Oorzaak: blikseminslag? TORENSPITS VM NOORDERKERK BRANDDE ALS EEN FAKKEL 's-Gravenzande liep uit HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 - VRIJDAG 6 JANUARI 1978 En dat bleef er dinsdagavond over van de torenspits van de Noorderkerk. n u j i l Deze brandweerman kijkt in het gat waar even tevoren nog de torenspits prij'kte. De Gereformeerde Noorderkerk aan de Langestraat in 's -Gravenzande is wat het gebouw betreft gelukkig gespaard gebleven bij de snel uitslaan de brand in de kerktoren, dinsdag avond. Er is zelfs in het gebouw geen bijzondere sehade aangericht. Dit komt omdat de toren geheel apart te gen het gebouw aanstaat. Westland werd dinsdagavond opge schikt, doordat in de nieuwsberichten van A.N.P. de melding werd gemaakt, dat de 's -Gravanzandse Kerk in brand stond. Door het snelle optreden van brandweer en politie is erger voorko men. Want na twee uur bluswerk had men de brand meester. De torenspits van de kerk viel gelukkig op een plaats waar hij al brandend weinig schade meer kon aanrichten. De gebouwen om de kerk zoals het fraaie Amro-bank, werden vanwege de vonkenregen door de brandweer van 's -Gravenzande en Monster nat ge houden. De melding uit Delft kwam precies om 17.29 uur, aldus vertelde ons comman dant W. Hofman uit 's -Gravenzande. En 1 minuut later sloeg 's -Gravenzan de alarm. Om 17.32 uur was reeds de eerste brandweerwagen ter plaatse. Met groot materiaal werd direct opge treden. Er werden van 's -Gravenzande bij elkaar 3 brandweerwagens inge schakeld met een bemanning van 26 personen. Burgemeester van Prooyen is twee uur lang op het terrein van de brand aan wezig geweest. Volgens de comman dant was hij al direct bij het alarm ter plaatse. Toen hij met Hofman sprak en men zag dat zo 500 tot 700 meter om de kerk heen een vonkenregen neer sloeg, besloot men om Monster ook zo snel mogelijk aan te laten rukken. De ze brandweer auto was er al om 17.37 uur, onder leiding van commandant Spaans. De straten om de kerk heen Tijdens regen en sneeuwvlagen werd het blussingswerk rond de Noorderkerk met groot materieel verricht. Burgemeester Van Prooyen steekt zijn licht op bij de brandweercommandant over de lang niet ongevaarlijke situatie rond de kerkbrand in zijn gemeente. auto's ingerukt In een gesprekje dat wij hadden met burgemeester Van Prooyen vernamen wij dat dit de derde grote brand was in de gemeente, die hij meemaakte. Het kerkgebouw is geheel gespaard geble ven. Ongeveer 10 jaar geleden werd de ze kerk gerestaureerd. De schade is op het moment dat wij dit schrijven nog niet bekend. Het gebouw (en de toren) zijn wel verzekerd. De drie predikan ten dr. Feenstra, ds. Hansen en ds. Zijlstra gaven ook blijk van hun bel angstelling, evenals de kerkbestuur ders en koster v.d. Meer. De familie Van Veen zorgde ervoor dat de verkleumde politie- en brandweer lieden warme koffie kregen. werden bij de ingang van 's -Graven zande door de rijkspolitie onder leiding van de heer de Witte, de hoofdcom mandant. afgesloten en het verkeer werd omgeleid. Duizenden uit het gehele Westland waren naar 's -Gravenzande gekomen om de brandende kerktoren in ogen schouw te nemen. De rijkspolitie was zeker met het gehele korps gedurende de brand aanwezig. De vermoedelijke oorzaak zal liggen in blikseminslag, want omwonenden meenden dit op het middaguur tijdens het noodweer te hebben waargenomen. Volgens commandant Hofman kwa men de spaanders hout in de omtrek op de daken terecht. Dit is gelukkig al lemaal goed afgelopen. Zelfs de klok hangt nog in de gevallen toren. Het blussen geschiedde o.a. met twee wa terkanonnen en twee lage en twee ho- gedruk stralen. Na de blikseminslag, heeft men de indruk, is het vuurtje gaan smeulen. Reeds om 17.43 kon men het sein uur zijn de brandweer- Triest beeld dinsdagavond rond de klok van zes aan de voet van de Noorderkerk: de spits was er al af, zoals men ziet... De spits Is er al af, maar in de klokketoren viel voor de brand weerUeden toch nog het nodige werk te klaren. En zo was het woensdagmorgen: spitsje-spelen...

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 23