Fiësta Tropical voor bejaarde CO-OP boordevol zangdans en muziek Rabobanken schrijven internationale jeugdprijsvraag uit Studiereis over LNG naar Verenigde Staten Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 33 VRIJDAG 20 JANUARI 1978 Het showorkest boordevol ritme dat de mensen van de Co-Op Waterweg in verrukking braeht. Voor de achtste maal schrijven de Ra- hobankenorganisatie in Nederland in samenwerking met zusterorganisaties in België, Frankrijk, West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië een internationale jeugdwedstrijd uit. Een wedstrijd die overal bekendheid heeft verworven. STUKJE GESCHIEDENIS De Internationale Jeugdprijsvraag wordt jaarlijks uitgeschreven door de Rabobankenorganisatie in Nederland in samenwerking met zusterorganisa ties in België, Frankrijk, West-Duit- sland, Oostenrijk, Zwitserland en Ita lië. Jaarlijks wordt internationaal een prijsvraagthema bepaald, op basis waarvan de Europese jeugd opdracht krijgt creatieve werkstukken in te zen den, waaruit door nationale jury's uit elk der landen de beste resultaten wor den gekozen, die voor prijstoekenning in aanmerking komen. De Internatio nale Jeugdprijsvraag heeft grote be kendheid verworven en is in de afgelo pen zeven jaren van haar bestaan tot een begrip geworden, dat enkele mil joenen Europese kinderen in diverse leeftijdsgroepen heeft geactiveerd tot creatieve bezigheden. Naast de zeer vele aantrekkelijke prij zen die worden toegekend in de diverse waarderingscategorieën, worden aan twee kinderen per deelnemend land hoofdprijzen toegekend, die betrek king hebben op het gekozen prijs vraagthema. In 1970 was dit thema „Ruimtevaart". De hoofdprijs was toen een 14-daagse vliegreis naar Amerika met een bezoek aan het Ruimtevaart centrum te Houston, waar het interna tionale gezelschap van in totaal 14 kin deren werd ontvangen door wijlen dr. Wernher von Braun. In de daarop volgende jaren waren de onderwerpen achtereenvolgens Olym pische Spelen, Dieren, Techniek, Ge schiedenis, Olympische Winterspelen en de Natuur. Binnen het kader van deze thema's bestonden de hoofdprij zen eveneens uit 14-daagse vliegreizen voor 14 kinderen uit 7 Europese landen naar respectievelijk München, Kenya, Japan. Innsbrück en Canada. Het algemene thema van de 8e Inter nationale Jeugdprijsvraag voor het jaar 1978 luidt: „Ontdek Europa". De jeugd in elk der deelnemende landen zal de opdracht krijgen werkstukken te leveren, die zijn georiënteerd op een nationaal onderwerp. De Nederlandse jeugd krijgt de opdracht werkstukken te maken over het onderwerp „de Hol landse molen". Over de Hollandse molen is veel te zeg gen en veel te doen. De Internationale Jeugdprijsvraag zal de Nederlandse jeugd ongetwijfeld tot creatieve daden brengen, waaruit zal blijken dat de molen niet is weg te denken uit het Hollandse landschap. In tekeningen, schilderijen, schilderstukjes, collages en modelbouwwerkstukken zal de Ne- BRANDWEER OP ZIJN HOEDE Tussen de coulisen stond uit louter voorzorg een brandweerman opgesteld, toen Ricardo Aziz, klein maar onge looflijk lenig zich al dansend onder een gespannen koord door danste. Steeds lager en zich in alle bochten wringend. Op de maten van het fascinerende or- Steeds weer boeiender, niet alleen door hun exotische kleding. Gevraagd aan wethouder Chris Zijde veld uit Schiedam hoe hij dit allemaal vond in funktie of gewoon met zijn vrouw een avondje gezellig uit? Dat bleek dan het laatste. „Ik ben werkstudent bij de Co-Op geweest. Mijn vader werkt er al jaren en als wet houder heb ik laatst dat leuke antieke winkeltje van de Co-Op geopend in de Kethelstraat. Ik geniet vanavond echt. Er eens even helemaal uit zijn en het Stadskantoor in Schiedam vergeten". U begrijpt het dus al: de viering van de 75-jarige Co-Op Waterweg met een wervelende feestelijke show is een avond geworden, waarover men nog lang zal praten. Het gebeurt tenslotte niet elke dag dat je op het toneel met beroepsmensen meedanst en zingt. En dat allemaal op de tonen van de mu ziek, gewoon fascinerend. Fiësta Tropical", jómmer voor diege nen die het af lieten weten vanwege het lawaai. Ze hebben muziek gemist die je niet al te dikwijls hoort en die de 75-ja- rige Co-Op garandeert dat het ïöO-ja- rig bestaan nóg uitbundiger gevierd kan worden! M.W. Het werd allemaal in een snel tempo gebracht, waarbij het plezierigste toch wel was dat deze rasartiesten met hun wel heel aparte muziek (naar het scheen voor de ouderen net iets te hard) direct kontakt met de zaal had den. Calypso-zanger Placido Hazel was daar een typisch voorbeeld van. Een uitste kende zanger, hetgeen vooral na de pauze bleek met de lieftallige Jeanette. Waarmede hij op de romantische toer ging en dat slaat altijd wel aan. Heel veel is aan de fleurige kostuums besteed, zodat het een wervelende show werd. Boordevol exotische momenten, die het hart streelden en het publiek in extase bracht. Een uiterst dankbaar publiek, vooral omdat het uit zoveel jongeren bestond. De directie van de Co-Op had het alle maal heel goed gezien: de jeugd heeft de toekomst. Dus ook bij de Co-Op. Bekende liedjes zoals de „Bananen- boot song" vielen zeer in de smaak en als je het publiek al zover hebt dat het zonder het te vragen uit volle borst meezingt, och wat wil men dan nog meer? De inleiding tot samenzang werd voor zichtig ingezet met het fascinerende „Deo" en toen volgde de rest vanzelf. Een verrukking om naar te kijken, om naar te luisteren. Je werd in het muzi kale geheel als het waren opgenomen. kest. Met de aantekening: kleurige ko stuums, die juist daardoor deze show zo aantrekkelijk maakten. En dan Ri cardo, die met fakkels zwaaide en ze in zijn mond doofden. „Los Alegres", u heeft ze al méér ge zien. U heeft ze al meer gehoord op de radio. Ritmische Latijnsamerikaanse muziek, waarbij je niet stil kan zitten. Heel aparte muziek ten gehore ge bracht door de steelband. Danseresjes, steeds weer énders. derlandse jeugd ook nu weer blijk ge ven van haar creatieve talenten, waar mee de nationale jury het zonder meer moeilijk zal krijgen. Het nationale thema „de Hollandse molen" is ditmaal bewust gekozen om de aandacht te vestigen op een stuk nationaal monumentenbezit dat alles- Een groep van dertig deskundigen uit de kringen van rijk, provincie Zuid-Hol land, Rijnmond en de gemeente Rotterdam maakt in de eerste helft van februari een reis naar Amerika en Japan ter bestudering van de problemen rondom het transport, aanlanding en opslag van vloeibaar aardgas. zins waard is aandacht te krijgen. Tien procent van wat wij honderd jaar gele den nog aan molenbezit hadden, is nog overgebleven. Negenhonderd van de negenduizend. En daar moeten we zui nig mee zijn! Tal van instanties en stichtingen beijveren zich om dit mo lenbezit in stand te houden en te doen bewaren voor het nageslacht. In 1973 werd door de Rabobankorganisatie ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan een aanzienlijk geldbedrag beschik baar gesteld aan de Stichting „De Hol- landsche Molen", waarmee een fonds werd gevormd, waaruit herstel en res tauratie van molens wordt gefinan cierd. De Rabobank is derhalve nauw betrokken bij het molenbezit. Tot dus ver is van 60 molens de restauratie vol tooid; 17 molens zijn volledig hersteld en van 118 molens zijn de werkzaam heden in uitvoering of in een voorbe reidend stadium. Een dankbaar onderwerp voor de Ne derlandse jeugd om in 1978 langs crea tieve weg de aandacht te vestigen op behoud van het bezit van de Hollandse molen. Het is alleszins verantwoord om zó met de jeugd bezig te zijn. De internationale hoofdprijzen zijn: vluchten boven Europa met kinderen uit alle deelnemende landen. Nationale hoofdprijzen: vluchten boven de Ne derlandse molens. Verder vele andere prachtige prijzen. Jongens en meisjes van 6 tot en met 18 jaar kunnen mee doen. Daarvoor kunnen zij vanaf 15 ja- nuaril 1978 bij de dichtsbijzijnde Ra bobank een deelnemingsformulier krijgen. Dit voorjaar wordt van de regering een voorlopig standpunt verwacht over de plaats die in Nederland voor de aan landingen opslag van LNG zal worden aangewezen. De voorkeur van de Ne derlandse Gasunie, die inmiddels een kontrakt voorde levering van vier mil jard kubieke meter per jaar met Al gerije heeft gesloten, gaat uit naar een lokatie op de Maasvlakte. De lagere overheden zullen slechts enkele maan den de tijd krijgen om de regering te kunnen adviseren en een uitspraak over noodzakelijke vergunningenpro cedures te doen. Omdat men in ons land geen ervaring met de aanlanding van LNG heeft en het teveel tijd kost om op grond van studies en rapporten tot een oordeel te komen, heeft het openbaar lichaam Rijnmond de weg van een oriënterings- reis gekozen naar plaatsen waar men al een ruime ervaring met LNG heeft. Daarbij zal in Amerika de ervaring met de maatschappelijke effektenrap- portage extra aandacht krijgen. In een dergelijke rapportage wordt gestreefd naar een geïntegreerde afweging van alle mogelijke belangen, die bij de aan voer van vloeibaar aardgas in het ge ding zijn. In Amerika worden regeringsinstel lingen op het gebied van energievoor ziening. veiligheid en scheepsbegelei ding bezocht in Washington, Boston en San Francisco en wordt een termi nal bekeken in Boston. In Japan staan bezoeken aan Tokio, dat al een om vangrijke import van LNG heeft, en Osaka op het programma. De studiegroep staat onder leiding van Rijnmond-gecommitteerde drs. P. A. de Ruiter. Zij bestaat voorts uit ir. N. Buijsert, gedeputeerde van Zuid-Hol land, de heer W. J. van der Have, wet houder van Rotterdam, de heer A. van Dijk. gecommitteerde van Rijnmond en uit ambtenaren van diverse ministe ries, van het directoraat-generaal van de Arbeid, Rijkswaterstaat, de Inspec tie Volksgezondheid, de provincie Zuid-Holland, Rijnmond, de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond en het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam. Ook de Nederlandse Ga sunie is in de delegatie vertegenwoor digd. De vertegenwoordiging van leden uit de Raad van Rijnmond is zo breed mo gelijk samengesteld en vertegenwoor digt de fracties van de PvdA, CDA, VVD, SGP en CPN. Een zo goed als uitverkochte Stadsge hoorzaal in Vlaardingen gisteravond. Waar de mensen van het eerste uur van de 75-jarige Co-Op Waterweg, maar vooral de toekomst van de Co-Op acte de présence gaven. Om te kijken en te luisteren naar Fië sta Tropical, boordevol verrassingen. Bestaande uit muziek, dans en niet te vergeten zang. Een overzicht van een zo goed als uitverkochte Stadsgehoorzaal. Drie van de vier danseressen in exotische kledij. Later op de avond waren ze weer ónders gekleed.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 33