Reconstructie Dam/Oude Sluis e.o. Besluiten van gemeenteraad Uitbreiding van het verkeers circulatieplan Verklaring over samengaan van ziekenhuizen Openbare commissie vergaderingen Reparatie van Koemarktbrug Verhoging tarief belasting water verontreiniging Tuberova-onderzoek in Nieuwland Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, tel. 26.05.00, toestel 340. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 1 MAART 1978 informatie Voor de reconstructie van het gebied Dam/ Oude Sluis en omgeving heeft de gemeen teraad een aantal kredieten verstrekt tot een totaal bedrag van 666.860,-. Deze recon structie, waarvan het uigangspunt een uitwerking is van het verkeers-circulatie- plan zoals dat voor de binnenstad is vastgesteld, streeft naar een verbetering van het leefmilieu en is in feite een voortzetting van wat reeds is gerealiseerd in de binnenstad, met name de Lange Kerkstraat en Grote Markt. Van belang is dat in de nieuwe situatie het langzame verkeer meer bewegingsvrijheid krijgt De Hoogstraat (tussen Korte Kerk straat en Korte Dam) en de Korte Dam zul len alleen worden opengesteld voor voetgangers en fietsers (dus geen bromfiet sers), terwijl de Dam zal worden afge sloten voor het autoverkeer, met uitzondering van het bevoorradings- verkeer voor de ter plaatse aanwezige winkels en bedrijven. De plannen zijn tot stand gekomen in overleg met de betrokken bewoners, winke liers en bedrijven. Daarvoor is op 22 juni 1977 een informatie-avond in informele sfeer gehouden, bedoeld om de reacties van de belanghebbenden te verkrijgen. In totaal zijn 80 reacties binnengekomen, die besproken zijn met de vertegenwoordigers van de Bewonersvereniging Centrum, de winkeliersvereniging en de werkgroep Oude Sluis. Daarna zijn de inrichtings voorstellen verder uitgewerkt en gepresen teerd op een informatie-avond op 13 februari jl. Voor de reconsructie worden drie gebieden onderscheiden. In het gebied Korte Dam - Hoogstraat - Brede Marktsteeg - Nieuwe Sluisstraat (oostzijde) zijn de werk zaamheden inmiddels gestart. Belangrijk is dat het bromfietsverkeer geweerd wordt uit Korte Dam - Hoogstraat; er komen parkeermeters in de Brede Marktsteeg en niet aan de oostzijde van de Nieuwe Sluis straat, waar een trottoir komt. Voor het gebied omgeving Korenbeurs en Oude Sluis wordt voorgesteld, om de ver keersdruk op de Korte Haven te beperken, de Dam tussen Lange Haven en Oude Sluis af te sluiten voor het autoverkeer. De Lange Haven (westzijde) tussen Dam en Korte Haven zal dan eenrichtingsverkeer Aanpassing Ver kaart circa tal ie Binnenstad n. a V. rekonstrukiia "Dam - Ou eta Stc/is «■■Mai V*r4*mrsw eye* mm mm VtrArersi O O O O O O -J f ^,0éxv*r-Areaf krijgen. De Dam wordt afgesloten voor het autoverkeer, met uitzondering van het bevoorradingsverkeer. De parkeerplaatsen op de Dam vervallen en in plaats daarvan komen er parkeervoorzieningen langs de (te verbreden) Vlaardingerstraat en op het terrein Prinsensteeg - St. Pietersteeg, met deels een tijdelijk en deels een definitief karakter. Voorts is er naar gestreefd bij de inrichting het getrekte karakter van de Dam te verzachten. Voor het gebied Prinsensteeg - St. Pieter steeg is een geheel nieuw ontwerp gemaakt, uitgaande van een parkeerfunctie en een groen-/recreatieve functie. Het inrichtings plan betreft voor een deel een tijdelijke situatie. Bij een herziening later van het bestemmingsplan Schienoko is een meer definitief voorstel mogelijk. Alle bedrijven in dit gebied blijven bereikbaar. In het aangepaste verkeerscirculatieplan (zie tekening) is de mogelijke rijrichting voor het auto-verkeer aangegeven. De Gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 20 februari besloten in te stemmen met de gemeenschappelijke verklaring, ondertekend door B. en W. en het bestuur van het Noletziekenhuis, omtrent het samengaan van beide Schie- damse ziekenhuizen. In deze verklaring wordt als rechtsvorm voor de nieuwe Schiedamse ziekenhuis voorziening een vorm gebaseerd op de Wet gemeenschappelijke regelingen aanvaard baar geacht. In overleg met het personeel en de medische staven van beide zieken huizen zal een werkgroep een concept voor de samenwerkingsvorm opstellen. De werkgroep bestaande uit twee leden van het College van B. en W.; twee directie leden van het Gemeenteziekenhuis; twee leden van of namens het bestuur en twee directieleden van het Noletziekenhuis, zal er naar streven dit concept binnen een half jaar gereed te hebben. De Raad heeft ook besloten om de eerste verordening tot wijziging van de veror dening op de heffing van belasting op onroerend goed, vastgesteld bij raads besluit van 22 november 1976, weer in te trekken. Met deze wijziging werd beoogd de niet in het bezit van de gemeente (maar wel van het rijk en de provincie) zijnde wegen, waterverdedigingswerken, enz. ook aan de Onroerengoed-belasting te onder werpen. Maar Gedeputeerde Staten en in beroep de Kroon hebben de vereiste goedkeuring aan het raadsbesluit onthouden, met als motief dat het „in strijd met het algemeen belang" zou zijn, waarop de minister van Binnen landse Zaken verzocht heeft het raads besluit weer in te trekken. Hoewel de uitspraak van de Kroon B. en W. geen voldoening geeft, is de Raad voorgesteld om het een uitspraak in hoogste instantie is en er verder geen beroep meer mogelijk is. De Raad heeft ingestemd met de nota Wel- standszorg, die door de dienst Gemeente werken en het Bureau B. C. van Gent voor Stedebouw en Architectuur B.V. is opge steld. Deze nota, bedoeld om het vage en ongrijpbare begrip „welstand" duidelijker en concreter te maken en te betrekken op onze eigen stad, zal als leidraad dienen voor de Welstandscommissie. B. en W. willen van het Stadhuis op de Grote Markt de grote trouwzaal, maar ook de voormalige burgemeesterskamer en de kamer van B. en W. gaan gebruiken voor vergaderingen in de avonduren. Daardoor zal het Stadskantoor in veel mindere mate voor vergaderingen worden gebruikt. Voor dit „multifunctionele" gebruik, overdag trouwen en 's avonds vergaderen, zal vooral het meubilair aangepast moeten worden, in overeenstemming met het mo numentale en representatieve karakter van het gebouw. Daarvoor heeft de Raad een krediet van 30.000,- verleend. Voor de restauratie in de le en 2e fase van de Havenkerk aan de Lange Haven heeft de Raad aan de Stichting Johan Maasbach Wereldzending een aanvullend krediet van 297.172,- toegekend. Daardoor komt de totale gemeentelijke bijdrage aan de restauratie op 485.892,-. Het ministerie van CRM zal daaraan bijna 1 miljoen bijdra gen. Aan de VROM-dienst is een krediet van 988.300,- verleend voor diverse aan schaffingen. De steeg tussen de Lange Haven en de Hoogstraat, naast pand Lange Haven 28, zal voortaan officieel de naam „Water- steeg" gaan dragen. Dit is de historische naam van de steeg, die echter nooit offi cieel door de Raad is vastgesteld. Daarmee is het verzoek van de heer P. R. Pijpers van het Quibus Concern, om de steeg „Quibus- steeg" te dopen, afgewezen. De Polderweg 218a en b en 220 zijn op verzoek van de eigenaar, de heer W. Peters, door de Raad onbewoonbaar verklaard. Deze woningen vertonen vele gebreken en zijn ongeschikt voor bewoning. Uit tech nisch en economisch oogpunt is het ook niet verantwoord om deze woningen te ver beteren en weer bewoonbaar te maken. Aan de Verenigde Bedrijven Eurotax B.V. is een perceel grond van 3.500 ca. jn het industrieterrein 's-Graveland, nabij de Van Heekstraat in erfpacht gegeven, voor uitbreiding en verbreding van de activi teiten van Eurotax. Aan de heer J. Hersbach is een perceel grond aan de Bosrand in Kethel-Ooost in erfpacht uitgegeven, voor de bouw van een bungalow. De Koemarktbrug over de Lange Haven, tussen Koemarktplein en Gerrit Verboon- straat, zal in de nacht van donderdag 2 maart en vrijdag 3 maart, telkens na 01.00 uur voor alle verkeer zijn afgesloten; ook voor voetgangers. De zgn. aanrijplaten van de brug liggen los en moeten gerepareerd worden. Daarvoor is het nodig de klap van de brug op te halen. De Commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid houdt een openbare ver gadering op woensdag 1 maart in de benedenzaal van het Stadskantoor, aan vang 20.00 uur. Aan de orde zullen komen de Stichting Tandartsengroepspraktijk Schiedam in oprichting; de subsidiering Indicatie commissie; de nota „Ontwikkeling Educa tief beleid" en de algemene subsidie verordening van de gemeente Schiedam. Tot slot het gebruikelijke vragen-halfuurtje voor de toehoorders en de rondvraag. De Commissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken houdt de openbare vergadering op donderdag 2 maart in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. Aan de orde zullen komen: het verslag Bureau Huisvesting over januari 1978; brief Stop de Neutronenbom; de basis cursus hoger-management; het jaarverslag Gemeente archief 1977 en de subsidiering indicatiecommissie. Aan het begin is er het vragen-halfuurtje voor de toehoorders. De Commissie voor Vorming en Recreatie zal in het openbaar vergaderen op dinsdag 7 maart. Bij Koninklijk Besluit van 28 december 1977 is het tarief voor de heffing veront reiniging oppervlaktewateren verhoogd van 17,- per inwoner-equivalent in 1977 tot 20,- voor 1978. Zoals bekend is de op brengst van deze heffing bestemd voor de bouw van waterzuiveringsinstallaties. Aangezien de bouwkosten zijn gestegen dienen ook de tarieven verhoogd, zo stelt het rijk. Het gaat hierbij om een heffing, die door het rijk aan alle gemeenten is opgelegd. Bij gemeente-verordening is dan weer de aan slag op de bewoners geregeld. Voor de inning moet de gemeente weer admini stratiekosten in rekening brengen, te stel len op 28 cent. De gemeenteraad heeft daarom de Zesde verordening tot wijziging van de Verordening op de heffing en invor dering van een belasting op waterveront reiniging vastgesteld, die per 1 januari 1978 in werking is getreden. Het gemeentelijke tarief is daarbij gesteld op 20,28 per inwoner-equivalent. Dit bete kent dat voor een woning bewoond door een persoon, een tarief geldt van een in woner-equivalent of 20,28, doch dat voor de overige woningen drie inwoner-equivalent worden berekend, of 60,84. Het borstonderzoek voor mannen boven de veertig jaar van de Stichting Tuberova, zal na een onderbreking gedurende tien dagen voor een bedrijfsonderzoek in de stad, voortgezet worden op maandag 6 maart a.s. en wel voor het stadsdeel Nieuwland en omgeving. Tot en met vrijdag 17 maart is het onderzoekbureau dan gevestigd in de Joh. Caivijnschool, aan de De Wilde- straat 65, een zijstraat van de Mgr. Nolens- laan. In afwijking van wat vermeld staat op de bijsluiter bij de oproep, heeft het onderzoek ook plaats op dinsdagavond 7 maart tot 20.30 uur. Dit onderzoek van de mannelijke bevolking boven de 40 jaar heeft jaarlijks plaats met het doel om door middel van röntgenfoto's bepaalde borstziekten, waaronder long kanker, tuberculose, maar ook aan doeningen van het hart en bloedvaten op te sporen. De betrokken mannen worden hier voor persoonlijk opgeroepen. Wie niet in de gelegenheid is om op de op de kaart aangegeven tijd te komen, kan eventueel ook later aan het onderzoek deelnemen. Herhaalde oproepen worden echter niet verstuurd. Van de deelnemers wordt een geheel vrijwillige bijdrage van 3,50 gevraagd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20