WAT HET ZOLDERTHEATER TE BIEDEN HEEFT Goedzozo: 5jaarln de Teerstoof- Orgelconcert Delft PLAAT PRAAT GEBIT STUK? POPPENTHEATER Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur. en na tel. afspraak J. VERINGMEIER Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-26.14.17 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 48 WOENSDAG 25 JANUARI 1978 Frits Lambrechts, Sylvia Alberts en Wim van de Meebere. Op vrijdag 27 en zaterdag 28 januari, alsmede op vrijdag 3 en zaterdag 4 februari, steeds om 21.00 uur, zullen in het Zoldertheater ,,ln de Teerstoof'optreden Frits Lambrechts, Sylvia Alberts en Wim van de Mee berg met het programma: „Moeder, geef me nog eens raad". Frits en Wim hebben twee seizoenen met veel succes hur. programma „Van embryo tot politicus" overal in Nederland gespeeld. Beiden werkten in de eerste helft van het seizoen '76/77 mee aan Brecht's ,,De Kaukasische Krijtkring" van het Amsterdamse Publiekstheater. Sylvia is haar carrière begonnen bij Ramses Shaffy. Later werkte zij samen met „Tekst pierement", Seth Gaaikema en Ted de Braak. Ook speelde zij een belang rijke rol in de musical „En nu naar bed" en werkte zij samen met Matjol Flore. Nu speelt het drietal in een nieuw cabaretprogramma. Is het „hard" of „zacht" cabaret? Is het „links" of „rechts"? Menselijke twijfels en tekortkomingen. Frits Lambrechts zegt hier zelf over: „Zou de loop van de geschiedenis anders zijn geweest als regenten, ko ningen, regeringsleiders en andere machthebbers één keer hadden toege geven. dat ze overliepen van onzekerheden, twijfels, frustraties, ijdelheid, kortom van menselijke tekortkomingen? Zou de loop van de geschiedenis anders zijn geweest als de zogenaamde volksvertegenwoordigers, carrièremakers, vakbondsleiders, ministers en staatssecretarissen, één keer hadden toegegeven, dat ze zich hebben laten corrumperen? Zal de loop van de geschiedenis een wending nemen, als de huidige macht hebbers, drijvend op de golven van de door hun zo begeerde publiciteit, ééns openhartig en eerlijk verklaarden, dat ze niet die belangen beharti gen, die ze voorgeven te doen? Zal de loop van de geschiedenis zich in vredelievende zin ontwikkelen, be vrijd van elke angst voor oorlog en tirannie, als onze huidige regeringslei ders midden in de tweede kamer zouden opspringen, de armen ten hemel heffend, en roepen: „Moeder, geef me nog eens raad?" Voor deze voorstellingen kunt u reserveren maandag tot en met vrijdag via het VVV Schiedam, telefoon 266000; vrijdagavond en zaterdagmiddag na 1 uur kan dat via het theater, telefoon 269455. De toegangsprijzen zijn 9,en voor CJP en Pas 65 7,50. Op zaterdagmiddag 28 januari om half drie zal Thoraldo's Poppentheater optreden in Zoldertheater „In de Teerstoof'. Thoraldo, die als poppenspeler, maar ook als goochelkunstenaar en buik spreker internationale faam heeft verworven, treedt a.s. zaterdag op met het poppenspel: 1rIacco lost een raadsel op". In het poppenspel van Thoraldo komt vaak een heks voor, ook wel een aap en twee jongens die een avontuur beleven. Het gaat over dieven, een ge heimzinnig bos en de aardige koning die zojuist op reis is. Wat er echter zaterdagmiddag gaat gebeuren is nog een raadsel. Kinderen spelen zelf mee! Eén ding is echter zeker: je mag in dit poppenspel zélf meespelen. Dat is zo de gewoonte bij Thoraldo. Hij is niet voor niets ook in het buitenland be roemd. ja zelfs tot in Thailand. Zaterdag mag je roepen, waarschuwen, raadgeven, ja noem maar op. Reserveringen maandag tot en met vrijdag via het VVV Schiedam, tel. 266000. Het kan ook vrijdagavond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater (tel. 269455), maar als u zolang wacht met reserveren dan bent u te laat! Toegangsprijs is 2,50 p.p. EXPOSITIE Vanaf begin januari exposeert in de foyer van Zoldertheater „In de Teerstoof'de bekende graficus Eric Visser. Deze 34-jarige kunstenaar die in Rotterdam werd geboren, volgde zijn opleiding onder andere op de aca demies van Berlijn en Rotterdam. Eric Visser. Van een graficus verwacht je wetmatige composities en patronen of inge wikkelde geometrische hinkelbanen. Niets is minder waar. Wat dat betreft doet Visser zijn naam eer aan. Als hij aan een werk begint, weet hij vante- voren de uitslag niet. Al doende, al werkend met structuren, met vormen en contravormen, met lijndikten en arceringen, vist hij als het ware een beeld bij elkaar. Het werk groeit als het ware, al werkend, onder zijn han den. Humor en intelligentie. Visser heeft in zijn werk een bepaalde intuïtie ontwikkelt die hem stuurt, inspireert en weer bijstuurt. Zo ontstaan dan beelden, abstract, met lijnen en kleuren, die met elkaar een spel vormen waarop de kijker vrij en asso ciatief kan inhaken. Opvallend is dat er een zekere mate van humor, intel ligentie en alert associëren in zijn werk verweven zijn. Het maakt Eric Vis ser niet uit wat men in zijn werk meent te herkennen. Hij wil een „spannend" blad maken. De pure neerslag van het spel met de beeldende middelen en hun zo veelzijdige bekijkmogelijkheden. FILM Aangezien voetbalwedstrijden de filmliefhebbers op woensdagavond aan de beeldbuis dreigen te kluisteren, heeft het bestuur van de Filmclub be sloten de voorstellingen voortaan op elke eerste donderdag van de maand te doen plaatsvinden. De eerstvolgende voorstelling vindt daarom plaats op donderdag 2 februari om half negen. „De Clowns" van Fellini. Van de maker van o.a. „La Dolce Vita „Roma en „8 Vi zal deze avond worden vertoond: „I Clowns". Deze film bestaat uit drie delen die op zich weer een samenhangend geheel vormen. Het eerste deel bestaat uit auto biografische episodes, waarin wordt getoond hoe het feitelijke onderwerp van de film zich in Fellini's bewustzijn heeft genesteld. U herinnert het zich misschien uit „8 Vj": de jonge Fellini die op een dag ontwaakt op een boer derij, uit het raam kijkt en tot zijn verbazing ziet dat een circus als een paddestoel uit de grond is gerezen. Wereldberoemde Fratellini's. Het tweede deel brengt Fellini zelf onbeschaamd voor de camera. Het is echter een fictieve Fellini, optredend als een personage in een klucht over een mesjokke filmploeg, die uit delosse hand een documentaire probeert te maken over de grote traditie van de clowns, die nu snel aan het verdwij nen is. Herinnert u zich 8 'A weer? Het derde deel is weer pure fantasie, waarin Fellini een groots huldeblijk brengt aan de clownerie. In dit deel treden o.a. de wereldberoemde Fratel lini's op. De gehele film betekent voor Fellini een soort geestesbezwering. een afre kenen met zijn obsessies. Bent u al lid van de filmclub? Dan bent u van harte welkom. Bent u nog geen lid? Ook dan bent u van harte welkom als u even lid wordt voor 2,50 voor het hele verdere seizoen. Toegangsprijs: f 5,Kaartverkoop en lidmaatschap uitsluitend op de avond van de voorstelling aan de theaterkassa. Aanvang: half negen. Het Zoldertheater „In de Teerstoof' heeft zich in de vijf jaar van haar bestaan een vaste plaats verworven in het Schiedamse culturele leven. Vijf jaar lang nu worden er elke vrijdag- en zaterdagavond theatervoorstellingen ge geven. terwijl er 's zaterdagsmiddags poppentheater is voor de kinderen. Alle werkzaamheden, die met het orga niseren van deze voorstellingen (zo'n 100 per jaar) samen hangen, zoals programmering, publiciteit, administratie en kaart- en barverkoop, worden door een dozijn vrijwilli gers volstrekt belangeloos verricht, zodat het theater rela tief uiterst goedkoop wordt geëxploiteerd. De post „per soneelskosten" is zodoende onbelangrijk en dat is tame lijk uniek in deze tijd! Wij zijn van mening en gelukkig velen met ons dat het intieme theatertje met z'n charme en allure, gevestigd in een historisch pand in het oude centrum van onze, qua uitgaansmogelijkheden helaas karig bedeelde stad, be houden moet blijven. Zonder overdrijving kan vastgesteld worden, dat.Schiedam met het Zoldertheater over een van de betere kleine theaters van ons land beschikt. Deze be wering wordt elk weekeinde opnieuw gestaafd door uitla tingen van optredende artiesten en bezoekérs. Het lijkt ons dan ook van belang voor het culturele leven in Schie dam, dat de aktiviteiten in deze bij uitstek geschikte acco- modatie worden gecontinueerd en waar mogelijk uitge breid. Dit standpunt wordt gedeeld door de gemeentelijke autoriteiten, die net als vele anderen, blij zijn met het theater en daarom de aktiviteiten honoreren door jaarlijks een subsidie toe te kennen. Deze subsidie is evenwel niet toereikend om het verzorgen van kwalitatief goede pro gramma's te kunnen continueren, laat staan de aktivitei ten uit te breiden, dit ondanks de naar verhouding toch geringe exploitatietekorten. Willen wij de kwaliteit van de programma's handhaven en waar mogelijk verhogen, dan zijn aanzienlijk meer gelden nodig dan die, welke de overheid ons momenteel toekent. Teneinde het theater zo goed mogelijk te laten funktioneren is het noodzakelijk: - een opvallende publiciteit te voeren, - een zo gevarieerd mogelijk programma van hoog niveau te brengen, - naar een artistiek optimale outillage te streven. Om deze doeleinden te bereiken trachten wij op twee fronten de vereiste middelen bij elkaar te krijgen. Alle reerst blijven wij bij de gemeentelijke overheid een subsi diëring van het exploitatietekort bepleiten, terwijl wij daarnaast met dit schrijven willen appeleren aan uw be langstelling voor het culturele wel en wee van onze stad. U kunt meehelpen het langzaam opbloeiende culturele leven in haar groei te stimuleren door één van de uit de be volking voortgekomen culturele steunpilaren van onze stad te steunen met een gift of donatie. De hoogte van de geldelijke steun laten wij gaarne aan u over. Het gaat ons trouwens niet alleen om hoge bedragen, maar zeker ook om de morele steun, die men voor het verrichten van vrij willigerswerk node kan missen. Indien u de aktiviteiten van het Zoldertheater „In de Teerstoof' op prijs stelt en indien u ook vindt, dat deze aktiviteiten moeten worden voortgezet, dan verzoeken wij u bijgevoegde acceptgirokaart ingevuld op te sturen. Wij zullen u op de hoogte houden omtrent de resultaten van deze aktie, waaraan u. naar wij hopen, zult willen mee werken. Wij besluiten met de wens. dat in ons eerste lustrumsei zoen (1977-1978) mede door deze donateursaktie, de basis zal worden gelegd voor de zekerheid, dat de komende vijf jaar het Zoldertheater haar aandeel in het culturele leven zal kunnen blijven leveren, hetgeen er met onze huidige financiële situatie nogal problematisch uitziet, met vriendelijke groeten, namens het bestuur van het Zoldertheater, J. van der Meer. Tjsa, en u maar zoeken naar de bedoelde acceptgirokaart. Tevergeefs, want het gaat hier om het „rondschrijven" in het kader van een donateursactie van het bestuur. Een brief die aan potentiële donateurs van de vijfjarige is ver zonden. In het belang van het Zoldertheater in het bijzon der en dus ook in dat van het culturele leven in Schiedam in het algemeen, stellen wij het op prijs aldus op deze do nateursactie te reageren. Ter informatie: die acceptgiro kaart kunt u nog altijd even ophalen aan de kassabalie van het theater aan de Nieuwstraat 12, want daar ligt-ie voor u klaar. (Red.). Evenals verleden jaar zullen er ook nu in de wintermaanden eenmaal per maand orgelconcerten worden gegeven in de Nieuwe Kerk. Jan J. van den Berg zal dan wederom de schoonheid van het orgel in de Nieuwe Kerk laten ho ren met een aantal mooie pro gramma's. Het eerste concert vindt plaats op donderdag 26 januari en het programma ziet er als volgt uit: Bewer king over Psalm 23 van Adr. C. Schuurman, Preludium en Fuga in g kl.t. van D. Buxtehude, een koraalbe werking van J. S. Bach alsmede de Canzona in d kl.t. van dezelfde compo nist. Vervolgens een Preludium in e kl.t. van Max Reger met daarna de Aria van Flor Peeters. Uiteraard ook een tweetal koraalbewerkingen van Jan J. van den Berg en wel Toccata over Psalm 91 en de Avondmaalsmeditatie over Gez. 250 uit de oude N.H. bundel. Tot slot een prachtig werk van Marcel Dupré: Cortege et Litanie. Toegang 3.50, CJP en 65-plussers hebben reductie. De aanvang is 20.15 De Oostenrijkse zanger Peter Ale xander is nog steeds zeer actief. Naast vele optredens heeft hij wede rom een nieuwe langspeelplaat vol tooid, waarop naast enige Duitstali ge liedjes ook twee composities van Pierre Kartner (Vader Abraham) voorkomen. Deze in het Nederlands gezongen liedjes zijn: Holland, Holland en Uren, Dagen, Maan den, Jaren. Bovendien werd Die Kleine Kneipe ('t kleine Café Aan de Haven) opgenomen. Van de Duitstalige produkties komt Hier 1st Ein Mensch wel heel sterk naar voren, alsmede Sag Mir, Liebeslied en Leben Heisst Lieben, waarin Pe ter Alexander zich nog altijd een zanger met een hart toont. Ook dit maal werden Peter's verrichtingen van een uitstekende begeleiding voorzien, zodat een aantrekkelijke elpee ontstond. PETER ALEXANDER: HOL LAND, HOLLAND. ARIOLA 25729 ET. Mireille Mathieu boekt sinds enige tijd enorme successen in Duitsland. In het recente verleden heeft Mi reille een aantal chansons in de Duitse taal op de plaat gezet, waar aan een aantal „probeersels" voor afgingen. Die pogingen om vaste voet te krijgen in dit enorme „marktgebied" heeft Mireille Mat hieu nu in een beslissend stadium gebracht door de elpee „Die Schönsten Deutschen Volkslieder" uit te brengen. Dit veelal stokoude repertoire is nog altijd zeer populair bij onze Oosterburen. Melodieën als Am Brunnen Vor Dem Tore, In Einem Kühlen Grunde, Der Mai 1st Gekommen en Musz I Denn Zum Stadtele Hinaus allen overbe kend worden door Mireille Mat hieu echter voortreffelijk gebracht, waarbij de perfecte muzikale omlij sting zeker moet worden genoemd en waarvan Christian Bruhn de lei ding had. Naar onze mening bereikt de populaire Francaise een hoogte punt op deze plaat met Ach, Wie Ist's Möglich Dann. MIREILLE MATHIEU: DIE SCHÖNSTEN DEUTSCHEN VOLKSLIEDER. ARIOLA 25238 IU. Mary O'Hara verwierf reeds inter nationale faam als een folkzangeres lang voordat dit genre zich in een brede belangstelling mocht verheu gen. De mooie Ierse wist met haar zeer zuivere stem en haar harpspel het publiek in Engeland, Ierland en de V.S. aan haar voeten te krijgen. Na lange tijd na het overlijden van haar echtgenoot in een streng klooster te hebben vertoefd, is zij toch weer tot haar oude liefde de volksmuziek teruggekeerd. Haar optreden op 5 november 1977 in de Royal Festival Hall te Londen werd op tape vastgelegd waarvan nu de plaatversie is verschenen. Haar grote kracht schuilt in de eenvoud waarmede Mary O'Hara haar ver-, tolkingen over het voetlicht brengt. Zelfs in het zonder begeleiding ge zongen Una Bahn (Fair Una) komt die uitstraling tot gelding. Ondanks de ontdekking dat haar visie van Bridge Over Troubled Water lich telijk overtrokken blijkt is deze el pee het beluisteren waard en zijn haar folksongs soms in dialect gezongen staaltjes van pure zang. MARY O'HARA AT THE ROYAL FESTIVAL HALL. CHRYSALIS 51 1159. In de twintiger- en dertiger jaren wist een vocaal sextet in Duitsland enorme populariteit te bereiken: the Comedian Harmonists. De luchtige versies van popsongs uit die jaren werden op een specifiek eigen wijze gebracht, waarbij de tenor en de bas opvallende stemmen bezaten. In 1934 echter werd deze groep het optreden verboden. Sinds enkele ja ren bestaan er plannen een derge lijk sextet opnieuw te formeren, doch het benaderen van de typische klankkleur van de Comedian Har monists bleek een schier onoverko melijke moeilijkheid. Het is aan het doorzettingsvermogen van componist-producent Gert Wilden te danken dat het toch gelukt is een vocaal sextet te formeren die de klankkleur en de zangstijl van de voormalige Comedian Harmonists tot in details voortzet. Die Viel- Harmoniker noemen zij zich en hebben onlangs de elpee „Sechszylinder" voltooid. Met mil de humor en in perfecte klankba lans vertolkt de groep twaalf liedjes met pianobegeleiding. Voorwaar een vocale prestatie. Zij zijn in Ne derland op 3 en 4 februari, terwijl „Die Viel-Harmoniker" op 5 en 16 februari op radio en T.V. te gast zullen zijn. SECHSZYLINDER/DIE VIEL- HARMONIKER. ARIOLA 25 568 IT.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 48