Samen klusjes opknappen is gezellig en meestal makkelijker dan men denkt... Vrouwen in huis steeds handiger. VtrW"Pr»i IlH A A Cirl Teleac-cursus „Klusjesin Huis" Ongedierte in toom houden Begin februari start een Teleac-cursus, welke geheel is afgestemd op deze groeiende behoefte. Een serie die dui delijk maakt dat ook u veel handiger bent dan u wel denkt Duidelijk van opzet en voorzien van een handleiding met veel foto's en illustraties. Resultaat van een unieke samenwerking tussen de experts van Teleac en Kluwer, uit gever van ondermeer het maandblad Doe-het-zelf. In acht lessen van een half uur op de zondagmiddag, die za terdagochtend herhaald worden, geeft men bijzonder interessante lessen in handigheid. „Klusjes in Huis" is meer dan acht TV- lessen alleen. De cursisten ontvangen 8 afleveringen die zijn afgestemd op de TV-cursus. Of liever: die daar een unieke aanvulling op geven. Die afleveringen geven tal van inven tieve woonideeën die met het geleerde direct in praktijk kunnen worden ge bracht. Bovendien kunnen de acht af leveringen worden gebundeld in een stevige luxe bewaarband. f i' f t ftf; i'. Goed gereedschap En dat is dan meteen ook het onder werp van aflevering nr. 1.: goed ge reedschap. Aflevering nr. 2 vertelt u alles over de doe-het-zelfklusjes op het gebied van waterleiding en gas, nr. 3 behandelt uitvoerig alle electriciteitsklusjes, nr. 4 gaat over maken en vastmaken, nr. 5 maakt van u een vakman voor deuren en ramen. Hetzelfde geldt voor nr. 6. plafond en wanden, nr.-7 vloeren en nr. 8 verhuizen en inrichten. U ziet het: een serie afleveringen die van iedereen een all-round klusjesman/vrouw maakt! Een wat nadere beschouwing van de lessen deed ons een aantal interessante tips aan de hand. Goed schilderwerk Schilderen is niet moeilijk, maar schil deren is méér dan met een kwast of roller ergens vétf op strijken. Goed schilderwerk leveren is vooral een kwestie van zorgvuldige voorbereiding; als het laatste (en leukste) werk, het aanbrengen van de aflaklaag, gaat ge beuren. dan heeft u er soms al aardig wat tijd in zitten aan schuren, plamu ren, gronden en vaak nog verscheidene andere voorbehandelingen. Zonder goede voorbehandeling schilderen, le vert in de meeste gevallen een misluk king op. Belangrijke gegevens Er zijn enkele belangrijke regels die voor alle verfkarweien gelden: het op pervlak moet droog, schoon (vetvrij) en vast zijn. En daarnaast natuurlijk ook vlak. Die eisen bepalen een zekere werkvolgorde: repareren van eventuele scheuren, putjes enz.: losse resten van de oude verflaag verwijderen; waar no dig gronderen („poederende" opper vlakken vast maken). De omvang van die voorbereidende be handeling hangt af van het karwei: dat is voor elk object weer anders. Vooral slechte ondergronden vergen veel voor bereidend werk. Omgaan met kwasten Gebruik een splinternieuwe kwast niet meteen voor aflakken. Ook de beste kwast zal in het begin af en toe een haar verliezen. Doe er dus eerst grond- verfwerk mee. Als in een grondverflaag een haar terechtkomt, is dat niet erg: als de verf droog is, moet er toch ge schuurd worden en dan verdwijnt die haar wel. Haal de nieuwe kwast, voordat hij ten doop wordt gehouden, eerst enkele malen stevig over een vel fijn schuur papier. Sla de krop dan op de hand uit. Doop de kwast nooit verder dan ca. 2/3 van de lengte van de haren. Laat de verf even uitdruipen, draai de kwast enkele malen snel rond. Het gewoonte gebaar om de ingedoopte kwast op de rand van het verfblik af te strijken, heeft meestal tot gevolg dat er te weinig verf aan de kwast blijft zitten. Als u beslist toch wilt afstrijken, doe dat dan liever niet op de rand van het blik, maar bevestig een stukje ijzerdraad over het midden van het blik, zodat de rand vrij van verf blijft. Dan kunt u het ken, dergelijke ideale omstandigheden vinden, zullen zij zich ter plekke vest igen. Nestelgelegenheid vinden de die ren bijna overal en een paartje goed doorvoede ratten zal dan gauw zo'n 200 300 tjakomelingen in een jaar opleveren. De aanwezigheid van ratten nabij be huizingen is altijd ongewenst, omdat de dieren dragers van ziektekiemen en derhalve verspreiders van een aantal besmettelijke ziekten zijn, als bv. ziek te van Weil, paratyfus, varkenspest, etc. Zij moeten daar dus bestreden worden. Bovendien kunnen zij door knagerij en vreterij aanzienlijke schade aanrichten. Nogmaals, ratten gezien? Die moeten bestreden worden. Bel de gemeente (tel. 133111). De des kundige gemeentelijke ongediertebe- strijder kan adviseren betreffende de te nemen weringsmaatregelen en heeft voldoende kennis omtrent de benodig de bestrijdingsmiddelen en de werking daarvan (tel. 015-133111, toestel 2319). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Sedert 1955 worden in de wintermaan den de gemeentelijke diensten belast met de bestrijding van ongedierte op geroepen om in januari de zg. „Bruine- rat-actie" te organiseren. Onze actie, die in de eerste week van januari start, heeft ten doei de bevolking van Ne derland op te roepen tot verscherpte waakzaamheid en activiteit, nl. het melden van bruine ratten. De actie wordt niet gehouden omdat er ratten- plagen zijn of verwacht worden, maar om te voorkomen dat deze zullen ontstaan. een rioolaansluiting verzakt is door „verwering" of grondverzakkingen. Andere ingangen worden gevormd door te grote doorvoeropeningen van leidingen of de ventilatieopeningen in de spouwmuur welke niet groter of breder mogen zijn dan Vi cm. Derge lijke openingen verschaffen bruine rat ten toegang tot huis en bedrijf. Deze bouwtechnische gebreken behoe ven niet te blijven bestaan, daar voor het (laten) herstellen altijd wel een op lossing gevonden kan worden. Het is geen toeval dat ratten op het to neel verschijnen, waar slordig wordt omgesprongen met eetbare waar. Het voeren van vogels, met halve of hele broden blijkt meestal „wat over vloedig" te zijn. In de praktijk blijven deze „stukjes" brood gedurende de nacht liggen als voer voor ratten. SOMS GEEN TOEVAL Het aanwezig zijn van ratten in een woning of bedrijf kan buiten toedoen van de gebruiker optreden. Dit wordt dan veroorzaakt, doordat bijvoorbeeld IDEALE OMSTANDIGHEDEN Als bruine ratten, die in de winter van uit het veld wegens gebrek aan voedsel naar woonkernen en behuizingen trek- Zelf doen wordt steeds makkelijker ge maakt, door het regelmatig op de markt komen van nieuwe producten en technieken, die op een uiterst eenvou dige wijze door niet-vakmensen kun nen worden toegepast. Dit blijkt onder andere uit de steeds groeiende belang stelling die er voor het echte doe-het- zelven, maar ook voor het opknappen van klusjes in huis bestaat. Vrouwen in huis steeds handiger Naast de economische motieven die een rol spelen, wordt de groep mannen en vrouwen, die het zelf-doen een pret tige en creatieve vorm van vrijetijdsbe steding vindt, steeds groter. Recente onderzoeken hebben aange toond dat met name onder huisvrou wen een steeds sterker wordende inte resse te bespeuren is in het zelf op knappen van klusjes in huis. Hun aan tal is in de loop van vier jaar meer dan verdubbeld. Ze hadden in het achter hoofd kennelijk een even simpele als rationale verklaring: leuk om te doen, te duur om het te laten doen. Ook klussen veranderen in de loop der jaren. Vroeger beperkte het zelf doen zich tot verven, behangen en timme ren, nu worden steeds meer klussen in de direct huishoudelijke sector opge knapt. Bij vrouwen speelt vooral het element minder afhankelijk te zijn van de hulp van anderen. Terwijl het tevens frap pant is dat wanneer men meerdere ma len zelf iets gedaan heeft, men vaak weer aan iets nieuws begint, om een geheel andere reden dan alleen om geld uit te sparen. Goede raad hoeft niet duur te zijn, want steeds meer vrouwen worden steeds handiger in huis. Naast de economjsche motieven die een rol spe len, wordt de groep mannen en vrou wen, die het zelf-doen een prettige en creatieve vorm van vrijetijdsbesteding vindt, steeds groter. Recente onderzoe kingen hebben aangetoond dat in vier jaar tijd de interesse van vrouwen in het zelf opknappen van klusjes in huis meer dan verdubbeld is. Begin februari start dan ook een nieuwe Teleac cursus die geheel op deze tendens is afge stemd. „Klusjes in Huis" is de titel van deze co-produktie met het maandblad „Doe het zelf', en in acht afleveringen wordt in woord en beeld een handlei ding gegeven voor mensen die hun handen uit de mouwen willen steken, maar niet weten hoé. Goed gereed schap, waterleidingen, gas, electrici- teit, zijn naast vloeren, plafonds, sluit en hangwerk enkele van de onderwer pen die in het lesmateriaal worden be handeld. De cursus, die steeds op zon dagmiddag wordt uitgezonden met een herhaling op de zaterdagochtend, start 5 februari 1978. Men kan zich inschrij ven door 38,60 over te maken op gi ronummer 3883500 t.n.v. „Klusjes in Huis" onder vermelding van Teleac/P. Men ontvangt dan de 8 afleveringen, inclusief luxe opbergband, per om gaande thuis. Bovendien is de schrifte lijke begeleiding van de lesstof vanaf eind januari in de handel verkrijgbaar. Practische cursus llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllll blik na het karwei, als er nog verf over is, beter sluiten en het later ook weer makkelijk open maken. Behangen: dankbaar werk Misschien is behangen wel de alle roudste dhz-bezigheid. Het is dank baar werk en niet zo erg moeilijk, on danks alle grapjes die erover gemaakt worden. Behang kopen doet bijna nie mand meer van zo'n klein staaltje. In de grote winkels zijn de programma's uitgestald opvrij grote panelen, die be ter laten uitkomen hoe het behang op een wand werkt. De rollen zijn boven dien meestal zicht-open verpakt, vaak met een verwerkingsadvies erbij. Koop de benodigde hoeveelheid altijd in één keer: bij nalevering van een te krap berekende rol kan een klein, maar zichtbaar kleurverschil optreden! Dus beter een rol teveel kopen, dan een te weinig. Ook kunt u soms afspreken dat niet aangebroken rollen teruggege ven kunnen worden. Dit zijn nog maar enkele van de vele waardevolle adviezen die de Teleac- cursus „Klusjes in Huis" biedt. Een cursus, die menig huisvrouw zal doen verzuchten: Jk wist niet dat ik zó han dig was". De cursus start 5 februari. De schrifte lijke begeleiding van de lesstof wordt bovendien in acht aantrekkelijke tijd schriften in de handel gebracht. Men kan zich inschrijven door 38,60 over te maken op girorekening 3883500 t.n.v. „Klusjes in Huis", onder vermel ding van Teleac/P. Men ontvangt dan de 8 afleveringen, inclusief hixe opbergband, per omgaande thuis. Bo vendien is de schriftelijke begeleiding van de lesstof vanaf eind januari in de handel verkrijgbaar.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 41