DE RENAULT "4" TL RENAULT TEL. 707777 A. M. HERSBACH Rij-impressie Renault 4 TL na 16 jaar en 5 miljoen exemplaren nog altijd "in" I* OFFICIEEL DEALER 3 AUTOMOBIELBEDRIJF "AUTO-CENTRALE SCHIEDAM" NOORDVEST 111-113 - TEL. 26.56.06 ->* PRUZEN EN LEVERBARE EXTRA'S RENAULT 4 TL Incl. B.T.W. RENAULT 4 TL HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 - VRIJDAG 6 JANUARI 1978 km/uur is de trekkracht van de motor nog gering en dat betekent, dat men er bij het -inhalen goed rekening mee dient te houden dat de wagen een hele tijd nodig heeft om op 100 km. per uur Dezer dagen Uep in de Renault fabriek by Parijs het vijf miljoenste „viertje" van de band. Op zich geen rekord, want in de jaren voor de tweede wereldoorlog was het de beroemde T-Ford, die met een totaal productieaantal van ruim 15 miljoen welhaast onbereikbaar aan kop stond. Totdat Volkswagen in 1973 met de „Kever" het magische getal van 15.007.034 voorbijstreefde en „productiekampioen" aller tijden werd, met inmiddels alweer een totaalproductie van 19,5 miljoen Kevers. Maar toch betekenen die vjjf miljoen „viertjes" van Renault een historische mijlpaal, want wie had ooit gedacht dat dit model, dat in 1961 zoM beetje als tegenhanger van het succesvolle eendje van Citroen werd gelanceerd, z6 populair zou worden? VORMGEVING EN UITVOERING Qua styling heeft de Renault 4 nooit een hoofdprijs gekregen, maar dat is ook nimmer de bedoeling geweest. De wagen werd primair ontworpen als functioneel vervoermiddel, als auto voor het gemiddelde gezin dat behoefte had aan een economische vierwieler, die ruimte en comfort kon bieden. Een bescheiden auto, goedkoop in aanschaf, degelijk van constructie, veilig wat het weggedrag betreft en vóór alles meegaand met de in de jaren zestig zich sterk ontwikkelende vrije tijdsmode. Pierre Dreyfus, de toenmalige president-directeur van Renault en de grote promotor achter het huidige „viertje" drukte het idee achter de „4" waarschijnlijk het beste uit door te stellen, dat het een „spijkerbroek onder de auto's" moest worden. Een wagen zonder pretenties, die alleen maar voorzag in de dringende behoefte bij een grote groep van de bevolking naar een niet te dure, probleemloze, handzame auto. Wel, ziedaar de kwalificaties van de Renault 4, een model, dat na zestien jaar nog precies volgens dezelfde formule wordt gemaakt en dat nog steeds een grote klantenkring weet te trekken. Het kan geen kwaad om ter gelegenheid van die bijzondere mijlpaal die „vier" nog eens nader te bekijken, temeer omdat het eigenlijk uniek is, dat zo'n „oude" auto met z'n toch bepaald niet concurrerende prijs van 10.560,tussen alle nieuwe, veel modernere producten van andere fabrieken, nog zo'n groot marktpotentieel trekt. Kennelijk blijft de behoefte bestaan aan zo'n functionele, ruime ,,weggooi"-auto, waarin men probleemloos kan rijden en die dankzij die „vijfde" deur (een idee dat Renault in 1961 op de „4" als eerste lanceerde) alle voordelen biedt voor normaal vervoer, recreatie doeleinden en transport van de meest uiteenlopende zaken. Ondanks z'n compacte afmetingen is de „4" een vierdeurs wagen. De interieur-ruimte is voldoende voor vier volwassenen, die te komen. Wij noteerden voor die acceleratie van 80 tot 100 km/uur in de vierde en hoogste versnelling ruim 15 sec.Ook de topsnelheid van de „vier" is bescheiden: op de chronome ter nèt 119 km/uur, maar dat dan wel met een hele lange aanloop. De wa gen is echter ontworpen om als pure reiswagen op de grote autosnelwegen topprestaties te leveren. De luidruchtigheid van de motor, die zich onder voornoemde omstandigheden openbaard moet de potentiële Renault „4" dan ook maar afwegen tegen het rustiger geluid, dat bij normaal stads verkeer wordt geproduceerd. Tegenover de matige prestaties van de motor staat een zeer gunstig brandstofverbruik en wat dat betreft doet het viertje z'n naam als economische gebruikswagen weer alle eef aan. Onder verschillende gebruiksomstan- digheden noteerden we de volgende cijfers: bij 80 km/uur 1 op 17,4 op de grote weg bij 100 km/uur 1 op 14,3 en in stadsverkeer 1 op 13,8. De tankinhoud is op dit verbruik bere kend, de meet slechts 34 liter. RU-EIGENSCHAPPEN Wie sportief en speels wil rijden al gaat het dan niet al te hard kan met de Renault „4" alle kanten op, want de zover overhelt, maar zorgt tevens ervoor, dat kleine en grote wegoneffenheden uitstekend worden verwerkt. Ook de telescopische schokdempers doen, ondanks de grote veeruitslag, hun werk voortreffelijk. Het algemeen comfort voor de inzittenden staat dan op een hoog peil. Op het gebied van de remmen heeft Renault altijd een goede naam gehad en ook op het simpel uitgevoerde „viertje", met normale trommelrem- men rondom, voldoet het remsysteem uitstekend. De pedaaldruk is wat aan de hoge kant, maar dat verhindert niet, dat men bij een paniekstop de wagen zonder enige moeite met een korte remweg kaarsrecht tot stilstand kan brengen. Wat de actieve veiligheidsaspecten betreft, wegligging. remmen, besturing e.d., voorzieningen dus, die de kans op een ongeval moeten verminderen, heeft men bij de „4" niets te klagen. Op het gebied van de passieve (beschermende) veiligheidsvoorzieningen ligt dat natuurlijk iets anders. Het is duidelijk, dat de wagen qua conceptie niet een van de modernste auto's is, die vandaag aan de dag gebouwd wordt. Zestien jaar geleden, toen de auto gelanceerd werd waren begrippen als kooi-constructie en schokabsorberende kreukelzone's immers nog onbekend in de automobielbouw. Het „viertje" mist dan ook duidelijk een aantal van die beschermende voorzieningen. De potentiel Renault „4" rijder is zich dat natuurlijk bewust maar zal de wagen zuiver kiezen om z'n vele gebruiksmogelijkheden en z'n economische voordelen. En wat dat betreft blijkt de belangstelling voor dit bijzondere autootje gezien de verkoopcijfers nog levendig te bestaan. Uit de grote productie-aantallen valt ook op te maken, dat Renault er voorlopig niet over denkt, de auto voor een nieuw model te vervangen. Wel komt er, zo hebben wij horen verluiden, in 1978 een wat luxere uitvoering, de 4 GTL, maar die wordt vóór alles over voldoende hoofdruimte beschikken. De voorstoelen zijn simpel gehouden maar zitten uitstekend, voor achterpassagiers is de beenruimte wat aan de krappe kant. Het gehele interieur is eigenlijk uiterst sober en eenvoudig gehouden en dat geldt evenzo voor het dashboard. Simpele meters en bedieningsknoppen, schakelaars die in feite allang uit de mode zijn, een verwarmings- en ventilatiesysteem dat met uitschuifkleppen nog precies zo bediend moet worden als zestien jaar geleden en een kromme wandelstok midden in het dashboard, die ook al zestien jaar als versnellingshandel dienst doet. Te gek eigenlijk allemaal, zou men in 1977 moeten zeggen, en er is geen enkele autofabrikant op de wereld, die vandaag aan de dag met een nieuwe auto zo voor de dag zou durven komen. Maar bij Renault ligt dat anders, het „viertje" is nog steeds helemaal „in", wordt verkocht in 103 verschillende landen over de gehele wereld, geassembleerd in 11 landen en wordt nog steeds geproduceerd in een aantal van 1.450 stuks per dag! MOTOR EN PRESTATIES De Renault ,,4TL" is voorzien van een 845 cc motor en daarvan kan men natuurlijk geen topprestaties verwachten. Het wagentje weegt echter maar 650 kg. en dan is het verrassend te bemerken hoe soepel en betrekkelijk snel men in de lagere versnellingen met die auto kan rijden. Boven de 80 wegligging is voortreffelijk. De vier onafhankelijk geveerde wielen behouden een vaste grip op de weg, alleen de carrosserie helt in snel genomen bochten wel sterk over. Voor de passagiers is dat laatste een wat minder prettige ervaring. De besturing is erg direct en licht; de wagen is zeer handelbaar en behoudt ondanks z'n voorwielaandrijving een neutraal stuurkarakter. Een van de ouderwetse pluspunfen van de Renault 4 is z'n bijzonder soepele vering. Die is er dan wel mede voor verantwoordelijk dat de carrosserie dan natuurlijk weer duurder dan de in onze ogen al prijzige 4 TL. laken bekleding 10.560, Tegen meerprijs: Kunstlederen bekleding ƒ250,- Metaalkleur 280, Roldak ƒ415,— KOSTER

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 32