HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 40 - WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 De neerzethal van de CCWS; inmense oppervlakte en nog ruimte voor de show Westland 19NU. licht naar beneden schijnt. Kunstlicht, namaakzon, het eigen solarium van de sla, die bij afwezigheid van natuurlijk licht met kunstlicht werkt, een vinding van enkele jaren geleden. Op de Bloemenveiling in Honselersdijk heeft de NTS haar kantoor. NTS staat voor Nederlandse vereniging van Tuin bouw Studiegroepen. Secretaris is er Arie van der Lee, die me vertelt: ,,Je hebt in de tuinbouw drie verschillende organisaties. De afzetorganisatie, dat zijn dan de veilingen. De standsorgani saties CBTB, LTB en de Hollandse Maatschappij voor Landbouw, dat zijn de vakbonden zegmaar, die het sociale aspect voor hun rekening nemen. En dan heb je de studiegroepen, waarin de tuinders onderling, gespecialiseerd naar de teelt, hun ervaringen ui twisselen". NAAR VEILING ZUID Met Arie van der Lee, geboren en geto gen Westlander, tuinbouwscholen doorlopen, op weg naar Veiling Westland Zuid in 's Gravenzande. On derweg vertelt hij: ,,Het is algemeen bekend, dat hoewel het vorig jaar niet ongunstig was in de prijsvorming het toch minder was dan in het jaar daar voor, maar dat Westland Zuid er toch nog bovenuit stak". Noemt een STER-spot, waarin een vi taminedrankje als bittere noodzaak werd aangeprezen in de winter, omdat er dan geen verse groenten op de markt zouden zijn. Dat was natuurlijk tegen het zere been van de veilingen, die zich gepersonifieerd in het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, verzette tegen die kreten. En er via de rechter ook gelijk in kregen. Eenmaal in veiling Westland-Zuid blijkt, het is nu begin februari, dat de veilingen inderdaad gelijk hebben ge kregen. Enorme stapels sla in eendere karronnen dozen, kleurig rood wit blauw en het woord Holland erop, staan klaar om in een tariler geladen te worden. Veilingmeester N. Zeelenberg: „Door de reclame dachten de mensen, dat er helemaal niets was aan verse aanvoer. Dat is misleidend, want het was er wel". POLY-SLA En nu we het toch over sla hebben. We zagen ze net in kartonnen dozen klaar staan. Iedere krop sla in een apart plastiazakje. En dat toch, terwijl ik me herinner, dat er houten veilingkisten waren, oude krant onderin, sla erin. Voorzitter Zeelenberg: „Ja er is wel het een en ander veranderd. Toen het er eenmaal inkwam, de poly- sla (en dat is dan sla in een poly-plastic zakje) stortte de handel zich er op. Je kreeg hier de verpakkingsindustrie, die de aangevoerde sla in de zakjes deed en dan in de dozen. Je begrijpt wel, dat dat een extra behandeling van het ge was was. En vooral de jonge sla, was daar niet altijd sterk genoeg voor. Met als gevolg, dat er in de winkels in Duitsland bijvoorbeeld, of in de Scan dinavische landen, veel gekneusde sla aankwam. Bepaald geen reclame voor de Westlandse producten". „Vooral in de winter was het een han deling te veel. Toen is er via het Cen traal Bureau een aktie op touw gezet en het is zover gekomen, aan een pe riode van zeg maar drie vier jaar, dat de sla op de tuin al gelijk in het zakje wordt gedaan. In de doos en meteen klaar. In het begin bestond daar na tuurlijk wel wat weerstand tegen. Zoals met alles. Dat moet je overwinnen. Aanvankelijk betekende het voor de tuinder natuurlijk meer werk. Maar nu ziet iedereen de voordelen er toch wel van in". Nu is het zo, dat men wel werkt met de zogeheten poly-verpakking, maar dat de tuinder niet verplicht is het zo aan te voeren. De praktijk leert nu, dat iedereen meedoet. Met natuurlijk het voordeel, dat de veilingkisten, die trou wens inmiddels ook zijn vervangen door plastic groentebakken, niet leeg terug vervoerd behoeven te worden. Voorzitter Zeelenberg: „Door die ver pakking hebben we onze naam, die we mede door de concurrentie van onder andere Zuid Frankrijk, aan het verlie zen waren, weer terug gewonnen". ROZEN Op weg weer. Nu naar een rozenkwe- ker. We rijden over nog smallere wegen tussen de kassen door. Passeren een oude veiling, nu in gebruik bij een kruidenier. De veiling Zwartedijk. Ik laat me vertellen, dat er in het Westland vroeger twaalf veilingen wa ren. Nu nog maar drie. Westland Noord, de grootste van Europa, die in Poeldijk staat. Westland Zuid, waar we zojuist waren en Westerlee. Plus dan nog de bloemenveiling in Honselers dijk. Het was Hans Dekker, die de plannen voor de veilingfusies ontworpen heeft en het behoeft geen betoog, dat niet iedere tuinder meteen stond te juichen toen de veilingbesturen met fusieplan nen op de proppen kwamen. Maar nu, de fusies speelden zo in de jaren '60- '70. Er kwam heel wat voor kijken. Vroeger bracht men de produkten met veilingschuiten („Westlanders") naar de veiling. Veel tuinbouwbedrijven wa ren alleen per boot bereikbaar. Boten, die dan op de veiling naar binnen wer den gevaren. Toen de veilingen fuseer den en de aanvoer natuurlijk veel gro ter werd, moesten veel bedrijven ontsloten worden. Er kwamen meer wegen. De bedrijven stegen daardoor in waarde. Hans Dekker was de man, die dat indertijd allemaal wel voorzien had. En op tijd. Want het gevolg is, dat de veilingkosten op dit moment relatief erg laag zijn. Het aanbod is geconcen treerd, de koper kan in grotere hoe veelheden kopen, een grotere service dus voor de klant. Het rozenbedrijf van Bram van Marre- wijk. Voorzitter van de LTB in Maasl and, tien jaar geleden nog tomaten- kweker. Toen overgestapt op rozen. Omdat hij ging uitbreiden. Hij: „Ik dacht toen, ik weet niet wat de toe komst brengt, dus ik ga op die grond, die ik er toen bij kreeg, een goeie kas opzetten. Toen stond die kas er, toen was ie zo duur geworden dat ik erir moest gaan telen, dat volledig rende ment op zou gaan brengen. Toen heb ik voor de rozen gekozen. Overgegaan van de groente op de bloemen". Dan lachend: „Ik zat indertijd nog in het veilingbestuur van de groentevei ling en daar heb ik mezelf in weggesa neerd, omdat ik geen groente meer kweekte". Arbeidskundig betekende het een gro te omschakeling. Rozen, Piet de Jong vertelde het zonet al, zijn erg arbeid sintensief. Dat weet Bram van Marre- wijk ook. Hij: „Je moet goed gemoti veerd personeel hebben. Het is vaak ook weekendwerk". Op het bedrijf van Van Marrewijk werken efThans acht. Er staan in zijn kassen sonia's, baccarats en red succes, een vrij nieuwe soort. „Omwille de concurrentie. Als je maar één soort hebt en de concurrentie wordt daarin erg groot, zit je". In een apart kamertje staat de trots van het bedrijf. De computer. Via het drukken op de juiste knoppen geeft deze computer alle gewenste informa tie, regelt de temperatuur, regelt het water geven, regelt eigenlijk alles. De computer heeft ook op de tuin zhi in trede gedaan. De tuinder van nu is een moderne manager geworden. Kopers In de veilingbanken. Het kloppend hart van het Wesdand. In de hoek van Zuid Holland, begrenst door de lijn Den Haag, Delft, Vlaardingen ligt het Westland. Niet voor niets de Glazen Stad genoemd. Of ook wel De Tuin van Europa. Want op school leer je al, dat Westland en tuinbouw eigenlijk twee niet te schei den grootheden zijn. Van 16 tot en met 19 maart is er in de veiling CCWS in Honselersdijk een grootse presentatie, die luistert naar de naam Westland 19NU. Anderhalfjaar geleden ongeveer, in september 1976 was er ook zo'n tentoonstelling en er kwamen toen 60.000 mensen naar kijken. Nu de show dit jaar nog groter is, men benut 10.000 vierkante meter van de immense veilinghallen, verwacht men zeker 100.000 bezoekers. Op deze Westland 19NU wil men eens laten zien waartoe het Westland in staat is. Het wordt een groots opgezette bloe men, fruit-en groenteshow, de produc ten van het Westland, de trots van het Westland. Ik heb eens iemand horen zeggen: „Als de komkommers mooier zijn dan de vrouwen, dan kun je er zeker van zijn, dat je in het Westland bent". Of dat een compliment is voor de komkom mers, of een doodgewone rotopmer- king van een niet Westlander weet ik niet. Wél zijn we eens een dagje naar dat Westland getrokken om te gaan zien hoe het daar. in de tuin van Europa, toegaat. Om u eens een kijkje te gun nen achter de schermen van glas. de kassen, de warenhuizen, de stapels vei- linukisten in de fusthallcn van de vei lingen. Achter de schermen van de ke telhuizen, en achter het dashbord van de Merscedessen en BMW's, want ook dat is het Westland. En het hele wonderlijke is dan, dat je tot de ontdekking komt, dat de tuinder van nu, zeg maar 19NU, een moderne manager is. Een man, die grote bedra gen investeert in de teelt van produc ten, waarvan het helemaal niet zeker is wat de opbrengst ervan straks zal zijn. Een onzekerheidsfactor, waar menig producent van pakweg waspoeder, voor zou terugschikken. Laat ik u mogen vertellen hoe zo'n dagje Westland verkoopt. Een kennis making met het Westland anno 19NU, waar u straks op de show in de CCWS nog nader kennis mee kunt maken. Het regent, wanneer we met de auto over de toch eigenlijk wel smalle twee- baansweg het Westland inrijden. Van uit Delft, waar de Delftsche Groente veiling allang geen veiling meer is, maar een drietal groothandels huis vest. Het regent nog, wanneer we na een kwartier Westerlee bereiken, waar wél geveild wordt. Grote vrachtwagens van DISKO of van Van Spronsen wer pen grote plassen water over je voor ruit, wanneer ze je tegemoet komen. Daar gaan ze weer, denk je dan en je weet, dat er in die wagens de groente zit, die die morgen geveild is. Nu op weg naar frau Muller in Oberhausen. De voorzitter yan de veiling Westland Zuid, N. Zeelenberg, zal me later ver tellen, dat toch zeker 80% van de pro ducten naar het buitenland gaan. Ik rij nu over een nog engere driebaans weg. Gelukkig hier en daar met duide lijke lijnen, zodat je niet op een baan van een tegenligger verzeild kunt ra ken. Door de regen is het een beetje donker geworden. Langs de weg zie je kassen; warenhuizen noemen ze dat hier, heb je vroeger geleerd. Er brandt licht. Niet zomaar licht. Nee, om de zo veel meter hangt er een lamp aan het dak van de kas, die een gericht oranje

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 40