de laadvloer laag blijven. Het laadvermo gen van de Fiorino is 360 kg. De tops nelheid van met de 903 cc vierpitter uitgeruste besteller beloopt 125 km/uur. Het wagentje is bij uitstek ge schikt voor snel bestelwerk in en om de grote stad. Ford heeft voor het modeljaar 1978 een aantal verbeteringen doorgevoerd aan de Escort. De wagen kreeg een andere wielophanging, waardoor de wegligging en het veercomfort beter zijn geworden. Voorts is nu ook midden in de grille van de Escort het bekende Ford ovaaltje verschenen, net zoals dat eerder het geval was bij de Taunus, Fiësta en Granada. Nieuwe extra's te leveren op bepaalde mo dellen—zijn koplampwassers en een ruitewisser-sproeier op de achterruit (sta tioncar).

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 26