Tuinder van 19NU is moderne manager Illfff HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 41 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 Met recht de Glazen Stad. Van 16 tot en met 19 maart is er in de CCWS in Honselersdijk de pre sentatie Westland 19NU. Een groots opgezette bloemen, groente en fruitshow, waar men 100.000 be zoekers verwacht. 10.000 Vierkante meter, waarop de Westlanders eens gaan laten zien, waartoe ze in staat zijn. Om u alvast een beeld te geven van het Westland deze reportage. Verpakking maakt veel uit. In de radijs-sector zien we een sprekend voorbeeld. Voorzitter Zeelenberg van de veiling Westland Zuid verhaalt me hoe oud-burgemeester Thomassen van Rotterdam in Naaldwijk (weieens de hoofdstad van het Westland genoemd) een lezing hield voor een aantal tuin ders over de uitbreiding van de haven. Dat zou natuurlijk tuinbouwgrond gaan kosten en de tuinders zaten niet zo te wachten op die uitbreiding. Tho massen haalde toen een vierkant plas tic zakje met radijs tevoorschijn. On der het motto: zie je wel, we hebben jullie helemaal niet nodig. Mijn vrouw kocht dit vanmiddag in de supermakt. Radijs... uit Californië. Moraal: door een grotere haven wordt de wereld kleiner. De Westlandse tuinders hebben toen de koppen bij elkaar gestoken. Voor zitter Zeelenberg: ,,Een aantal jaren geleden is de handel hier gekomen om te praten over de verpakking van de radijs. We verpakten ze toen in plastic kisten, waar de radijs in werd aange voerd in bosjes. Eigenlijk met dezelfde achtergedachte als bij de sla, waar we het zojuist over hadden. Ook hier wilde men naar een eenmalige verpakking, die een leuke presentatie zou geven. Die is er gekomen. Er kwamen ook halve bosjes. In een kleiner bakje. Overleg is er geweest, wat weerstanden overwinnen. Vandaag de dag is ieder een er wel van overtuigd, dat het een goede keus is geweest". ,,Toen kwamen de zakjes uit Amerika en hebben we gedacht, kunnen wij dat nou ook niet. Bovendien wij voerden de radijs aan met lof er nog aan. In de warme zomer, twee jaar geleden hij- voorheeld, werd dat groen al gauw geel en dat is nu niet zo'n smakelijk gezicht. Zo ontstond het idee van het zakje. Wat ze in Amerika kunnen, kunnen wij ook. En om duidelijk te laten zien waar de radijs vandaan kwam hebben wij een puntzakje ontworpen. Albert Heijn heeft daar een proefverkoop van gedaan en dat ging goed. Van lieverlee is de hele radijssector in ontwikkeling gekomen". Op weg naar de tuin van Piet de long. Eens de grote man in de rozenteelt. Nu totaal omgeschwitst en met een grote tuin met alleen maar radijs. Arie van der Lee, onderweg in de auto: ,,Het leuke van zo'n veiling is toch dat het zeg maar concerns zijn met miljoe nenomzet, maar dat de leden, dat zijn de tuinders, het zelf voor het zeggen hebben. Als er iets is, komt er een le denvergadering. Het bestuur ook, wordt gekozen uit de leden. De veiling voorzitter is zelf tuinder". Is dat een full-time baan voorzitter? „Hij is in ieder geval iedere morgen op de veiling. Daarnaast heeft hij uit hoofde van z'n voorzitterschap nog wat andere functies in commissies. Het vraagt nogal wat uren per dag. Op zijn eigen bedrijf is een bedrijfsleider", legt Arie van der Lee uit. De tuin van Piet de Jong. In Monster, vlak achter de duinen. Vijf jaar gele den één van de grote rozentuinders. In ene keer omgeschakeld naar de radijs. Actief in de radijswerkgroep, die zoekt naar nog betere wegen om de radijs te kweken. Zo is er een oogstmachine ontwikkeld. Die weer eisen stelt aan het zaaien, wat nu precies recht en om de zoveel tussenruimte moet gebeuren. Hem gevraagd waarom hij van de ro zen op de radijs overschakelde. De Jong: „De bloemen kostten me nogal wat hoofdbrekens. Concurrentie uit de derde landen, die we aan zagen komen, heeft mij ertoe bewogen wat anders te gaan doen. Bovendien, de ro zenteelt vraagt in het weekend veel werk. Het werd steeds moeilijker daar personeel voor te krijgen. Zaterdag en zondag moesten de rozen geoogst worden." Arie van der Lee weet, dat Piet de Jong niet de enige is, die geen rozen meer kweekt. Veel kozen er voor tomaten. De Jong niet. Hij: „De hele radijsteelt hier is een kwestie van de grond. Ik zit hier op zandgrond en die is heel ge schikt voor radijs. Op klei geeft dat weer meer problemen". In 1977 is hij er mee begonnen en nog immer experi menteert hij. Later kwam er de belich ting bij. Eerst wat experimenten, het product is nogal lichtgevoelig. Maar de resultaten waren er naar. Er hangt nu voor tonnen aan het dak. Op de grond ligt hier en daar wit, wat stadsmensen piepspul zouden noemen. Dat reflec teert weer en geeft nog weer betere re sultaten. Het ligt niet overal. De Jong vertelt me, dat hij nog proeven neemt ermee. Hij: „We hebben enorm veel moeten leren. Geen mens, ook op het proefstation niet, wist wat de resulta ten zouden zijn. Ook wat betreft de rassen..Niet ieder ras reageert hetzelf de op de belichting". Het voordeel van de belichting is, zo vertelt De Jong me, dat de radijs in de winter een goede kleur houdt en een goede smaak. Als je in november radijs zaait, zonder be lichting, dan is de kwaliteit niet zo bij zonder wat de smaak betreft. Ook de kleur, de presentatie, is dan mjnder. Het bedrijf van De Jong omvat 18.000 m2, plaats voor per jaar acht volledige teelten, 2000 m2 tegelijk ingezaaid. In de midwinter heeft de radijs acht we ken nodig, meer naar de zomer wordt dat minder. In het voorjaar vier weken en midden in de zomer duurt de teelt maar drie weken. Zonder belichting, dus met minder kosten. Dat de belich ting toch een uitkomst is, mag blijken uit het feit, dat mèt belichting hartje winterde radijs van zaaien tot oogsten acht weken nodig heeft. Zonder belich ting zou dat veertien weken zijn. Piet de Jong heeft veel geëxperimenteerd. Via de studieclub draagt zijn ervaring bij aan de studie rond de radijs. Ande ren maken gebruik van zijn experi menten. Dat is vrij uniek. De tuinder kan zijn ervaringen ook voor zichzelf houden en als een „fabrieksgeheim" bewaren. Piet de Jong is daarom toch wel voorstander van een systeem, waarbij iemand, die zijn ervaringen ten algemene nutte op tafel brengt in zijn kosten van het experimenteren tege moet wordt gekomen. Dan vertelt hij over de radijs. Als een volleerd bioloog eigenlijk. Binnenkort gaat hij hier werken met de nieuw ontwikkelde oogstmachine. Toont ook niet zonder trots de wasma chine. Een eigen idee, waar ook ande ren weer voordeel van hebben. De veiling, de deur van de tuin van Europa. Bloementeelt; vrij arbeidsintensief.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 41