IN GESPREK MET: H. J. KNOESTER: 89 JAAR EN 69 JAAR IN DE HARINGHANDEL Markante Vlaardinger even voor 't voetlicht Aanwinsten voor het streekmuseum DEZE WEEK IN SCHIEDAM VOS-CURSUS VAN ONDER DE ANDIJVIE Een verzameling korte verhaaltjes „CURSIEFJES" van Bastiaan NOG -f ENKELE STUKS I HET NIEUWE STADSBLAD BROERSVEST 125 HET NIEUWE STADSBLAp - PAGINA 48 WOENSDAG 1 MAART 1978 Toen ik telefonisch een afspraak wilde maken voor een gesprek zei zijn vrouw „ik zal hem even roepen, want hij is in de tuin bezig". Voor mij de bevestig ing, dat de heer H. J. Knoester in goede gezondheid op zijn tachtigste verjaar dag a(stoomt. En dat bleek al ras bij ons weerzien na zovele jaren. Nog altijd vitaal, boordevol belangstelling voor het wel en wee van VIaardingen en ze ker nog geen rustzoeker, of het moest zijn als hij tijdens de jacht de natuur aan het verkennen is. In ieder geval nog steeds aktief1 in die mate als zijn leeftijd hem toestaat. En vooral geen diepgraver in het verleden, maar volop bezig met het heden. AANLEIDING De aanleiding tot het gesprek is het feit, dat dinsdag 7 maart de heer Knoester de 80-jarige leeftijd hoopt te bereiken, wat één dezer dagen ook ge vierd zal worden. Maar 1978 ook het jaar, dat hij 60 jaar de handel in haring en vis beoefent. In het groot dan. Bo vendien is het vijftig jaar geleden, dat door hem de firma Wouter Sterk Jbzn. werd overgenomen. Vlaardingen werd toen zijn werk- en woonstad. JONG IN ZAKEN Na de middelbare schoolopleiding te Den Haag studeerde de heer Knoester aan de Hogere Handelsschool te Rot terdam. Na voltooiing van zijn studie in 1918 werd hij direkt wegens over lijden van zijn vader opgenomen in de leiding van de Rederij en Haring- handel P. Knoester jr. te Scheve- ningen. In 1928 werd het werkterrein naar Vlaardingen verlegd, waar hij de firma W. Sterk overnam. „Ik heb daar Wouter Sterk van ge maakt, omdat er in Vlaardingen ver schillende Sterken in de haringhandel zaten. Het gevolg was wel, dat zij mij in Frankrijk altijd monsieur Wouter noemden". concentreert zich op Dmuiden en de betekenis van de haringhandel is ook heel wat minder geworden. Ik heb de tijd nog gekend, dat er zo'n vijftig ha ringhandelaren waren, nu kan je dat aantal op de vingers van twee handen met gemak aftellen". Ook de haringhandel Wouter Sterk Jbzn. B.V. is uit Vlaardingen verdwe nen. De heer Knoester „In 1975 zijn we naar Scheveningen gegaan. Wij zijn daar een samenwerkingsverband aan gegaan met Jac. den Duik en Zn., de stijds de zaak van mijn schoonvader. Deze nieuwe combinatie heeft de bin nen- en buitenlandse handel in haring en vis, exploiteert koelhuizen en bezit één van de modernste vrieshuizen. Mijn zoon Jan, die in 1954 in de zaak is gekomen en ook in Vlaardingen blijft wonen, is daar nu direkteur. Zelf doe ik ook nog wel wat. stilzitten gaat me slecht af'. UPS EN DOWNS Je leest tegenwoordig veel over de vis serij, de heer Van der Stee heeft het er als minister druk mee. Zit er een beetje de klad in? „Ach, met de visserij is het eigenlijk net als de landbouw. Het weer speelt ook een grote rol. Zijn er stormen, dan kan je een misse teelt hebben. Het is altijd een erg wisselvallig bedrijf ge weest, maar om dat te weten behoefje alleen maar de geschiedenis van Vlaar dingen na te gaan". En dan komen we vanzelfsprekend op de vangstbeperkingen. Wat merkt men daarvan? „Engeland zit roet in het eten te gooien. In Brussel wordt de vangst ver deeld, maar dan moet iedereen zich wel aan de afspraken houden. Op het ogenblik wordt er in Nederland veel haring geïmporteerd om aan de vraag uit binnen- en buitenland te kunnen voldoen. Het ware te wensen, dat men binnen niet al te lange tijd de situatie weer in de hand heeft en de overbevis- sing tot het verleden behoort. Wat op de Doggersbank, een belangrijke broedplaats, is gebeurd mag niet meer voorkomen. Overigens moet ik hierbij opmerken, dat de haring geen stand- vis, maar een trekvis is. Niet aan één plaats gebonden. De overbevissing ver eist een gezamenlijke aanpak, het is een internationale zaak". De heer H. J. Knoester wordt 7 maart 80 jaar. Tevens is het dan zestig jaar geleden, dat hij in de ha ringhandel kwam en vijftig jaar ge leden dat hij de firma Wouter Sterk Jbzn overnam. Wat de heer Knoe ster betreft: de leeftijd der zeer ster ken ligt hem wel... DOORBRAAK De plaatselijke politiek kunnen we niet omzeilen. Ook die is, om in visserijter men te blijven, bekend viswater voor de heer Knoester. Hij maakte van 1946 tot 1962 deel uit van de Vlaardingse door- braakpolitici. Hoe zag hij die doorbraak toen? „Ik geloofde in een doorbraak in de poli tieke verhoudingen. In de oorlog was er meer eenheid onder de bevolking ontstaan. Ik had de overtuiging, dat die samenwerking ook na de oorlog voortgezet moest worden. Mij keuze viel op de toenmalige grote doorbraak partij, de PvdA. Ik bevond mij overi gens toen in het goede gezelschap van mr, Oud. Mijn periode als gemeente raadslid is.een prettige tijd geweest. Er was toen een open sfeer en er bestond een goede samenwerking tussen de partijen, waardoor veel kon worden bereikt". INDUSTRIEPLAATS „Het was de periode, dat Vlaardingen naar de status van industriestad groei de. Er werd veel gebouwd, in goede sa menwerking met veel grote bedrijven. Dat was toen mogelijk. Die bedrijven stelden wel, dat als het Vlaardingse ge meentebestuur zo graag hun werkne mers wilde huisvesten er ook wat geda an moest worden aan de leefbaarheid van de stad. Dankzij injecties, ook van de zijde van het bedrijsleven, ontston den belangrijke projekten als het Kol- pabad en de Stadsgehoorzaal. Het eerste kwartet (bedoeld worden de toenmalige wethouders Buis, De Bruyn, Jonker en Van Minrten, red.) heeft toen onder de energieke leiding van burgemeester mr. J. Heusdens heel veel werk verzet. Zij hebben ieder op hun terrein prachtig werk gedaan, dat mag best wel eens gezegd worden." CLANS Hoe was dat Vlaardingen in 1928? „Toen we hier kwamen had Vlaardin gen 27.000 inwoners. Je had natuurlijk wel clans, maar we zijn toen erg vrien delijk opgenomen. Het was een betrek kelijk kleine gemeenschap, waar iedereen, al was het vaak met bijna men, kende. Maar we hebben ons van meetaf aan Vlaardingers gevoeld en er nooit aan gedacht om de stad te verla ten. In de beginjaren woonden we aan de haven. Vlaardingen had toen nog een belangrijke funktie als visser splaats. Het was aan die haven altijd een drukke beweeglijkheid". WEINIG Daar is nu niets meer van overgeble ven. De haringvloot is verdwenen en in de plaats is een vloot van jachten geko men. „Inderdaad, er is weinig meer over van het Vlaardingen van toen. De vloot Aanwinsten 1976/1977 is de titel van een tentoonstelling die deze week zonder enig officieel vertoon, werd geopend in het streekmuseum Jan Anderson aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. Daar er deze zomer, in het kader van het Holland Festival een grote exposi tie zal worden gehouden over Volks kunst in Nederland is er nu gezocht naar een kleine expositie met een be scheiden opzet. Bij de prenten zijn er een aantal litho's over de Visserij van Vlaardingen en een aantal geschiedkundige voorstel lingen, affiches uit de 17/18e eeuw, alsmede een zestal zgn. kinderprenten. De vitrines zijn o.a. gevuld met eau de Cologneflesjes uit het begin van deze eeuw, zgn. rekenpenningen uit de 80- jarige Oorlog, een tiental gesneden pijpjes uit plusminus 1880, en 4 vitri nes met bodemvondsten uit de 16/lSe eeuw. Bijzonder de moeite waard zijn o.a. de affiche uit 1641 met „Het generaal pardon voor de overgelopen bootslui", de executie van gebroeders De Wit uit 1672, een 20 penningen vanaf 1574 met afbeeldingen uit de 80-jarige Oorlog en een paar gave zallpotten uit de 17e eeuw met de inhoud er nog in. Het museum is iedere zaterdagmiddag geopend van twee tot vier uur alsmede de eerste zondagmiddag van de maand op dezelfde tijd. ANDERE AKTIVITEITEN Naast het raadslidmaatschap vervulde de heer Knoester nog tal van andere funkties. Zo was hij 18 jaar lid van de Vereniging voor ziekenverpleging, een vereniging, die nog altijd werkzaam is. Voorts was hij enkele jaren waarne mend voorzitter van de stichting Alge meen Ziekenhuis. De Zeevishal profi teerde van zijn vakkennis als lid van de commissie van advies. Verder is hij be stuurslid geweest van de Visserijschool en het Museum voor Nederlandse Zee visserij. Op het terrein van het onder wijs is hij erg aktief geweest bij de tot standkoming van een chr. school voor kleuteronderwijzeressen te Vlaardin gen. Van deze instelling was hij een tijdlang penningmeester en voorzitter. STEUN Zelf zegt hij: „Zeer veel steun heb ik altijd gehad van mijn vrouw, die trou wens ook zeer werkzaam is geweest in verschillende instellingen van maat schappelijk werk. Zonder die steun gaat het niet". Op 4 april 1968 werden zijn vele verdiensten voor de Vlaar dingse gemeenschap gehonoreerd met de toekenning van de penning der ge meente Vlaardingen. PASSAGE Het zijn vooral de damesteams van de Volleybalvereniging Passage/VCJ ge weest, die in de gespeelde competitie wedstrijden goed voor de dag zijn ge komen. Wel verloor de standaardfor matie uit met 2-3 van Leski 1 na een goed gespeelde wedstrijd waarin de da mes in de beslissende vijfde set in uit houdingsvermogen de minderen ble ken te zijn van hun tegenstandsters. Setstanden: 15-10, 6-15, 15-7, 8-15 en 15-2. De lagere teams wonnen alle maal. Dames 2 bij Alcazar 4 met 3-0; dames 4 klopte Otte/VC in eigen huis met 3-1, terwijl dames 5 in Maassluis met 3-1 won van MSV 2. Van de herenteams won de standaard formatie de uitwedstrijd tegen G. de Lange/RC 3 met de cijfers 3-0. Set standen: 1-15, 13-15 en 5-15. Uitslagen lagere teams: Alcazar 4 Heren 2 3-0; Schovocomca 4Heren 3 3-0; Hou Stand 3Heren 4 3-0; Krim pen 6Heren 5 0-3. SECTIES SPORTRAAD De voorzitters of plaatsvervangers van de bij de Schiedamse Sportraad aange sloten sport/recreatieverenigingen zijn door het dagelijkse bestuur hiervan uitgenodigd voor een informele bijeen komst in de recreatiezaal van het Stadskantoor op maandagavond 13 maart a.s. Een voorstel hiertoe is inge diend tijdens de recent gehouden ver gadering met als doel de secties van de sportraad meer bij het werk van de Sportraad te betrekken. De reden van dit gedane voorstel is, dat er thans naar mening van het dagelijks bestuur teveel een éénrichtingsverkeer bestaat. Op deze bijeenkomst wil het D.B. met de voorzitters of andere afge vaardigden van gedachten wisselen over de volgende punten: A. wat ver wacht u van de Sportraad; B. de wer kwijze van de sectie van de Sportraad en C. de indeling van verenigingen in de secties. Verder komen vragen aan de orde: Wat te doen met voetbal verenigingen, die ook zaalvoetbal be drijven; voetbalverenigingen met honkbal en softbal; voetbal- en andere verenigingen met cricket, handbal, korfbal, hockey buiten- en binnen sport. Vooral de vraag: „Hoe te handelen met sportverenigingen, die meerdere tak ken van sport beoefenen en bij welke sectie deze ingedeeld moeten worden", dient die avond zeker beantwoord, te worden. Vooral de verenigingen, opgenomen in sectie 5 (overige sporten) en die van sectie 6 (recreatie) krijgen uiteraard de gelegenheid te vragen hoe het zit met de in het vooruitzicht gestelde „Raad voor Sport en Recreatie", zoals er een bijvoorbeeld in de gemeente Vlaardin gen al geruime tijd functioneert. In sectie 5 zijn opgenomen: Schiet sportvereniging „Schiedam"; Damclub „Schiedam"; de schaakverenigingen „Schiedam", „Groenoord" en ',Het Zwarte Paard"; de beide Bridgeclubs „Schiedam West" en „Groenoord" en de regionale Duikclub „Sea-View". In sectie 6 (recreatie) zijn dat:de Wan delsportverenigingen „Schiedamse Tippelaars" en „Trekvogels"; de Wa tersportverenigingen: „De Volharding"; „de Nieuwe Waterweg"; „De Schie"; „De Samenwerking"; „De Nieuwe Haven" en Jachtclub „Schiedam"; De Landelijke Rijvereni- ging en Ponyclub „De Spalandruiters"; Auto-Cross Club „Schiedam"; Motor Cross Club „Schiedam"; de Neder landse Sky-vereniging en de Hengel sportvereniging '.Schiedam en Omstreken". In dit rijtje horen verder nog thuis: de Aquariumvereniging „Natuurgenot in Huis"; de plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers en de KMTP; Postduivenhoudersverenigingen; Verenigingen voor Volkstuinhouders; de Dahliavereniging „Schiedam" en andere natuurgerichte educatieve verenigingen of plaatselijke afdelingen hiervan. De voorzittersvergadering of hun plaatsvervangers begint om acht uur. VERPLICHT VERGADEREN De Voetbalvereniging „Kethel" (WK) belegt vrijdagavond 3 maart in haar clubgebouw „De Noord" een buitenge wone ledenvergadering. De leden zijn verplicht, althans „moreel verplicht" deze vergadering bij te wonen. Hoofd punt van de agenda is namelijk de rea lisering van het toegewezen sportcom plex achter de wijk Bijdorp samen te bewonen met de V.V. Wilton Fije- noord. In het clubhuis is kort geleden een „vacature-bank" geopend waar vak mensen onder de leden en/of sympati- santen zich kunnen aanmelden. Nodig zijn: timmerlieden, metselaars, lood gieters, dakdekkers, tegelzetters, elek triciens, centr. verwarmingsmonteurs, schilders en algemene werkers. Zijn er genoeg aanbiedingen binnen, dan volgt een vergadering teneinde tot een taak verdeling te komen. Uiteraard gaat zulks in overleg met het bestuur van de vereniging Wilton Fijenoord. Buiten staanders die willen helpen, kunnen zich melden onder telefoonnr. 372198. NEDERLAAGSERIE De Pupillencommissie van de V.V, SVV organiseert voor de derde achter eenvolgende keer een nederlaagserie waarin vertegenwoordigende elftallen van het plaatselijke basisonderwijs moeten trachten pupillencombinaties van SVV een zo groot mogelijke neder laag toe te brengen. Het team dat op de eerste plaats eindigt, krijgt voor alle spelers nieuwe shirts. Nummer twee, voetbalbroekjes. Deze twee elftallen komen op het hoofdveld tegenover elkaar te staan in een vóórwedstrijd als SVV in de le de- visie een thuiswedstrijd speelt. De win naar krijgt als prijs, de speciale „SVV- Pupillentrofee". Hedenmiddag is de eerste wedstrijd van dit toernooi reeds gespeeld tussen formaties van de Prof. Dr. Ph. Kohn- stammschool en de Burg. Verveen- school In het Vara-programma „Op zoek" morgenavond 20.15 uur op het televi sienet 1 wordt informatie gegeven over de VOS-cursus (Vrouwen oriënteren zich in de samenleving). Ook in Schie dam worden VOS-cursussen gegeven. Wie er iets meer van wil weten, kan zich wenden tot Truus Verwey, Nas- saulaan 51B. telefoon 260847 en/of tot Annie Renskers, Obrechtstraat 3, tel. 709604.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 48