KLEINEKQORT-POOT BAADE BV Nieuw 52 nationaal en internationaal transportbedrijf ~tjs|<?-Poon 26 3V 3b Carnaval is een gebeuren voor jong en oud, dat vier dagen duurt. Carnaval wordt met heel veel opgewektheid gevierd. Carnaval is een tijd van feestvieren en ongebonden jool maken. Carnaval is een tijd voor het maken van grappen en grollen. Carnaval is een tijd voor verkleedpartijen en uitgelaten pret, van maskerades en balmasqués. Carnaval was voorheen een feest, dat alleen onder de grote rivieren (Brabant en Limburg) kon worden gevierd. Momenteel is carnaval ook zeer in trek boven de grote rivieren. CA RN A VAL - SCHIEDAM Bovenstaand opschrift vindt in onze stad nog niet bij iedereen dezelfde weer klank en is ook niet zo algemeen inge-r burgerd zoals dat in het gebied "bene den de rivieren het geval is. Ook al blijft het nog grotendeels een feest voor een beperkte groep van de bevolking, toch wordt naar mijn gevoel de belangstelling groter en meer alge meen. Zoals elk tand en elke plaats tracht het eigen karakter in de opzet van deze fees ten tot uiting te brengen, zo ook in Schiedam. Voor de derde achtereenvolgende keer bereidt men zich hierop voor. Met res pect denk ik aan het vele werk dat de organiserende vereniging "De Rietzei lers" verricht en de moeite die men zich getroost om te trachten iets van die zui delijke sfeer in Schiedam tot leven te brengen. Gedachtig aan het gezegde dat een leven zonder feesten lijkt op een reis zonder pleisterplaatsen wens ik u veel gezelligheid. Tenslotte wil ik de feestvierders speciaal op het hart drukken om bij alle "leut" de eigen verkeersveiligheid èn die van anderen goed in het oog te houden. De Burgemeester van Schiedam, Dr. AJ. LEMS MIJMERINGEN VAN EEN OUDE STADSPRINS Prins zijn eist meer inspanning dan dikwijls gedacht wordt en van alle carnavalsvierders heb ik waar schijnlijk die dagen de minste "leut" beleeft. W el heb ik veel waardering ondervonden en een schat van herinneringen meegekregen, die ik via mijn fotovol plakboek steeds weer zal kunnen ophalen. Herinne ringen b.v hoe wij zeven jaar geleden gestart zijn met mijzelf als enige Zuiderling en een Raad van Elf die van niets wist, maar honderd en elf procent inzet had. Dat nu is uitgegroeid tot een Bestuur en een bijna "beroeps" Raad van Elf, een organisatie van zo'n 50 dames en heren in wel twaalf verschillende commis sies. De herinnering dat wij drie jaar geleden aarzelend be gonnen aan een Carnavalsoptocht met een Prinsen wagen en 2 volgwagens om de sleutel van de stad Schiedam voor drie dagen te beheren, uitgegroeid tot een stoet van anderhalve kilometer lengte en waarbij van hooguit de Prinsenwagen de glunder gezichten ziet van de kinderen die al of niet verkleed naar je zwaaien. Het meisje dat 10 jaar thuis op bed lag en nu met bed en al de polonaise meemaakte in Zaal Irene. De herinnering aan bejaardentehuizen die vol enthou siasme carnaval meevierden tot we ze een gratis consumptie moesten beloven om ze weer heelhuids op de stoelen te krijgen. De herinnering aan de Dinsdagavond als rond de klok van 12 uur je, temidden van zingende en hossende carnavalsvrienden je de laatste 5 minuten beleeft van je Prins zijn eivde moeheid over je valt maar wel de gedachten "iets" voor de gehandicapte medemens te hebben gedaan. Vijf jaar lang heb ik dit gedaan met een zekere trots, als een uitdaging dat dit moet lukken in Schiedam en slechts node heb ik dit privilege afgestaan. Ik hoop dat vele na mij zullen volgen en bijdragen tot een "eigen Schiedams Carnaval". Alaaf! Oud Stadsprins Geraldo I thans Groot Vizier van de Rietzeilers. KINDERCARNAVAL Opgelet, mannekes en mariekes van Kruikendam. Prins Hendrik de Grote I heeft geproclameerd, dat dit jaar ook de kleinste beentjes van de vloer moeten. Hij zal zich daarvoor laten helpen door ene Jeugdprins en Jeugdraad van Elf, die de jonge Kruikendammers voorgaan in leut en jolijt. Het prinske en zijne secondantjes worden gekozen op een dolfeest in de Irenezaal van Zijne Hoge Doorluchtigheid op zaterdag den 28ste. Over deze en andere leutigheid in het Kruikendam wordende Schidam meer zinnige en onzinnige aankondigingen verderop in deze eerste, eigen, kleurige Carnavalskrant. PRINSENBAL Het "Prinsenbal" wordt gehouden op zaterdag, 4 februari a.s. in de grote zaal van Gebouw "Irene", Nieuwe haven 155 te Schiedam van 20-03 uur. Ook deze avond zal weer een knots gekke carnavalsavond zijn, waarbij we derom de Carnavalsvereniging "De Riet zeilers" met Prins Hendrik de Grote i met zijn Raad van Elf acte de presence geven, vergezeld van de Boerenkapel "De Rietbouwers" van O.B.K. Het dansmuziek zal die avond worden ver zorgd door "The Rythm Stars". Ook op deze avond zullen wij een gast- vereniging ontvangen en wel de Carna valsvereniging "Zottendonck" uit Rid derkerk, die met een delegatie van 50 personen, bestaande uit Prins Joop den Eerste, de Prinsen en Adjudant en de volledige Raad van Elf en De Senaat de feestvreugde zullen opvoeren. Witte Schaap benoemd Leden van "De Rietzeilers" hebben gratis toegang op deze avond. Niet- leden, die gaarne willen kennis maken met de carnavalsviering kunnen voor deze avond toegangskaarten verkrijgen tegen betaling van 10,- per persoon bij: Feestartikelenzaak "Het Masker" Broersveld 125; J. Wolthuis, Halleijstraat 19b; Loodgietersbedrijf Bek, Lange Kerkstraat 74b; Textielhandel Ofré, Rotterdamsedijk 74 U kunt zich tevens bij bovenstaande adressen nog opgeven als lid van "De Rietzeilers" tegen een jaarkontributie van 12,50 per persoon. Personen be neden 16 jaar 7,50. U kunt dan nog de avond van "Het Prinsenbal" gratis be zoeken en tevens krijgt U gratis toe gangsbewijzen voor het "Elfde van de Elfde" feest op zaterdag, 11 november a.s. Gaarne wil ik hierbij vermelden, dat le den van "De Rietzeilers" bij alle aan kopen van carnavalsartikelen bij "Het Masker", Broersveld 125 een reductie krijgen van 10%. "Het Masker" heeft tevens weer voor de origineelst verklede op het "Prin- senbal" een wisselbeker beschikbaar ge steld, welke beker in haar etalage -is te bezichtigen. Schiedammers, laat in de carnavalstijd alles voor wat het is en kom op zaterdag 4 februari a.s. vaar zaal "Irene" voor het vieren van carnaval. CARNAVAL...WAARHEEN?... WAARVOOR...? Hoewel Carnaval een feest is om te vie ren en niet om over te praten of te schrijven, wil ik toch graag voldoen aan het verzoek van De Senaat van de enige echte Carnavalsvereniging van de stad Schiedam, "DE RIETZEILERS", iets op papier te zetten voor hun eerste Car navalskrant. Carnaval... Waarheen? Die vraag is niet moeilijk te beantwoor den: Naar Schiedam natuurlijk! In voorgaande jaren hebben "DE RIET- ZEILERS" bewezen heel wat mans te zijn; ook nu hebben De Senaat, De Raad van Elf en de hofdames, samen met de Adjudant van de Stadsprins, zeker weer vele uren rond de plannen makerstafel gezeten om een goed feest programma in elkaar te zetten. Daar bij is natuurlijk veel aandacht besteed aan het bezoeken van bejaardentehui zen, ziekenhuizen en (sportverenigin gen, maar vooral ook aan Het Boeren- bal en de feestelijke optocht door Schie dam met daaraan verbonden Het Prin senbal, waarvoor de feestzalen van ge bouw Irene aan de Nieuwe Haven zijn afgehuurd. Carnaval... Waarvoor? Wanneer we kranten lezen, radio luiste ren of T.V. kijken, dan konstateren we dat er om ons heen nogal wat gaande is. Welnu, Carnaval is iets wat verbroede ring in zich heeft. Eén groot familie feest, waarbij ieder gelijk is: rijk of arm, valide of minder-valide, jong of oud, het mag niet deren. Carnaval be tekent: feest vieren met elkaar. Vandaar de proklamatie: Schiedamse boeren, burgers en buitenlui, sluit u aan bij de Carnavalsvereniging "DE RIETZEI LERS" en viert feest met Zijne Hoog heid Prins Hendrik De Grote I, zijn Prinses, Adjudant en Narren, De Se naat, De Raad van Elf en de hofdames en maakt van Schiedam weer een onver valste Carnavalsstad! ALAAF, ALAAF, ALAAF Prins Geraldo II (G. Krommenhoek) NIEUWE RAAD. Knoeris Lems, Arie de Eerste, heeft in Schiedam te maken met zijn raad, een nieuwe na mei. Hendrik de Grote I, Prins Carnaval van Kruikendam, leidt nu al een nieuwe raad. Op de foto hiernaast staat ze in vol ornaat aangetreden. Vertegenwoordigers van partijen als Pils voor de Ander, Comedie Dans Alaaf, Vol Vreugde Dollen, Proost, Comité Pro Nonsens en andere doordrinkende drukteschoppers. De Vorst. Zo langzaam maar zeker krijgt Schie dam een imago, de Carnavalsstad van boven de rivieren te worden. De bewij zen liggen voor het oprapen. Eerstens een Carnavalsoptocht, dat kan wedijveren met Zuid Nederlandst steden. Onze rol van gastheer voor de Carna valsverenigingen van o.a. Amsterdam en Rotterdam, zoals gebleken met het Boe- renbal van afgelopen zaterdag. Verder een kindercarnaval voor de jeugd van 6 t.m. 14 jaar a.s. zaterdag in zaal Irene. Kortom Schiedam toont zijn ware gezicht Een ijverige stad met tijd vrij makend voor gezonde leut. Daarom een gemeende oproep aan alle Schie dammers. Zet voor drie dagen de dagelijkse zorgen aan de kant. Stort U in het Carnavals- gebeuren met als leus. SCHIEDAM, DE CARNA VALSSTAD VAN DE RANDSTAD.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 27