tf FRAUDE KOST GEMEENTE RUIM EEN HALF MILJOEN RIJKSRECHERCHE NAAR MAASSLUIS VOOR ONDERZOEK Wil Klein-Ketting (even over uit Wieuw-Zeeland): EXPOHAL HilüNllAA r ter zijde Mannen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 Ze is bijna twee maanden in Neder land: Wil Ketting, echtgenote van de oud-Schiedammer Guus Klein, die 16 jaar geleden met vrouw en twee kinde ren naar Nieuw Zeeland emigreerde en nu na al die jaren met de twee doch ters, in Torbay provincie Oakland ge boren, ,,even" over is gekomen. Beiden afkomstig uit een grote familie heeft Wil met haar dochters het nodige afgereisd. Maar in de eerste plaats een bezoek gebracht aan haar bejaarde ouders In Hoogvliet, respectievelijk 79 en 75 jaar oud. En waar ze met de dochters logeert. Familie woont in Schiedam, Vlaardin- gen, Enschede, Deventer, Nymegen en Driebergen. Dat betekent dus bijna elke dag reizen en trekken, zegt deze 46-jarige huis vrouw uit Nieuw Zeeland. Helemaal „thuis" bij haar zwager Herman en schoonzuster Co op de bank zittend in de Sweélinckstraat in Vlaardingen waar ik ze ontmoet. De dochters Irma (14) en José (11) spreken alleen Engels, maar verstaan de Nederlandse taal wel. Nu houden zij zich bezig met het maken van een schilderij van grove wol. Iets geheel nieuws voor hen, want dat kent men in Nieuw Zeeland niet. Graag had Wil de reis naar Holland met echtgenoot Guus gemaakt. Maar om deze dochters bij anderen uit te be steden? „Och, zegt ze met een lach in haar helblauwe ogen, „ik heb ze nog zo graag bij me en ik wilde met hen dit al les beleven". De oudste dochter Marjan van 21, die samenwoont met een vriend, is druk aan het sparen om haar geboortestad Schiedam straks te laten zien. En nog veel meer. Zoon en naamgenoot Guus (20) studeert voor onderwijzer en zal tezijnertijd ook weieens deze richting uitvliegen, neemt Wil Klein aan. FAMILIEBANDEN HEEL STERK „Ik heb heel bewust naar dit weerzien met de familie toegeleefd. De laatste jaren zijn er ons een paar ontvallen en dan voel je pas hoeveel je van je eigen land houdt. Moe je de banden met de familie juist dan mist. Dat slijt nooit". Op de vraag of ze voorgoed in Nieuw Zeeland blijft, vindt zij het moeilijk hierop een antwoord te geven. „Ik ben van Holland blijven houden in al die jaren. De eerste weken had ik er wel op mijn knieën naar terug willen kruipen. Vooral de eerste drie jaren zijn het allermoeilijkst geweest. Ik heb gevochten tegen mijn heimwee. Maar tenslotte zijn we voor de toekomst van de kinderen uit Schiedam weggegaan. En daar in Nieuw Zeeland kregen we er nog twee bij". MOEILIJKER Guus is nu 58 jaar en heeft zijn draai wel in Oakland gevonden. Hij is onder houdsmonteur op een tapijtfabriek. Voor hem was het allemaal nog moei lijker. Volgend jaar komt hij naar zijn geboortestad, want hij is een echte Schiedammer gebleven. „Dan zal hij zich net als ik de eerste dagen als een kat in een vreemd pak huis voelen. Maar dat gaat snel over. Hij zal dan ook door de Dr. de Kuy- perlaan rijden, waar we onze eerste flat Wil Klein-Kettlng temidden van haar beide dochters die in Nw. Zeeland zijn geboren. kregen. En hij zal zich verbazen over al die huizen, die flats, die hier als pad destoelen uit de grond verrezen zijn. De Troelstralaan en de Nieuwe Dam- laan bestonden toen nog niet. Vanuit onze flat hadden we nog een uitzicht op Vlaardingen en Overschie. De Hoogstraat herken je amper meer, evenals de Broersvest, de Koemarkt. Het was er vroeger allemaal zo gezellig. Je kent Schiedam bijna niet meer terug en dan dat nieuwe ziekenhuis. Wat zal Guus volgend jaar opkijken". Als oud-Gorzenaar gaat hij natuurlijk de Gorzen in, waar hij geboren is. Hij zal de aktiviteiten van „zijn" SVV wil len zien. En zoveel meer. Als oud-lid van OBK zal hij misschien even tijd vinden om zijn klarinetmee- ster Gerard Schippers even op te zoe ken. Maar je komt zo verschrikkelijk veel tijd te kort, merkt Wil spijtig op. Even later is er telefoon voor haar: een oude schoolvriendin uit Schiedam, Miep Ruseler. Nee, spijtig genoeg heeft ze beslist geen tijd meer om even gezel lig een kopje koffie bij haar te komen drinken, zegt ze met een lach, „maar ik vind het leuk dat ik je stem nog even gehoord heb, ik heb nog wel naar je adres gezocht". Toen ze in Nieuw Zeeland aankwamen, 16 jaar geleden, logeerden ze in een va kantiehuis. Maar gelukkig kreeg het gezin Klein na zes weken een eigen huis toegewezen. MAASSLUIS De politionele rijksrecherche zal op korte termyn naar Maas sluis komen teneinde een onderzoek in te stellen naar de geruchten dat ambtena ren in dienst van de gemeente Maassluis, betrokken zyn by de opllchtingsprakty- ken van het aannemingsbedrijf De Jager en Klein uit Oud Beyerland. Burgemeester M.K. van Dyke van Maassluis: onderzoek naar mogelijke strafbare handelingen van ambtena ren. Deze praktijken hebben de gemeente Maassluis ruim een half miljoen gul den gekost. Dit deelde de burgemees ter van Maassluis M. K. van Dijke dinsdagavond mede na afloop van een besloten raadsvergadering. Het betreffende aannemingsbedrijf werkt al jaren voor de gemeente Maas sluis. Het gaat om geleverd zand voor opspuitingen en arbeid. Proefboringen van het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten hebben aangetoond dat de gelever de arbeid en zand in geen verhouding staan tot het geldbedrag dat is gede clareerd. De zaak kwam eind verleden jaar aan het licht toen de 39-jarige uitvoerder J.O.H.S. uit Sliedrecht naar de ge meente Maassluis stapte om dit ver haal te doen. Volgens hem doet het be treffende aannemingsbedrijf op deze manier al 20 jaar zaken met de ge meente Maassluis. Na de kennisgeving van de betreffende uitvoerder werd het eerder genoemde technisch adviesbu reau ingeschakeld die na een onder zoek tot dezelfde slotsom kwam. De betreffende uitvoerder heeft evenals zijn 27-jarige college J.B.v.H. een volle dige bekentenis voor de justitie afge legd. MODERNE WERKENDE VROUW Vóór mijn trouwen ben ik steno-typiste moderne talen geweest, vertelt Wil Klein. „Zoals hier ïn Holland, werken in Nieuw Zeeland de vrouwen ook. Daar behoor ik ook bij. Vooral nu de kinderen zo groot zijn. Ik heb zelfs een heel fijne baan op het ogenblik bij de universiteitsbibliotheek als typiste mo derne talen. Als vrouw móet je in Nieuw Zeeland wel werken. Want toen we een poosje geleden een loonstop hadden, kon ik van het geld van Guus gewoon niet rondkomen". Nieuw Zeeland is een wereldwijd land, maar afhankelijk van Engeland. En daar staat de economie op een laag pit je. De levensstandaard is lager dan hier. De kleine winkeltjes vind je alleen nog in de kleine steden. Verder zijn er overal grote supermarkten, overdekte shoppings, verschrikkelijk gezellig. „Zelf rijd ik nu ook in een auto. In Nieuw Zeeland krijgen de jongeren op hun vijftiende jaar al een rijbewijs, als ze dat tenminste willen. En er les voor nemen. Maar het rijden is daar vaak erg gevaarlijk door al die bochten en hellingen. Er zijn in Oakland ver schrikkelijk leuke restaurantjes, be-, mand door Italianen, Chinezen, Per zen, Duitsers, Joego-Slaven. Jammer dat Guus niet van eten buiten de deur houdt. Maar misschien komt dat ook wel omdat ik de Hollandse pot vrijwel gehandhaafd heb. Thuis spreken we gewoon Hollands, vandaar dat de kin deren ons ook verstaan". EIGEN HUIS Wil Klein vervolgt: „Dertien jaar gele den hadden we al een eigen huis met een behoorlijke lap grond. Dat moet je wel, want Guus betaalde bijna de helft van zijn salaris voor de huur. Dankzij een lening van de staat is dat allemaal mogelijk geworden. Nee, we verbouwen geen aardappelen en groenten, wel ontzettend veel fruit. Natuurlijk is dat huis net als hier in Holland, in waarde gestegen in al die jaren. Maar het is niet alleen daardoor een rijk bezit. Het is helemaal naar ons eigen idee gebouwd en ik vind het fijn dat mijn ouders het tien jaar geleden gezien hebben. Dat was een hoogte punt in mijn leven: mijn ouders bij me thuis in Nieuw Zeeland. Mijn schoo nouders zijn al jaren geleden overleden". HOLLANDSE KRANT „We zijn natuurlijk lid van de Hol landse Club, die een Hollandse krant uitgeeft: „Windmill". We grijpen er al lebei het eerste naar en we blijven zo doende aardig op de hoogte van wat er allemaal in Holland gebeurt. We zijn ook lid van „De Link", een reisvereniging, die tegen gereduceerde prijzen reizen naar Nederland ver zorgt. Zaterdagmorgen 4 februari ver trekken we weer vanaf Schiphol. We blijven bijna twee dagen in Singapore over en dan hoop ik Guus en de twee andere kinderen weer terug te zien. Ik hou van dat land. Maar daar staat ons huis, daar is ons werk. Daar zijn we ja ren geleden heengetrokken. Het is nooit uit mijn gedachten. Als je emigreert hou je van twee landen. Maar geef mij maar Nederland". Ze gooit het hele verhaal er zo'n beetje in één adem uit... Als ik haar en haar dochters een goede thnisvlncht toewens heb ik het gevoel of ik deze Wil Klein-Ketting al jóren ken... M.W. Een van de gearresteerden heeft tegen over de justitie verklaard dat ook amb tenaren meededen in deze winstgeven de handel, vandaar dat burgemeester Van Dijke de rijksrecherche heeft ver zocht op korte termijn een onderzoek in te stellen. s Daarbij speelt ook nog dat een voor malige ambtenaar van de dienst ge meentewerken in dienst is van het in opspraak gekomen aannemingsbedrijf. Alle gearresteerden zijn overigens weer op vrije voeten gesteld. De aangehou den directeur van het bedrijf C.K. uit het plaatsje Goudriaan, is ook door de justitie gehoord. Hij heeft tot nu toe ontkend ook maar iets van deze fraude af te weten. De zaak is extra ingewik keld omdat de oud-burgemeester van Maassluis, W. J. D. van Dijck, die ere burger van deze stad is, commissaris van het aannemingsbedrijf is. De heer Van Dijck ontkent overigens ten stelligste dat hij ook maar iet& weet van deze fraude. Burgemeester M. K. van Dijke ver klaarde dinsdagavond dat er geen en kele reden is zyn ambtsvoorganger niet te geloven. „Hij is en blijft onze ere burger", zei hij dinsdagavond na af loop van de besloten raadsvergadering. Ook de ex-ambtenaar van de gemeente Maassluis, die nu by het betreffende aannemingsbedrijf werkt, staat buiten verdenking. De Maassluise politionele korpschef hoofdinspecteur J. C. van Nieuwkoop verklaarde dinsdagavond na de besloten raadsvergadering dat er geen enkele reden is om zowel de ex- ambtenaar als de vroegere burgemees ter van Maassluis te verdenken. AL GERUIME TIJD is de ge huwde man in Nederland geen .hoofd der echtvereniging' meer en het is merkwaardig, hoe stil die degradatie zich heeft voltrokken. Wie verwacht zou hebben, dat de mannen tegen deze ontwikkeling in verzet zou den geraken, is bedrogen uitge komen: nergens verbolgen of gekwetste mannen de straat op getrokken met leuzen van „Wij willen ons recht terug"! Nergens heeft men gehoord van een huisvader, die is overgegaan tot een bezetting van de slaapka mer of tot de vestiging van een „kritische akademie" in de sa lon. Zwijgend heeft men het knarse tandende het hoofd in de vrou wenschoot gelegd. Een pijnlijke zaak, maar minstens even pijn lijk is het, dat uit het vrouwen kamp geen juichkreet is opge gaan. De zegepraal der emanci patie is als zoiets gewoons erva ren, dat geen vrouw het nodig heeft gevonden, om het op een jubelen te zetten. De mannetjes zijn zo redeneren zij einde lijk terechtgekomen op de plek waar ze thuishoren en daar is de kous mee af. Af en toe willen ze er nog wel eens eentje huwen, want een man in huis is eigenlijk wel handig, maar geleidelijk aan wordt het huwen hoe-langer hoe meer verdrongen naar de folklo ristische sector. Het is een oud gebruik, maar er zijn reeds te kenen, die erop wijzen, dat het gebruik net zo sterk afneemt als het midwinterblazen en het met lichtjes lopen op Sint Maartens- avond: het is aardig om te doen, maar als je het niet doet is er geen vrouw over boord. (Voor de taalkenners onder U: vroeger sprak men in zulke gevallen van geen man overboord", ook hier werkt de devaluatie van de man door). Intussen werkt de vrouwene mancipatie met groot raffine ment verder. Het zou ons niet verbazen, wanneer machtige Amerikaanse vrouwenorganisa ties in het geheim steun verleen den aan de rebellie der manne lijke student. Tegen de tijd dat deze studenten huwbaar zijn, hebben zij zo vaak vergeefs ge rebelleerd en zo dikwijls de kous op de rebelse kop gekre gen, dat ze „revolutie-murw" zijn geworden. Kritiekloos aan vaarden ze dan het feit dat ze door een vrouw ten huwelijk worden genomen en ze peinzen niet meer over verzet. Het maakt allemaal deel uit van een bijna duivels plan, om ons, mannen, te maken tot niets waardige wezens, die alleen door een wonderlijke natuur drift in de vrouw voor uitster ven zijn behoed. Hoe diep zijr. we reeds gezonken! Kijk naai het moderne bed: het heeft geer. hoofd-eind meer, geen einde, waar, vroeger het machtige hoofd der echtvereniging op rustte. Zie naar de mode: het is de vrouw, die de pantalon draagt en het is de man die als ópge- dirkte clown pronkt met kantjes en lubbeltjes aan zijn eens zo indrukwekkende kleding. Maar het ergste staat ons nog te wachten: inmiddels zijn er mode-huizen, die zich geworpen hebben op de unisex-mode en die tweedelige badpakken in de handel brengen voor mannen. Niet lang meer en we zullen als man in bikini gaan langs de stranden van Scheveningen en de Costa Brava. Mannen moet dat zo? Nemen we dat? Zijn we niet langer de trot se nakomelingen der Saksen? Welaan dan: op de barricade! (P.S. U moet voorlopig zonder mij de barricade op, want ik heb geen tijd: ik moet de afwas doen, de witte was strijken, de bedden opmaken, de kousen van de kinderen stoppen, bood schappen doen voor het week end; de kamer een goede beurt geven en het handwerkje voor de verjaardag van tante Jeanne nog afmaken. Nog drie rijen kruisjes en het is klaar. Het wordt bééldig. De buurman heeft al om het patroontje ge vraagd: hij wil het gebruiken om het op een pyamazak te borduren. Het wordt een scha- tje). VAN BEETHOVENS.NGEl

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 32