Nederlandse kaas triomfeert op Grune Woche TIEN WESTBERLIJNERS OP FONKELNIEUWE FIETS DANKZIJ INRUILVAN FRAU ANTJE TNO HAALT FOSFATEN UIT MEST VISMA PLUS'78, ALLES VOOR DE SPORTVISSER Tandprothetici op de bres voor erkenning beroep Uv Milieuvriendelijke methode voor afvalzuivering S8llpSI#iiKilL Mérf v'„'. a W:i -•O*i r 'i - HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 15 MAART 1978 Sinds kort rijden in elk geval tien Westberiijners rond op fonkelnieuwe Nederlandse fietsen. Zij wonnen die bij een inruilaktie, die het Nederlands Zuivelbureau had georganiseerd ter gelegenheid van de „Griine Woche", de grote internationale agrarische ten toonstelling, die dit jaar van 27 januari t/m 5 februari onder de Funkturm werd gehouden. „Frau Antje", het in Duitsland alom bekende symbool voor de Nederlandse zuivel, had alle Westberiijners met een oude fiets naar de Gedachtniskirche uitgenodigd. De bezitters van de oud ste fietsen werden hier in de gele genheid gesteld hun karretje in te rui len voor een nieuwe Fiets, uiteraard van een bekend Nederlands fabrikaat. De Berlijners kwamen in grote getale. Met Fietsen, waarvan de oudste uit 1924 stamden. Het Zuivelbureau zou zich zelf tekort hebben gedaan, als het de gelegenheid niet had aangegrepen om meteen stevig propaganda voor Neder landse kaas te maken. Alle deelnemers aan de aktie gingen dan ook met een flink stuk van dit in de Bondsrepubliek zo geliefde Nederlandse zuivelprodukt naar huis. SUCCES De Grüne Woche, waaraan Nederland voor de 26ste keer deelnam, was ook dit jaar voor het Nederlands Zuivelbu reau een groot succes. Een aanzienlijk deel van de in totaal 580.000 bezoekers 30.000 meer dan vorig jaar trok voorbij aan de kaashoek van Frau Ant je. De twaalf kaasmeisjes hadden de handen vol om de honger van de be langstellenden te stillen. Er werden niet minder dan 17.000 toasts Hawaii, 7.000 broodjes kaas, 6.000 kaasspiesjes en 7 ton Nederlandse kaas verkocht, voor een bedrag van in totaal 80.000 DM. Bij de aangeboden kaas bevonden zich behalve de traditionele jonge Goudse en Edammer ook andere in Duitsland nog minder bekende soor ten, zoals belegen Coudse (die Ne derland sinds ruim een jaar onder de merknaam „Pikantje van Gouda" op de Westduitse markt brengt), Boeren Goudse, komijnekaas, Kernhemmer en Bluefort. „MAGISCHE GRENS" De Bondsrepubliek is Nederlands be langrijkste kaasafnemer. 55% van alle snijkaas, die de Westduitsers eten, komt uit Nederland. Vorig jaar over schreed de export voor het eerst de „magische grens" van 100.000 ton. Er werd in dat jaar ruim 102.000 ton kaas geëxporteerd 3.000 ton meer dan in het jaar ervoor. Dat is 40% van onze totale kaasexport, die 255.000 ton om vat. Ter vergelijking: Frankrijk voert slechts de helft en de Denen een derde van de genoemde hoeveelheid naar Duitsland uit. De toename in hoeveelheid van onze kaasuitvoer naar de Bondsrepubliek, 3%, stond in de schaduw van de waar destijging, met 9% nam die toe, van 550 miljoen gulden in 1976 op rond 600 miljoen gulden in 1977. WIND IN DE ZEILEN Dat het zo goed gaat met de Neder landse kaas in Duitsland is onder meer te danken aan het feit, dat het verbruik van harde en halfharde kaas in dit land per hoofd van de bevolking met 6,8 kg per jaar nog steeds betrekkelijk laag is in België bedraagt het bijvoorbeeld 7,6 kg per hoofd per jaar. Ook de sterk gestegen vraag naar natuurlijke voe dingsmiddelen met een hoog eiwitge halte en verhoudingsgewijs weinig ca lorieën speelt de Nederlandse kaasex port in de kaart. Verwacht wordt, dat de Bondsrepu bliek dit jaar meer dan 200.000 ton kaas zal invoeren. Het Nederlands Zui velbureau streeft ernaar het Neder landse aandeel hierin op tenminste 105.000 ton te brengen. Bezoek van minister Ertl aan de Nederlandse stand op de Griine Woche. DEN HAAG Door een groep onderzoekers van de Hoofdafdeling Maatschap pelijke Technologie van TNO in Apeldoorn is een milieuvriendelijke methode ge vonden voor de zzuivering van mest uit bedrijven die zich bezighouden met de zo genoemde intensieve veehouderij". Tijdens het door TNO verrichte onderzoek is gebleken dat kalk voor de verwijdering van fosfaten uit de afvalstromen van der gelijke veehouderijen een uitstekend middel is. De nieuwe methode is op prak tijkschaal voor kalverdrijfmest beproefd. Hiertoe werd een bestaande zuivering sinstallatie in Overijssel omgebouwd en geautomatiseerd. Het onderzoek, dat nu bijna een jaar loopt, heeft uitstekende resultaten opgeleverd terwijl de biologische afbraak van de mest verder kon worden verhoogd. Door de nieuwe vinding van TNO kan de vervuiling van het oppervlaktewater door fosfaathoudend afval nu drastisch worden teruggebracht. De toepassing van deze methode heeft ook het voordeel dat kalk goedkoop is, waardoor de kosten van de fosfaatver wijdering laag kunnen blijven. Boven dien is kalk milieuvriendelijk, wat niet kan worden gezegd van de hier en daar gebruikte duurdere ijzer- of alumi- niumzouten voor de verwijdering van fosfaten uit huishoudelijk afvalwater. De door TNO ontwikkelde methode hoeft niet beperkt te blijven tot parti culiere installaties voor kalverdrijf mest, maar biedt ook goede perspec tieven voor de centrale voorzuivering van andere mestsoorten en in het alge meen voor de zuivering van fosfaatrijk afvalwater uit landbouw en industrie. TNO heeft dit onderzoek uitgevoerd in Megista-verband. Megista is een com missie waarin een aantal landbouw on derzoekinstituten en TNO vertegen woordigd zijn. Deze commissie heeft tot taak onderzoek betreffende mest, gier en stank te coördineren. Bij het onderzoek is nauw samengewerkt met de Rijks Agrarische Afvalwaterdienst in Arnhem, het Centrum voor Agro- biologisch Onderzoek en het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebou wen in Wageningen. Vooral bij de kalvermesterij speelt het fosfaatprobleem een belangrijke rol, doordat de kalveren worden gevoederd met melkpoeder dat vrij veel fosfaten bevat. Een aanzienlijk deel hiervan komt in de mest en de urine van de kalveren terecht. De drijfinest, die ver volgens ontstaat bij het spoelen van de stallen, wordt soms in kleine installa ties biologisch gezuiverd. Daarbij owr- den worden fosfaten nu echter nog maar voor een klein deel verwijderd. Dit betekent dat de biologisch gezui verde drijffnest nog rijk is aan fosfaten. In gebieden waar veel kalvermestbe- drijven geconcentreerd zijn, zoals bij voorbeeld op de Veluwe, kan daarom biologische gezuiverde drijfinest alsnog van nadelige invloed zijn op de kwali teit van het oppervlaktewater. De naderende lente betekent ook voor Biijdorp nieuw leven. Zondag jl. werd er in de Diergaarde nl. een kameel geboren. Het jong van moe der Kindlova, een Tsjechische, en vader Iwanhof, een Rus, zal voortaan luisteren naar de oer-Ne- derlandse naam Leo. Niet minder dan 50.000 sportvissers bezochten verleden jaar Visma Plus in de Ahoyhalien te Rotterdam. Deze at tractieve tentoonstelling is de laatste jaren in alle opzichten gegroeid en is de enige gerichte beurs op dit gebied in Nederland. De grote belangstelling voor dit even ement toont aan hoe populair de hen gelsport is en welke rol Visma Plus speelt bij de oriëntering op het gebied van hengelsportuitrustingen zo kort voor de opening van het visseizoen. De tentoonstelling biedt tal van attrac ties. Zo kan de bezoeker allerlei de monstraties bijwonen en spectaculaire, op de hengelsport gerichte films bekij ken. Maar ook kunnen hengels onder deskundige begeleiding getest worden. Het publiek kan deelnemen aan werp- wedstrijden en andere kompetities, waaraan leuke prijzen zijn verbonden. Door een overeenkomst met de Hiswa te Amsterdam werd het mogelijk om aanzienlijke uitbreiding te geven aan de inzendingen op het gebied van vis- boten en buitenboordmotoren. Visma Plus'89 is een evenement dat geen enkele sportvisser wil en kan mis sen. De tentoonstelling Visma Plus'78 wordt van 29 april t/m 4 mei, gehou den in de Ahoyhalien te Rotterdam en is dagelijks geopend van 11.00 tot 117.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zondag en Hemelvaartsdag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 6,per persoon. Kinderen tot 12 jaar onder 'geleide en houders van een bejaarden- ipas betalen 3, Door uitbreiding van de bevoegdheden van de tandprotheticus binnen de Wet op de Paramedische Beroepen zouden door de tandartsen niet minder dan 963.979 uren kunnen worden bespaard op werkzaamheden aan tandprothesen en worden benut voor de preventieve (conserverende) tandheelkunde. Dat is de konklusie van een „Rapport betref fende de Tandprothetische zorg in Nederland", waarvan door de Organi satie van Nederlandse Tandprothetici op het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne het eerste exemplaar ter attentie van Staatssecretaris me vrouw mr. E. Veder-Smit werd gedepo neerd. Terzelfdertijd ontvingen de le den van de Vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid een exemplaar. Dit is meteen de start van een aktie om het beroep van gediplomeerd tand protheticus (een tandtechnicus die een voortgezette medisch-biologische stu die heeft volbracht) wettelijk erkend te krijgen. Het rapport stelt, dat door onvoldoen de mankracht, welke in de tandheel kunde kan worden ingezet, er een grote achterstand in de curatieve zorg is ontstaan. Ook de ontwikkeling van de preventie loopt daardoor gevaar. In het kader van deze situatie zijn met name de saneringsbehoeftige ziekenfonds verzekerden in bijzondere moeilijkhe den gekomen. Een onbekend aantal daarvan laat zich daardoor noodged wongen partikulier behandelen. Het rapport berekent dat, als de jonge generatie (van 2 lA tot 20 jaar) haar adekwate tandverzorging zou ontvan gen, dit welhaast 88% van het bestaan de potentieel aan tandartsen zou op slokken. Inwilliging van de wensen der tand prothetici zou een direkt kontakt tus sen tandprotheticus en prothesedrager mogelijk maken, waardoor veel beter aan de esthetische aspekten en het in dividuele karakter van elke tandprot hese tegemoet gekomen kan worden. Toekenning van de betreffende be voegdheid aan de tandprotheticus zal een einde maken aan de vergelijking van de alsdan erkende tandprotheticus en werkenden in de zgn. tandheelkun dige inrichtingen, waarmee zij zeer ten onrechte door velen vereenzel vigd worden. In diverse landen heeft de wettelijke erkenning van het beroep van gediplo meerd tandprotheticus al jaren geleden plaatsgevonden. - vi V: 2 ii, y, V

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20