Kaas als dessert verreweg te prefereren - eet verstandig besluit met kaas Nieuwe fotoroute in Zuid-Holland ROUTE Tandheelkundigen en medici: stichting amateur fotografie i R*5 G<°° fel Kinóerdil^Nieuw^ekk yud-Albias Giessen-Oudeke fl Meer dan 90% van de vaderlanders die nog in het bezit van hun eigen tanden en kiezen zijn, worden stelselmatig geconfronteerd met ai dan niet ernstig tandbe derf. De tandartsstoelen zijn overbezet. Desondanks snoept vooral jong Ne derland nog heel wat af en hebben de maatregelen, die tot dusver ter preventie van cariës zijn genomen, helaas nog maar bitter weinig effect gehad. De (met na me voor kinderen gezonde) fluorideringsmaatregelen werden nooit echt doorgezet en ook het veelbesproken tandenborsteltje bij snoepspots in de STER reclame zet maar weinig zoden aan de dijk, zo laat het Nederlands Zuiveibureau weten, dat ook voor het onderstaande tekent. dergenoemde artikel in het „British Medical Journal" laat zich over deze kwestie helemaal niet uit. SNOEP VERSTANDIG Tot voor kort heeft men in brede kring steeds aangenomen, dat de appel een (harde) vrucht is met een gunstige ui twerking op het gebit. Door het eten van appels zouden plaque en voedsel- resten van tanden en kiezen worden verwijderd, terwijl door de zuren in de -vrucht de speekselvloed wordt gesti muleerd. Nu is men de laatste tijd niet meer zo geestdriftig over de appel als „natuur lijke tandenborstel". De tanden wor den oppervlakkig gezien wel schoner, maar de appelvezels bereiken niet de delen van het gebit, waar de plaque zich bij voorkeur ophoudt. Ook het zuur, dat de appel in het mondmilieu brengt, blijkt niet zo'n goede invloed op de cariësvorming te hebben, als men tot nog toe heeft aan genomen. Tandbederf treedt integendeel veel ge makkelijker op, wanneer mondmilieu en plaque een hoge zuurgraad (en dus een lage P.H.) hebben. Er is ook altijd vanuit gegaan, dat het eten van appels de speekselvorming bevordert en speeksel heeft een goede, beschermende werking ten aanzien van tandbederf. Maar in deze tijd heeft men nog eens teruggegrepen op oudere onderzoekingen, waaruit blijkt dat De meeste kinderen schijnen juist te denken, zo bleek uit onderzoekingen hieromtrent, dat het borsteltje alleen maar wil zeggen dat je gerust mag snoepen, als je je tanden maar goed poetst. Recente wetenschappelijke onderzoe ken hebben nu ook afdoende aange toond, dat appels minder goed voor de tanden zijn dan tot nog toe werd aan genomen. Professor Jenkins, vooraanstaand tandheelkundige aan de universiteit van Newcastle-on-Tyne heeft geconclu deerd, dat men als besluit van een maaltijd bij voorkeur kaas (en ook wel pinda's) dient te eten. In een recent redactioneel artikel in het gezaghebbende „British Medical Journal" werd, onder de titel „Appels en de tanden - de natuurlijke tanden borstel geherwaardeerd", het uitgang spunt „Snoep verstandig, eet een appel" aan een kritisch onderzoek on derworpen. In dit artikel werd de visie van professor Jenkins over het nut van kaas of pinda's aan het slot van een maaltijd, in grote lijnen onderschre ven. Hieronder zullen we nader ingaan op de diverse aspecten van de zorg voor het gebit, alsmede op de belangrijke rol die zuivelprodukten spelen in de opbouw en het onderhoud van onze tanden. CARIËSVORMING Cariës is in onze overvoede welvaarts maatschappij een ware volksziekte ge worden. Zelfs de gebitten van jonge kinderen zijn door fatale snoep- en eet gewoonten vaak onherstelbaar aange tast en adolescenten hebben zich in veel gevallen al een kostbare gebitprot hese moeten laten aanmeten. Tandbederf begint, wanneer er bio chemische processen op gang worden gebracht binnen de z.g. tandplaque, een „film" van organische stoffen (micro-organismen, voedselresten en slijm bestanddelen). Vanuit die plaque wordt het tandgla zuur aangetast; een aanval die inzet, wanneer de zuurgraad van de daarin aanwezige organische stoffen stijgt, doordat licht fermenteerbare koolhy draten (suikers) de mond binnenko men. Bacteriën zetten deze suikers om in zuren die zeer- schadelijk voor het tandglazuur zijn. Wanneer het glazuur eenmaal is aan getast, nestelen de altijd aanwezige bacteriën zich in de aldus ontstane ga ten en kan ook het inwendige tandbe derf beginnen. Opmerkelijk is, dat de plaque zich soms op zeer bepaalde plaatsen afzet en dan natuurlijk uitge rekend in die gedeelten van het gebit, waar zelden een tandenborstel komt. Hierbij gaat het vooral om de kontakt- vlakken tussen aangrenzende elemen ten, groeven op de kauwvlakken en om de tandhalzen. Overigens moet worden opgemerkt, dat ten aanzien van de exacte oorzaken van cariës of tandbederf wetenschap pelijk het laatste woord nog niet is ge sproken. In elk geval staat vast, dat de zuurgraad van de plaque en de invloe den van de suikers daarop, voor het bederf van essentieel belang zijn. TANDENPOETSEN Dat laatste betekent voor kinderen zo weinig mogelijk snoepen en zeker niet vlak voor het slapen gaan, omdat de bacteriën dan de hele nacht hun nare werk kunnen doen. Het poetsen van de tanden met een goede voor kinderen bij voorkeur fluor bevattende tand pasta is uiterst wenselijk. Nu is het tot nog toe de gewoonte ge weest het gebit né snoepen of eten te reinigen. Uit recente onderzoekingen van de eerder vermelde professor Jen kins is echter gebleken, dat de tanden beter gepoetst kunnen worden alvórens iets te nuttigen. Door dén te poetsen kan immers al dus Jenkins c.s. een groot deel van de tandplaque verwijderd worden en verdwijnen in elk geval de allergrootste concentraties van bacteriën, die anders vrijwel meteen in actie komen, wan neer iets suikerhoudends wordt gege ten en die het werkzaamst zijn binnen tien minuten na de maaltijd. Het eer- Van de geplande serie van elf foto routes (eén in iedere provincie) is kortelings de tiende van de persen gerold: de fotoroute Zuid-Holland. Een prachtige route van ongeveer 90 km. voert u langs onverwacht stille plekjes van deze drukbevolkte provincie. Nederland staat bekend om zijn molens; een groot deel daarvan staat in de Alblasser- en Krimpe- nerwaard. De route volgend, door wijdse polderlandschappen met veel water en knotwilgen, komt u er niet minder dan 41 tegen! De route is verder zó gekozen, dat deze in elk seizoen zomer én winter inte ressant is om te volgen. De routes worden door de Stich ting Amateurfotografie samen gesteld in samenwerking met de re gionale VVV's en de ANWB om een toeristisch interessant gebied onder de aandacht te brengen. Daarbij wordt speciaal gewezen op de foto grafische mogelijkheden ter plaat se. De folder bevat een routekaartje en toeristische informatie over de langs de route gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algeme ne tips en ideeën over hoe en waar te fotograferen. Hoewel de route geschreven is voor de automobilist, is deze zeker ook zij het in gedeelten per fiets af te leggen. O.a. in Schoonhoven is Eén van de foto's, die zijn opgeno men in de fotorontefolder Zuid- Holland. Een voor de Alblas- serwaard karakteristieke boerderij, die verhoogde vloeddeuren en op kamers heeft. Bij een overstroming bleef men dan toch droog wonen. Ook voor de koeien is er een zgn. waterzolder. een korte wandeling in de route op genomen, zodat de automobilist de gelegenheid krijgt even de benen te strekken. Zoals gebruikelijk, zijn de fotorou tes weer verkrijgbaar via de ANWB- kantoren en de meeste VVV's in het betreffende gebied. Ook kan men de folder rechtstreeks aanvragen bij de Stichting Amateurfotografie. In dat laatste geval bedragen de kosten/ 1,te voldoen door mid del van postzegels in een envelop en deze vervolgens te zenden naar het adres: Singel 32, Amsterdam. De folder wordt dan toegezonden, wanneer men naam en adres én de gewenste route tenminste niet ver geten heeft te vermelden. Stolwijk ï\\C* HOONHOVEN Beikenwoude Bergambacht leuwpoort ÏÏjrreRDAM# Lekkerkerk KRIMPEN A/D LEK jr Streefkerk Ottoland oudnaan Brandwijk Bleskejggraaf Hoornaar t ALBLASSERDAM RICHTING DORDRECHT Giessenburg HARDINXVELD GIESSENDA GORINCHEM speeksel alkalisch moet zijn om die be schermende functie te kunnen waar maken en de zuren in de appel neutra liseren het alkaligehalte juist. Natuurlijk is het vanzelfsprekend dat vanuit tandheelkundig oogpunt de ap pel nog steeds te verkiezen is boven de bekende „aanvallers" van onze tanden! KAAS UIT HET VUISTJE Het motto „Snoep verstandig, eet een appel" hoeven we natuurlijk niet af te schaffen. Want een appel is natuurlijk altijd gezonder dan snoepgoed. Maar hiernaast kan men ook zeggen „eet verstandig, eindig met fcaas". Want de onderzoekingen der tand heelkundigen en medici uit Newcastle hebben bewezen, dat kaas bij uitstek geschikt is om het mondmilieu in een gezonde staat te houden. De kaasvezels reinigen né de maaltijd het gebit van voedselresiduen en plaque, maar komen ook op de plaatsen die voor borstel én appelvezels onbereikbaar Zuren en suikers komen er in dit voed zame zuivelprodukt nauwelijks voor en kaas stimuleert de vorming van speek sel en tast het alkalische gehalte ervan niet aan. In feite is deze „wijsheid" over de goe de invloeden van kaas op het gebit al veel ouder, want in Frankrijk en En geland is het sinds mensenheugenis een goede gewoonte om elke maaltijd met kaas te besluiten. Overigens dient men bij het dessert bij voorkeur wat oudere en hardere kazen te nuttigen. Hoe jonger de kaas, hoe minder goed de reinigende werking is. Maar naast de goede eigenschappen van kaas als dessert, is dit produkt ook in staat de cariogeniteit van eerder gegeten, sui kerhoudende voeding af te remmen en kan zo dus het zoete toetje als het ware netraliseren. Wat overigens de moge lijke nadelige effecten van kaascon sumptie betreft, hebben Jenkins c.s. bekeken of door kaas wellicht op enige wijze het tandglazuur wordt aangetast, maar daarvan blijkt geen sprake te zijn. GEZOND VOOR HET GEBIT Hoe waardevol de onderzoekingen van de Britse geleerden ook in veel opzich ten voor de preventie van cariës mogen zijn, het is altijd wel duidelijk geweest, dat er een positieve relatie bestaat tus sen het consumeren van zuivelproduk ten en de toestand van het gebit. Zui velprodukten bevatten een fors aantal voedingsstoffen die ons gebit helpen opbouwen en instandhouden. De allerbelangrijkste voedingstof is in dit verband natuurlijk calcium, die bij de opbouw van onze tanden vooral zo'n belangrijke rol speelt En ook waar het om de kalkvoorziening gaat mag kaas als een ware kampioen beschouwd worden. Door een dagelijkse consump tie van b.v. 30 gram kaas ongeveer de gemiddelde consumptie in ons land wordt al in meer dan 20% van ónze dagelijkse calciumbehoefte voorzien (kaas: 600 mg. Ca. per 100 gr.). Een halve liter melk levert nog eens 75% van de dagelijkse calciumbehoefte van de gemiddelde volwassene. Maar hoe belangrijk de calcium ook voor de vorming en instandhouding van het bot- en gebitsstructuur is; er zijn nog tal van andere factoren die de opname van calcium door het lichaam beïnvloeden. Zo is hierbij van belang de vitamine D (3)-voorziening: een vi tamine belangrijk voor de calcium- stofwisseling die we in ons klimaat zel den uit zonneschijn, maar wél via zui vel- en visprodukten binnen krijgen. Mogelijk nóg belangrijker is bij de op name van melk de zgn. calcium-fosfor- verhouding (hoe gunstiger die is, hoe beter de calcium door het lichaam wordt opgenomen) die met de factor 1 geldend voor het gehele voedselpakket al acceptabel is, maar die in kaas maar liefst 1.6 bedraagt (melk 1.2). Overi gens hebben de meeste voedingsmid delen een Ca-f-verhouding die veel la ger dan 1 is, zodat door het nuttigen van zuivelprodukten het gemiddelde sterk opgetrokken kan worden. Daar naast is ook het melkeiwit het calcium zeer behulpzaam bij z'n opbouwende taken binnen het menselijk lichaam. Waar het gaat om de gezondheid van ons gebit mag men gesteund door de moderne voedingsleer de nood zaak van een regelmatige zuivelcon- sumptie zonder meer als een onaan tastbaar gegeven beschouwen. Niet al leen omdat wellicht in andere, zorgvul dig geselecteerde voedingsprodukten niet dezelfde nuttige stoffen en mine ralen zouden kunnen voorkomen. Maar vooral omdat de gemiddelde consument tijd, gelegenheid, noch des kundigheid heeft om deze selectie te verrichten. Tot zover de publicatie van het Nederlands Zuiveibureau.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 37