Nationale beroepenmanifestatie „Machine of geen vakmanschap blijft nodig VIER MILJOEN RENAULTS VOEREN OVER DE SEINE Randstal/edities, wekelijks in 700.000brievenbussen Iemand is vakman als hij geheel zelf standig op zijn gebied materialen kan gebruiken en apparatuur kan bedie nen, als hij zelf kan bekijken en weet te beslissen, hoe hij iets zal doen". Aan het woord de heer H. J. H. Hamer, organisator van de 16e Nationale Be roepenmanifestatie die van 16 t/m 23 februari a.s. in de Jaarbeurs (Juliana- hal) te Utrecht wordt gehouden. Deze manifestatie wordt jaarlijks door ruim 30.000 leerlingen van de zesde klassen van het basisonderwijs, de brugklassen van het voortgezet onderwijs en leer lingen uit het beroepsonderwijs in klassikaal verband verzocht. De zaterdag, 18 februari, is speciaal gereserveerd voor het gezinsbezoek. Op deze zaterdag kunnnen kinderen met hun ouders tussen 9.30 en 16.00 uur zich in theorie en praktijk laten in formeren over meer dan 50 beroepen. Jonge vakmensen van 18 tot 21 jaar zullen laten zien hoe zij in de praktijk werken. Er wordt gemetseld en aan de draaibank en houtbewerkingsmachi nes gewerkt. Men kan zich oriënteren over een groot aantal electro-techni- sche, administratieve en verzorgende beroepen. Men ziet de banketbakker en de goudsmid aan het werk. Dit is maar een greep uit de vele mogelijkhe den. En natuurlijk zijn er deskundigen uit het beroepsonderwijs aanwezig om vragen van kinderen en ouders op het gebied van het beroepsonderwijs op scholen en in het bedrijfsleven (leer lingenstelsels) te beantwoorden. Ook de Ministeries van Onderwijs en We tenschappen en Scociale Zaken zijn op de manifestatie met een voorlichtings stand vertegenwoordigd. WAAROM DEZE GEZINSDAG? Bij de beroepskeuze is het niet alleen de school die een begeleidende functie heeft. Uit onderzoek is gebleken, dat' vooral ook de ouders hierbij een belangrijke invloed hebben. De ouders moeten met hun kinderen kunnen pra ten over de keuze van school en beroep. Die ouders moeten dus wel weten waar ze het over hebben. En dat is dan ook de reden, dat de organisatoren van de Nationale Beroepenmanifestatie vorig jaar hebben besloten de zaterdag te re serveren voor het ouders/kinderenbe- zoek. Een „open dag" voor bezoek in gezindsverband dus. TEAMWERK „Het vakmanschap, een combinatie van handvaardigheid en kennis, vraagt zeker in de tegenwoordige tijd om een gedegen opleiding", zegt de heer Ha mer. „De apparatuur wordt steeds in gewikkelder, het materialen- en pro- duktiepakket uitgebreider en men moet vaak ook meer van eikaars vak weten om tot een goed eindprodukt te komen. De bouwberoepen zijn hier een duidelijk voorbeeld van: de» timmer man, de stukadoor, de installateur, de loodgieter, noem maar op, voeren sa men het bouwproject uit. De scholing is er dan ook mede opgericht de leer lingen begrip bij te brengen voor de nevenvakken, waar zij bij de uitoefe ning van hun eigen beroep mee te ma ken zullen krijgen. Vergeleken met vroeger verplaatst het vakmanschap zich vaak van het eindprodukt, dat meer en meer uit de machine komt, naar de werkvoorbereiding. En je kunt je voorstellen dat deze alleen in team verband mogelijk is". Er is trouwens nog iets, een praktische zaak die eigenlijk erg belangrijk is. ,,ln heel veel bedrijfstakken bestaat een schreeuwend tekort aan goed ge schoolde vaklieden", zegt de heer Ha mer. „Dat betekent dat jongens en meisjes die een ambachtelijk/technisch beroep onder de knie hebben, in het Ook meisjes komen aan bod op de Nationale Beroepenmanifestatie. 'algemeen gesproken, meer kans heb ben om aan de slag te komen. Er is te genwoordig niet één beroep of vak meer, dat je voor 100% werkgele genheid garandeert, maar de beroepen die je de beste kans geven, vind je vaak in deze sfeer. Toch iets om even bij stil te staan..." MET PLEZIER ..De taak van onze organisatie is een stuk informatie te geven over de uitge breide mogelijkheden van het beroep sonderwijs aan jonge mensen die zich willen inzetten. Maar daarmee komt nog een ander aspect naar voren. Want met kennis en handvaardigheid, zoals hiervoor al gezegd, alleen, zijn we er niet. Vakmanschap vraagt ook om een bepaalde levensinstelling. De vakman of -vrouw die plezier heeft in zijn of haar werk zal automatisch ook voortdurend bij willen blijven en open staan voor nieuwe ontwikkelingen. MEISJESBEROEPEN Hoe is het momenteel gesteld met de belangstelling vanuit het meisjesbe- roepsonderwijs? Een voor de hand lig gende vraag, als je het hele pakket be roepen in aanmerking neemt dat op de manifestatie is vertegenwoordigd en op het eerste gezicht hoofdzakelijk voor de jongens lijkt te zijn weggelegd. „Op de Beroepenmanifestatie vind je een aantal typisch vrouwelijke beroe pen, zoals bijvoorbeeld op hel gebied van de naaldvakken en in de verzor gende sector: bejaarden- of gezinsver zorgster enz. Maar dat wil niet zeggen dat er voor meisjes niet veel meer mo gelijkheden zijn", aldus de heer Ha mer. „Ik zie niet in waarom een meisje geen instrumentenmaakster of kraanmachi- niste zou kunnen worden, of een vak in de elektriciteits- of electronicawereld zou kunnen kiezen. Wat dat betreft lo pen we trouwens hier in Nederland nog wel achter. In het buitenland zag ik, om maar iets te noemen, meisjes, die het beroep van lassen of technisch te kenen hadden gekozen. Ik begrijp niet goed waarom meisjes hier nog zo terugschrikken voor deze ten onrechte zogenaamde mannenbe roepen. Nu is het natuurlijk wel zo, dat bedrijven vaak niet durven investeren in een meisje. Als een bedrijf bijvoor beeld iemand opleidt tot topdraaier- of frezer kost dat zo'n 20.000,zo niet meer. Tja, en bij een meisje loop je nu eenmaal het risico dat ze na een tijdje toch weggaat, als ze trouwt en kinde ren krijgt. Toch komt ook daar lang zaam maar zeker verandering in". De conclusie is duidelijk: de heer Ha mer vindt dat jongens en meisjes met hun ouders naar de „open dag" moe ten gaan.Jazeker", bevestigt hij, „het is een prima gelegenheid om een welo verwogen beroepskeuze te doen. Je kan tenminste zien waarover je praat". Toegangsprijs 2, iwftwwv Sinds 1965 vervoert Renault auto's over de Seine met speciale vrachtsche pen met drie dekken. Het betreft vervoer van de Renaults die worden gemaakt in de fabrieken langs de rivier; Billancourt, Flins, Le Havre, Gennevilliers en Rouaan. De gespecialiseerde autotransport wordt uitgevoerd door Renaults eigen transport- en scheepvaartonderneming de C.A.T. (Compagnie d'Affrète- ment et de Transport), die enkele dagen geleden de 4 miljoenste Renault per schip vervoerde. Renault beschikt voor het laden en lossen van de auto's over speciale kade installaties. De auto's die de verschillende fabrieken langs de Seine verla ten, worden op de speciale schepen naar het afleveringscentrum bij Flins gevaren; vandaaruit gaan deze auto's per autotransporter en per trein naar de verschillende bestemmingen in en buiten Frankrijk. De speciale Renault schepen zijn aangepast aan de afmetingen van de sluis bij Tancarville; de autoschepen passen daar met enkele centimeters speel ruimte in. Via deze sluis en het Kanaal van Tancarville staat de Seine in verbinding met het industrieterrein van Le Havre, waar de Renault fabriek staat die de Renaults 16, 20 en 30 produceert. Ook worden via dit kanaal de dokken van Le Havre bereikt voor het ver schepen van de verschillende Renaults naar exportlanden overzee. De vier miljoen Renaults die tot nu toe werden vervoerd zouden, achter el kaar geplaatst, een lengte dan meer dan 16.000 km in beslag nemen, dat is 3 maal de afstand Parijs-New York. Het vervoer via de Seine ontlast in niet geringe mate de toch al drukke snelweg tussen Parijs en Le Havré; de autoroute de l'Ouest. Het meest oostelijke punt voor dit gespecialiseerde scheepvaartverkeer is het He de Séguin in de Seine te Boulogne-Billancourt, nu een drukke indu striewijk van Parijs en het hart van het Renault concern dat daar 80 jaar geleden door Louis Renault in een schuur op het landgoed van zijn vader zijn oorsprong vond.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 29