SEIKO C.KOK Vier politiehonden worden aan het korps toegevoegd „DIENDER MOET DICHTER BIJ DE BURGER VAKANTIE •d^du toribvj GEBIT STUK? SM Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur. J. VERINGMEIER Stopwatch en Wekker SINDS 1895 Vervolg van pagina 1 voor uw bruinste morgen 2 informeren bij* «Rottefdamsedijk 403* •.Schiedam Tel:73ION»* en na tel. afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-26.14.17 zijn dan 20 jaar, krijgen direkt al te maken met de rayonbewaking. De heer Van der Haagen: „zij worden direkt acht weken ingezet bij de rayon bewaking en dit onder supervisie van de betreffende brigadier. De jonge agent krijgt dan als leermeester een er varen hoofdagent toegewezen. Vervol gens gaat de jonge politieagent dan 16 ochtenden naar het hoofdbureau om de stad te leren kennen en gaat dan de cursus volgen in Woensdrecht waar de jonge agent vertrouwd wordt gemaakt met b.v. de rellenbestrijding. Als hij daar vandaan komt wordt hij ingezet in de assistentiegroepen die weer dienst doen als hulpen van de groepen die in de vier en t.z.t. vijf wijken werken. De ze agenten hebben", aldus de heer Van der Haagen, „wel de nodige theoreti sche opleiding maar iedere praktijk ontbreekt hen". Hierbij betrokken zijn de vrouwelijke agenten waarvan commissaris Van der Haagen altijd een tegenstander is ge weest. Hij ging enige tijd geleden over stag en het Schiedamse politiekorps heeft nu de beschikking over twee vrouwelijke politieagenten. Commissaris Van der Haagen: „de derde vrouwelijke politieagent komt op 1 april het korps versterken en num mer vier wordt op 1 juli van dit jaar verwacht. Zij zullen dezelfde opleiding krijgen als hun mannelijke collega's en draaien ook de politiediensten mee in clusief de nacht". Het hele project rayonbewaking nieu we stijl wordt gecoördineerd door de adjudanten Van Bieze als chef en Van Houwelingen als zijn plaatsvervanger. SEIKO KWARTS Horloges v.a. 379,- Broersvest 87-93 Telefoon 267937 Schiedam TAFELTENNIS Het standaardteam van de tafeltennis vereniging S.I.S. „De Ooievaars" start te de nieuwe competitie met een wed strijd tegen het pas gepromoveerde Dukdalf I, eveneens uit Schiedam. Het werd een ware broedermoord want met 9-1 gingen de Dukdalvers de verlie zersboot in. Koos van Es en Ronald Oosthof bezorgden de bezoekers het enige tegenpuntje met in de dubbel te verliezen van het koppel Woutersen/Baard. SHV DE ALFER De leden van de SHV „De Alfer" wa ren hier zondagmorgen te vinden bij een temperatuur die heel wat gunstiger was voor het hanteren van de lange hengel. Dagwinnaar was hier Hans van Ka twijk met 7.100 gram voorn; 2. S. Koe- doot, 6.760 gram; 3. Will van Dijk 6.450; 4. J. de Jong 6.280 5. J. den Ouden 6.010; 7. K. Schramade 4.180; 8. M. Slavenburg 3.550; 9. G. Slaven burg 3.440; 10. F. Geul 3.110; 11. Jan Vijfwinkel 2.760; 12. T. Vijfwinkel 2.540; 13. F. de Jong 2.520; 14. W. van Dijk 1.650; 15. A. de Jong 1.580; 16. Th. Mackay met 750 gram voorn. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG,NA 3 - VRIJDAG ,0 FEBRUARI ,978 Schiedamse politie legt accent op de rayonagent Zo, van de schrik bekomen en na het aanbieden van de bloemen nog even snel een warme slok aan de bar van „Unicum". De meldkamer van het Schiedamse hoofdbureau van politie, centraal zenuwstelsel van het politiekorps. om als de wijk Spaland en Woudhoek eenmaal is volgebouwd een vijfde groep te formeren die dan dit stadsdeel voor zijn rekening neemt. OP STRAAT Binnen de nieuwe surveillancegroepen rayonbewaking zal de politiebrigadier, die in acht van de tien gevallen nor maal zijn werkzaamheden vanachter een bureau doet, nu hoofdzakelijk op straat te vinden zijn.„Dan ziet hij wat er in zijn wijk gebeurt", aldus de heer Van der Haagen, zijn er problemen dan kan hij via allerlei communicatie middelen direkt terug vallen op de meldkamer van het hoofdbureau die dan voor verdere assistentie kan gaan zorgen. Voor deze assistentie werken dan vanuit het hoofdbureau weer eens 40 hoofdagenten en zes brigadiers, ter wijl de verkeersgroep de beschikking heeft over twee brigadiers en tien (hoofd lagenten. Schiedams politiecommissaris Van der Haagen: „de maatregelen zijn geno men om de politieman dichter bij de burger te brengen, de diender de straat op dus, maar het mag nooit de bedoe ling zijn dat zo'n agent als ombudsman van de wijk gaat fungeren. Hij is en blijft politieman en moet ook niet te beroerd zijn om eens af en toe een be keuring uit te delen. VROUWELIJKE AGENTEN Ook de jonge agenten die van de poli tieschool komen en meestal niet ouder De Schiedamse politie is bezig met een omvangrijke reorganisatie met als doel de diender dichter bij de burger te brengen. De reorganisatie is van toepassing op de surveillancedienst (agent op straat) en de verkeersdienst. Om het doel (diender dichter bij de burger) te realiseren is de Schiedamse politie o.a. van start gegaan om de stad te verdelen in vier delen. Ieder stadsdeel heeft de beschikking over een brigadier en vijf politieagenten, zodat de hele gemeente Schiedam voor dit doel vier brigadiers en 20 politieagenten voor het dagelijkse kontakt tot zijn beschik king heeft. Opmerkelijk feit bij dit alles is dat aan iedere groep binnenkort een hoofdagent met politiehond wordt toegevoegd, waarmee de Schiedamse politie, als één van de eerste middelgrote korpsen in het Rijnmondgebied, met politie honden kan gaan werken. De Schiedamse politiecommissaris C. van der Haagen: „van zo'n politiehond gaat een enorme preventieve werking uit, de aanwezigheid van een getrainde politiehond kan soms meer doen dan vier agenten tegelijk". De Schiedamse politie is tot zijn reorganisatie gekomen na een uitgebreid vooronder zoek dat twee jaar heeft geduurd. Centraal punt bij dit onderzoek is de meldka mer geweest op het Schiedamse hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat. Deze meldkamer is het centrale zenuwstelsel van het totale politiekorps. Iedere melding, of het nu een kleine of grote aanrijding is, een inbraak, kor tom iedere handeling waarbij de politie moet worden betrokken, wordt gemeld aan de dienstdoende brigadier in de meldkamer die dan verder volgens een strak schema zijn maatregelen moet gaan nemen. Nu blijkt dat gedurende het eerste jaar van het onderzoek er ongeveer 10.000 meldingen binnen kwamen en gedu rende het tweede jaar dit aantal vrijwel gelijk was. Het onderzoek leerde ook dat de mel dingen uit vrijwel precies dezelfde wij ken kwamen. Na dagen lang praten en nog veel meer vergaderuren ging de politie de diverse delen die -bij dit on derzoek eruit sprongen op elkaar pas sen met als vraag: hoe zullen we het de volgende keer doen? Zo werd besloten dat men politiesurveillanceauto's in de wijken laat rijden waaruit de meeste meldingen kwamen. Doel ervan was en is de aanrijtijd naar een ongeval zoveel mogelijk te bekorten. De dienstdoende agenten in de surveillerende politie auto krijgen hun melding uit de meld kamer en zijn dan binnen enkele mi nuten op de plek des onheils zonder eerst met loeiende sirene's allerlei ge vaarlijke kruispunten te moeten ne- VERKEERSDIENST Commissaris C. van der Haagen: „onze filosofie is precies dezelfde als van de brandweer. Je kunt een brand met een vingerhoed water blussen, als je er maar op tijd bij bent". Het tweede aspect van de reorganisatie bevat de verkeersdienst. De afdeling verkeer van de Schiedamse politie heeft een strak schema uitgezet waar aan de rijdende politieauto's van de verkeersdienst zich dienen te houden. Het schema geldt voor alle lokale en interlokale doorgaande wegen. Commissaris Van der Haagen: „het moet duidelijk zijn dat je dfze tak van de Schiedamse politie nooit zult zien in b.v. de IJsselmondesestraat in het zuidelijk stadsdeel, maar wel b.v. de Burgemeester Knappertlaan, de Bur- geVan Haarenlaan en uiteraard de Rijkswegen voorzover die binnen de gemeentegrenzen vallen Het ingrijpends is ongetwijfeld de reor ganisatie bij de surveillancedienst. Het accent bij dit geheel komt voor vrijwel 100% te liggen op de rayonbewaking. Het aantal rayonagenten zal in totaal worden uitgebreid naar 24 man. De stad gaat dus in vier delen en ieder stadsdeel krijgt de beschikking over één brigadier en vijf hoofdagenten. Drie van deze hoofdagenten zullen worden ingezet op de rayonbewaking zelf, de vierde (een oudere hoofdagent die tegen zijn pensioen aan is) gaat als plv. hoofd van de groep fungeren en nummer vijf wordt dat de hoofd (poli tionele) agent met hond. TEAM Commissaris C. van der Haagen: „zij zullen als team moeten fungeren van uit een bepaald stadsdeel. Twee groe pen zullen worden gehuisvest in het pand Joh. Straussplein 209 in de wijk Groenoord". Dit pand dient tijdelijk als politiehuisvesting in afwachting van nieuwbouw. De twee andere groepen werken vanuit het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat. Commissaris C. van der Haagen: „wij streven er wel naar om op korte termijn één van deze groepen naar het stad scentrum over te plaatsen. Wij zoeken naar een plaatsje in hartje stad, waar door de vestiging aan de Buitenhaven weg (waar een politiebureau is) niet in aanmerking komt. Het stadscentrum verplaatst zich en wil de politie doel matig kunnen opereren in een druk stadscentrum dan zal zij dat vanuit het hart moeten doen", aldus de heer Van der Haagen. Het ligt in de bedoeling dat iedere „bijvestiging" van de Schiedamse poli tie dagelijks bemand is van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Dit geldt van maandag tot en met vrijdag. Buiten die tijden moet men terugvallen op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat dat zeven dagen van de week en 24 uur van de dag toe gankelijk is voor de burgers. Om ook buiten de uren dat de bijkantoren van de Schiedamse politie open zijn, de ra yonagent in het geheel te betrekken zal er zo af en toe een lid van deze groep worden ingezet in de nachtdienst. Deze fungeert dan uiteraard vanuit het hoofdbureau. Met de vier groepen is de Schiedamse politie nog niet aan het eind van zijn uitbreidende korps van rayonagenten gekomen. De Schiedamse politiechef Van der Haagen: „we streven ernaar \_m/~ reis - en passageburo 0 geleden nog zo ontredderd bij in het restaurant „Unicum" binnen kwam. Monique overhandigt haar de bloemen met de woorden: „namens ons alle maal nog hartstikke bedankt". Om ringd door het gehele groepje. De jonge eigenaar van café-restaurant „Unicum", de heer M. Moerman vindt het gezellig dit groepje nu onder geheel andere omstandigheden aan zijn bar te hebben. En dan luistert hij met een glimlach naar hun drukke verhalen, 't Had immers heel anders kunnen aflo pen. Van hem mogen ze gerust zoveel praats hebben. Straks worden er in dertien plakboe ken foto's met denkelijk wel pakkende onderschriften geplakt! Maar het leven van alledag met wat hen betreft zijn vele proef- en huiswerk gaat gewoon weer verder. Béter is het er niet meer aan te denken... M.W. In de hal van het Schiedamse hoofdbureau hangt een plattegrond van de stad Schiedam. Met op iedere aangegeven wijk een portret van de wijkagent(en). Voor de duidelijkheid van de bezoekende burger, die iets wil bespreken met de wijka gent.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 3