Zelf een zitgroep combineren Planten Cash and Carry breidt uit Sadolin nieuwe schrootjeslak Omvangrijke vraag naar hypotheek Banken moeten Boete bepalingen verbeteren wordt steeds eleganter o Sadolin- HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 VRIJDAG 31 MAART 1978 Samenstelling: Pieter G den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742 Wie naar de laatste meubelbeurzen is geweest, heeft kun nen constateren, dat het klassieke bankstel, de bank met twee bijpassende fauteuils, steeds minder gezien wordt. Zitgroepen in extravagante uitvoeringen worden ook steeds minder gemaakt. Men wil het combineren veel eerder over laten aan de consument, zodat voor iedere kamer de meest geschikte zitgrQep kan worden gekozen. COMBINATIES Veel gezien wordt de combi natie van een 3-zitsbank, een 2-zitsbank en een fau teuil. Ook de driezitsbank met trwee fauteuils, respec tievelijk een dames- en een herenfauteuil wordt nog wel getoond, maar hoofdzake lijk in de klassieke bankstel len. Gebogen banken worden bijna niet meer gemaakt en over het algemeen als ruimte verslindend ervaren. Bij zitgroepen in een een voudige uitvoering zien we nog altijd de combinatie van een driezits bank plus twee fauteuils. Het gaat dan meestal om een vaste com binatie waaraan u niets kunt veranderen. In het betere genre wordt de 1-2-3-combinatie veel ge vraagd. dus één fauteuil, een 2-zits en een 3-zitsbank. Heel vaak kiest men een bank als uitgangspunt en zoekt men daarbij dan een paar losse fauteuils. Een 2- en een 3-zitsbank worden dikwijls hakks op elkaar gezet zodat een hoek bank onstaat. De hoek tussen beide ban ken kunt u met een vierkan te hoektafel opvullen. Zo'n tafel is ideaaal voor een staande lamp (tafellamp). Tweezitsbankjes worden veel bij openhaarden ge bruikt. U kunt er twee haaks op el kaar of twee tegenover el kaar zetten. En wilt u graag eens wat veranderen in uw kamer maak dan een zitgroep van losse zitelementen die u zonder meer naast elkaar kunt zetten, maar ook af zonderlijk kunt gebruiken. MODELLEN ln het algemeen kan worden gesteld dat zitmeubelen steeds eleganter worden, minder groot en log. Stappen wij een meubels howroom of een woningin richting binnen, dan zal blijken, dat er voor elk wat wils is en men zowel voor traditionele bankstellen als voor moderzitcombinaties kan kiezen. Kiezen wij voor een moder ne zitcombinatie, dat zijn daar duidelijke trends in te ontdekken. Was er de laat ste jaren sprake van uitslui tend geheel gestoffeerde zit meubelen, nu ziet men steeds meer hout dat overi gens bijzonder fraai ver werkt wordt. Beuken- eiken en essenhout komen het meest voor. Soms in blanke uitvoering, maar meestal gekleurd. Overdreven zachte modellen worden gelukkig steeds minder gemaakt. Zitten in te zachte kussens is niet al leen slecht voor ons lichaam, maar verkort bovendien de levensduur van het bankstel. Nog altijd spelen de losse kussens een dominerende rol en dit zal wel zo blijven omdat het gebruik van schuimmateriaal het strak spannen van de bekleding vrijwel onmogelijk maakt. De kussens zijn dus techni sche noodzaak, ze voorko men ook snelle slijtage van de bekleding. PROEFZITTEN Meubelen zijn niet alleen gemaakt om naar te kijken. Hetbelangrijkste is wel dat men er goed in zit. Ga daa rom in de winkel gerust eens proefzitten. Niet één ogenblik maar pro beer de stoel of bank in alle standen. Kijk vervolgens ook eens naar de achterkant van de zitmeubel. U zet per slot van rekening niet alles tegen de muur. Ook de achterkant van het zitmeu bel moet er dus aantrekke lijk uitzien. STOFFERING Een groot deel van de mo derne zirmeubelen wordt nog steeds met leer bekleed. Toch is er een duidelijke trend naar andere bekle- dingsstoffen als velours en platweefsels soms voorzien van streep- of ruitmotieven. En niet te vergeten de des sins met gestileerde bloem en bladmotieven. Lederen banken en stoelen zijn vaak duurder. Dit niet alleen om dat leer zo duur is, maar omdat niet ieder stukje leer kan worden gebruikt, dit in tegenstelling tot meubel stoffen. Er is altijd wel een zwakke plek of een minder mooi stukje in hét leer, dat moet afvallen. Onderkanten van leren kus sens worden meestal van stof gemaakt. Niet uit zui nigheidsoverwegingen. maar om de lucht uit het kussen te laten ontsnappen wanneer u erop gaat zitten. Een zitmeubel bestaat niet alleen uit een stoffering. Ook onder de bekledingstof zit het één en ander dat van belang is. De ondervering van een zit meubel wordt over het alge meen gevormd door rubber singels of een horizontale zigzagvering. Daarop ligt een combinatie van koud- schuim of polyether met een laag dacron watten afge dekt. Koudschuim is eveneens schuimrubber een progres sief schuimmateriaal. Naarmate de druk groter wordt neemt de veerkracht iets waar nauwelijks aan dacht aan wordt besteed. De/c moet tussen de 50 en 75 liggen om een goed kli maat in de kamer te hebben. Is de lucht te droog, dan is dat slecht voor zowel hout als leer en bovendien ook voor uzelf. Ook geheel gestoffeerde meubelen vragen om onder houd. Regelmatig stofvrij maken met de stofzuiger en zo nu en dan geheel reinigen met droogschuim. Vlekken worden verwijderd met daartoe geëigende midde len. Laat wel alles eerst goed droog worden alvorens het naar de keuken opstap verhoogde vloer wandmeubel met televisie speelruimte lage kast zitgroep 6a7 personen A eetgroep 5 a 6 personen AFMETINGEN KAMER 680 380 cm dus toe. Dit in tegenstelling tot goedkoop schuimmate riaal dat na het indrukken geen tegendruk meer geeft. U krijgt dan het gevoel op een harde plank te zitten. Kies tenslotte bij de aan schaf van een bankstel niet voor al te woeste kleurige stoffen. Niet het formaat van het bankstel doet de ka mer kleiner lijken' maar veel eerderde kleur. Kies daaro- m een rustige kleur. En voor het gebruik van dessinstof jes geldt dat u nooit patroon tegen patroon moet stellen. Zijn uw gordijnen en tapijt effen dan kunt u best een dessinstof op uw bankstel hebben. En als uw gordijnen net een tuin met bloeiende rozen lijken, neem dan een effen stofje voor de zitmeu belen. ONDERHOUD Over het onderhoud van zit meubelen valt nog wel iets te vertellen. Laat op tijd de zonwering zakken. Zon op hout, leer en bekle ding is niet goed. Er bestaan geen 100% kleu rechte stoffen, ofschoon dat wel vaak op de label staat! Ook de vochtigheidsgraad is bankstel weer in gebruik te nemen. Hout kunt u over het algemeen met vochtige doek schoonmaken. Daarna opwrijven met een warme wollen (indien het om met was behandelde meubelen gaat) of met een flanellen doek. Leer wordt het gemakke lijkst schoon gemaakt mei een vochtige spons. Liefst één die speciaal voor het leer bestemd ió en niet voor het ramenlappen wordt ge bruikt, omdat deze spons bijtende bestanddelen kan bevatten. Kwekerij en planten cash and carry H. de Bruin is aanzienlijk uitgebreid. Dit in Gouda aan de Achterwil- lenseweg gevestigde tuin centrum brengt nu een groot totaalpakket. Het bijzondere aan dit cen trum is dat de voormalige groentekassen nu dienen als onderkomen voor vrijwel al les wat er te koop is op het gebied van de tuinderij. Van sierbestrating tot broei kas. van tuin schuur tot-pot grond. Henk de Bruin start te tien jaar her als tuinder. Voor de aardigheid verkocht hij perkplantjes. Dit kreeg een sneeuwbalef fect. Hij bouwde zelfde kas sen die kortelings geopende uitbreiding omgeven. Alles onder dak in een totale oppervlakte van vier dui zend vierkante meter. Schrootjes lakken is op zichzelf technisch niet zo moeilijk maar wat moet ik gebruiken? Ziedaar het pro bleem van vakman en doe- het-zelver. In het vorige na jaar bracht Sadotopp Kleurloos al de oplossing voor de donkere houtsoor ten. En nu is er opnieuw goed nieuws door de introductie van een acryl-houtveredeling die onder de duidelijke naam Sasolin Schrootjeslak, speciaal ontwikkeld voor de lichte houtsoorten, voor het eerst in Nederland verkrijg baar is. f^et is een produkt van Sa dolin en Holmblad, de Deense verffabriek, een der grootste ter wereld, die al tweehonderd jaar bestaat. Sadolin Schrootjeslak is een mat, niet vergelend produkt voorde afwerking van hout soorten als vuren, grenen, Het bezit van een eigen wo ning heeft bij een toene mend deel van de bevolking grote prioriteit Dit hangt zowel samen met de be reidheid naar verhouding meer voor het woongenot uit te geven als met het feit dat voor velen de eigen woning een voor de hand liggende spaarmogelijkheid met een grote mate van waarde vastheid is. De hierdoor ver oorzaakte grote vraag, gepaard gaande met een on voldoende aanbod, vormde één van de oorzaken van de prijsstijgingen in de woning- sektor. Als gevolg hiervan was in deze sektor de vraag naar hypothecair krediet bij voortduring zeer omvang rijk. Aldus luidt het verslag van de Westland/Utrecht Hypotheekbank N.V. De in het voorjaar van 1977 opnieuw door de Neder landse Bank voor de handelsbanken ingevoerde kredietbeperking had in verschillende opzichten in vloed op de bedrijfsvoering. Hoewel de huidige Wet Toe zicht Kredietwezen niet op de hypotheekbanken van toepassing is. hebben deze zich niettemin aan een aan tal wensen van de nationale bank gekonformeerd. Dit betrof onder meer het achterwege laten van rekla- me voor hypotheken omdat zulks niet verenigbaar werd geacht met een op krediet beperking gericht beleid. De maatregelen van De Ne derlandse Bank hadden voorts, behalve een beper king van de kortlopende kredietverlening. onder meer ten doel bij de langlo pende kredietverlening meer harmonie in looptijden van opgenomen en uitgezette gelden te bereiken. Omdat - in tegenstelling tot andere financiële, instel lingen -dit hypotheèkbedrijf zich, als een vorm van lange kredietverlening, met even eens langlopende geldmid delen financiert, waren deze maatregelen ook uit dien hoofde niet op hen van toe passing. Een en ander had tijdelijk een,gunstige uitwerking op de hypotheekproduktie, ter wijl in die periode de rente marge enigszins ruimer was. Het is bij het kie/en \an hypotheek erg verstandig om goed te letten op de boetebepalingen. De meeste vanken eisen namelijk betaling van een extra bedrag, als de geldlener zijn schuld vervroegd aflost. Dit advies geeft de vereniging eigen huis te Amersfoort in het vandaag verschenen maandblad waarin haar vergelijkend hypotheekvoorwaardenonder- /oek 1978 wordt gepubliceerd. Met de vaak /eer onredelijke boetebepalingen wordt men eerder gecongronteerd dan men denkt. Ook al wil men helemaal niet méér aflossen dan verplicht is, dan kan men toch - bijvoorbeeld als men verhuist - de gehele geldlening vervroegd moeten terugbetalen. In veel gevallen moet er dan een /eer forse boete betaald worden waarmee men bij het afsluiten van de hypotheek geen rekening heeft gehou den. Ken boete van f. 5.000 bij een hy potheekbedrag van f. 100.000 komt voor", aldus de vereniging eigen huis. De vereniging bekritiseert vooral die banken die zo'n boete opleggen ongeacht de rentestand. „Het is nog wel te recht vaardigen. dat een bank enige beperking invoert als de geldende rentevoet lager is dan die van het af te lossen bedrag. Is echter de rentevoet hoger, dan is het volkomen onaanvaardbaar als er zonder meer een boete wordt opge legd. De bank kan het afgeloste bedrag immers weer uitlenen tegen een hogere rentev oet en heeft dus uitsluitend voordeel als er extra wordt afgelost". De vereniging vindt de boetebepalingen bij de Friesch Groningsche llyptheekhank. Westland/l treeht en C en traal Beheer het ongunstigst voor de consument. Ken aantal verzekeringsmaatschappijen maakt het volgens de vereniging nog bonter. „Nationale Nederlanden verbiedt een algehele aflossing eenvoudigweg. Het wordt de hoogste tijd. dat de hypotheekverstrekkende instellingen hun boete bepalingen verbeteren". In hel hypotheekvoorwaardenonder/oek van de vereniging eigen huis worden alle belangrijke voorwaarden van de 18 voor de eigen woningbezitter meest gangbare hypotheken op een rijtje ge/et en beoordeeld. Zo kan degene die een hyptheek wil afsluiten om zijn koophuis te financieren een verantwoorde keuze maken uit het grote aanbod. Dat is v olgcns de vereniging hard nodig, want er is volop reden om niet al te grote waarde te hechten aan de hyptheekadviëzen van assurantietussenpersonen die onderbouwd zijn met indrukwekkende computervergelijkingen. „Kr rollen te vaak dure levenhypotheken uit deze comptuter. terwijl voor mensen met een inkomen lager dan f. 65.000 a f. 70.000 bruto per jaar een annuïteiten hy potheek vrijwel altijd het beste is". ramin. hemlock, berken, es sen en limba. Doordat een onzichtbare film op het hout ontstaat blijven de natuurlijke kleur, de structuur- en nerfwerking volledig behouden. Velen zijn zelfs van mening dat het hout fraaier is geworden en beter tot zijn recht komt na het aanbrengen dan daar vóór. En dat klopt wel want het oppervlak krijgt er als het ware een dimensie bij. Het verouderen, vergelen van Salodin Schrootjeslak wordt onder andere tegengaan doordat een stof die ultra violet licht filtert wordt meegemengd. Dat is een heel secuur werk waaraan enige jaren van laborato rium- en praktijkproeven vooraf zijn gegaLan. Verder is aandacht besteed aan de geur. Die is zeer ge ring. Tenslotte was de ver pakking een vaak verwaar loosd onderdeel, onderwerp van uitvoerige studies Er is niet gekozen voor me taal (blik) maar voor plastic zodat roestvorming van de bus en ontkleuring van de lak niet kunnen optreden. De verwerking is, zoals met alle Salodin produkten, erg eenvoudig. Het houtoppervlak wordt vooraf licht geschuurd met papier nr. 120. Daarna wordt Salodin Schrootjeslak opgeroerd en in twee tc< drie lagen met een platte, harige kwast opgebracht. Indien gewenst kan na de eerste be handeling nog eens luchtig geschuurd worden. Als het mogelijk is verdient het aanbeveling het hou twerk voordat het wordt be vestigd eerst een of twee maal rondom te behande len. Als Sadolin Schroot jeslak in vochtihe ruimtes wordt gebruikt zoals in keu kens en badkamers, is het verstandig een beschermen de laag als afwerking aan te brengen. Daarvoor komt de nieuwe Sadotopp Kleurloos nr 11 op basis van urethaan- alkydl.ars is aanmerking. Na het werk kunnen kwasten en gereedschap ge makkelijk worden schoon gemaakt in zeepwater en negespoeld met water. Sadolin Schrootjeslak is zui nig in het gebruik. Per liter kan ongeveer twaalf tot vijf tien vierkante meter worden behandeld. Sadolin Schrootjeslak is milieu vriendelijk en niet brand baar.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 32