Collecte Hartstichting staat voor de deur PVLLVNI7 N7f| ZWAAN PAK AAN Geef ons uw steun stem De service bij Dollond is ongeëvenaard VOORWERPEN1 C'I) VERANTWOORDELIJK I christen democratisch HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 VRIJDAG 24 MAART 1978 Van 2 april t/m 8 april zal wederom de jaarlijkse collecte gehouden worden voor de Nederlandse Hartstichting. Ook de Vrienden van de Hartstichting, Schiedam zal dit jaar weer aktief zijn met de bekende huis aan huis lijsten aktie en de straatcollecte op zaterdag 8 april. Voor wat betreft de opbrengst, heeft Schiedam een reputatie op te houden. Schie dam behoort tot die steden, waar aanzienlijke bedragen worden opgehaald, in 1977, ca. 33.000,— Hart- en vaataandoeningen zijn belangrijke veroorzakers van ziente, invaliditeit en sterfte. Hart- en vaat ziekten komen niet zomaar uit do lucht vallen. Ze hebben een complex van oorzaken. Een aantal oorzaken kennen we. Eén van de belangrijkste oorzaken is hoge bloeddruk. Hoge bloeddruk is het thema van het jaar 1978 voor de Nederlandse Hartstichting, maar ook elders in de wereld. De Wereldgezondheidsorganisatie voert dit jaar als slogan: „Down with high blood pressure" (de te hoge bloed druk dient omlaag gebracht!) Wat doet hoge bloeddruk mensen aan? Wat kunnen wij aan de hoge bloed druk doen? Doen we in ons land wat we kunnen? Of zouden we meer moeten doen? Eerste vraag: Wat doet de hoge bloed druk ons? Hoge bloeddruk is geen noodzakelijke voorwaarde voor het krijgen van har tinfarct en hersenberoerte. Je kunt die ziekten best krijgen zonder hoge bloeddruk. Hoge bloeddruk is daarbij een bevorderende factor en wel een sterk bevorderende factor. En omdat die factor zo sterk bevorderend werkt op twee van onze belangrijkste volks ziekten is hoge bloeddruk één van de belangrijkste motoren van ziekte en sterfte. Hoge bloeddruk beschadigt op den duur grote en kleine slagaders en daarmee vooral hersenen, hart, ogen en nieren. Het antwoord op de vraag: wat doet de hoge bloeddruk ons aan is dus: hoge bloeddruk doet ons veel aan. Hoge bloeddruk doet ons niet alleen véél aan, maar ook véék aan. Geschat wordt dat van 100 volwassenen er min stens 10 een hoge bloeddruk hebben. Wat kunnen we nu aan een hoge bloeddruk doen? Heel veel! Hoge bloeddruk kan op eenvoudige wijze en met geringe kosten worden opgespoord door een bloeddrukmeting, met een re latief goedkoop apparaat, waarvan het gebruik in een half uur kan worden ge leerd. Er zijn goede medicijnen beschikbaar voorde behandeling. Wanneer deze op de juiste wijze worden voorgeschreven en ingenomen lukt het bij de overgrote meerderheid om de bloeddruk nor maal te krijgen. Door wetenschappelijk onderzoek is bewezen, dat de behandeling van de meer ernstige vormen van bloeddruk verhoging een duidelijke daling geeft van een aantal gevolgtoestanden, zoals de beroerte, de beschadiging aan ogen en nieren. Deze effecten waren zo over tuigend, dat het onderzoek moest wor den afgebroken voordat een reductie van het aantal hartinfarcten kon wor den aangetoond. Als we er nu zoveel aan kunnen doen, dóen we dat dan ook? Antwoord: Nee! In de praktijk gebeurt er veel te weinig aan. Prof. Arntzenius (Leiden) schat, op grond van consulta tiebureauproject Hart en Vaatziekten, dat 6 van de 10 lijders aan hoge bloed druk in ons land onbekend zijn en dat 9 van de 10 onbehandeld blijven. Het is duidelijk dat er meer aan moet gebeuren. Waarom gebeurt er zo wei nig aan? 1. hoge bloeddruk geeft weinig klach ten voordat het te laat is. 2. De arts wordt opgeleid om klachten te behandelen en hij leert ook om geen behandeling in te stellen voor gestoor de laboratoriumuitslagen, afwijkende röntgenfoto's en afwijkende wijzeruit- slagen van meetapparaten. Hij leert om de zieke mens als geheel te bezien. Een geïsoleerde hoge bloeddruk als toevallige bevinding bij iemand zonder klachten legt hij gemakkelijk naast zich neer. Velen zijn nog onvoldoende doordrofigen van de noodzaak om pre ventief op te treden vóórdat de klach ten komen en een duidelijke en bij her haling verhoogde bloeddruk vormt ook bij iemand zonder klachten een uit zondering op de regeltjes die aan de universiteiten zijn geleerd. 3. Omdat de arts te weinig op preventie uit is, meet hij te weinig bloeddrukken. Daardoor vindt hij te weinig mensen bij wie de bloeddruk verhoogd is. 4. De mensen weten niet, dat je gerust eens aan je arts kunt vragen om de bloeddruk te meten. 5. Lange tijd is de geneeskunde be heerst door het denkbeeld, dat er voordat hoge bloeddruk kon worden behandeld zeer uitgebreid speciali stisch onderzoek noodzakelijk was naar één van de vele zeldzame andere ziektetoestanden, die ook hoge bloed druk kunnen veroorzaken. En voor dat ingewikkelde onderzoek schrikt men terug. Het is nog niet overal doorge drongen, dat de huisarts in vrijwel alle gevallen zélf de toestand voldoende on der controle kan krijgen en dus ook behóórt te krijgen. 6 Mensen, die onder behandeling zijn, hebben de neiging om hun medicijnen anders (en meestal minder) in te nemen dan is voorgeschreven, of zich op ande re wijze aan de behandeling te onttrek ken. 7. Veel mensen menen, dat hoge bloeddruk van de zenuwen komt. Als ze zich niet zenuwachtig voelen, denk en ze dat ze geen hoge bloeddruk (kun nen) hebben. Wat kan nu de Hartstichting doen en wat kunnen de „Vrienden van de Hartstichting" doen om te zorgen dat het beter gaat? Welnu, we hebben hier een uniek the ma, dat zich onderscheidt van alle vo rige thema's, doordat daarin de hui sarts centraal staat op een wijze, die de hele aanpak bepaalt. Dat hebben we nog niet eerder gehad. - We kunnen bevorderen, dat de bevol king meer gaat bewegen, zonder de huisartsen daarbij actief te betrekken. - We kunnen bevorderen dat de bevol king zich beter gaat voeden, zonder de huisartsen daarbij actief te betrekken. - We kunnen trachten te zorgen dat de jeugd niet begint te roken, zonder de huisartsen in te schakelen, maar we kunnen in dit land momenteel niets doen aan de behandeling van de ver hoogde bloeddruk zonder de inzet van de huisartsen. De huisarts houdt de centrale sleutel in de hand tot de oplossing van het pro bleem. Alleen het corps van ongeveer 5000 huisartsen heeft voldoende man kracht om het probleem van de behan deling aan te vatten. En toch: officieel hóeft de huisarts het niet eens aan te pakken. Preventieve maatregelen wor den hem door het ziekenfonds niet ver goed. Wanneer de Hartstichting het komen de jaar wat aan hypertensie wil doen dan moet dat dan ook gebeuren met de uiterste voorzichtigheid en met de be scheidenheid die voortvloeit uit het be sef dat wij trachten iets te doen op een terrein, waarvan een ander de sleutel in de hand houdt, iemand die we boven dien met onze activiteiten meer werk bezorgen. Nuttig werk, daarvan zijn we overtuigd, maar méér werk voor men sen die tóch al overbezet zijn. Een groep mensen die zich van nature vaak meer aangetrokken voelt tot de rol van redder in de nood, van genezer, dan tot de rol van beschermer van de gezond heid, met zijn weinig tasbaar restul- taat. Ons past plaatselijk en landelijk bij onze pogingen tot stimulatie goed overleg, tact en een ondersteunende rol. Als we te hard van stapel lopen, bereiken we geen bloeddrukverlaging bij velen, maar slechts een bloeddruk verhoging bij enkelen. Goed samenspel met de huisarts. Eén van de kortsluitingen die men ge makkelijk kan maken is het opzetten van een campagne om buiten de huisartsen om bloeddrukken te gaan meten van grote aanvalaantallen mensen. Zulke campagnes hebben meestal slechts een gering of zelfs een negatief effect. 1. Het plotselinge aanbod van grotere aantallen mensen met hoge bloeddruk geeft overbelasting van de huisarts. Het effect is irritatie inplaats van me dicatie. 2. De bloeddruk is een wisselend iets. De ene dag is hij hoog, de andere dag lager. Bij een bevolkingsonderzoek vist men de mensen eruitdie nét op die dag een hoge bloeddruk hadden. Stuur je die nu naar de huisarts, die de bloed druk de volgende dag opnieuw meet, dan is de druk vaak weer normaal en dat draagt dan bij tot de opvatting van de huisarts, dat het meten van de bloeddruk door die screeningsgroep bij zijn patiënten toch „maar goed waar deloos" was, zelfs al was de techniek van de meting vlekkeloos en dat is hij niet altijd. 3. Mensen die bij zo'n screening wor- den verwezen naar hun huisarts, gaan er lang niet altijd heen. 4. Als ze al naar de huisarts gaan, ge beurt het vaak dat deze geen behande ling voorschrijft. Bij veel bedrijfsge neeskundig onderzoek wordt in ons land hoge bloeddruk opgespoord en de „eigenaars" naar de huisarts verwezen. Dit blijkt bij na-onderzoek lang niet altijd een duidelijke invloed te hebben op het aantal employees in het bedrijf, dat met verhoogde bloeddruk rond loopt. Veel geld en moeite voor niets bij deze vorm van gescheiden opsporing en behandeling! Maar wat kunnen Hartstichting en „Vrienden van de Hartstichting" dan wel doen? En wat hebben ze daar al van gedaan? 1. De Nederlandse Hartstichting heeft de huisartsen door een persoonlijke brief op de hoogte gebracht van het hypertensiejaar; meegedeeld, dat de bloeddruk meer in de belangstelling zou worden gebracht en ze in de herfst van 1977 aangespoord om alvast wat meer bloeddrukken te meten bij hun patiënten, opdat zij in april 1978 geen overbelasting krijgen. 2. De Hartstichting heeft toezending gefinancierd, aan alle artsen, van een set richtlijnen voor opsporing, behan deling en voortgezette bewaking van patiënten met hoge bloeddruk. 3. Voor alle huisartsen gaf de Neder landse Hartstichting een leerboek uit, speciaal voor deze gelegenheid ge schreven door dr. Dunning en prof. Koster, beiden lid van de Wetenschap pelijke Adviesraad Nederlandse Hart stichting. 4. De Nederlandse Hartstichting heeft een grote enquête laten verrichten on der de Nederlandse huisartsen naar hun opvattingen over hoge bloeddruk en een aantal andere risicofactoren. 5. De Nederlandse Hartstichting fi nancierde een speciale cursus in de 68 Ga maar na. Waar krijgt U zoveel service? Alleen bij Dollond. Omdat hij 400 filialen heeft. U kunt in heel Europa terecht. Voor een oogmeting, of voor een nieuw schroefje in uw bril. Bezoek bij bedlegerigen thuis en mogen we gratis verzekering van uw bril ook service Hoogstraat 73 Schiedam Tel. 010-267665 noemen? 9 Schiedam 10-267665 Lid van Dollond International" studiecentra voor huisartsen in het ge hele land speciaal over hypertensie. Omdat de bestrijding van hoge bloed druk een zaak is die artsen niet alleen kunnen oplossen, maar die goed sa menspel van de huisartsen en de gehele bevolking vereist, gaan we ons ook richten tot die bevolking. Het-gaat om een proces van algemene bewustmaking ondersteund met pers, radio en televisie en niet in de laatste plaats ook met behulp van het grote publiek. De boodschap is de volgende: 1. Zoals iedereen wel weet is zout niet goed voor de bloeddruk. Het kan geen kwaad om wat voorzich tiger om te gaan met de zoutpot. 2. Hoge bloeddruk geeft geen klachten, maar veroorzaakt wel ziekte, invalidi teit en sterfte aan hart- en vaatziekten. 3. Hoge bloeddruk kan gemakkelijk, snel en pijnloos worden gemeten. Vraag er bij gelegenheid uw dokter eens om. Ren niet allemaal tegelijk nu naar hem toe, maar als u er toch eens bent, vraag het hem dan. 4. Hoge bloeddruk kan goed worden behandeld. Er zijn heel veel werkzame medicijnen voor. 5. Wordt een hoge bloeddruk eenmaal met medicijnen behandeld, dan is goe de samenwerking met de arts van het grootste belang. Bij bijwerkingen niet ophouden, maar de arts raadplegen. 6. Een eenmaal begonnen behandeling moet vaak onbeperkt worden voortge zet. In ieder geval moet de bloeddruk van de patiënt het hele leven worden bewaakt. 7. Een normale of genormaliseerde bloeddruk geeft een heel stuk levens verzekering onder het motto: Bloed druk omlaag? Het loont de moeite! LIJST SAMEN Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 uur tot 17.00 uur behalve zaterdag en zondag: damesmuts, kinderwantje, etui met sleutels, bril, etui met sleutels, sleutels, verzekeringsplaatje. Te bevragen bij de vinders: Tuinstoel, Butter, Villastraat 54 te Schiedam. Schaal van een weegschaal, v. Triet, Royaardsplein 47 te Schiedam, tel. 715494. Schooltas met inhoud. Vervoort, Burg. van Haarenlaan 1510 te Schiedam, tel. 265072. Babypakje, Donkers, W. H. Vliegen- straat 26 te Schiedam, tel. 704407. Dameshandschoen, Berrevoets, Joh. Braakensieckstraat 49 te Schiedam. Ring met sleutels, Pieterse Opel Dea ler, Broersvest 74 te Schiedam. Etui met sleutels, De Vries, Ribeslaan 12 te Schiedam. Damesbril, H. v.d. Poort, Nieuwe Damlaan 648 te Schiedam. Sleutel aan label, Weeda, Pr. Hendrik- laan 85 te Vlaardingen. Sleutels aan hanger, Soet, L. Coster- straat 37a te Schiedam, tel. 265446. Portemonnee met inhoud, Koppenol, 's -Gravezandestraat 18b te Schiedam, tel. 155360. Bedelkettinkje, T. J. Zijlstra, Bart Ver- hallenplein 142 te Schiedam. Verzekeringsplaatje, T. v. Son, Heemskerkstraat 64 te Schiedam, tel. 701927. Nu, althans volgens de kalender, de lente weer is aangebroken zijn de stads-knobbelzwanen uit hun win terverblijf verlost en teruggekeerd in vijvers en singels binnen en bui ten de bebouwde kom van de stad. De genten omringen hun wijfjes met veel zorg, want de nestperiode is in aantocht. Het is genoeg bekend dat de verliefde zwanenheren bij zonder aggressief kunnen zijn als men z'n vrouwtje of hem zelf al te dicht nadert. Dit wordt nog erger als de eieren en later de jonge zwanen er zijn. Voor al de gent is dan, vooral voor kinde ren beslist gevaarlijk. Een nog vre dig tafreeltje legde de fotograaf vast ergens in de wijk Nieuwland. Een mevrouw biedt de gent een boter hammetje aan. Wel accepteerde hij de gave maar z'n uitstaande vleu gels hielden voor z'n weldoenster de waarschuwing, in: „ik pak het brood wel aan, maar doe geen stap verder in mijn domein". bij de Provinciale Statenverkiezingen van 29 maart, waarbij u ook beslist over de samenstelling van de Eerste Kamer. STEM of stem bij volmacht. J NOORLAND LIJSTTREKKER PROV STATEN ZUID-HOLLAND VVD, Antwoordnummer 1877, Den Haag, tel.: 070-614121

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 8