PORSCHE 928 Nieuw van Datsun ALFA ROMEO GIULIETTA 1,6 B m De nieuwe Giulietta is echter een meer dan waardige opvolger van de Giulia geworden en dat merkt men eigenlijk pas goed, wanneer men de wagen een flink aantal kilometers heeft kunnen rijden, We hebben ruim twee maanden en zo'n 4000 km, de nieuwe Giulietta onder handen gehad en het was waarlijk een hoogst plezierige testpe riode. Het bezit van de auto, ver voor de in troductiedatum in Nederland, bezorg de ons ook het plezier van veel belang stellenden, iets wat toch niet altijd bij iedere nieuwe auto het geval is. Wel licht dat de naam Alfa Romeo de inte resse vergrootte, wellicht ook dat me nige passant stil hield om met gefron ste wenkbrauwen de nieuwe vorm van de carrosserie te bekijken. Die nieuwe Giulietta is namelijk een typische af stammeling van de jonge generatie van aërodynamische vormgevers. Het ui terlijk verraadt een windtunnel wig- vorm met een wat afgeknotte hoge achterkant, die misschien niet bij iedereen in de smaak valt. Op het achtersteven, de kofferdeksel, is bo vendien geprononceerd een spoiler aangebracht, die de typische vormge ving nog eens accentueert. Van voren is de wagen echter op en top Alfa Romeo met een vlotte, sportieve lijn, die ook doorloopt tot voorbij de portieren. Het is een vierdeurs wagen, met ruim plaats voor vier volwassen personen. Achterpassagiers kunnen gemakkelijk instappen en hebben beslist niet te kla gen over onvoldoende hoofd- of been ruimte. Het gehele interieur is opval lend netjes afgewerkt, met keurige be kleding van stoelen en achterbank, een goede vloerbedekking, hoofdsteunen op voorstoelen, die behalve goed instel baar zijn, bovendien uitstekend zitten met een voortreffelijke zijdelingse steun. Trouwens, de bestuurder kan zich geheel optimaal nestelen achter het stuur dat in hoogte verstelbaar is, dat naar onze mening ideale afmetin gen heeft qua omvang en dikte en daardoor bijzonder prettig in de hand ligt. In de vormgeving van het dash board van de nieuwe Giulietta moet de echte Alfa-rijder echter wat teleurge steld zijn. Het bestaat slechts uit één rechthoekig instrumentenpaneel met klokken (km.-teller en toerenteller) en meters die over het algemeen moeilijk afleesbaar zijn. Het verwarmingssysteem, met bedie ningshandels centraal op het dash board, werkt uitstekend, het ventila tiesysteem voor frisse lucht zou beter doseerbaar moeten zijn. Een aardige vondst is een digitaal klokje boven de spiegel, goed aflees baar óók voor achterpassagiers. MOTOR EN PRESTATIES De nieuwe Giulietta wordt af fabriek geleverd met een 1,3 en een I liter motor. In ons land komt de wagen ech ter alleen met de grote motor op de markt. Die 1570 cc is een oude ver trouwde krachtbron, ontwikkeld en beproefd in de Alfa raccrij. Het is een te maken moet uit het bovenstaande duidelijk zijn geworden. Belangrijk is echter ook, hoe de carrosserie zich ge durende de gebruiksperiode zal gaan houden. Want wat dat laatste betreft heeft Alfa Romeo een aliesbehalve goede naam gekregen. De jarenlange ellende met de roestvorming bij dc Alfa Sud heeft het image van deze Italiaan se staatsfabriek uiteraard flink ge schaad. Maar het ziet er naar uit de dat de Ita lianen toch iets geleerd hebben van alle kritiek. Alfa besteedt momenteel bij zonder veel aandacht aan het lakwerk,, zorgt ook voor een degelijke voorbe handeling van het plaatwerk en laat al le holle ruimten al af fabriek inspuiten met anti-roestmiddel. Aangenomen mag dus worden, dat het roest probleem van Alfa definitief tot het verleden behoort, getuige ook de jongste beslissing van de fabriek om voor de Sud de garantietermijn tot twee jaar te verlengen. De nieuwe Giu lietta behoudt voorlopig z'n jaargaran tie ongeacht het aantal verreden km's, maar nieuw is wel een verlengde servi ceperiode: sinds kort hoeven Alfa's nog maar eens om de 20.000 km naar de werkplaats voor een periode onder houdsbeurt. Daartussendoor moet nog wel ieder 10,000 km de motorolie wor den ververst. Alfa Romeo Giulietta 1,6:/ 18,990, Afleverings kosten: 395, Importeur: Alfa Romeo Nederland B.V., Kabelweg 100 - Amsterdam, F.r is hier en daar in de pers nogal wat kritiek geuit op het feit, dat de uit 50 man bestaande internationale jury van de Auto van het Jaar verkie zing zo'n exclusieveen dure auto als de Porche 928 gekozen heeft tot Auto van het Jaar 1977/78. Terecht werd opgemerkt, dat zo'n sportwagen met een prijs van DM 50.000 (in ons land 80.000,al wordt die dan in serie-productie ver vaardigd, te ver van de gewone man af staat en dat daardoor de eretitel dit jaar weinig geloofwaardig overkomt. Immers, wanneer de normen .value for money" zo lichtvaardig worden ge hanteerd, dan kan in de toekomst iedere dure, exclusieve wagen, mits er 5000 van gemaakt worden, al bij voor baat hoge ogen gooien bij de Auto van het Jaar verkiezing. Toch ligt de situatie niet helemaal zo. als hier en daar in publicaties'wordt gesuggereerd. Natuurlijk geeft de ge middelde automobilist er meer aan, w anneer een Fiat 127, een VW-Golf of een Simca 1307 door een jury wordt uitgekozen als beste nieuw-product van het afgelopen jaar. omdat dit een zeke re mate van vertrouwen geeft, maar w anneer er in een jaar van weinig op vallend nieuws, van originele ideen en technieken de beoordeling op de tech nische aspecten van een nieuwe auto hoger worden gewaardeerd dan de fac tor ..prijsstelling", dan kan een situatie ontstaan als ditmaal is voorgekomen bij de verkiezing van de Porsche 928. Want voor alles dient gezegd te wor den, dat deze wagen dankzij z'n revo lutionaire technieken, z'n totaal nieu we conceptie en z'n hoge mate van ori ginaliteit dit jaar met kop en schouders uitstak boven de mededingers. 1977 was wat dat betreft met een nieuwe Re- kord, een Granada, een Simca Ran cho, een Mitsubishi Sigma of een Dat- sum 160, om er maar enkelen te noe men. bepaald geen rijk jaar. Wie zich interesseert in de moderne techniek van de hedendaagse automo- bïelbouw zou er goed aan doen de ge hele conceptie van de nieuwe Porsche 928 eens goed door te nemen. De con structie van de wielophanging met een uiterst ingewikkelde geometrie voor toespoor en uitspoor van vóór- en achterwielen is zó doordacht en tech nisch verfijnd dat het bepaald een re volutie is op het gebied van onderstel constructies. Ook de 4,5 liter V8 motor is een straaltje van moderne techniek met bijzondere prestaties. Voegt men daar dan nog aan toe. dat een groot ge deelte van de carrosserie van allumi- nium is vervaardigd, dat Porsche de 928 beschouwt als een auto met.een le vensduur van minimaal 20 jaar, dan valt het wellicht te begrijpen, dat zo'n product zeer kostbaar moet zijn. Maar de happy few" die zich deze wagen kunnen permiteren zullen er zeer veel genoegen mee beleven. zeer moderne, alluminium motor met twee bovenliggende nokkenkassen. die constructief gezien jaren geleden z'n tijd al ver vooruit was en inmiddels be wezen heeft zeer snel en oer betrouw baar te zijn. Alfa-ingenieurs hebben er dan ook verstandig aan gedaan in die, van voor tot achter geheel nieuwe Giu lietta. die voortreffelijke 1,6 motor te handhaven. Met een hoog specifiek vermogen van 109 PK (80,1 KW) bij 5600 t/m en een gunstig koppel van 14,5 kgm/4300 t/m toont die motor niet alleen dat het een pittig raspaardje is. dat echt wel wil sprinten, maar met tevens bijzonder veel souplesse en trekkracht op lagen toeren. t Wie een beetje sportief wil rijden en dat zal de doorsnee Alfa rijder wel wil len. komt dankzij die 1,6 liter motor in de Giulietta best aan z'n trekken. De bestuurder moet dan echter ook goed gebruik maken van de mogelijkheden van de vijfversnellingsbak met z'n pri ma overbrengingsverhoudingen. Alleen jammer dat eerste en tweede versnelling wat stug en traag schake len, maar dat komt door de nieuwe fi losofie van Alfa om vanwege een betere gewicht verdeling de motor vóórin te plaatsen en de versnellingsbak hele maal acheraan, één geheel vormend met het differentieel. De schakelweg wordt daardoor uiteraard heel wat lan ger dan bij een pookje, dat op de vloer rechtstreeks de bak bedient. Het is trouwens nog de vraag, of zo'n 50/50 gewichtsverdeling wel zoveel voordelen biedt, omdat die verhouding weer on- middelijk verstoord wordt, wanneer één of twee inzittenden voorin plaats nemen. Zoals gezegd, de prestaties van de Giu lietta motor zijn zonder meer uitste kend: in zo'n 12,5.seconden acceleert de 1070 kg wegende wagen van stil stand naar 100 km per uur en de tops- Eijne comfortabele 4 persoonsauto met bijzondere prestaties. Maar bij een pittige rijstijl en felle ac celeratie zaken waartoe de Alfa ontegenzeggelijk uitnodigt loopt het verbruik al snel op tot I op 8, hetgeen vooral in het stadsverkeer voorkomt. Het gemiddeld brandstofverbruik tij dens onze testperiode bedroeg 1 op 9.8. maar dit cijfer kan sterk variëren naar gelang de bestuurder driftiger of be daarder het gaspedaal bespeeldt. WELLIGGING EN COMFORT Bij topprestaties hoort natuurlijk een optimale wegligging en wat dat betreft niets dan lof voor deze Alfa. De wagen stuurt bijzonder prettig, is ook op hoge snelheid zeer exact door de bochten te rijden en behoudt daarbij een opval lend neutraal stuurkarakter. En ook in korte bochten, bij een zogennaamde slalomproef. blijkt de nieuwe Giulietta uiterst handelbaar, uiterst gemakkelijk te manoeuvreren te zijn. Alfa heeft bijzonder veel aandacht be steed aan het onderstel. Aan de voor zijde van de nieuwe Giulietta onafhan kelijke wielophanging met torsiestaat- vering en telescopische schokdempers, achteraan een de Dion-as met schroef- vcren en eveneens telescopische schok dempers. Het veringscomfort ligt daar mee op een zeer hoog peil. terwijl de schokdempers bij korte wegoneffenhe- den hun werk uitstekend doen. Het spreekt haast vanzelf dat Alfa op deze wagen rondom schijfremmen heeft gemonteerd, aangevuld met een sérvo rembekrachtiger en remkrach- tregelaar op de achterremmen. De pe- daaldruk is licht, de remmen zijn uit stekend doseerbaar en de remweg is bij een paniekstop kaarsrecht en kort. ANTI-ROEST PROTEKTIE Dat Alfa geprobeerd heeft van de nieu we Giulietta technisch iets bijzonders nelheid ligt op 175 echte kilometers per uur. Meest opmerkelijk aspect hierbij is. dat die motorafhankelijk van de rijomstandigheden en rijstijl aan die prestaties nog een bijzonder zuinig brandstof verbruik kan koppelen. In de vijfde versnelling (de overdrive) kan men bij 120 km/uur zelfs nog 1 op 12,6 halen; bij 100 km/uur ligt het verbruik nog zuiniger, nl. 1 op 15.1! VORMGEVING EN UITVOERING Als opvolger van de 140 J heeft Datsun in Nederland dezer dagen de Violet op de markt gebracht, een vernieuwde middenklasse auto in sedan en coupé uitvoering. De viprdeurs sedan is mo derner en strakker dan z'n voorganger, maar bepaald niet revolutionair van vormgeving. Het gehele uiterlijk en ook de nieuwe matzwarte grille met de dubbele koplampen blijven onmisken baar de Japanse afkomst verraden: een functionele, practische auto, qua smaak meer afgestemd op het Ameri kaanse en Japanse koperspubliek dan op het Europese. En wat dat laatste betreft zullen we dus tot het najaar 1978 moeten wachten voordat de nieu we Sunny als eerste Datsun met een echte ..European look" op de markt komt. In tegenstelling tot z'n voorgan- duitvoering, waaronder: getint veilig heidsglas rondom, een geslaagde voor ruit. hoofdsteunen, volledig verstelbare rugleuningen van de voorstoelen, handgrepen voor de passagiers, af sluitbaar handschoenkastje, electri- sche- ruitensproeier met wis-installatie, twee achteruitrijlampen, afsluitbare tankdop en veiligheidsgordels met rol- automaat. Zaken, die bij Europese auto's meestal alleen op de duurdere merken wordt aangetroffen. In dit licht is de prijs van de nieuwe Violet uiterst concurrerend: de vierdeurs sedan gaat 14.990,kosten, de coupé-uitvoe ring 16.990.Dat laatste model heeft nog als extra's een toerenteller, een vijf-versnellingsbak, een derde deur. speciale wieldoppen en een mo tor met dubbele carburateurs. ger zal de Violet (Datsun is afgestapt van type-nummers en gaat weer namen gebruiken) uitsluitend met een 1600 cc motor worden geleverd. De 1428 cc is dus op deze serie'vervallen. Die 1.6 li ter is een oude bekende en heeft ook in de 140 J als krachtbron gefungeerd. De motor levert 80 DIN PK (58,8 Kw) bij 6000 omw. per minuut en is in de 1000 kg. wegende wagen goed vooreen tops nelheid van rond de 165 km/uur. De belangrijkste verbeteringen aan de nieuwe wagen vindt men in het inte rieur. dat aanmerkelijk ruimer is ge worden. Door het reehttrekkéh van de daklijn hebben achterpassagiers meer hoofdruimte gekregen. Dc nieuwe car rosserie zorgde ook voor 70 mm meer interieur breedte en 20 mm meer leng te. Het nieuwe dashboard ziet er keurig uit, is strak van opzet en overzichtelijk. De schakelaar voor verlichting en rui tenwisser zijn bij het nieuwe model rond de stuurkolom geplaatst, lot de standaarduitrusting behoort een radio met FM. die keurig midden in het dashboard een plaats heeft gevonden, evenals een ..kwarts" klokje. Over ex tra's en accessoires heeft de Violet-ko- pen trouwens niets te klagen. Als van ouds heeft ook deze Japanse auto een keur van voorzieningen in standaar- Alfa Romeo is steeds meer op weg om van fabrikant van min of meer exclusieve auto's uit te groeien tot leverancier van verfijnde automobielen voor een grotere groep rijders dan uitsluitend die pure liefhebbers, die in het verleden alleen in dit Italiaanse automerk het genot van exclusief en sportief autorijden terugvonden. Die modellenpolitiek begon al in 1971 met de introductie van de Alfa Sud, werd een jaar later aangevuld met de lancering van de Alfetta en is recentelijk weer duidelijk naar voren gekomen bii l >p de markt brengen van de nieuwe Alfa Romeo Giulietta. Met die nieuwe Giulietta heeft Alfa een grote stap genomen, want de wagen komt als opvolger van een model dat bijna twintig jaar ononderbroken en praktisch on gewijzigd in produktie is geweest: de Giulia Super, oorspronkelijk ook Giulietta genaamd. Een wagen, die bij de echte Alfa rijders, ondanks enkele tekortkomin gen, een grote populariteit heeft genoten en die velen wellicht dan ook node zien verdwijnen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 40