Uit de school Is vet verlagend dieet zinloos *$3rm 7K :y^&iï\'öp VEEL WATER EN DUUR HUISVUIL BIJ V.V. THURLEDE Leven met pleziervoorzichtig en verstandig X5? - v K-'l - - :v> HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - VRIJDAG 6 JANUARI 1978 Bij de kleuterschool Joepie - Joepie" worden moeders met kleine kinderen in de gelegenheid gesteld ook een ochtend in de klas mee te maken en wel op de eerste dinsdag van de maand. Dan is er namelijk oppas voor de kinderen die nog niet op school zijn. Het leuke van deze schoolkrant is, dat het kerstprogramma in de Turkse taal was aangegeven. Zodat de ouders van de Turkse kleuters volledig op de hoogte waren. Wie zijn kinderen op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag over wil la ten blijven, kan gebruik maken van de gelegenheid, die „Centrum-Oost" biedt. De kosten hiervoor bedragen 2,50 per keer voor het eerste kind en 2,voor het tweede kind. Infor meert u daar maar eens naar. Verder bladerend in dit blad zie ik zelfs dat er twee pagina's voor dt Turkse kleuters zijn bestemd. Hoofd doekje af dus voor deze kleuterschool TOEKOMSTIGE VERSLAGGEVEï Een oud-leerling van de Theo Thijs senschool sinds augustus leerling vai de Schiedamse Technische school Hannes de Jong, vertelt iets over zijr belevenissen op de nieuwe school. Mo gelijk solliciteert hij over een paar jaai bij ons op de redaktie. Duran Bingül schrijft in het Turks zijr gelukwensen voor 1978. Dus ook deze school... De voorzitter van de oudercommissie van de Martinusschool voor kleuter- en basisonderwijs, de heer Piet Dries re kent weer op een gezellige en fijne sa menwerking in 1978. Wie of wat Govert uit de vijfde klas met zijn tekening bedoeld heeft, weet ik niet. Maar hij is best een plaatsje in de krant waard. In dit schoolblad wordt de aandacht gevestigd op de Infobrochures via een t.v.-spotje „Ouders en School". Kijkt u ernaar? De schoolkrant van de Julianaschool zal door de leerlingen wel verslonden zijn, want er stond een kerstverhaal in. En verder heeft men op deze school te genwoordig kunstgeschiedenis. Hans van Ingen uit de vijfde klas vertelt daarover. DISCUSSIEAVOND „DE UK- KENPUT" Het is wel geen echte schoolkrant maar toch wel de moeite waard te vermelden dat de peuterspeelgroep „De Uk- kenput" een bijeenkomst gehad heeft waarbij 60 ouders discussieerden over drie onderwerpen, nl. het huilen, het vechten en het bang zijn van kinderen. In de Korenbeurs hebben op 3 en 4 ja nuari leerlingen van de vijfde en zesde 'klas van de Comeniusschool deelgeno men aan tafeltenniswedstrijden. Nuran Bingul uit de vierde klas kan al aardig Nederlands schrijven. De Jozefschool liet een leuke kaart vervaardigen waar op het onderwijsteam en het ouderco mité de leerlingen en hun ouders goede feestdagen toewensten. Die kaart heb ben hun kinderen natuurlijk gekleurd. Het zijn hier uitstekende papierop- haalders geweest vorig jaar. De buit bedroeg maar liefst 21.450 kilo. Ge woon mee dóórgaan, jongens en meis jes! Heeft de zo vurig begeerde filmprojec tor een goed plaatsje gekregen? En krijgen de konijnen Stampertje en Snuffeltje wel goed te eten in hun tijde lijk onderdak? MOEDERS INGESCHAKELD De methode „Correct lezen" wordt met behulp van verschillende moeders mo gelijk gemaakt op de Fatima- en Willi- brordusschool. Noteert u alvast drie avonden in uw agenda of gewoon op de kalender, als u een zesdeklassertje heeft? Namelijk 26, 30 en 31 januari. U behoeft die avonden niet allemaal te bezoeken maar u wordt wel wegwijs gemaakt met de plannen voor uw kind, die dit jaar de lagere school gaat verlaten. Een waardig slot: een „pil" van een krant! die van de scholengemeenschap „Schravenlant". Met interessante arti kelen en een leuke reaktie, nou ja, zeg maar gerust reakties op de gestelde vraag: „Leerlingen helpen leerlingen". Zodat na de kerstvakantie extra lessen wiskunde en Frans aan de hiervoor ge selecteerde leerlingen van de brugklas sen gegeven worden door 30 leerlingen van de vierde en vijfde klas. De week van 16 tot en met 20 januari komt in het teken van de biologie te staan. Deze school heeft het Unilever Re search Laboratorium te Vlaardingen geadopteerd voor het lopende school jaar. Er is een werkweek tekenen geor ganiseerd en de tekening bij dat ver slag werd gemaakt door Eddy Mes. Daar zullen we over een paar jaar wel meer over horen. „Schravelant" is trouwens erg aktief, want op 13 januari wordt alle aandacht besteed aan fos sielen enz. De schelpenclub heeft zich een onmisbare plaats verworven. M.W. Uit de schoolkrant van „Liedewyde" een paar punten van de directeur van deze school, de heer J. B. P. M. Huis man: „Een paar voorbeelden: om over te denken... - hou je rekening met een ander, als je diens fiets sloopt in de fietsenstalling? - hou je rekening met een ander, als je het terrein buiten zo verschrikkelijk smerig maakt? Een ander, die dat dan moet opruimen! - hou je rekening met een ander, als je in de hal van de omringende flats kruipt en daar smerige dingen op de muren schrijft? Of er troep achterlaat? - hou je rekening met een ander, als je iemand, die daar dan wat van zegt, op de koop toe nog een brutale mond geeft? Een bewoner van die flat, die daar het volste recht toe heeft? - hou je rekening met de mensen van het A.N.W.B. kantoor, die daar probe ren hun werk goed te doen, maar die dat nauwelijks kunnen vanwege de last, die ze van jullie en jullie „vrienden" hebben? Eddy Mes niet zómaar een tekenaar. Jukt voor de feestdagen deed de Utrechtse hartspecialist prof. Meljler veel stof opwaaien met zijn uitspraak 1 dat veel mensen zonder noodzaak een vet- of cholesterolarm dieet gebruiken, want dat het effect hiervan op hart- en vaatziekten nooit overtuigend is aan getoond. De opzienbarende uitspraak van pro fessor Meijler lijkt in veel opzichten op die van professor Smalhout van enkele jaren geleden, dat enkele honderden mensen per jaar overlijden aan de nar cose. Beide uitspraken waren bedoelt ter waarschuwing van de medische stand, beiden werden overgenomen door de maasamedia om het grote pu bliek te schokken. Door de uitspraak van Smalhout werd veel mensen onno dige angst aangejaagd voor narcose, terwijl de bedoeling was de andere nar- cotiseurs te waarschuwen voor onnodi ge sterfgevallen en druk uit te oefenen op ziekenhuisbesturen betere appara tuur en meer mankracht aan te schaf fen. De bedoeling van de uitspraak van professor Meijler is andere artsen te waarschuwen niet onnodig strenge dië ten voor te schrijven als het nut niet onomstotelijk vast staat. Letterlijk zegt hij: „het is best goed mensen te advise ren dat ze beter minder vet kunnen eten, wek echter niet de illusie dat dit afdoende bescherming biedt". Terecht, want waarschijnlijk zijn overwicht en een te hoog cholesterol gehalte een risi cofactor voor hart- en vaatziekten (100% bewezen is dit nog niet), dit be tekent niet, dat ménsen die „gezond" leven geen hartaanval zullen krijgen, terwijl degenen die „verkeerd" leven zeker niet allemaal vroegtijdig dood zullen gaan, de kans is alleen wat gro ter. Of deze grotere kans op een har taanval opweegt tegen de last die aller lei opgelegde beperkingen geven, moet ieder voor zichzelf uitmaken. RISICOFACTOREN VOOR HAR TAANVAL Duidelijk moet wel worden gesteld, dat de kritiek zich alleen richt tegen het onnodig voorschrijven van een streng vet- of cholesterolarm dieet. Het nut van een zoutarm of suikervrij dieet blijft hier buiten beschouwing. Siga retten roken en gebrek aan lichaams beweging zijn als risicofactoren vooi een hartaanval wel zeker. De resultaten van bevolkingsonderzoe ken op hart- en vaatziekten zijn maai matig, omdat de daaruit voortvloeien de leefadviezen (minder eten, drinken en roken) niet worden opgevolgd. Het is eigenlijk ook onlogisch deze advie zen alleen te geven aan die mensen die al risicofactoren voor hart- en vaat ziekten hebben, het zou voor iedereen beter zijn. Zoveel adviezen, geboden en goede raad wordt over ons uitgestrooid dat veel mensen de neiging krijgen zich maar nergens meer iets van aan te trekken. Hoe moeten we dan leven? Allereerst met plezier, daarnaast voor zichtig en een beetje verstandig. Veel roken is schadelijk voor de gezondheid, als u het niet kunt laten, geniet er dan van, rook met plezier en rook niet ge- dachtenloos de ene sigaret na de ande re, uit nervositeit, om iets in uw han den te hebben of uit gewoonte. Bescheiden alcoholgebruik kan weinig kwaad, maar ik geloof niet dat het tiende of twintigste biertje net zo lek ker is als het eerste, dat wordt gedron- - hou je rekening met een ander, als je spullen uit een jas haalt, of geld? (waar je natuurlijk de kans voor hebt, omdat we er vanuit gaan. dat mensen te ver trouwen zijn...) Nee, dan hou je géén rekening met een ander. En toch gebeurt dit allemaal op Liedewyde. En ik schaam me er diep voor, omdat ik altijd dacht dat we fij ne. goede en gezellige leerlingen heb ben op onze school. Die het prettig vin den op een sympathieke manier met elkaar om gaan. En daarin voel ik me toch teleurge steld. Het is erg vervelend om dat te zeggen. En eigenlijk hoop ik ook, dat ik me vergis. Maar het is toch wel moeilijk". De leerlingen zullen hun directeur be slist niet meer teleurstellen, neem ik aan. Vooral met al die goede voorne mens in het kersverse jaar. ken uit gewoonte of omdat je nu een maal niet achter kan blijven aan de bar of op een feestje. Waarom is het bijna niet toegestaan op een feestje drank af te slaan, ook al heb je helemaal geen dorst? Waarom wordt er dan gezegd dat je ongezellig bent? Regelmatig er ger ik me aan de stomme reclame voor bier, Martini of sigaretten, waarin wordt gesteld dat het leven succesvol ler, opwindender of gezelliger verloopt door het gebruik van drank of het ro ken van sigaretten. Helaas hebben we onvoldoende afweer tegen deze zeer doordringende reclame, niet alleen door t.v. en krant maar ook door de le vensstijl van filmsterren en vooraan staande figuren. Droevig was het enke le maanden geleden te horen, dat de prijs van sigaretten niet te veel ver hoogd mag worden, omdat dan de om zet zou dalen, waardoor de werkgele genheid gevaar zou kunnen lopen. Als of niet vermindering van het sigaret tengebruik een doel zou moeten zijn iedere weldenkende Nederlander. De kosten voor de volksgezondheid zou den er door dalen, of vreest men dan werkeloosheid voor de hartrevalidatie- teams en longcarcinoomoperateurs? Samenvattend wil Ik stellen dat het niet verboden is lekker te eten, te drin ken of een sigaret te roken, maar 'net is verspillend en gevaarlijk u gedachten- loos dik te eten, voL te gieten of meer dan een pakje sigaretten per dag te ro ken. Indien uw arts u een leefregel of dieet aanraadt vraag dan het doel en de mogelijke gevolgen als u zich er niet aan houdt, is het u de moeite waard dan volgt u de adviezen op en anders niet. Een huisarts. t- K 4 W. '«v£m r -Ut,. Een tekening van een vijfde klassertje van de Martinusschool. Als wij op onze manier mensen beoordelen of rangschikken iets wat iedereen graag doet gebeurt dat vaak op grond van karakter. Iemand kan hatd, week, laf, slap, vrolijk, somber, edelmoedig, sterk, gemakzuch tig of trouw genoemd worden. Zo zijn er oneindig veel soorten karakters waar mensen naar ingedeeld worden. Maar wat is eigenlijk karakter? Zijn dat alleen die opvallende trekjes in ie- mans persoonlijkheid indedagelijkse omgang? Of is het meer? Iemand heeft eens gezegd dat de beste gelegenheid om te zien of een mens karakter heeft, tegenslag is. Oftewel, als er ergens moeilijkheden zijn, springen de mensen met karakter eruit. Het spreekwoord: „In de nood leert men z'n vrienden kennen", sluit hier ook nauw bij aan. Wat ik hiermee wil zeggen? Wel, dat het eigenlijk jammer is, dat je men sen vaak pas écht leert kennen in de nood. Achteraf zegje dan: „Waarom hebben we nooit eerder écht kontakt gehad?". Zo is het ook ontzettend jammer dat mensen vaak pas in de nood van hun leven om God roepen. Altijd hebben ze gezegd: „Voor mij hoeft het niet, wie gelooft er nu nog in God? Ik rooi het zelf wel!". Als ze dan ineens aan de grond komen te zitten dat kan iedereen op elk moment gebeuren, door wat voor oorzaak ook mag God er aan te pas komen. Dan zeggen ze: „Had ik Hem maar veel eerder leren kennen!". Want als er dan één ka rakter toont, is het God, Jezus Christus; wat een mens z'n verleden ook is, Hij laat je niet in de kou staan. Maar dan moet je zelf óók karakter tonen door eerlijk te zijn en te bekennen dat je het alleen niet kunt, dat je uitein delijk vaak alleen voor jezelf leeft. LET OP: in tegenstelling tot wat ik eerder schreef, is er vrijdagavond èn zaterdagavond géén koffiebar; de eerstvolgende koffiebaravond wordt nu zaterdag 14 januari. Tot dan! Koffiebar „De Goede Haven" Voorzaal Julianakerk B.K.Jaan 29, Schiedam Hans Tijdens de door de Volkstuinders- vereniging „Thuriede" gehouden nieuwjaarsinstuif sprak voorzitter M. Bouwer zijn bezorgdheid uit over en kele aspekten van de tuinrecreatie op het complex. Door de veelvuldige re genval van de laatste maanden is het waterpeil geruime tijd veel te hoog ge weest met als gevolg veel schade aan de heestergewassen Door het wegrotten van de beworteling gingen veel van deze siergewassen dood. Door het waterpeil tijdelijk te verlagen heeft de grond en waterdienst van de gemeente het grondwater wat omlaag weten te brengen. Door de nieuwe regeling van de vuilaf voer van het tuinencomplex rekent de gemeente thans prijzen die niet te be talen zijn. Binnenkort gaat het bestuur praten met de betrokken wethouder om gedaan te krijgen dat deze vuilaf voer weer betaalbaar wordt. Positieve geluiden liet de voorzitter evenwel ook horen. Dit ondanks dat het weer de amateurtuiniers maar wéi nig zonnige dagen schonk tijdens het zomerseizoen. De ontspanningscom missie besloot de ledenbijeenkomst buiten het tuinseizoen te gaan houden in zaal Beatrix in het stadscentrum. De kaart- en bingo-avonden werden daa rom ook drukker bezocht. Maandag avond a.s. is hier de eerste wedstrijd van een serie klaverjastoernooien. De overigen hiervan zijn op de maandag avonden 6 februari, 6 maart en 3 april, telkens te beginnen om 20.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 16