M ik t\ try A W M "'JÉ&u wfc BEDEVAARTEN ir - i\ü ii.fl -mm m CARNAVAL Nieuwe misdienaars ft» t* - IN HET KORT Eerste kommunie van de kinderen 1 IC It 4 V gm *V7 f gf ÉStÊg0^ i 1™* jmrf \jt i ^1 m ^**1 •v. 7 mi m Schiedamse processie Kevelaer Beauraing bedevaarten 1978 Rome - Assisi - Heilig Land - Heiloo - BrielleE De bijzondere samenkomsten van het weekeinde HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6 - VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 binnenstadsblad VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke bin nenstadsparochie: Sint Liduina - O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdam- sedijk 234b, Schiedam, Tel. 26.30.95. Enkele jaren voor de laatste wereldoorlog schreef de bekende katholieke schrijver Anton van Duinkerken een van zijn vlug schriften: „Verdediging van Carnaval". Hij was een Brabander in hart en nieren; van origine dus vertrouwd met dit feest. Hij was een levensgenieter en tegelijk een diep gelovig mens. Het carnaval was in die dagen nog een bron van ergernis voor vele protestantse Chris tenen. De zotheid van het zuiden liet zich niet verstaan aan de dodelijke ernst van het noorden. De gebieden boven de rivieren hebben nu "ook hun carnavalsverenigingen. Ook hier in Schiedam. Zou Van Duinkerken dit ooit hebben er kend als een doorstoten van de „Roomse blijdschap" naar het koude noorden? Een mogelijke overwinning van het Katholi cisme? Ik kan het mij niet voorstellen. Van Duinkerken heeft de drie dagen van carnaval nooit los kunnen zien van de vastentijd, die daarop volgde. Wie het woord „Carnaval" verstaat, weet, dat het „een afscheidsgroet aan het vlees" be tekent. Het is van latijnse afkomst. Het lichamelijke en stoffelijke in het menselijk bestaan krijgt zijn rechten erkend. Wat epnzijdig zelfs in drie dagen dolle pret. Maar dan gaan we weer over naar de we reld van de geest. Die wereld van de geest is geen feestterrein. Het lijkt meer op een dorre woestijn, vreugdeloos en eentonig. Er is geen muziek en in het mulle zand kun je niet dansen. Jezus werd indertijd, zoals geschreven staat, door de Geest Gods naar de woestijn gevoerd. Na veertig dagen en nachten gevast te hebben, kreeg Hij honger. Dan komen de demonen op Hem af. Het zijn de drie grote verleiders: de hebzucht, de heerszucht, de ik-zucht. Ze bieden hem een eindeloos feest aan; een eindeloos carnaval. Hij weigert. „De mens leeft niet van brood alleen" is Zijn antwoord. Uit de katholieke traditie heeft men wel het carnaval, maar niet het Vasten overgenomen. Welke versobering in het leven is overigens in welke kringen dan ook nog aanwijsbaar? Het feest gaat rus teloos door. Er wordt overdadig feest ge vierd. Ik bedoel dit natuurlijk in het algemeen ge sproken. Ais beeld van het publieke leven. Niet ieder wil en kan daaraan meedoen. Maar u zult toch wel toegeven, dat er in onze samenleving veel feest wordt gevierd, of wat er althans voor door moet gaan. Het patroon van het huiselijke en openbare leven kent geen afwisseling meer. We gaan voorbij aan het ritme der seizoenen. Kou en winter houden ons niet meer thuis bij de warme kachel en de kaarten op tafel. Dat was ook een feest. We gaan voorbij aan het ritme van de kerk, dat soms op simpele wijze een stempel drukte op de perioden van haar jaarka lender. De opgespaarde snoepjes in het vas- tentrommeltje hadden een diepere beteke nis, dan wij nu vanuit onze patat-maat schappij kunnen bevroeden. Vragen wij onze kinderen nog om soberheid? Er zat beslist meer variatie in die levensstijl. Het bevorderde op zeer simpele wijze een span ning en een uitzien naar het grote feest van Pasen. De beierende klokken van paaszaterdag de den je iets. Er werd een feestklank in ge hoord en gevoeld. De kerk is nooit afkerig geweest van feest. In de gebieden waar zij overheerste schonk zij de werkman met haar zon- en feestdagen meer vrije tijd dan de patroon, waarbij hij in dienst was. W iF f i 9 i 1 j» êm mm m 5 'W De kerk laat echter altijd haar feesten voor afgaan door dagen van boete en verso bering. Naarmate het feest van hogere orde was, werd de voorbereiding langer. Je be paalt er de waarde van het feest mee. Het minste feest werd toch nog voorafgegaan door een vigiliedag. De wisseling van de jaargetijden werd ingeluid met de quater temperdagen; dagen van vasten en onthou ding. De wisseling van de jaargetijden werd opgenomen in het religieuze leven, omdat spel van dood en leven erin lag verweven. Het wonder van de natuur in het proces van winter naar zomer - dat is van dood naar leven - biedt zijn vergelijkings mogelijkheid met het geloof in leven na de dood. Jezus beriep zich meerdere malen op dit verschijnsel. Er waren in de kerk uitein delijk meer vasten- en onthoud ingsdagen, dan feestdagen. Ze moesten het feest verhogen. Als feest zo gewoon wordt als soms lijkt in onze dagen, is er eigenlijk geen echt feest meer. Een blijvend feest is geen feest meer. Een te langdurig feest loopt op ruzie uit. Feest moet met een zekere spanning tege moet worden gezien. Die spanning verzeker je het best door het vooraf laten gaan van feestloze dagen. We gaan na veertig dagen het feest der feesten tegemoet: PASEN. De kerk vroeg altijd om versobering in het dagelijkse leven, om de vreugde van het i feest te verhogen. Pasen is bij uitstek het feest van de bevrijding. Het verkondigt bevrijding uit de dood. Vrijheid beleef je pas volledig, als je vast hebt gezeten, schul dig of onschuldig. Ik denk, dat ons kerkelijk woord „vasten" met dat begrip „vastzitten" heeft te maken. Je zet jezelf vast. Dat in toom gehouden worden is dan een kwestie van vrijwil ligheid om niet geboeid te raken in de slavenketenen van de materie: hebzucht, heerszucht en ik-zucht. We verlaten carnaval met het askruisje, dat ons zegt: „Gedenk, o, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren". Wordt daar mee een fatalistisch noodlot over wereld en mens aangekondigd, in de zin van: alles loopt uit op vernietiging en als mens ben je ook niets anders waard? Absoluut niet! Deze boodschap wil je alleen maar wat hardhandig bedachtzaam maken op die an dere boodschap: „Gedenk, o, mens dat gij geest zijt en tot de Geest moogt terug keren". De materie buigt zich gedwee onder het juk van de wet der vergan kelijkheid; de geest van God en mens blijft zich daartegen verzetten. Pasen zegt, dat de geest zal overwinnen. De materie doodt, de geest doet leven. We gaan het feest van geest en leven tegemoet. U krijgt veertig dagen bedenktijd om af te wegen, of u eraan mee wilt doen. J. A. L. Laurent - pastoor. Vertrekdatum voor dit jaar: 1 juli (de terugtocht is dan ook op maandag 3 juli). Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot mevrouw J. M. Kleine- koort-v.d. Toorn, Marconistraat 21a, tel. 265138 (echter niet tussen 28 febr. en 16 mrt). Het Nederlands Beauraing comité „pro Maria" maakte onlangs de data bekend van de tochten die worden gehouden binnen de bisdommen Rot terdam en Haarlem naar de plaats van verschij ningen in het Belgisch/Luxemburgse Beauraing. Voor onze omgeving zijn het meest van belang: de diocesane en ziekenbedevaart op 28 tot en met 31 juli; de diocesane en bejaardenbedevaart op 23 tot en met 26 september; P.S. leeftijden: voor ziekenbedevaart vanaf 7 jaar; voor bejaardenbedevaart v.a. 65 jaar. Deze groepen logeren dan in het „accueil", gelegen naast de plaats van verschijningen. Maar tege lijkertijd kunnen anderen, van waar of van welke leeftijd ook. logeren in eenandere hotelaccom modatie welke tevoren door het bestuur wordt ge reserveerd. De bisschop van Rotterdam heeft als intentie op gegeven o.a.: dat de huwelijkstrouw zal mogen toenemen. Alle inlichtingen uitsluitend bij het secretariaat Drapeniersgaarde 102, Den Haag, telefoon 970- 671803. „onze wereld" is een projekt op school waarin de katechese een belangrijke plaats inneemt. De start hiervan: half februari; 13 februari parochiebestuursvergadering: zonder pastoor, zonder secretaresse, zonder kontakt- persoon naar het dekenaat; maar de anderen zul len de belangrijkste zaken met elkaar aanpakken; op 15 en 24 februari huwelijksdiensten; totnutoe bekende doopdiensten: 19, 25 februari; maar daarbij zal het niet blijven; de pastoor houdt een kleine overwintering met een kollega in een wat warmer en zuiderlijker ge legen land: Spanje. Te hulp snellen: pater J. van Ret en pastoraal wer- ker B. Oosterveer; op 20 februari kontakt tussen de Schiedamse priesters op 6 maart alle priesters van ons dekenaat; op 9 maart komen de „kopstukken" van de koren bijeen om de agenda op te stellen van hun dienst verlening aan de liturgie; de maand januari is voorbij; dat is de maand van de aktie: KERKBALANS; u weet, dat is de AL GEMENE KERKBIJDRAGE; dit jaar onder de titel: uw inzet waard. Antwoordde u al of kwam u zelf al meedoen aan een of ander aktiviteit? Kom nou! Er zullen nog wel veel meer bedevaarsplaatsen zijn; allemaal ontstaan uit een rijke christelijke geschiedenis van vele gelovige mensen. We heb ben er een belangrijk deel van ons geloof aan te danken. Trek er eens opuit om je geloof te beves tigen op een meestal ook gezellige manier van een bedevaart. En dan hopen we dat „buitensporig heden" op tijd gecorrigeerd zullen worden F. Kempen Medewerking van koren - preekbeurt - kol lekte - thema Weekeinde 11 en 12 februari VASTEN (1) In de kapel Sint Liduina: Zaterdag 18.00 GASTKOOR: EUPHONIA. Preek (of vastenbrief) F. Kempen kape- laan. In de parochiekerk Singel: Zaterdag 19.00: Z.I.B. jongerenkoor. Zondag: 9.45: herenkoor I.H.D.: ook volks- zang, gregoriaans. Preek: (of vastenbrief) F. Kempen/J. v.Rest. Weekeinde 18 en 19 februari VASTEN (2) In de kapel Sint Liduina: Zondag 10.30: CREEDSINGERS. Preek: J. v. Rest. In de parochiekerk Singel: Zaterdag 19.00: VALERIUSKOOR. Zondag 11.15: HOOGMIS mmv herenkoor I.H.D. Preek: gastpredikant: B. Oosterveer, pasto- raai werker. Weekeinde 25 en 26 februari VASTEN (3) In de kapel Sint Liduina. Zondag 10.30: Latijnse hoogmis mmv herenkoor I. H.D.; ook volkszang en grego- riaans. Preek: J. Laurent pastooor. In de parochiekerk Singel: Zaterdag 19.00 Z.I.B. jongerenkoor. Zondag 11.15: CREEDSINGERS. Weekeinde 4 en 5 maart VASTEN (4) half-vasten EERSTE GROTE INZAMELING VAN DE VASTENAKTIE: OSSENKAR VOOR ZAIRE In de kapel Sint Liduina: Zaterdag 18.00: VALERIUS KOOR. Preek: F. Kempen kapelaan. In de parochiekerk Singel: Zaterdag 19.00: Volkszang. Zondag 9.45: Hoogmis Latijn, gregoriaans, volkszang mmv I.H.D. Preek: J. Laurent pastoor. Weekeinde 11 en 12 maart VASTEN (5) eerste passiezondag. In de kapel Sint Liduina: Zondag 10.30 Z.I.B. jongerenkoor. Preek: J. Laurent pastoor. In de parochiekerk Singel: Zaterdag 19.00: Hoogmis Latijn grego- riaans mmv herenkoor I.H.D. Zondag 11.15: GASTKOOR „LAUS DEO" parochie St. Jan de Doper. Preek: F. Kempen kapelaan. P.S. De volgende weekend-agenda bevat de diensten van de gehele goede wéék en pa- sen totaan het Liduinafeest. VAKATUREN Wie neemt aan? Notulen maken voor: de commissie maatschappelijk welzijn de commissie pastorale zorg de commissie financien (binnenkort ook) parochiebestuur Kontaktpersoon naar het dekenaar (tevens lid van par. bestuur) een komplete commis- sie communicatie voor de parochie. On- derhoud van de planten in de kerk. Tientallen plaatsen in de koren o.a.: Z.I.B. Gongeren) ook voor I.H.D. (heren), VALE RIUSKOOR (alle leeftijden) nog enkele da mes/heren om de parochiekerk in goede staat en schoon te houden. Waar zal u zich melden? Zie de parochie GIDS; of zou het ook lukken via een van uw priesters? Drie kontaktavonden van ouders zijn er al gehou den; dit steunt op de kindergroepen van de ver schillende scholen binnen de grenzen van de pa rochie; deze scholen vormen immers ieder een goede eigen gemeenschap; daarin en daarmee is het leuk werken voor de ouders en voor de kinde ren. - we hebben verschillende keren duidelijk ge maakt dat deze groepen geen afgesloten groepen zullen zijn, maar dat ieder die wil aansluiten van harte welkom is; enkelen hebben deze weg dan ook gevonden. De groep St. Jan-Aloysiusschool is al gestart met de werkmappen voor de kinderen nadat ze een bezoek hadden gebracht aan de parochiekerk. Met de ouders en andere familieleden waren ze ook in de mis van 11.15 en ze hebben zich daarbij „gepresenteerd" met naam en foto. Op 17 febr. en op 3 maart komen ze weer om wat samen te wer ken aan de voorbereiding. En op 27 februari komen de ouders weer samen. De groep Sint Jozefschool is zeer levendig met ouders gestart en zij gaan de kinderen er uitdruk kelijk bij betrekken op vrijdagavond 24 februari om 19.00 uur in de kapel Sint Liduina; dan komen ook daar de werkmappen te voorschijn. Een klei ne groep ouders zal de voorbereiding verder be geleiden. De groep Catharinaschool heeft besloten om de eerste kommunieviering te houden na pinksteren; daardoor heeft de start met de kinderen pas plaats na pasen. Heel duidelijk is wel geworden hoe belangrijk het is dat enkele ouders (al of niet met kind bij de eer ste kommuniekantjes) zich inzetten om de voor bereiding in de breedste zin van het woord aan te pakken als een stuk pastoraal werk. Uw priesters kunnen hen er niet dankbaar genoeg voor zijn. En uit de vergaderingen van het Landelijk Pastoraal Overleg (L.P.O.) blijkt steeds opnieuw dat zo echt de kerk van nu en van de toekomst zal zijn. F. Kempen kapelaan Het moet al heel vreemd lopen, als je in een paro chie geen meisjes en jongens meer aantreft die wat diensten willen bewijzen rond het altaar. Toch gaat het de ene tijd beter dan de andere. We zitten op het ogenblik in een„gunstige tijd" want er hebben zich in de afgelopen weken Verschillen de jongens en meisjes gemeld. Dat is reuze fijn. We zullen eerst met elkaar wat „inwerken" en als dan de nieuwe lijst begint (met de goede week en pasen) komen ook de nieuwelingen volop in aktie. Jongens en meisjes, jullie zijn welkom, ook bij de andere misdienaars. F. Kempen kapelaan

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 6