Jaarwisseling rustig verlopen TNO doet onderzoek naar kinderzitjes Historische werktuigen voor landbouwmuseum op Flevohof wel branden in oud- en begin van 't jaar Samen met Volvo Inlichtingen van de N.S. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 29 - WOENSDAG 4 JANUARI 1978 Schiedam kan bogen op een jaarwisse ling zonder baldadigheden, doch waarvoor de brandweer toch voor nog korte maar hevige brand woedde in een slooppand aan de Hoofdstraat in Zuid, dat door verzamelaars van kerstbomen rr voor uitbreiding wist de brandweei snel te bedwingen. Heel wat ernstiger gevolgen had een brand die nieuwjaarsmorgen uitbrak in een bovenwoning in de Aleidastraat en een moeder met vier kinderen tijde lijk dakloos maakten. Het gezin is on dergebracht bij een familielid in Rot terdam. Haar benedenbuurman moest zijn huis verlaten wegens de opgelopen waterschade. Het vermoeden bestaat, dat een gashaard de schuldige is van het uitbreken van de brand. Aan knal len en sissers was er bij de jaarwisseling geen gebrek. Opvallend groot was het aantal dure stukken vuurwerk dat straten en plei nen in volle gloed zette tot groot ver maak van oud en jong. Bomenflk hoek Mgr. Nolenslaan. Hoogoplaaiende vlammen van kerstbomenfik die verdacht dicht de huizen aan de Rotterdamsedljk, hoek Van Marumstraat naderden. Fikkie op de Rotterdamsedljk, hoek Van Marumstraat. De blije brandweerman, die zo'n nieuwjaarsfik, zolang ie onder controle te houden was, wel kon waarderen... Het voornemen bestaat dat er in de ko mendejaren op Flevohof een Nationaal Landbouwmuseum tot stand zal ko men. Daartoe is binnen het kader van een meerjarenplan door het bestuur van Flovohof besloten. In beginsel heeft het Ministerie van Landbouw toegezegd haar medewerking aan dit projekt te willen verlenen. De vestiging van het Nationale Landbouwmuseum past geheel in de opzet en de aard van het bedrijf Flevohof, dat tot doelstel ling heeft het slaan van een brug tussen stad en platteland. In het kader van deze doelstelling past in het beleid van Flevohof dat ook aan de historie van de Nederlandse Land en Tuinbouw, ruimschoots aandacht wordt geschonken. Daarbij is haast ge boden. Vele werktuigen, gereedschap pen, meubilair, dat vroeger in gebruik was op Nederlandse land- en tuin bouwbedrijven dreigt teloor te gaan. Nergens in Nederland, of zeer ver spreid, wordt op systematische wijze aandacht geschonken aan de historie van de Nederlandse land- en tuinbouw. Op Flevohof is ruimte vrijgemaakt, om reeds op Flevohof aanwezig en regel matig beschikbaar gesteld materiaal een plaats te geven. Vooruitlopend op de vestiging van het definitieve mu seum, dat het karakter zal krijgen van een apart paviljoen. Bovendien is er door Flevohof een aktie gestart voor het behoud van oude landbouwwerk tuigen, gereedschappen en boerderij interieurs, die dreigen te verdwijnen. Reeds nu is er voor deze zaken plaats op Flevohof, waar inventarisatie plaats zal vinden, en ook zorg gedragen zal worden voor de beschrijving van de in zendingen. In overvloede zij vermeld dat de aard en de opzet van het Natio naal Landbouwmuseum op Flevohol niet te vergelijken is met het onlangs geopende bezoekerscentrum van de Rijks Landbouw Hogeschool te Wage- ningen. Beide projekten werken aan vullend op elkaar en er zal ook uitwis seling van gegevens plaatsvinden. Een Het Instituut voor Wegtransportmiddelen van TNO In Delft is in samenwerking met Volvo bezig aan een onderzoek naar uitvoeringsvormen voor kinderbeveiligingsmiddelen in auto's, waarmee bij het ontwerpen van met name kinderzitjes rekening dient te worden gehouden. Beveiligingsmiddelen voor kinderen moeten, aldus TNO, niet alleen voldoen aan optimale veiligheidseisen, maar dienen ook psychologisch en ergonomisch voor een kind aanvaardbaar zijn. Wanneer een fabrikant bijvoorbeeld niet weet wat de ooghoogte van een zittend kind is, zal hij zijn beveiligingsmiddel waarschijnlijk te laag maken. Dit heeft tot gevolg dat het kind in de auto niet naar buiten kan kijken, waardoor het zich gaat vervelen en vaak zelfs een gevoel van nationaal landbouwmuseum betekent ongetwijfeld een aanwinst tussen de nationale musea. Een brok historie van de voor ons land zo belangrijke land en tuinbouw wordt zo voor het nage slacht vastgelegd. Degenen die werk tuigen, gereedschappen, oude machi nes, meubilair etc. voor dit doel be schikbaar willen stellen, kunnen kon- takt opnemen met Flevohof, Postbus 40, Dronten, telefoon 03211-1514, waarna een deskundige ter plaatse zal komen kijken en het materiaal vrij van transportkosten naar Flevohof zal wor den vervoerd. engtevrees (claustrofobie) niet kan onderdrukken. Als niet de lengte van het bovenbeen bij kinderen in alle leeftijdsgroepen bekend is, zal de fabrikant al gauw geneigd zijn een zitje te diep te maken. Dit heeft dan tot gevolg dat de zitting doorloopt tot voorbij de knie, waardoor een veel te grote druk op het kniegewricht ontstaat. Het kind zal dan de neiging hebben om de knieën op te trekken, maar ook dat is een positie waarbij al snel vermoeidheid zal optreden. Het kind wordt dan lastig, de ouders begrijpen niet waarom, raken zelf ook geïrriteerd, gaan harder rijden etc. Zo zijn er vele voorbeelden te geven waarom bepaalde lichamelijke afmetingen van het kind zo belangrijk zijn bij het ontwerpen van zitjes en andere beveiligheidsmiddelen. Van vrijwel alle typen beveiligingsmiddelen die op de wereld te krijgen zijn, heeft men bij TNO een exemplaar bemachtigd. Die zijn gefotografeerd en volgens een bepaalde standaardmethode omschreven. Voorts zijn ze behalve op hun veiligheidskwaliteiten ook op hun gebruikseigenschappen beoordeeld. 'Fabrikanten zullen hiermee bij het ontwerpen van deze produkten hun voordeel kunnen doen. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een drietal Engelstalige rapporten die voor in totaal 50,bij het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO, Schoemakerstraat 97, Delft verkrijgbaar zijn. Vlaardingen en Schiedam behoren met een groot aantal Nederlandse steden tot die gemeenten waar men via een telefonisch antwoordapparaat inlichtingen kan krijgen over vertrektijden van de treinen. In december krijgt ook het station Maassluis zo'n antwoordapparaat dat dag en nacht te bereiken is. Voor Schiedam kengetal 010 kan men draaien: 62113 richting Rotterdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven; 621344 naar Delft Zuid, Delft, Rijswijk, Den Haag; 621477 richting Leiden, Haarlem, Amsterdam; 621722 naar Nieuwland, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, en voor Vlaardingen: 351111 naar Schiedam, Rotterdam; 356044 naar Maasluis, Hoek van Holland.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 29