1 Visserij in fotoboek beeldend vastgelegd I ~fa»' 4 {jL fü> "S. ,lf I III yftiny HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 52 WOENSDAG 25 JANUARI 1978 4 Een typische verschijning in Vlaardingen en Maassluis was de koffiejongen, die de kuipers de koffieketeltjes en „stikkezakjes" (boterham menzakjes) bracht. De kuipers werkten voor stukloon en hadden geen tijd om tussen de mid dag naar huis te gaan. Vlaardingsche jfaringYsrkoopskr. Kuipers aan het werk op de Westhaven- kade in Vlaardingen, een foto van omstreeks 1900 van de bekende fotograaf H. Berssen- brugge. Elke vissersplaats kende wel visvrouwen, die haring of vis uitventtèn. Hier zien we een Vlaardingse „aringloopster" omstreeks 1900. (Vlaardingers zeggen geen h waar het moet en omgekeerd.) De Vlaardingse motorlogger VL 79 „Freya" werd in 1911 als zeillogger gebouwd bij Van der Giesen in Krimpen. Zoals zo vele loggers werd ook dit schip in de jaren twintig verlengd en verbouwd tot motorlogger. Piet Groeneveld voerde omstreeks 1930 het com mando. Eigenaar was de Vlaardingse rederij „Mercurius". Het schip vaart hier op de Nieuwe Waterweg, waarschijnlijk op weg naar de haringgronden. In mei-juni begon men bij de Shetland eilanden, door de vissers Hitland" genoemd, en zakte in de loop van de teelt naar het zuiden langs de Schotse en Engelse kust. Een ding staat letterlijk als een paal boven wa ter, namelijk dat Vlaardingen op literair gebied geen achtergebleven gebied is. Toch draait het bij boeken of boekjes, die Vlaardingen tot on derwerp hebben, steeds hetzelfde onderwerp namelijk de zeevisserij en dat is juist een be drijfstak, die vrijwel uit Vlaardingen verdwenen is. Uiteraard gaat het hier om de loggers die de zeeën bevaren, op zoek naar de vis die kennelijk nog steeds duur wordt betaald. Deze week verscheen er weer een boekwerk op de markt namelijk de Nederlandse Zeevisserij in oude aanzichten van de Europese Bilbliot- heek in Zaltbommel, een uniek werkje van lief hebbers van deze vergane Vlaardingse glorie' met zeldzame opnamen waarbij liefhebbers volledig aan hun trekken komen. Uiteraard heeft niet alleen de vroegere Vlaardingse ha ringvloot een plaats gekregen in dit boek. Ook andere vissersteden en schuiten in Nederland krijgen ruimschoots de aandacht. Dat Vlaardingen in het boek zoM belangrijke plaats inneemt blijkt wel uit de eerste foto van de Eendracht IV van reder H. Korver. Het schip heeft onder commando gestaan van de bekende Vlaardingse schipper Arie van Roon, die bij zijn leven al een legende is en die zelf enige jaren geleden een boek schreef over de zeevisserij. Niet alleen Vlaardingen komt overigens in het boekwerkje voor, ook Maassluis neemt er een plaats in. Ook daar heeft de zeevisserij name lijk nog voor de dagelijkse broodwinning ge zorgd, maar uiteraard veel bescheidener als Schiedam. Om alvast een indruk te geven over dit werkelijk schitterend boekje voor de leif- hebber tonen wij nu reeds een aantal foto's hier uit, die op Vlaardingen en Maassluis betrek king hebben. Wf *v. De Vlaardingse stoomlogger VL 203 „Dina" werd op 27 mei 1911 te water gelaten bij de werf van Van der Windt te Vlaardingen. Stoomloggers waren typische Vlaardingse haringschepen. Men noemden ze „fietsen". De Vlaardingers herkenden de „fietsen" al op verre afstand aan de schoorsteen merken. Deze stoomlogger behoorde aan de „Visscherij Maatschappij Vlaardingen". De RO 1 „Zeemeeuw" was een van de eerste motorkotters in ons land^Het schip was gebouwd in 1923 bij de Vlaardingse werf ,,'s Lands Welvaren" voor rekening van de Rotterdammer H. Bij. Men wilde er de snurrevaadvisserij (Deense zegen) mee gaan be drijven, maar dat heeft toch niet veel succes gehad. Toen werd het schip, zoals hier is te zien, uitgerust voor de treilvisserij. De bemanning van de Vlaardingse stoomlogger VL 197 „Noordster", schipper Arie van Roon, zwaait naar de familie en bekenden op het „platje", het Westerhoofd van de Vlaardingse haven (1929). Altijd spannend, zowel voor de bemanning als voor de familie, hoe de reis zal aflopen. Ook de reders hadden hun dagelijkse zorgen, maar die waren toch van andere aard dan die van de vissers. Vlaardingse reders aan de borrel in 1889. Van links naar rechts: J. Hoogendijk Azn., A.. Drop, D. Leis, J. de Willigen, L- van der Drift, J.E.J. Zegers Veeckens, L.P. Gaillard, H. den Breemsen J.L.M. IJzermans.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 52