CDA 2 n Kat-Expo'78 Kethel een dorp dat verloren heeft Comité Zestienhoven NEE! Kleuters van de „Zevensprong" kregen koekje van eigen deeg SAMEN VERANTWOORDELIJK GEBIT STUK? .zo christen democratisch' appèl 18-19 maart Congresgebouw Den Haag m Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur. En na tel. afspraak J. VERINGMEIER Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-26.14.17 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - VRIJDAG 17 MAART 1978 LIJST 23 maart 8.30 uur 's avonds Verkiezingsbijeenkomst, boederij "Landvre'ugd" Sweelincksingel in Groenoord. Sprekers: MR. E.A. HAARS, Staatssecretaris van Justitie en De Heer J. v. KATWIJK Lid van Provinciale Staten. eigen vragen en antwoorden waarvan iedereen voor zichzelf kan uitmaken wat hiervan geloofwaardig is. Wat is er aan de hand met 16H? Luchtverkeer heeft zich nooit behoor lijk op 16H ontwikkeld: telkens nadat een nieuwe lijndienst was begonnen bleek deze verliesgevend en werd dan weer gestaakt. Deze luchthaven kost de gemeenschap steeds meer geld en èls er eens wat verdiend kan worden door wat meer luchtverkeer, veroorzaakt dit weer overlast door de misplaatste lig ging temidden van woongebieden. Maar 16H bestond toch al toen er ron dom gebouwd werd? Het gaat er niet om wie schuldig is aan een verkeerde planning van een lucht haven in een uitbreidingsgebied of de bouw van woningen die er toch hadden moeten komen. Wij hebben te maken met vliegtuigoverlast en stijgende ver liezen van een luchthaven die tegen be ter weten in. in leven wordt gehouden. Maar nu komt er toch meer verkeer op 16H? Jazeker, en dat zult u straks merken ook. Het betekend niet alleen dat u van de zomer regelmatig door zwaar lucht verkeer wordt gestoord wanneer u eens rustig in uw tuintje wilt zitten of buiten wandelen, maar ook dat u 's nachts een paar keer gewekt zult worden door vakantiecharters en vrachtvlieg tuigen (en natuurlijk precies op die da gen dat u kunt uitslapen). Bestaan er dan geen geluidsarme vlieg tuigen? Weldegelijk, dat zijn zweefvliegtuigen. Elk ander soort dat een motor heeft maakt herrie. Het ene wat meer, het andere wat minder, maar verkeers vliegtuigen toch het meest. Daarom is de term ,,geluids-arm" een wassen neus en betekent niets anders dan „wat minder herrie", maar herrie blijft het. Ook tracht men-de term „geluids-arm" uit te leggen aan de hand van teke ningen (zgn. „footprints") en grafieken die de waarheid naar believen kunnen verdoezelen. Alleen het menselijk oor, uw eigen oor, dat liegt niet. Maar Rotterdam heeft toch een lucht haven nodig? Er is nog nooit een behoorlijk onder zoek gedaan naar de noodzaak ervan. en deze kreet is dan ook alleen geba seerd op de wereldnaam van de zeeha ven. Evenmin is er ooit een relatie aan getoond tussen de activiteiten in de zeehaven en op 16H, en nog minder dat 16H bij de gratie van de zeehaven zou kunnen bestaan.. Integendeel: scheepsbemanningen worden per bus naar Schiphol vervoerd en voor de enkele scheeps-as of schroef kan geen bewijs van bestaansrecht voor 16H worden geleverd. 16H is een alsmaar-verliesgevende onderneming waarvan het debet-saldo elk jaar met 1 miljoen gulden hoger wordt hetgeen de gemeenschap en dat bent moet betalen. Waar moeten luchtreizigers en vracht dan gebruik van maken? Op zegge en schrijven 45 minuten autorijden van het Rotterdamse stad scentrum ligt de beste luchthaven die iedere passagier en luchtvrachtverlader zich maar kan wensen: Schiphol. Het is juist deze nabijheid van onze nationale luchthaven die er de oorzaak van is dat 16H nooit economisch rendabel kan worden. (De genoemde rij-tijd is geba seerd op de KLM-büscfienstregeling waaruit blijkt dat de KLM-bus die niet harder mag rijden dan 90 km/u over deze korte afstand maar 5 minuten langer doet). Als 16H sluit loopt Schiphol dan niet vol? Dit is een veel gebruikt argument om 16H open te houden maar mét de slui ting wordt er geen probleem verlegd want het beetje verkeer dat er door 16H aan zou worden toegevoegd kan makkelijk verdeeld worden over vol doende niet-bezette plaatsen in een groter aantal lijndiensten met eenzelf de en andere bestemmingen. Maar de werknemers dan, als 16H dicht gaat? Bijna de helft ervan bestaat uit amb tenaren (jawel!), van de rest is het over grote deel werkzaam bij 16H-filialen van landelijke expeditiebedrijven en het resterende deel dat werkelijk direct van 16H afhankelijk is, bestaat uit nog geen 30 man. We moeten zuinig zijn op onze werk gelegenheid maar niet ten koste van de rust en portemonnee van zo,n 500.000 bewoners rondom een overbodige luchthaven. Wat moet er dan met die 30 werkne mers gebeuren. Zou onze regering die voor heel wat grotere aantallen bedreigde arbeids plaatsen enorme subsidies uittrekt, voor dit kleine aantal niet in staat zijn een overbruggingsfonds beschikbaar te stellen? Of moeten we voor dit handje vol met alle respect elk jaar op nieuw miljoenen blijven neertellen? En tienduizenden door vliegtuigoverlast gehinderd blijven? En dat alles terwijl Schiphol vlak naast de deur ligt? Laten we asjeblieft wel de juiste ver houdingen in het oog houden. Maar de afgeleide werkgelegenheid dan? Er zijn middenstandsbedrijven die een wat hogere omzet maken door de acti viteiten op 16H. Maar de middenstand hangt niet af van de ca. 750 gezamen lijke werknemers op 16H waarvan nog niet 1% zal verhuizen nadat 16H is ge sloten. Deze middenstand hangt even min af van die paar 16H-passagiers want het overgrote deel ervan bestaat uit Rotterdammers die het natuurlijk gemakkelijker vinden dan om van Schiphol te vertrekken. En van de paar buitenlanders die van 16H gebruik maken, kan geen bedrijf bankroet gaan. Het is immers nooit bewezen óf en in welke mate de middenstand profijt van 16H heeft. Maar bij sluiting is er toch een gewel dig kapitaalverlies? Moeten we alleen déérom een overbo dige, overlast veroorzakende en geld- opslokkende luchthaven in stand hou den? Het investeringsgeld is allang uit gegeven en er blijft geld nodig zolang I6H open blijft en het toch niet kan te rugverdienen. We verdienen juist als we dat kapitaal verlies willen beperken en er eindelijk eens een punt achter zetten. De overlast van 16H wordt toch be perkt tot de directe omgeving? Vliegtuig-overlast wordt merkbaar wanneer een vliegtuig start en wanneer het overvliegt. Het startlawaai is min stens hoorbaar tot op 2 kilometer aan beide zijden en eenmaal in de lucht wordt dit geluidsbereik belangrijk gro ter. Vandaar ook dat zoveel woonge bieden overlast van 16H hebben omdat de aan- en uitvliegroutes eroverheen liggen of in de nabijheid ervan. Rond 16H liggen: Overschie, Schie- broek, Hillegersberg en Berkel en Ro denrijs. Overvlogen worden regelmatig: Berg- schenhoek, Bleiswijk, Pijnacker, Delft, Charlois, IJsselmonde, Capelle, Ale- xanderpolder, Ommoord, Hillegers berg Vlaardingen en Schiedam. Het aantal van 500.000 bewoners is ge schat en is waarschijnlijk nog aan de lage kant. TIP Met 16H is het om het even: is er geen verkeer dan kost het steeds meer geld, al is er dan wel rust; is er wél verkeer dan kunnen de miljoenen toch niet meer ingehaald worden en wordt de geluidshinder en frequentie-overlast in huis gehaald. Weet u nog hoe lang het geduurd heeft voordat er iets aan de overlast door de sportvliegerij werd gedaan? Juist: 7 jaar... En hoe lang denkt u het dan straks uit te houden?" Comité Zestienhoven. 16e internationale tentoonstelling NKEV 1250 mooiste raskatten ter wereld Vele bekende RTV-artiesten. o a. Adèle Bloemendaal, Krijn Torringa Blue Diamonds, Oscar Harris, Danny Mirror De bekende wielrenner Kees Stam Openingstijden: 10.00-18 00 uur Kinderen van de kleuterschool „De Zevensprong" waren door bakkerij „Het Fijntje"inde K.O.laan uitgenodigd om hier zelf het bakken van hun eigen bolus (een zeeuwse koeksoort) voor te bereiden. Voorzien van koks mutsen kwamen de kleuters de bakkerij binnen, vergezeld van de juf en enkele ouders. Ze brachten voor bakker E. Reijnaar bloemen en teke ningen mee en togen toen aan de slag. Hoogtepunt was natuurlijk het col lectief nuttigen van het zelf opgemaakte bakproduct. Lekker rollen en kneden van deeg met de wetenschap datje het baksel straks zelf mag opeten. .Amateurcineast Henk Lansbergen filmde zijn geboortegrond en bracht hierin tot uitdrukking wat er nog aan natuurschoon over is. De amateurcineast Henk Lansbergen, heeft enkele weken geleden een door hem vervaardigde kleurenfilm over Kethel voor de eerste keer gedraaid tij dens de jaarvergadering van Land- en Tuinbouwbond, afdeling Schiedam en omstreken. Als titel gaf hij, de ruim een half uur durende rolprent mee: „Kethel, een dorp dat verloren heeft". Henk Lans bergen, geboren en getogen aan de Polderweg, blikte met zijn camera te rug naar plekjes welke hij als jongen heeft gekend. Ouder wordende zag hij de geleidelijke ontluistering van al het landschappe lijke dat aan de woningbouw, opdat anderen konden leven, ook in zijn ogen op onzorgvuldige wijze is geofferd. In zijn film brengt hij dit tot uitdrukking met beelden van grazige weidegron den, om deze te doen overlopen naar zandwoestijnen met hierin de kwaad stichters, de buizen voor het opspuiten van modder en blubber. Van de andere kant toont deze amateurcineast met een uitstekende camerabehandeling aan wat er nog is overgebleven aan rus tiek en natuurschoon in de resten van het dorp, dat eens de gemeente Kethel en Spaland is geweest. De beelden voor zich spreken de wens uit, maar ook de noodzaak dat wat er nog over is dubbel en dwars waard is om voor het nageslacht bewaard te blijven. In zijn film, die kan doorgaan voor een beelddocument, verwerkte Jan Lansbergen oude prentbriefkaar ten en foto's, waaronder een gemaakt tijdens de laatste gemeenteraadsverga dering in 1941, voorgezeten door bur gemeester Lips, die het einde beteken de van de gemeente Kethel en Spaland, die toen opgingen in de gemeente Schiedam. De toenmalige gemeente-secretaris, de heer Brunt laat hij herinneringen op halen uit dit tijd, terwijl boer C. Lans bergen het nodige vertelt over zijn boerderij „Groenoord" die, zoals achteraf zou blijken, nimmer gesloopt had mogen worden, evenals de talrijke andere agrarische monumenten waar aan Kethel zo rijk was toebedeeld. Vandaag aan de dag is men wat zuini ger op natuur en landschap hiertoe wel gedwongen nu ook de bevolking in to taliteit hier meer oog, doch tevens be hoefte aan gaat krijgen. Feitelijk hoort een copie van deze film thuis in het ge meentelijke archief om te bewaren voor het verre nageslacht. In zijn filmisch werkstukje spreekt de liefde voor zijn geboortegrond. Ook al woont hij nu in de stad met zijn hart toeft hij nog altijd in het liefelijke Kethel van welleer, dat hij in alle richtingen heeft doorkruist om het op de film vast te leggen zo het nu (nog?) is. Wt schrijverule lezers r zeggen er 'l hunne van Men schrijft ons: „Voorstanders van het behoud van Ze stienhoven hopen dat mét de bean twoording van de 20 vragen die de Wij- kwerkgroep heeft opgesteld (afgedrukt o.a. in de Overschiepost/Randstad Edities) de Zaak-16H gesust is voordat het luchtverkeer er, tegen de wensen van alle bewoners rondom deze over bodige luchthaven in, bij het begin van de zomerdiensten gaat toenemen en al dus meer overlast gaat veroorzaken dan er al is. Om nu te voorkomen dat deze vragen beantwoord gaan worden op een wijze die alleen welgevallig is aan genoemde voorstanders, volgen hieronder onze BeZORöiNötTC T0D6NS KANT U(?£N:VAN<iP°tot"5J0d TEL26 5933-267360 H- N/A KANTOORTOD S AVONDS

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 12