EX-VRIJWILLIGSTER: TEVEEL IDEALISME WAS AFKNAPPER GEWEEST ZWEDEN: vakantieland voor de individualist i% w 31 V w T HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 29 - WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 „Onbewust ideaal" vulde de Rijksge neeskundige Dienst-arts in op het sollicitatie-formulier, als antwoord op de vraag waarom ik uitgezonden wilde worden. Ik ben niet met duidelijk om lijnde idealen vrijwilligerswerk gaan doen. In Kenia was een tekort aan ver pleegkundigen, maar hier in Ne derland konden ze me net zo goed ge bruiken. Ik zou hier een even goed of slecht verpleegster zijn als daar. Nee, heel simpel, het leek me gewoon inte ressant om in de woestijn tussen de no maden te leven en daar met mijn vak iets te doen". VOLKOMEN GEÏSOLEERD Aan het woord Marian Dingemans, die voor de SNV drie en een half jaar in Kenia werkte, waarvan twee en een half jaar in het meest arme deel van Kenia: de Turkana-regio in het noord westen. Turkana is een woestijngebied, twee keer zo groot als Nederland, waar 160.000 nomaden leven. Het ligt volko men geïsoleerd tussen bergmassieven in het noorden, westen en zuiden en een lang uitgestrekt meer in het oosten. Een streek, waar de Keniaanse rege ring zich weinig aan gelegen laat lig gen. „Het is een krankzinnig gebied, bijna onmogelijk om hier iets van de grond te krijgen, te ontwikkelen. Als ik al idealistisch geweest zou zijn, was ik er waarschijnlijk binnen de kortste ke ren op afgeknapt", zegt Marian. BLIJDE ONBEVANGEN MENSEN Langdurige droogte was er in 1962 de oorzaak van dat er een enorme hon gersnood uitbrak, die aan honderden Turkana's het leven kostte. De Ierse missie ging er heen om hulp te bieden. De paters en zusters bouwden er een ziekenhuisje en een schooltje. „Toen ze er eenmaal zaten, konden ze eigenlijk niet meer terug. Je kunt een kind nu eenmaal niet zijn lolly afpakken, waar hij al aan geproefd heeft. Misschien was het beter geweest als men de na tuur gewoon zijn gang had laten gaan en zich er niet mee bemoeid had. Dat klinkt wel erg hard, maar ik zie het als volgt. Van huis uit zijn de Turkana's hele blije, onbevangen mensen. Ze hebben zich in de loop van de eeuwen weten aan te passen aan de barre om standigheden. Normaal lijden ze geen honger en leven gelukkig. Omdat ze niets bezitten, hoeven ze zich ook niet druk te maken over materiële zaken. Door onze komst hebben ze een klein beetje van de lolly kunnen proeven, willen nu meer, maar dat is, zover ik het kan beoordelen, gezien de geogra fische omstandigheden, zeker de eerste tientallen jaren onmogelijk. Pogingen zoals ondermeer door een Noorse orga nisatie, de Ierse missie en de FAO on dernomen, met het ontwikkelen van projekten, zijn tot nu toe mislukt, of waren slechts druppels op die bekende gloeiende plaat. En dat de Keniaanse regering in het kader van haar ontwik kelingsprogramma niet eerst de moei lijkst te ontwikkelen gebieden ter hand neemt vindt Marian logisch. BIJZONDER PROGRAMMA De zusters in Turkana deden op een gegeven ogenblik een beroep op de SNV voor een verpleegkundige, die ze zelf niet beschikbaar hadden. On danks het feit dat het Turkana-projekt niet paste in het reguliere programma van de SNV (het zat er bijvoorbeeld in de verste verte niet in dat binnen af zienbare tijd Kenianen zelf de vakatu- res zouden kunnen vervullen), kon toch in het kader van het bijzondere pro gramma een vrijwilligster worden uit gezonden. „Ik vind het een goede zaak van de SNV dat ze via dit bijzondere programma meer ruimte schept voor ontwikkelingshulp" is Marian's me ning. „Toen ik me bij de SNV aan meldde, werd mij gevraagd of ik voor keur had voor een bepaald land. Dat had ik niet. Ik wilde alleen niet bij of in een grote stad zitten. En daar ging ik dan, ik mag wel zeggen het grote onbe kende tegemoe*. De SNV had nauwe lijks projektinformatie kunnen krijgen en was daardoor niet in staat mij veel over Turkana te vertellen. Het enige dat ik wist, dat ik in een semi-woestijn terecht zou komen, dat het er bloed heet was en ver van de bewoonde wereld". VELDWERK Mijn taak in Kakuma, het missie-ne- derzetje waar ik terecht kwam, was het werk in het veld. De zusters zelf run den het ziekenhuisje met 24 bedden en een operatiegebouwtje, waarde „flying doctor service" eenmaal per maand kwam opereren. Navel- en liesbreuken kwamen veel voor, en verder een soort lintworm die ontzettende zwellingen in de buik veroorzaakt en operatief moet worden verwijderd. Met een Landrover trok ik rond en bezocht een keer per week of twee weken 10 vaste stand plaatsen. Deze lagen gemiddeld zo'n 50 km. van Kakuma af. In de eerste tijd van mijn verblijf was zo'n stand plaats niet meer dan mijn eigen Lan drover. Later bouwden de paters golf platen gebouwtjes. Mijn werk lag hoofdzakelijk op het gebied van de cu ratieve zorg. Zaken als voedings- en hygiëneleer, waar ik me in principe ook mee zou bezighouden, hadden j^woon geen zin. Punt één, de mensen hebben hun eigen methodes en opvattingen die voldoen. Punt twee, in de praktijk was onze kennis op dit gebied in deze om standigheden toch niet te ver wezenlijken". In de rapporten die ze regelmatig naar Nederland stuurde heeft ze getracht heel concreet en gedetailleerd over haar werk in Turkana, het leven daar enz. te schrijven, dit ook met het idee dat haar opvolgers zo iets beter besla gen ten ijs hier van start zouden kun nen gaan, en goed ervan doordrongen zouden zijn dat je daar niets en nog eens niets aan gemakken hebt en de si tuatie gewoon moet kunnen aanvaar den. Marian Dingemans in Turkana op weg naar een veldpost. Zweden, ook wel Europa's laatste wildernis genoemd, is nog nauwelijks door het toerisme ontdekt. Cijfers dragen het bewijs aan. In de vakantieperiode juni- augustus 1977 vonden er in heel Zweden 1.582.000 toeristische overnachtingen plaats waarvan 258.000 op rekening van Nederlandse gasten geschreven werd. Qua aantal komen de Nederlandse toeristen, na de Duitse, op de tweede plaats. Wat verwachten de Nederlanders van een vakantie in Zweden? Het antwoord op deze vraag wilde ook de Zweedse Handelsdelegatie in Den Haag wel eens op pa pier zien. Een onderzoek, uitgevoerd samen met de universiteit van Rotterdam, leert dat de Nederlander van een reis naar Zweden iets avontuurlijks, iets anders dan al het andere verwacht Dit verwachtingsbeeld komt overeen met de ervaringen van de Nederlanders die een vakantie in Zweden hebben doorgebracht. Zweden is inderdaad een land voor een andere, avontuur lijke en op de natuur gerichte vakantie. ONGEREPTE NATUUR Zweden: een land met een schone, on gerepte natuur met een rijk bloemen en dierenleven. Je kunt er in uitge strekte wouden vrij rondtrekken. Proe ven wat de natuur aan bessen, vruch ten en paddestoelen te bieden heeft. Schone lucht inademen en de stilte voelen, die alleen nog verstoord wordt door geluiden die al bestonden lang voordat de mens zijn intrede in de we reld deed. Het landschap is uiterst ge- varieer. Er zijn ruige, woeste bergstre ken in het noorden en er is een lieflijk laagland in het zuiden. En overal bos sen. Maar bovenal is er water. Schoon, helder water. De natuur in Zweden is er praktisch voor iedereen. Dank zij het „Allemansratten", of wel het alle- mansrecht. Het allemansrecht is een oud recht om zich vrij te bewegen in de Zweedse natuur. Het is een uniek volksrecht, dat in de meeste landen niet bestaat en zelfs in geen wetboek is terug te vinden. „Allemansratten is een traditie die is voortgesproten uit een eeuwenlang re spect voor elkaar en het geloof, dat iedereen die zich in de natuur begeeft zijn verantwoordelijkheden kent. Buiten de zorg voor de natuur legt het allemansrecht ook andere verplichtin gen op. Men moet rekening houden met de mensen die in het gebied wonen waar men bijvoorbeeld picknickt. De bewoners hebben recht op de zoge naamde huisvrede, hetgeen betekent, dat men liefst buiten gehoor- en ge zichtsafstand dient te blijven. En niet door iemands tuin loopt. Het allemansrecht is niet van toepas sing op motorvoertuigen en geeft geen recht om beschermde bloemsoorten te plukken, over akkers met groeiend ge was te lopen, takken te breken of vuurtjes te stoken waar dat gevaarlijk is. Zoals gezegd, water is er voldoende in Zweden. Er zijn niet minder dan 96.000 meren. Eien aantal dat, wellicht met Canada als uitozndering, nergens ter wereld in één bepaald land wordt aangetroffen. Ze zijn altijd schoon en men kan er vrijwel altijd in vissen, zwemmen en varen. Voeg daar dan nog bij ca. 7000 km. lange grillige kustlijn met Ijorden, zandstranden en dui zenden eilanden voor de kust; alleen al in de scherenarchipel bij Stockholm liggen 24.000 eilanden en men be schikt over recreatieve mogelijkheden die vrijwel onbeperkt zijn. Zweden vraagt er gewoon om er op uit te trekken, de natuur in. Men heeft in dit land de ruimte. Het is 12 maal gro ter dan Nederland en wordt slechts be woond door 8 miljoen Zweden. De helft van het land bestaat uit bossen en wouden waar men een bijzonder rijke wildstand in aantreft, o.a. elanden' rendieren en vossen. De prachtige natuur en de afmetingen van het land maken Zweden tot een ideaal kampeerland. Kamperen is in Zweden een populaire manier om de vakantie door te brengen. Men kan be schikken over meer dan 500 goed geoutileerde campings, over het gehele land verspreid. Vrijwel zonder uitzon dering temidden van, of vlakbij, onge repte natuur. KAMPEERPAKKET Het kamperen in Zweden is beslist niet duur. De Zweedse Nationale Kampee- rorganisatie heeft het mogelijk ge maakt goedkoop in Zweden te kampe ren. Er zijn thans in Nederland kant en-klare kam peerpakketten te koop. Passagebiljetten voor de veerdiensten naar Zweden, alsmede een aantal kampeercheques overeenkomend met het aantal overnachtingen in Zwe den maken daarvan deel uit. De kampeercheques gelden voor ca. 260 over het land verspreide campings. Iedere cheque is goed voor één over nachting van het hele gezin, inclusief- auto, tent of caravan. Het vertrek per boot kan geschieden vanuit Amsterdam via de Tor Line en ook vanuit Noordduitse havens via de Stena Line. Een selectie van een kampeerplaats is gemakkelijk te maken aan de hand van het officiële Zweedse campingboek en de Zweedse campinggidsen. Het boek verschijnt ieder jaar in verschijnt ieder jaar in april. Overigens kan men bij zijn reisburo terecht voor een speciale krant 'Camping in Zweden". Daarin vindt men een overzicht van een deel van de in het campingchequesysteem opgenomen campings. In dit overzicht staat aangegeven of men op een be paalde camping kan vissen, varen, bo ten huren eet. Bij aankoop van een kampeerpakket krijgt men een volledig overzicht van alle bij het systeem aan gesloten campings. Daarnaast zijn er nog de campinggidsen per regio. Daar in zijn o.a. luchtfoto's opgenomen van de verschillende kampeerplaatsen zo dat de situering van de camping ten opzichte van de natuur is te zien. De gidsen kosten ca. 50 cent per stuk en zijn op alle kampeerplaatsen verkrijg baar. Wanneer men naar een ander gebied vertrekt, kan men de ene gids gratis voor de andere inruilen. STUGA'S Op vele plaatsen in Zweden treft men leuke, rode, houten vakantiebungalows aan, die in Zweden stuga's heten. Meestal in of nabij het bos, dan wel vlakbij vis- en zwemwater. Ze zijn te huur voor perioden van minstens een week. Al naar gelang de huurperiode, grootte en inrichting betaalt men voor deze vakantieverblijven bedragen ui teenlopend van ca. 200 tot 400 gulden per week. HOTELCHEQUES Een andere manier om Zweden te ontdekken is een zwerftocht per auto van hotel naar hotel. In Zweden heeft men een speciaal programma ontwik keld onder de naam Go-as-you- please", ofwel, vrij vertaald, „zwerven door Zweden". Basis van dit program ma is één uniform hotelcheque-systeem waarbij 370 hotels in 150 plaatsen, ver spreid over het hele land. zijn aange sloten. Het systeem werkt als volgt: Er zijn hotelcheques in twee prijsklas sen: kwaliteitscheques en budgetprij- scheques. Het verschil tussen beide is dat men voor de 43 gulden per persoon kostende kwaliteitscheque een kamer met douche of bad krijgt, terwijl bij de budgetprijshotels (kosten 25 gulden per persoon) de douche of bad zich op de gang bevindt. De cheques geven recht op een overnachting op basis van een tweepersoonskamer inclusief ontbijt. Kinderen beneden de 12 jaar, die in het bed van hun onders slapen, verblijven gratis. Het ontbijt voor dit kind wofdt dan wel kontant in het ho tel afgerekend. Voor een extra bed op een tweepersoonskamer kan men een korting-cheque (50%) kopen voor zowel een kind als volwassene. In dit geval is ,het ontbijt dan wel in de prijs inbegre pen. „Go-as-you-please", zelf bepalen waar men naar toe gaat, en wanneer. De procedure is eenvoudig. Voor het ver trek even kontakt opnemen met het reisburo of vervoersmaatschappij. Men koopt het aantal benodigde cheques en boekt tegelijkertijd de eerste overnach ting in Zweden. Met de cheques krijgt men tevens een gids met namen van de aangesloten hotels. De volgende boe kingen kunnen worden verricht bij de receptie van het hotel dat men verlaat. Hoewel reserveringen niet noodzake lijk zijn. Onderzoekingen in Zweden hebben uitgewezen dat zelfs in het hoogseizoen hotels nooit meer dan voor 50% bezet zijn. Evenals in het geval van de campings' verblijft men in de Zweedse hotels ook nooit ver van de natuur. AKTIEVE VAKANTIE Kampeerders en hotelgasten worden in Zweden op tal van plaatsen In de gele genheid gesteld de normale paden te verlaten en per kano of te voet, even tueel met een gids, de ruige natuur in te trekken. Tochten voor groepen en individuen, jeugdigen en ouders met kinderen, een enkele dag of meerdere dagen met overnachtingen in boshut ten eet. zijn mogelijk. Een merkwaar dige ervaring, zo'n overnachting aan de oever van een meer, of in een of ander verlaten gebied. Voor dergelijke tochten kan men een complete uitrusting huren, inclusief tent, Canadese kajak eet. Dezelfde mogelijkheden bestaan voor tochten in het Zweedse hooggebergte. Maar ook andere vormen van een aktieve vakan tie zijn mogelijk. Specifieke vaar-, vis- en fietsvakanties; Zweden heeft er de mogelijkheden en faciliteiten voor. Visvergunnigngen kosten in sommige streken ca. 25 gulden per week voor het hele gezin. De hengelsport in de kus twateren is vrij. Boten zijn in alle soor ten te huur: groot, klein, met en zonder motor. In Zweden kent men ook het instituut van wat men hier jeugdherbergen zou noemen. „Vandrarhem" is de naam. Een betere omschrijving dan jeugdher bergen is eigenlijk trekkersherberg, zonder dat daarbij het accent op de jeugd valt. Iedereen kan er gebruik van maken. Dat gebeurt ook. Jong en oud. Hele gezinnen dikwijls. De trekkers- herbergen zijn goed ingericht, over heel Zweden verspreid en danken hun grote populairiteit aan de logiesprij zen: tussen de 7 en 11 gulden per per soon per nacht. Afhankelijk van de klasse. Bijna alle trekkersherbergen beschikken over speciale gezinska mers. MISVERSTANDEN Zweden is een prachtig land met een soms adembenemend mooie natuur en grote mogelijkheden voor recreatie. Toch bestaan er een paar hardnekkige misverstanden die hebben voorkomen dat de .toerist, op zoek naar rust, ruim te en een aktieve, andersoortige, avon tuurlijke vakantie' Zweden nog niet heeft ontdekt. Drie misverstanden te vatten onder: Zweden is zo ver; Zweden is koud en Zweden is erg duur. Zweden is niet ver. Een vakantie in Zweden kan al even buiten de huisdeur beginnen. Men behoeft er geen dagen of uren voor in de files door te brengen. Een paar keer per week varen schepen van de Tor Lina vanuit Amsterdam naar de Zweedse havenplaats Goten- burg. Een en twintig uur later stapt u daar weer van de boot. Fris en monter. Inmiddels heeft u dan als Zweden-rei- ziger kunnen genieten van een verblijf aan boord, het smorgasbord leren waarderen, gedanst of een gokje aan de roulette gewaagd. Men kan ook ver trekken vanuit de Duitse havenplaat sen Kiel en Travemünde. Een ander misverstand: Zweden is koud. Inderdaad, in het hartje winter kan het er lekker koud zijn. Een kou terug te voeren tot het landklimaat. Dankzij dit klimaat zijn de Zweedse., zomers heerlijk warm en niet zo veel vuldig doortrokken van naargeestige regenbuien als in Nederland. De ge middelde temperatuur in Zweden be draagt in de maand augustus 20-24 graden. En in juni mag de Zweed meer uren zonneschijn verwachten dan de bewoner van, bijvoorbeeld, een stad als Madrid. Het water heeft in juli en augustus een temperatuur van onge veer 20 graden. Het meest hardnekkige misverstand betreft ongetwijfeld het Zweedse prij speil. Alleen bier, sterke drank en siga retten zijn er duur. Het voedselpakket bijvoorbeeld is zeker niet duurder dan in Nederland. De benzine is een stuk goedkoper. Bovendien profiteert de Nederlandse toerist in Zweden van het feit dat door verschillende recente de valuaties van de Zweedse kroon de gul den vier en dertig procent in waarde t.o.v. de Zweedse kroon is gestegen. PERFECTE VAKANTIEMAANDEN Wij verhieldden het al, Zweden is een groot land. Volledig bezette hotels en campings zal men er dan ook vrijwel nooit aantreffen. Maar ga toch als het enigszins mogelijk is in juni of augus tus. Juni biedt u lange' lichte zomer avonden en een schitterend bloeiende natuur. In de maand augustus is het water het warmst, de warme julizon heeft dan de gelegenheid gekregen het water maximaal te verwarmen. Het is dan tevens de beste tijd om bessen en paddestoelen te vinden. De meeste Zweden gaan evenals de Nederlanders in juli op vakantie. Daardoor is het op de veerboten en in Zweden zelf druk ker dan anders. Een goede raad in dit verband: boek tijdig uw overtocht. Voor de rest maakt het weinig verschil. Zweden is immers groot genoeg. Een grotere geruststelling wellicht: het ech te massatoerisme zal altijd aan Zweden i voorbijgaan. Kortom Zweden zonder platgetreden vakantiepaden Is een land voor een an dersoortige aktieve vakantieganger; een natuurliefhebber, een avonturier.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 29