«DE FAKKEL VAN DE VRIJHEID IS NIET UITGEBLUST» Piet Nieuwstraten, voorzitter van Expoge Viaardingen/Maassiuis: PAAS DISCO NIEUWS Foto 's nabestellen Bij de 32-ste herdenking rond het Geuzengraf SCHIEDAMMERS EXPOSEREN IN "HET WEESHUIS" GEBIT STUK? Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur. En na tel. afspraak J. VERINGMEIER Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-26.14.17 ANTIEK EN CURIOSA BEURS in AHOY HAL Rotterdam-Zuid HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 53 WOENSDAG 15 MAART 1978 Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18x24 knipt u de be-uste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaame een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. Aart Aardoom en een nabestaande van de Geuzen in Schiedam leggen namens de overlevenden en nabestaanden van de Geuzengroep hun krans. Piet Nieuwstraten en een nabestaanden van de Geuzen leggen een krans namens de Expogé Viaardingen/Maassiuis neer. Dachten de nabestaanden van de ver zetsgroep „De Geuzen" tijdens de kranslegging bij het eremonument op de begraafplaats Emous maandagmid dag aan die twee regels van het eerste couplet van het gedicht dat Jan Cam- pert schreef „de achttien doden", waarvan de regels luiden" „Wij waren achttien in getal, geen zal den avond zien"? Fier woei de vlag in de schrale voor jaarswind, toen op dat graf twee kran sen werden neergelegd ter nagedach tenis van de Geuzen. Deel uitmakend van de 156 Geuzen en waarbij het be- zetswerk allemaal begon in Vlaardin- gen. Eén krans was afkomstig van de Expogé-afdeling Viaardingen/Maas siuis en één namens de nog in leven zijnde en nabestaanden van de Geu zengroep. Ieder jaar worden er die begraafplaats een^herdenking. Maandagmiddag ge beurde dat voor de 32ste maal. Bernard IJzerstraat, die reeds in de vooroorlogse jaren kennis maakte met de nazi methoden in Duitsland, kwam hiertegen in verzet, haalde Piet Nieuw straten in zijn openingstoespraak aan. Toen heel Nederland onder de voet was gelopen in mei 1940 legde hij de grondslag voor het werk van de Geu zen. „En nu staan we dan hier. Waarom eigenlijk? Wat voor betekenis heeft de ze herdenking voor onszelf en voor de wereld waarin we leven", vroeg spreker zich af. „Als we daarover nadenken dan gelooi ik dat we in de eerste plaats hier zijn om eerbied te betuigen aan de mensen die 37 jaar geleden de dood vonden voor een Duitse peloton. Nooit zullen wij, die dit mochten over leven, dit vergeten. En in hen herden ken we al diegenen, die in de satatani- sche oorlog waarin wereldideologie en groepen met elkaar botsten, gevallen zijn". VERANDERDE WERELD „De wereld waarin we leven is aan het veranderen", bracht Piet Nieuwstraten naar voren. „Maar juist in deze ver andering mogen we nooit vergeten dat het juist onze gevallenen zijn die eraan meegewerkt hebben dat we althans (in een gedeelte van de wereld) het vrije woord en de vrije meningsluiting ken nen en behouden hebben. Er zijn veel dingen die ons verontrus ten. Denk aan wat gebeurd is in Assen. Voor één ding mogen we dankbaar zijn: een groot deel van onze jonge mensen is gaan nadenken en ze zijn tot de conclusie gekomen dat het zo niet langer kan. Evenals in de jaren '30 le ven we op de rand van vrede en oorlog. Een groot gedeelte van de jongeren weigert deze erfenis te aanvaarden. Wij zullen hen hierin vóór moeten gaan", filosofeerde spreker. En stilstaande bij de gebeurtenissen voor en in de tweede wereldoorlog zei hij: „Er zijn nu jonge mensen, die zich inzetten voor de vrede in deze wereld. Maar zij spreken zich ook uit tegen de militaire nucleaire wapens. Anderen zoals Amnesty International werken aan de vrijheid van politieke gevange nen. Of bekommeren zich over de ar moe en uitbuiting in de derde wereld, waarbij onze welvaart wel schril afsteekt". FAKKEL DOORGEVEN „Dit alles geeft ons moed voor de toe komst. De fakkel van de vrijheid is niet uitgeblust, maar werd door ons overge nomen uit de handen van de gevalle nen en nu mogen wij deze fakkel door geven aan de jongeren. Wij ouderen mogen niet werkeloos blijven toezien als we geconfronteerd worden met herlevend nazidom in Duitsland", ageerde spr. „Het is mis schien een kleine groep, maar rechts extremisme roep links-extremisme op en andersom". Dank bracht spreker aan de beheerder van de begraafplaats die speciale zorg aan het onderhoud van het erefgraf be steedt en tot slot Haalde Piet Nieuw straten de woorden van H. M. van Randwijk, uitgehouden in graniet op de Erebegraafplaats te Bloemendaal aan die een getuigende inhoudt „Be denk dat hetgeen gisteren bedreigd wrd werd heden en morgen opnieuw in gevaar kan verkeren. Bescherm het en wees waakzaam". Mevrouw J. Sous- Schenk, een bloemingsgroet was er ook van namens te C.P.V. Vlaardingen. Met Pasen in het verschiet lijkt het ons aanbevelenswaardig enkele op namen te vermelden die op deze pe riode betrekking hebben, namelijk enkele uitvoeringen van de Johan nes- en Mattheuspassion van J. S. Bach. Ten eerste moet zeker wor den genoemd de uitvoering van de Mattheus-Passion die Karl Mün- chinger realiseerde met Das Stutt- garter Kammerorchester en Der Stuttgarter Hymnus Knabenchor. Voorts werkten aan deze op vier langspeelplaten met prachtig tekst boek vastgelegde produktie mede: Elly Ameling, Marga Höfgen, Peter Pears, Fritz Wünderlich. Herman Prey, Tom Krause en Heinz Blan kenburg. Deze opname verwierf een Edison en werd tevens bekroond met de Grand Prix. Zeer bijzonder mag ook worden genoemd de Phi- lipsopname van de Mattheus Pas sion, zij het in beknopte vorm. Het betreft de historische live-registratie op Palmzondag 1939 in het Con certgebouw te Amsterdam. Deze uitvoering werd geleid door Willem Mengelberg en werd gegeven door het Concertgebouworkest met on der anderen het Toonkunst-koor Amsterdam, Louis Zimmermann (viool), G. Blanchard (oboe d'amore), Hubert Barwahser (fluit), de zangsolisten Willem Ravelli, Ilo- na Durigo, Louis van Tulder, Jo Vincent en Karl Erb. Deze bijzon dere uitgave omvat drie mono-el- pees met tekstboek. Koren en koralen uit de Mattheus Passion zijn verzameld op een Phi- lipselpee, waarop te beluisteren zijn het Groot Omroepkoor van de NOS-Radio, het jongenskoor van de St. Willibrorduskerk en het Con certgebouworkest onder leiding van Eugen Jochum. Van de hierbovengenoemde be kroonde opname van de Mattheus Passion onder leiding van Karl Münchinger werd tevens een elpee uitgebracht waarop de hoogtepun ten uit deze produktie zijn samen gebracht. Voorts willen wij nog attenderen op een uitvoering van de Johannes Passion, die werd opgenomen onder leiding van de Eugen Jochum, die het Concertgebouworkest dirigeer de. Als zangsolisten werden voor deze produktie ondermeer gecon tracteerd Ernst Haefliger, Walter Berrey, Agnes Giebel, Marga Högf- gen, Alexander Young, Fransz Crass en het koor van de Neder landse Radio Unie. Tenslotte zij gewezen op een plaa tregistratie van het Paas-Oratorium van J. S. Bach. De muzikale direk- tie lag hier in handen van Lorjn Maazel. Er werd gemusiceerd door het Rias Symphonie Orkest Berlin en gezongen door het Rias Kam- merchor alsmede door Helen Do- nath, Anna Reynolds, Ernst Haefli ger en Martti Talevela. Tot en met 25 maart organiseert de Culturele Raad Vlaardingen in de expositie zaal „Het Weeshuis" een tentoonstelling van werken van Inge van Haastert en Peter Lindauer uit Schiedam. Beiden beëindigden in 1977 hun opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Vanaf dat moment werken zij samen in hun gezamenlijk atelier in Schiedam. Er is geen verwantschap in hun onderwerpen, bewerking en materiaal. De enige maar grote overeenkomst in hun werk is veelal de visie op hun motieven. werk is misschien de grootste overeen komst tussen deze twee kunstenaars, wat ook blijkt uit dat zij beiden af en toe een kleine stap buiten hun eigen vakgebied doen; met name de beschil derde plastieken van Inge van Haastert en de tekeningen van Peter Lindauer. De tentoonstelling is dagelijks van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Op vrij dagavond bovendien van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. BROEINEST VAN DE GEUZEN Aart Aardoom, secretaris van de Expogé-NFR, afdeling Schiedam, sloot zich geheel bij de woorden van Piet Nieuwstraten aan en sprak er zijn vreugde over uit, dat de direkteur van de stichting '40-'45, district Zuid-Hol land, de heer K. van Middelkoop, blijk van belangstelling had gegeven. Zij naaste medewerker Theo Hartgering was helaas verhinderd. Het broeinest van de Geuzen was eens op de werf van Wilton-Fijenoord, me moreerde spreker. „Ieder jaar worden we met de herden king op 13 maart daarmede gecon fronteerd. Maar ieder jaar op 11 april beleven we opnieuw het moment van de bevrijding, waarnaar we zo intens naar toe geleefd hadden. Een bevrij- dings die om 4 uur in de middag ge stalte kreeg bij het hijsen van de witte vlag". Na deze korte plechtigheid bleef men nog even bijeen in de kantine van Windmill. Als ieder jaar door de direc tie weer belangeloos afgestaan. Een moment van bezinning bij het eregraf van de Geuzen op de begraafplaats Emous in Vlaardingen. Peter Lindauer zoekt zijn onderwerpen in prijswinnaressen, militairen en gees telijke hoogwaardigheidsbekleders. Uit zijn benadering blijkt een groot ge voel voor decorum; de stoere soldaten jassen, de lange priestergewaden en de erekransen. Juist door op deze dingen een accent te leggen, prikt hij de situa tiedoor. Is er verschil tussen een potige gespierde zwemster en een prijswinna- res? Maakt een kruisteken op de borst van een vadsig inhalig mannetje een dienaar Gods? Tegenover de grof en groot uitgewerkte vorm staat de speelsheid van en in de details; de epauletten, de sabel, de erekrans en de pet maken de militair. De voorstelling is zichtbaar in de verschillende details zonder dat dit ten koste van de beel dende vorm gaat, die op de eerste plaats staat. Dit wordt nog benadrukt door de soberheid van het materiaal en het ontbreken van enige kleur of gla zuur. Inge van Haastert toont een aantal realistische schilderijen met gewone al ledaagse onderwerpen. Juist die over dosis van alledaagsheid geven in haar werk een ironische visie van het cliché. Een Hollands landschap is niet com pleet zonder tulpen en bevindt zich niet in elk huis een bosje bloemen vaak aandoenlijk slecht in de vaas ge schikt op een tafeltje, omdat het zo aardig staat. Deze nauwelijks benadrukte clichés van Nederland; tulpenvelden, de be kende blonde deernen en het huiselijk vaasje bloemen op tafel, compleet met tafelkleed, vormen een groot gedeelte van haar onderwerpen. Deze licht ironische benadering in hun Vrijdagavond 17 maart 18.00-22.00 uur Zaterdag 18 maart van 10.00-18.00 uur Zondag 19 maart van 12.00-18.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 53