■ai Aansluitingsmateriaal voor C.A.I. Verkiezingen Provinciale Staten. lil „Gele kaart" van brandweer. Vergadering Gemeenteraad Bevolking van Schiedam in het jaar 1977. Let bij aanschaf op veiligheids- Voorschriften! Tuberova-onderzoek verplaatst naar Centrum en Oost Mogelijkheden: Stemmen bij volmacht en in een stembureau naar keuze. Verkeersongevallen. ÉJ*! Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, tel. 26.05.00, toestel 340. fig. A fig.B C 1 1 fig.c ss _r_r-T~t. 2/4/6 m. -p. Bij de aanleg van de Centrale Antenne In richting (C.A.I.) in Schiedam is het gebruik van het juiste aansluitmateriaal van bete kenis. Ook voor de abonnees. In december hebben de Gemeentelijke Technische Be drijven tweemaal een uiteenzetting gege ven aan de plaatselijke radio-detailhande laren over het fenomeen C.A.I. Daarbij is in het bijeonder ingegaan op te technische specificaties van diverse toegepaste com ponenten, terwijl eveneens een toelichting is gegeven op het aansluitmateriaal. Hier van geven we een korte samenvatting. Waar een zg. .Gemeenschappelijke Anten ne Inrichting" bestaat (een G.A.I. - niet te verwarren met de C.A.I.), zijn de wandcon tactdozen uitgevoerd met gelijke aan- sluitbussen van 13 mm. voor radio en tele visie. Het verschil bestaat alleen in de kleur, bijv. rood voor fm en blauw voor TV. In de praktijk geeft dit toch veel vergissin gen in het aansluiten, met als gevolgen: slechte radio- en televisie-ontvangst. In de Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.), welke nu wordt aangelegd, mogen volgens voorschrift van de P.T.T. alleen wandcon tactdozen worden toegepast met zg. I.E.C.- aansluitingen, welke onderling verschillend zijn en niet verwisseld kunnen worden. Voor aansluiting op de radio wordt een aansluitsnoer toegepast met een steker uit voering bij de wandcontactdoos en een bus uitvoering bij het toestel. Voor aansluiting op de televisie wordt een aansluitsnoer toe gepast met een bus uitvoering bij de wand contactdoos en een steker uitvoering bij het toestel (fig. A). Indien de radio niet beschikt over deze I.E.C. aansluiting kan een adap tor voor FM tussen geschakeld worden (fig. B). Het zelfde geldt voor de televiesie-ont- vanger, waarvoor ook een adaptor ver krijgbaar is (fig. C). Sommige radiotoestel len hebben afwijkende ingangen; raad pleeg in dat geval de gebruiksaanwijzing. Indien het, door de Gemeentelijke Tech nische Bedrijven ter beschikking gestelde, aansluitsnoer te kort is kunnen meerdere snoeren zonder meer aan elkaar worden gezet. Tot een lengte van circa 10 meter zal dit geen problemen opleveren voor de ont- vangstkwaliteit. VEILIGHEID De adaptor van de aansluitsnoeren.dienen volgens P.T.T.-voorschrift voorzien te zijn van een zg. galvanische scheiding. Dit is een veiligheidsvoorziening, die ingebouwd is om ervoor te zorgen dat, als er defecten optreden in radio- of televisie-ontvangers, een gevaarlijke spanning (mogelijk 220V) niet in het kabelnet bij uw buren of aan de eigen apparatuur terecht komt. Ook geeft dit een beveiliging voor bijvoorbeeld kleine kinderen, die spelenderwijs de stekers uit de wandcontactdoos trekken. Bij nieuwe televisie-ontvangers, welke een 75 Ohm ingang hebben, is reeds de galvanische scheiding in het toestel gemonteerd zodat geen adaptor nodig is. Bij oude televisie-ontvangers, welke een 300 Ohm-ingang hebben, moet een adaptor gemonteerd worden tussen televisie-toe- stel en aansluitsnoer. Na onderzoek is ge bleken dat er „goedkope aanbiedingen" van overcompleet aansluitmateriaal van oude gemeenschappelijke antenne-inrich tingen in de handel worden gebracht. Deze zijn voorzien van adaptors zonder een enkele veiligheidsvoorziening en zijn DUS LEVENSGEVAARLIJK. Ook zijn deze meestal verlengd met zeer slechte kabel. Om deze redenen is het niet toegestaan Het borstonderzoek voor mannen boven de veertig jaar van de Stichting Tuberova, dat voor de wijk Kethel-Groenoord is ge houden in het Kruisgebouw aan het Bach- plein, zal daar beëindigd worden op woensdag 15 februari om 20.00 uur. Daar na wordt het onderzoek voortgezet in de wijken Schiedam-Oost en Centrum, waar bij het onderzoekbureau met ingang van donderdag 16 februari is gevestigd in de Prinses Beatrixschool aan de Buys Ballot singel 106. Dit onderzoek voor de mannelijke bevol king boven 40 jaar wordt, zoals reeds eer der gemeld, jaarlijks gehouden. Het doel is om door middel van röntgenfoto's bepaalde borstziekten, waaronder longkanker, tuber culose, maar ook hart- en vaataandoenin- gen op te sporen. De betrokken mannen worden hiervoor persoonlijk opgeroepen. Wie niet in de gelegenheid was om op de aangegeven tijd te komen, kan eventueel ook later aan het onderzoek deelnemen. Herhaalde oproepen worden echter niet verzonden. Van de deelnemers wordt een geheel vrijwillige bijdrage van 3,50 ge vraagd. O O o r i o Drie modellen van stekers voor radio en TV, zoals in de tekst aangeduid. deze materialen toe te passen in de C.A.I. Een en ander geldt ook voor extra aan sluitingen, wandcontactdozen en aan- sluitsnoeren. Ook deze materialen dienen aan de veiligheidsvoorschriften van de P.T.T. te voldoen. Indien men nu nog een bestaande instal latie heeft en een aansluitsnoer dient ver-" vangen te worden, dan bestaat de mogelijk heid om, vooruitlopend op de aansluiting op de C.A.I., toch een nieuw type aansluit snoer aan te schaffen. Door middel van verloopstekkers is het mogelijk aan te slui ten op de oude installatie met 13 mm. aan- sluitbussen. Als de nieuwe wandcontact doos geplaatst is past het aansluitsnoer di rect hierop aan. De Gemeentelijke Technische Bedrijven willen u gaarne informeren of het door u aangeschafte aansluitsnoer voldoet aan de veiligheidsvoorschriften (daarbij fabrikaat en type opgeven). Overigens kunt u alle in lichtingen betreffende snoerverlenging, extra aansluitingen, verloopstekkers, adap tors, e.d. bij de Gemeentelijke Technische Bedrijven, Dwarsstraat 42, telefoon 264980, toestel 183, 193 en 120 verkrijgen. De Preventieve Dienst van de Gemeentebrandweer Schiedam heeft een „gele kaart" ontworpen, die in voorkomende gevallen bij geparkeerdstaande auto's achter de ruitenwisser geschoven wordt, om de automobilisten te wijzen op de gevolgen van hun (verkeerde) parkeergedrag. Deze gele kaart is bedoeld als een „waarschuwing met een knipoog" en zal voor de automobilist geen verdere directe gevolgen hebben. „Uw voertuig staat zodanig geparkeerd dat u de vrije doorgang voor brandweervoer tuigen ernstig belemmert. Van ons krijgt u geen bon, maar wel een „gele kaart". Uw parkeergedrag heeft tot gevolg dat in geval van brand de woningen in dit gebied moei lijk of in het geheel niet door de brandweer bereikt kunnen worden. Parkeer daarom uw voertuig zo, dat u het leven van uzelf en van uw medemens niet in gevaar brengt. Seconden kunnen beslissend zijn. Ook voor u. U bent gewaarschuwd", is de tekst op de gele kaart. De achtergrond is, dat sinds de woonerven en speelstraten zijn geïntroduceerd in nieuwbouw en gerenoveerde stadswijken, de brandweerkorpsen in heel Nederland worden geconfronteerd met niet juist geparkeerde voertuigen, die de vrije doorgang voor de brandweer ernstig belemmeren. In geval van brand levert dit problemen op, waarvan de gevolgen niet direct zijn te overzien. De automobilist, niet gewend aan het juiste gebruik van woonerven en speelstraten, staat er doorgaans niet bij stil en parkeert z'n wagen naar eigen inzicht. Met gemelde gevolgen. Bij de brandweer Schiedam vraagt men zich overigens wel af, wie deze „gele kaart" nu echt heeft verdiend. De nonchalant parkerende automobilist of de voormalige minister van Verkeer en Waterstaat, die de woonerven een officiële, maar minder duidelijke sta tus heeft gegeven. Of mogelijk de ontwerpers, die in de plannen van de woonerven en speelstraten misschien onvoldoende het parkeergedrag van de huidige autorijders heb ben ingeschat. Overigens hebben ook brandweerkorpsen in andere steden en ook de politie belang stelling getoond voor dit Schiedamse initiatief met de „gele kaart". Dit jaar zullen de kiezers tweemaal naar de stembussen moeten. Voor de eerste maal zal dat zijn op woensdag 29 maart 1978, voor de verkiezing van de leden van Provinciale Staten en daarna nog eens op woensdag 31 mei 1978 voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad en van de Rijnmondraad. Aanvankelijk stond ook nog de verkiezing van leden van de Europese Raad op het programma, doch dat is voorlopig uitgesteld tot volgend jaar. Provinciale Staten, dat is dus de „raad" van de provincie Zuid-Holland, is een or gaan dat niet erg spreekt tot de verbeelding van de burgerij. Hetgeen helaas ook blijkt uit de over het algemeen wat geringere op komst bij de verkiezingen. Dit is jammer want Provinciale Staten spelen nog altijd een vrij belangrijke rol in ons staatsbestel. Het blijft dus van belang dat alle kies gerechtigden gebruik maken van hun de mocratisch recht om de nieuwe samenstel ling van „de Staten" te bepalen. Daar komt bij dat dit jaar de verkiezings datum vrij ongunstig valt, nl. twee dagen na Pasen. De scholen hebben dan Paas vakantie en velen maken van de gelegen heid gebruik om op vakantie te gaan. Zij zullen op verkiezingsdag dan niet in hun woonplaats aanwezig te zijn. De Kieswet biedt echter de mogelijkheid om dan toch gebruik te maken van het stemrecht, nl. door het „stemmen bij volmacht" en door het „stemmen in een stembureau naar keuze van de kiezer". Het wordt nu wel zaak dat men zich gaat bezinnen op deze mogelijkheden. Eerst nog dit. Kiesgerechtigd zijn in het al gemeen alle Nederlanders die op de dag van stemming 18 jaar zijn of ouder en die op 14 februari jl. in het kiezersregister staan vermeld. Zij allen zullen in de komen de weken een oproepingskaart voor de stemming ontvangen. Deze wordt ver stuurd door de secretarie-afdeling Burger zaken, die voor Schiedam belast is met de organisatie van de stemming. Burgerzaken is gevestigd aan de Oversehiesestraat 2 (hoek Broersvest), telefoon 260500, geopend op werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur. Wie later merkt geen oproepingskaart te hebben ontvangen (of wanneer deze is zoekgeraakt) kan zich wenden tot de afd. Burgerzaken. Daar kan men ook inlich tingen krijgen of men wel dan niet in het kiezersregister is opgenomen. Deelneming aan de verkiezingen is een persoonlijke zaak; ieder moet het voor zich zelf doen. Wie zich uitgeeft voor een ander is strafbaar. Op de persoonlijk geadres seerde kaart staat ook aangegeven bij welk stembureau en op welk adres men'de stem moet uitbrengen. Dit is dus de gangbare manier van stemmen, doch daar zijn uit zonderingen op mogelijk. Dit is van belang wanneer men met vakantie is, ziek is en niet in staat om persoonlijk te stemmen of wanneer men om andere redenen ver hinderd is. Zo'n mogelijkheid is het „stemmen bij vol macht". Sinds kort bestaat daar een nieu we en eenvoudige, weinig moeite vragende vorm van de zg. „overdracht van een op roepingskaart". U vraagt dan aan bijvoor beeld een huisgenoot, een buurman of een kennis die in de buurt woont, om uw stem uit te brengen. De voorwaarde is dan wel dat de gemachtigde in hetzelfde stem bureau mAet stemmen als u en hij dient ook uw stem tegelijk met zijn eigen stem uit te brengen. Hij mag ook niet meer dan twee machtigingen aannemen. Maakt u van deze mogelijkheid gebruik dan moeten u en uw gemachtigde de verklaring aan de voorzijde van de oproepingskaart zelf in vullen en ondertekenen. Wilt u echter iemand machtigen die niet in hetzelfde stembureau moet stemmen als u (bijvoorbeeld omdat hij verder weg woont) dan kan dat ook. Maar dit vraagt meer tijd omdat het schriftelijk moet gebeuren. U vraagt bij de afd. Burgerzaken een koste- De Gemeenteraad van Schiedam houdt de maandelijkse openbare vergadering op maandag 20 februari in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20 uur pre cies. Belangstelllenden zijn van harte welkom. Bij de bode in de zaal is de agenda van de vergadering verkrijgbaar. De gemeente Schiedam telde per 31 decem ber 1977 in totaal 75.998 inwoners en wel 38.517 vrouwen en 37.481 mannen. Ge durende het gehele jaar 1977 daalde het in wonertal met 867 personen en vergeleken met 31 december 1975 zelfs met 1.203 per sonen. Gedurende het jaar 1977 werden 818 kin deren geboren (in 1976: 797), waarvan 426 jongens en 392 meisjes. Er waren 375 eerst geborenen en 5 kinderen werden levenloos geboren. Er overleden 668 personen (1976: 699) en wel.373 mannen en 295 vrouwen. Verdeeld naar leeftijdsgroep was dit: bene den 1 jaar 6, 1-4 jr.: 3, 5-14 jr.: 4, 15-24 jr.: 3, 25-39 jr.: 9. 40-49 jr.: 27, 50-59 jr.: 53, 60-69 jr.: 126, 70-79 jr.: 207 en 80 jr. of ouder: 230. Het geboorte-overschot bedroeg 150 tegen 98 in 1976. In 1977 vestigden 3.007 personen zich in Schiedam (1976: 3.069) en wel 1.606 mannen en 1.401 vrouwen. Er vertrokken echter 4.024 personen uit Schiedam (1976: 4.370), waarvan 2.076 mannen en 1.948 vrouwen. Eten negatief vestigingscijfer zo van 1.017. Onder de nieuw-gevestigden waren 506 ge zinnen met een gemiddelde gezins-grootte van 2.83. Onder de vertrekkenden waren 761 gezinnen, met een gemiddelde grootte van 2.91. Er werden in dat jaar in totaal 629 huwe lijken gesloten, waarvan 121 paren niet hier woonden en 339 paren waarvan zowel de man als de vrouw in Schiedam woonden. - Van de jong-gehuwde paren vestigen 334 zich in een eigen woning, 10 gingen inwo nen bij de ouders, 5 gingen in onderhuur, 16 vestigden zich afzonderlijk en 264 paren gingen buiten Schiedam wonen. 152 huwelijken werden door echtscheiding ontbonden. De duur van het huwelijk was in 45 gevallen niet langer dan 5 jaar, 36 ge vallen binnen 10 jaar, 26 binnen 15 jaar, 31 binnen 25 jaar en 14 binnen 40 jaar. In de maand januari 1978 hebben zich in Schiedam in totaal 180 verkeersongevallen voorgedaan, tegen 173 in januari vorig jaar. Er valt een dode bij te betreuren, terwijl 7 personen zwaar en 10 personen licht ge wond raakten. In 37 gevallen was er sprake van zware schade en in 140 gevallen van lichte schade. Bij de aanrijdingen waren betrokken: 268 personenauto's, 19 vrachtauto's, 26 bromfietsen, 8 fietsers en 7 voetgangers. De belangrijkste oorzaken waren: in 43 ge vallen geen voorrang verlenen, 18 gevallen slippen, 17 te dicht volgen, 16 onoplettend heid en 10 onvoorzichtig achteruit-rijden loos volmacht-formulier aan. Dit formulier moet ingevuld en ondertekend door vol machtgever en gemachtigde zo spoedig mo gelijk, maar uiterlijk 14 dagen voor de dag van de stemming (in dit geval voor Provin ciale Staten op 15 maart 1978) weer inge leverd zijn, eventueel met de oproepings kaart, bij de afd. Burgerzaken. U krijgt be richt dat uw aanvraag om bij volmacht te stemmen is ingewilligd en de gemachtigde krijgt een zg. „volmachtlegitimatiekaart". Deze gemachtigde hoeft geen familielid of huisgenoot meer te zijn, zoals dat vroeger wel was. Uw oproepingskaart is dan uiter aard niet meer geldig en u kunt zelf niet meer stemmen. De andere mogelijkheid is het „stemmen in een stembureau naar keuze van de kie zer", met dien verstande dat bij de verkiezing van Provinciale Staten het gekozen stembureau dan wel binnen de provincie Zuid-Holland moet liggen. Dit kan men schriftelijk aanvragen op een formulier dat kosteloos verkrijgbaar is bij de afd. Burgerzaken. Dit formulier moet, met bijvoeging van oproepingskaart, uiterlijk 14 dagen voor de dag van de stem ming (in dit geval uiterlijk op 15 maart) zijn ingeleverd bij de afd. Burgerzaken. Het aanvragen kan ook nog later gebeuren, tot de vijfde dag voor de stemming (dus op 24 maart) doch dan moet men persoonlijk naar de afd. Burgerzaken komen met over legging van de oproepingskaart. Deze kaart wordt dan, zoals dat ook gebeurt bij de schriftelijke aanvraag, omgezet in een „kiezerslegitimatiekaart", waarmee men kan stemmen in elk stembureau binnen de provincie. Uiteraard kan men niet zowel bij volmacht stemmen als met een kiezerslegitimatie kaart. Wanneer een volmachtlegitimatie kaart of een kiezerslegitimatiekaart in het ongerede is geraakt, krijgt men geen nieuwe.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 6