Blijvende Herinnering 700 jaar stad Rapport geeft een selectie van de 73 suggesties van 45 inzenders Centrale Antenne Inrichting Schoolraad en raamleerplan BAD GROENOORD 15 APRIL OPEN Vergadering gemeenteraad vergaderingen Het inregelen gaat verder in Groenoord Hoe men 29 maart ook kan stemmen Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 Seizoens-abonnementen in de verkoop Woonwagenschap Regio Westland vergadert HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - WOENSDAG 15 MAART 1978 gemeente infor Nadat de burgerij van Schiedam in 1975 het 700-jarig bestaan van de stad had gevierd, hebben burgemeester en wet houders in september 1976 een algemene oproep via de pers doen uitgaan, met een opwekking aan de inwoners om ideeen en suggesties te leveren voor een blijvende herinnering aan dit stads-jubileum. Immers, toen de gemeenteraad in decem ber 1972 het besluit nam om het stads- jubileum te gaan vieren, is gelijktijdig een Jubileum-fonds gevormd waarin de ge meente gedurende een reeks van jaren een vast bedrag heeft gestort. Uit dit fonds zouden de herdenkings-festi- viteiten bekostigd worden, doch van begin af aan is het de bedoeling geweest dat een groot deel van het beschikbare bedrag bestemd zou worden voor een blijvende herinnering aan dit 700-jarig jubileum. Vandaar de oproep aan de burgerij om suggesties te leveren. Daaraan is in ruime mate voldaan: er zijn 45 inzendingen binnengekomen met in totaal 73 sugges ties. Bij de oproep zijn ook voorwaarden gesteld, waaraan de suggesties moesten voldoen, geformuleerd door de toenmalige Raadscommissie voor Communicatie, Wijk en Jeugdzaken. Deze voorwaarden waren: - bij de blijvende herinnering moeten zoveel mogelijk inwoners betrokken zijn; dus niet alleen in het belang zijn van een bepaalde groep of stadswijk. - er moest rekening worden gehouden met het beschikbare bedrag van ruim ƒ250.000,- (inmiddels vastgesteld op 288.000, -), onder welk bedrag echter ook de kosten van het instandhouden van het object moeten vallen. Nadat de inzendingen binnen waren, is een selectie-commissie, ingesteld door B en W, direct aan het werk gegaan. Deze selectie commissie staat onder voorzitterschap van wethouder Chr. Zijdeveld, met als leden wethouder H. W. Posthoorn en drie amb tenaren, nl. J. B. Nieuwenhuizen van de afd. Financien, M. Jansen van de afd. Stedebouw met de heer H. Sauter als secre taris. Het omvangrijke werk is neergelegd in een rapport, dat kortgeleden is ver schenen. De selectie-commissie heeft zelf geen keuze willen maken uit de ingezonden suggesties ep heeft zich beperkt tot het toetsen van de inzendingen aan de door de voormalige Commissie C.W.J. gestelde voorwaarden en tot het bekijken van de mogelijkheden voor de uitvoering, waarbij adviezen zijn gevraagd aan een aantal instanties. Daarbij is gewerkt met „selectie-ronden". TOETSING In de eerste ronde zijn de suggesties getoetst aan de gestelde voorwaarden. Op het kriterium dat het voorgestelde object betekenis moet hebben voor zoveel moge lijk inwoners, zijn in totaal 11 suggesties van 9 inzenders vervallen. Op het kriterium van het beschikbaar gekomen bedrag zijn nog eens 17 (te dure) suggesties van 21 in zenders (een fontein is door vijf inzenders voorgesteld) vervallen. In de tweede selectie-ronde zijn deze dure suggesties nog nader bekeken, maar uit eindelijk geschrapt. Negen suggesties zijn vervallen verklaard wegens te hoge jaar lijkse exploitatiekosten. Zeven suggesties kwamen niet in aanmerking voor reali sering of zijn teruggetrokken. Dan waren er nog zes suggesties voor jaarlijks terug kerende evenementen. De selectie-commis sie gaat ervan uit dat deze evenementen zoveel mogelijk ingepast dienen te worden in bestaande mogelijkheden en dus in be ginsel niet ten laste behoren te komen van het Jubileum-fonds. Mogelijk ook dat der gelijke evenementen gedragen kunnen worden door belanghebbenden, zoals de Schiedamse Gemeenschap of de midden stand. Zo zijn er tenslotte acht suggesties over gebleven, die in de derde ronde uitvoerig zijn bekeken. Daarvan zijn er zes vervallen. Dit zijn: een vrijstaand carillon (suggestie van C. Don en B. Koppenol); De commissie vond een dergelijk carillon naast het be staande overbodig; bovendien zullen de onderhoudskosten hoog zijn en de speel- frekwentie laag. vier suggesties voor beelden; te weten een beeld van Liduina (J. L. J. M. Meyer en P. M. A. .Nolet/I. Nolet-Roelfzema), van Francois Haverschmidt (H. Roelf- sema), van „Proosje" (C. G. Bergkotte), van een zakkendrager (Ver. het Singel kwartier) en een beeld voorstellende het gilde der jeneverstokers (J. A. Stam). De commissie heeft deze suggesties ge wogen op aspekten als aanspreekbaar heid voor de gemiddelde Schiedammer, de zinvolheid, de representativiteit als blijvende herinnering en er uiteindelijk niet de voorkeur aan kunnen geven. VOORKEUR De voorkeur is zo tenslotte gegeven aan de volgende twee suggesties; Het aanbrengen van verbeteringen in de outillage van het Passagetheater, ener zijds verbetering van hef toneel en de daarachter gelegen ruimte, anderzijds eventuele (b.v. akoestische) ver beteringen in de zaal. (Suggesties van Nederlands Artiesten Management en van de Stichting Schiedamse Gemeen schap). De selectie-commissie meent dat verbetering van het Passagetheater bij uitstek past in het kader van een blij vende herinnering aan het 700-jarig bestaan van Schiedam. Bij de viering van het jubileum heeft het theater centraal gestaan en zijn functie als mid delpunt van het culturele leven duidelijk waargemaakt. Een beeldhouwwerk, voorstellende Schiedam van 700 jaar geleden, ver lopend tot nu met hedendaags aanzicht (suggestie J. de Koster). De selectie-com missie is van oordeel dat een duidelijk zichtbaar en tastbaar object in de vorm van een beeldhouwwerk, dat tot in lengte van jaren zal blijven bestaan, past als blijvende herinnering. Als onder werp komt het voorgestelde beeld het meest in aanmerking. Het rapport van de selectie-commissie is vorige week behandeld in de Commissie voor Vorming en Recreatie (die in de plaats is gekomen van de Commissie C.W.J.), doch de Commissie heeft zich nog niet willen uit spreken. Het rapport zal in de volgende vergadering wederom aan de orde komen. Het advies komt dan tenslotte in behan deling in de gemeenteraad, waar de uitein delijke beslissing genomen zal worden. Bad Groenoord, het openluchtbad aan de Schiedamseweg in Kethel, zal op zaterdag 15 april a.s. om 12.00 uur de poorten openen voor het zwemseizoen 1978 en daarna dagelijks geopend blijven tot en met 16 september, Dat is op zaterdagen en op zon- en feestdagen van 9.00-17.30 uur en op de andere dagen van 's morgens vroeg tot 19.00 uur. Bovendien kan ook op dinsdag- en vrijdagavond van 19.45 tot zonsondergang (uiterlijk 21.15 uur) ge zwommen worden. Gedurende vijf maanden kan men in kristalhelder, steeds tot 20-22 graden verwarmd water zwemmen dat dag en nacht gefilterd en verwarmd wordt. Daarnaast kan men gebruik maken van de ruime speel- en zonneweide, de terrassen en de aparte speelhoek voor Ideuters. Be zoekers kunnen gebruik maken van de gloednieuwe en ruime fietsenstalling voor het bad en van de nieuwe parkeer gelegenheid op de plaats waar vroeger de Schiedamseweg was. Het tarief bedraagt per bezoek (op alle dagen) 2,35 voor personen van 16 jaar en ouder en 1,80 voor kinderen. Een 10- badenkaart, waarvan meerdere personen tegelijk gebruik kunnen maken, komt op 19,25 en 15,25 voor kinderen. Wanneer men echter een seizoens-abonnement neemt komt de prijs aanmerkelijk lager. En in de voor-verkoop, dus voor 15 april gekocht, krijgt men bovendien een niet on belangrijke reductie. Vooral de gezinsabonnementen zijn zeer populair. Op dit abonnement kunnen ouders en hun ongehuwde kinderen het ge hele seizoen zwemmen. Elk gezinslid krijgt een aparte toegangskaart, waarop ze on beperkt het bad in en uit kunnen lopen. Dit geldt overigens ook voor de andere abonne menten. Een gezinsabonnement (bij de aanvraag dient het trouwboekje overlegd te worden) kost in de voorverkoop 95, - en na opening van het bad 112,-. Een seizoensabonnement (voor 16 jr. en ouder) komt op 35,- resp. 38,- en een kinder abonnement op 32,- resp. 35,-. De abonnementen zijn in de voorverkoop o m. verkrijgbaar bij de V.V.V., Proveniers huis Overschiesestraat 1; het kantoor van de Sportraad in het Stadskantoor 4e etage en bij de kassa van het Zwembad-Zuid, Westfrankelandsedijk 3 (hier echter niet op zaterdag en zondag en op maandag- en donderdagochtend voor 12.00 uur). Het algemeen bestuur van het Woonwagen schap Regio Westland houdt een openbare vergadering op vrijdagmiddag 17 maart 1978 in de benedenzaal van het Stads kantoor, aanvang 16.00 uur. Het belang rijkste punt van bespreking is het ontwerp voor het Woonwagenplan Zuid-Holland. Bij de aanleg van de Centrale Antenne In richting (C.A.I.) in Schiedam zijn bij de abonnees in de wijk 13 de toestellen in- geregeld. Dit wil zeggen dat de ontvangers gereed gemaakt zijn voor de ontvangst van televisiebeelden en FM-radio. Wijk 13 wordt begrensd door; Burg. Knappertlaan, Nieuwe Haven, Vlaardingerdijk en Aleida- straat. In Wijk 5 (begrensd doof Churchillweg, Mozartlaan, Eduard van Beinumlaan en Laan van BoI'Es) zijn de toestellen even eens ingeregeld, echter met uitzondering van de flats aan de Eduard van Beinum laan nummers 2-60, Willem Andriessenlaan 1-59 en Kor Kuilerstraat 2-60. Bij latere aanmelding wordt voor de aan sluiting van een pand op de Centrale An tenne Inrichting door de Technische Be drijven 100,- in rekening gebracht, volgens artikel 19 lid IB van de C.A.I.-ver- ordening, zoals ook vermeld in het infor matieboekje. Op grond van dit artikel is door de Technische Bedrijven bepaald dat bewoners uit de wijken 13 en 5, welke zich na 1 april 1978 opgeven als abonnee een entreegeld van 100,- in rekening wordt gebracht, met uitzondering van de be woners van de drie bovengenoemde flats. Met ingang van 28 maart 1978 wordt het mobiele informatiecentrum van de C.A.I. overgebracht naar een plaats op het Bart Verhallenplein, welke zich bevindt in Wijk 4. Het centrum is iedere dag geopend van 9.30 uur tot 15.30 uur, van maandag tot en met vrijdag. Eveneens met ingang van 28 maart as worden in Wijk 3 (begrensd door: Jozef Oreliosingel, Eduard van Beinumlaan, Mozartlaan, Borodinlaan en Zoomweg) en Wijk 4 (begrensd door: Laan van Bol'Es, Eduard van Beinumlaan, Jozef Orelio singel, Zoomweg) de toestellen inge regeld,wat dus wil zeggen dat de ont vangers gereedgemaakt worden voor de ontvangst van televisiebeelden en FM- radio. In de wijken 3 en 4 zijn inmiddels de informatieboekjes van de Technische Be drijven, met de aanmeldingskaarten waarmee men zich kan opgeven als abon nee huis aan huis verspreid. Wie om de een of andere reden toch nadere informatie wenst of een extra-aanmeldings- kaart wil ontvangen, kan bellen naar de Technische Bedrijven, telefoon 264980 afdeling C.A.I. toestellen 120, 183 en 193 De gemeenteraad van Schiedam houdt de maandelijkse openbare vergadering op maandag 20 maart a.s. in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur precies. Belangstellenden zijn welkom. Bij de bode in de zaal zijn de agenda van de vergadering en de bijbehorende stukken verkrijgbaar. De Commissie voor het Stedelijk Museum houdt een openbare vergadering op dinsdag 21 maart a.s. in het gebouw van het Museum, aanvang 20.00 uur. De Commissie voor de Ruimtelijke Orde ning komt in het openbaar bijeen in de be nedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. De gemeenschappelijke Schoolraad van de gemeente Schiedam houdt een openbare vergadering op woensdag 15 maart, aanvang 19.30 uur, in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1. Behan deld zullen worden de begroting voor 1979, een voorstel over informatieavonden, de verslagen van commissies en werkgroepen en de knipselkrant. Na de pauze zal de heer A. J. Tigges, gemeentelijk consulent van het onderwijs, een uiteenzetting geven over het „raamleer plan", de tot stand koming en de inhoud. Daarna zal de heer G. J. van Praag, hoofd van de-Willem Gehrelsschool een korte uit eenzetting geven wat het schoolwerkplan inhoudt, dat in de komende jaren door de scholen gemaakt moet worden. Vo.or wie niet in de gelegenheid is om per soonlijk te stemmen in het daarvoor aan gewezen stembureau voor de verkiezing van de leden van Provinciale Staten op woensdag 29 maart a.s., is nu de mogelijk heid voorbij voor de schriftelijke aanvraag om te mogen „stemmen bij volmacht" of om te „stemmen in een stem bureau naar keuze van de kiezer" in de provincie Zuid-Holland. De uiterste datum was namelijk 15 maart. Wel blijft de mogelijkheid open om te „stemmen bij overdracht van een op- roepingskaart", hetgeen kan gebeuren tot op de dag van de verkiezingen. Hoe dit kan gebeuren staat volledig vermeld op de voorkant van de oproepingskaart. Verder kan bij de secretarie-afdeling Burgerzaken, Overschiesestraat 2 hoek Broersvest mon deling worden aangevraagd om te mogen „stemmen in een stembureau naar keuze van de kiezer" in de provincie Zuid- Holland. Dit kan gebeuren tot uiterlijk op vrijdag 24 maart. Men moet dan persoon lijk komen en de oproepingskaart over leggen. We wijzen erop dat op de oproepingskaart als uiterste datum 23 maart staat aan gegeven. Dit komt omdat de oproepings- kaarten voor alle stemdistricten gelijk zijn gemaakt en omdat in vele gemeenten Goede Vrijdag 24 maart een vrije dag is, is de uiterste datum gesteld op 23 maart. Voor Schiedam is dat echter 24 maart. Het is mogelijk dat, door een technische on volkomenheid in de productie van de kaarten, een persoon twee oproepings- kaarten heeft ontvangen. Dit zal geen ge volgen hebben voor het stemmen; door een scherpe controle bij het stemmen is dubbel stemmen of stemfraude niet mogelijk. Indien de twee kaarten geheel identiek zijn (en dat moet wel), dan kan een van de kaarten vernietigd worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 10