RUSKA REGINA 40.000 km met de GOLF DIESEL In september 1976 verraste Volks wagen de wereld en vooral de con currentie met een Golf met diesel motor. De Golf, op dat moment al een groot succes in de uitvoeringen met 1100 cc en 1600 cc benzinemo tor, bleek ook met de diesel voorin een hoogst plezierige auto die maar heel weinig last heeft van de nade len van een dieselmotor. Die nade len zijn: meer lawaai, voorgloeien voor de koude start en minder pres taties. Volkswagen heeft die nadelen zeer goed weten te ondervangen. Het voorgloeien is bij de Golf beperkt tot 27 seconden bij een extreem koude start en wanneer de motor even heeft gedraaid, is het voor gloeien helemaal niet meer nodig. Bovendien is bij het nieuwste model het vasthouden van de con tactsleutel tijdens het voorgloeien niet meer nodig, waardoor de voor- gloeitijd kan worden benut voor het omdoen van de autogordels of bij voorbeeld het schoonmaken van de ramen. Een wezenlijk nadeel is dat voor- gloeien op zo'n manier nauwelijks meer. Het geluid Volkswagen direct al zeer goed onder de knie gekre gen. Naast de wagen staand is bij draaiende koude motor het duide lijkst te horen dat het om een diesel gaat. Zelfs dan is het in de wagen echter redelijk stil. Is de motor een maal op temperatuur dan daalt de geluidssterkte in het interieur zover dat de Golf diesel dan zelfs stiller is dan de Golf met 1100 cc benzinemo tor. Ook bij hogere snelheden is de wagen uitgesproken stil al zal de technische kenner aan de toon van het geluid de dieselmotor nog wel herkennen. Een bezwaar is het ge luid onder geen enkele omstandig heid. Nadeel nummer drie, de geringe prestaties, heeft Volkswagen af doende ondervangen. De Golf die selmotor levert net zoveel vermo gen (50 pk) als de 1100 cc benzine motor en de prestaties van de ook slechts rond 800 kg zware Golf die sel zijn dan ook volkomen verge lijkbaar met die van de Golf 1100. De topsnelheid vair de diesel be draagt 148 km/uur. waarbij de tel Ier van onze testwagen een eindje in de 150 km/uur aanwijst. De acce leratie van 0 tot 100 vergt 17,8 se conden. waarmee de Golf diesel de snelste dieselpersonenwagen is wat dit betreft. In topsnelheid moet hij alleen de. CX diesel en de Mercedes Benz 300D voor laten gaan. Eventueel kan nog als nadeeltje van de diesel worden aangemerkt dat de motor wat zorgvuldiger moet worden warmgedraaid dan bij een benzinemotor het geval is. Het moet worden vérmeden dat met koude motor snel wordt geaccelereerd. Dat hoge toerentallen worden ge draaid als de motor koud is. De eerste kilometers moeten dan ook met wat meer beleid worden afgelegd dan de meeste mensen met hun benzinewagens gewend zijn te doen. En dan de voordelen. Die zijn voor al te vinden op het economische vlak. Wat bi.i voorbeeld te denken van een gemiddeld testverbrui k over 40.000 km van 1 op 16,4? En dat bij snelheden die veelal toch wel rond de 120 km uur hebben ge legen (er is veel met de wagen in het buitenland gereden!). Ook de betrouwbaarheid heeft in de tien maanden dat de Golf diesel dienst doet nooit te wensen overge laten. De wagen is bepaald niet in de wat ten gelegd, heeft wel zijn service- beurten op tijd gehad, maar verder is er nooit iets aan geschroefd. - Nooit heeft de auto geweigerd te starten, geen enkele keer is er naast het normale onderhoudswerk een klacht ingediend over het een of ander, kortom, de Golf diesel heeft zich met een minimum aan nor maal onderhoud volkomen tevre den getoond. Bovendien is het zo dat voor de Golf diesel net als voor de benzine uitvoeringen service beurten gelden om de 15.000 km. in plaats van de gebruikelijke 10.000 km. Daar tus sendoor moet om de 7500 km. de olie worden ververst, terwijl dan nog een paar dingetjes worden ge controleerd. Zo wordt bijvoorbeeld de accu nagekeken en het brand stof filter- schoongemaakt. De eerste beurt krijgt de Golf diesel na 1000 km. Er wordt dan een nieuw oliefilter gemonteerd zodat niet het risico wordt gelopen dat eventueel slijpsel de motor schade berokkent. Iets dat bij iedere nieu we motor in principe mogelijk is. Uiteraard wordt ook de olie ver verst en worden gratis wat contro lewerkzaamheden uitgevoerd. De hele 1000 km. beurt kost, inclusief de olie en het oliefilter, 39,91 (prijs peil maart 1977). De volgende kleine servicebeurt vond plaats bij 37.500 km. (uiter aard net als bij de verder genoemde beurten niet precies op de juiste ki lometerstand, maar wel daar zo dicht mogelijk bij). Het totaalbe drag van deze beurt kwam op 32,26. hetgeen enkele guldens meer is dan de voorgaande kleine beurten. Dit, omdat nu wat extra antivries is bij gevuld in verband met de winter. De totale onderhoudskosten heb ben over de eerste 40.000 km. be- Dat gaat voor de Golf niet op, omdat deze auto licht van gewicht is waardoor het verschil in wegen belasting gering is en omdat het verschil in aanschaffingsprijs tus sen de diesel en de vergelijkbare Golf met benzinemotor niet al te groot is (minder dan 2000 gulden). Je mag gerust stellen dat de Golf diesel ten opzichte van de Golf 1100 al bij 15.000 kilometer voordeliger wordt. Daarboven ga je dan zo'n 5,5 cent per kilometer verdienen met ie Golf diesel. De grootste Nederlandse fabriek van personenwagens, dat is de firma Ruska Buggies, gevestigd in het hartje van Amsterdam aan een oude gracht. Ruska, Arie jr. reed in de jaren zestig een aardig stukje mee op het circuit van Zandvoort, is een echt familiebedrijf waarin vader en zoon de hardwerkende en zeer weinig pratende technici zijn en moeders de verkoop voortva rend regelt. Met als resultaat voor 1977 een fabricage en verkoop van een kleine 300 auto's. Niet gering dus. Ruska is bekend geworden door de buggies, maar het bedrijf maakt nu vrijwel alleen nog speciale auto's. Goed, er staat nog een buggie op het programma, maar daar houdt het ook mee op. Verder worden gemaakt de Sprin ter (een tweezits sportwagentje) de Classica (een vierpersoons auto in de stijl van de oude schicht van de heer Bommel), de Ruska Bugatti (een nagebootste Bugatti) en nu dan ook de Regina. De laatste is geheel nieuw. Net als alle andere Ruska produkten is.de Regina op het on derstel van een Volkswagen Kever gebouwd. De koets is' geheel van 8 mm. dik kunststof gemaakt. De lijn van de open vierzitter is gebaseerd op die van een vooroorlogse Alvis. Kant en klaar kost de Regina een kleine 10.000 gulden. Uiteraard is dat bedrag op te schroeven door al lerlei extra's, maar nodig is dat niet. De wagen is standaard in zijn soort voldoende compleet. Ruska bouwt de auto's op zorgvuldig ge- gritstraalde chassis die goed in de conservering zijn gezet. De mechanische componenten, zoals de remmen en de stuurinrich ting, worden gerevideerd en de motor krijgt een nieuw draaiend gedeelte (ruilmotor). De rest van de wagen is nieuw. Dit alles heeft ertoe geleid dat Ruska de garantie bepalingen flink heeft kunnen uit breiden. Zo wordt nu een jaar ga rantie gegeven, terwijl op de bo demplaat het chassis een drie jarige garantie tegen doorroesten wordt gegeven. Bij eventuele geschillen over de ga rantie treed de ANWB als scheids rechter op. Het feit dat Ruska in de loop der jaren als zo'n beetje de enige bug- giefabrikant is overgebleven, is met name te danken aan de goede kwa liteit en de iraaie uitvoering van de verschillende typen wagens die Ruska bouwt. Met name de Sprin ter en Classica zijn uiterst succes volle aanbiedingen gebleken. De nieuwe Regina zal ook zeker zijn weg naar binnen- en binten- land vinden. In Duitsland is echter inmiddels de eerste Golf diesel ingeruild met meer dan 200.000 km. op de teller en ook die wagen h<_cPt niet te lij den gehad onder abnormale kosien. En in ons land rijden ook al de no dige Golf diesels rond met meer dan 100.000 km. Ook prima. Blijft over een opmerking over de mini maal jaarlijks te verrijden kilome ters. Er heerst immers de mening dat een diesel alleen bij zeer hoge jaarlijkse kilometrages rendabel is. Bij 7500 km. is een kleine service beurt uitgevoerd die voornamelijk ten doel heeft de olie te verversen. Tussentijds is geen olie bijgevuld. Dat was ook niet nodig. De eerste 7500-beurt vergde een bedrag van 26,95 aan olie, BTW en arbeidsloon. Bij 15.000 km. is de eerste grote ser vicebeurt uitgevoerd. Zoals gezegd was niets te melden over extra te verrichten werkzaamheden, om de eenvoudige reden dat er geen enke le klacht was over de wagen. Alleen moest een lekke band een lang zame leegloper worden verhol pen. De beurt zelf kwam totaal op 159-,60. Voor de reparatie van de binnenband plus het opnieuw ba lanceren van het wiel is 21 gulden in rekening gebracht. Over de klei ne beurt bij 22.500 km. kan niets an ders worden gemeld dan dat deze weer 26,95 vergde. Nog steeds bleek het niet nodig tussentijds olie bij te vullen. Bij 30.000 km. de tweede grote ser vicebeurt. waarvan de kosten op 212,65 kwamen. Hierin is begrepen de montage van een nieuw brand stoffilter en een nieuw oliefilter. Ook nu geen extra reparaties. Zowel bij de 15.000-beurt als bij de 30.000-beurt hoort een diagnose, waarvan een indrukwekkend rap port wordt gemaakt. Hierop staat vermeld wat er allemaal is gecon troleerd en of dat goed is bevonden. Geen van beide rapporten geeft onder het kopje „reparatie-analy se" een advies tot het repareren of vervangen met het een of ander. diagen 519,32. De motorrijtuigenbe lasting heeft over deze periode van* tien maanden een bedrag gevergd van 392.50 en de all risks verzeke ring (gerekend zonder no claim kor ting) kwam op rond 1300 gulden. Het laatste bedrag hangt natuurlijk wel wat van de maatschappij af. Hierop kunnen dus uitzonderingen worden gemaakt. De Conti TS banden met staalgor- del liggen nog alle vier op hun oor spronkelijke plaats. Van de voor banden mag worden verwacht dat zij de 50.000 km. zullen halen. De achterbanden zijn naar alle waar schijnlijkheid voor aanzienlijk meer kilometers geschikt. Al met al moet een beetje worden gegokt wat voor bedrag er moet worden inge vuld aan bandenkosten. Stellen we de voorbanden op 20r/r en de ach terbanden op 40<7r dan kan voor de banden 500.— worden ingevuld. De afschrijving (de waardevermin dering) van de wagen is pas goed vast te stellen wanneer de auto wordt ingeruild, hetgeen nog niet het geval is. Uitgaande van een nor male afschrijving over het- eerste jaar van 25c/< (20,891 over 10 maan den) en van een prijs in de geteste uitvoering (vierdeurs GLD) van rond 17 mille komen we aan een af schrijving van 3541,67. Met een gemiddeld verbruik van 1 liter dieselolie op iedere 16,4 kilo meter en een gemiddelde literprijs van 56,4 cent komen de brandstof kosten op 1375,60. Daarmee wordt het totaalbedrag dat de 40.000 Golf diesel-kilometers heeft gevergd op 7.729,09. Per kilometer komt dit neer op het onwaarschijnlijke lage bedrag van 19,32 cent! Nu kan wor den aangevoerd dat onze diesel juist voor een diesel nog veel te wei nig heeft gelopen om veel waarde aan deze uitstekende resultaten te hechten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20