fSE W Mitsubishi Stationcar SHELL Wereld op Wielen Fiat vernieuwt de Mirafiori De nieuwe Renault 18 Afgewerkte motorolie niet meer in de goot Renault 5 Bestel Prijzen Matra Simca Rancho Zuinigheidsmarathon ambitieuze plannen voor de toekomst V 1 'V) i mmrn n - ^1 *3ii Mazda met 323 in economy uitvoering en een prijsverhoging 1 FRED v/d VLUGT HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 47 WOENSDAG 5 APRIL 1978 Fiat heeft de 131 Mirafiori op een groot aantal punten verbeterd en de modellenreeks uitgebreid met een type Supermirafiori die is voor zien van een motor met twee boven liggende nokkenassen èn die verder qua uitvoering superieur is aan de andere leden van de 131-familie. Voorts zal de voor Fiat zéér belang rijke en tot op heden nog niet vol doende succesvolle 131-serie in de loop van dit jaar nog worden uitge breid met een tweeliter diesel en een „Racing", die zoals de naam reeds duidelijk maakt is bedoeld voor de zeer sportieve rijders. 7? Dit alles is een onderdeel van een reeks zeer ambitieuze plannen voor de eerstkomende vijf jaar. Fiat zal in die vijf jaar ruim vier miljard gulden investeren in een totaal nieuw modellenprogramma. Ieder jaar zal een geheel nieuw type wor den geintroduceerd, terwijl verder de 'bestaande wagens zullen worden verbeterd en nieuwe versies zullen worden toegevoegd. Voorbeelden van die nieuwe versies zijn de reeds genoemde 131 Diesel en Racing. Verder staat voor dit jaar op het programma een Fiat 132 met 2,5 liter dieselmotor, een vernieuwde 238 bestelwagen, een 127 Sport en een geheel nieuwe Fiat 138. Die 138 verschijnt in de tweede helft van april op de autotentoonstelling van Turijn. De wagen moet worden ge zien als een directe concurrent van wagens als de Volkswagen Golf, Renault 14 en Chrysler Simca Hori zon. De nieuwe Fiat 131 is uiterlijk op een aantal punten gemoderniseerd. De wagen kreeg een strakkere mo torkap en grille met rechthoekige koplampen. De achterlichten zijn aanzienlijk forser uitgevoerd en be vatten meteen achteruitrijlampen en een mistachterlicht. Het dash board is totaal nieuw, de stoelen zijn verbeterd en het interieur is op nieuw aangekleed. Op technisch gebied is er nogal wat gedaan aan de bestrijding van ge luid en het verbeteren van het com fort. Voorts is de carrosserie op es- sentiele plaatsen versterkt waar door de wagen stijver is geworden, wat weer gunstig is in verband met de wegeigenschappen. De 131 Mirafiori is in een groot aan tal verschillende varianten te krij gen. De wagen is leverbaar als sedan met twee of vier portieren en als Panorama (stationcar) met vijf portieren. Er zijn twee motorversies: de 1300 met 47,8 kW (65 pk) en de 1600 met 55,2 kW (75 pk). Beide typen zijn voorts leverbaar als „L" en „CL", waarbij de CL-versie de meest luxueuse is. Ook de stationcar is in een aantal uitvoeringen te leveren. Tenslotte is er dan de Supermirafi ori die niet alleen veel luxueuzer is maar die tevens de motor uit de Fiat 132 heeft. Deze 70,6 kW (96 pk) sterke viercilinder motor met twee bovenliggende nokkenassen stelt de Supermirafiori tot indrukwekken de prestaties in staat. De topsnel heid ligt in de buurt van de 170 km/uur. De Supermirafiori heeft standaard een vijfversnellingsbak. Ook de overige typen kunnen met zo'n vijfbak worden uitgerust tegen extra betaling, terwijl eveneens een automatische versnellingsbak le- verbaar is. De prijzen van de ver schillende modellen lopen uiteen van 13.700,voor de goedkoopste versie, de tweedeurs 1300 L, tot 18.830,voor de Supermirafiori met automatische bak. Enkele an dere prijzen: 1300 CL 2-d 14.593, 1300 CL 4-d 15.296,—; 1300 L Pano rama 15.423,—; 1600 CL 2-d 15.293,1600 CL 2-d automaat 17.321,1600 CL Panorama 16.996,1600 TC Supermirafiori 17.700,-. Tijdens de jaarlijkse autotentoon stelling van Geneve, (van 2 t/m 12 maart) heeft Renault een geheel nieuw model aan haar reeds om vangrijke programma toegevoegd, de Renault 18. De nieuwe R18 komt qua afmetingen globaal overeen met de Renault 12. Bovendien heeft de wagen, net als de R12 en in tegenstelling tot de overige Re- nault-modellen, een pontoncarros serie. De „vijfde deur" die door Renault indertijd met de R4 is gein troduceerd, ontbreekt bij de Re nault 18. De Renault 18 is bedoeld als aan vulling van het programma. De wagen vervangt dus geen enkel be staande model. Hij past wonderwel boven de Renault 12 en zal als con currenten vooral de Peugeot 305, de Opel Ascona en de Ford Taunus krijgen. De Renault 18, die eind september in Nederland leverbaar wordt, ver schijnt in vier versies, de GT, GTL en GTS. De eerste twee hebben een 1400 cm3 viercilinder motor voorin staan, de laatste twee worden aan gedreven door de 1647 cm3 vierci linder motor van lichtmetaal, die ook in de Renault 16TX staat. De 1400-motor is een vergrote versie van de motor van de Renault 12. Shell gaat in een aantal grote steden in Nederland in de komende maanden een proef nemen met een gratis oliedoos die bij drieliter verpakkingen Shell motorolie zal worden verstrekt. De oliedoos kan, door mensen die zelf de olie van hun motor verversen, worden gebruikt om de afgewerkte olie op te vangen. Daarna dient de doos met zijn vuile inhoud bij een Shell- station te worden ingeleverd. Shell zorgt er vervolgens voor dat de afgewerkte olie op verantwoor de wijze wordt afgevoerd. Dit alles in het kader van de campagne „Shell helpt". Shell is op de gedach te van de oliedoos gekomen omdat een groeiend aantal automobilisten zelf werkzaamheden aan de auto verricht waaronder het olie verver sen. Een probleem is daarbij vaak wat te doen met de afgewerkte olie. Die moet verantwoord worden af gevoerd omdat deze olie grote scha de aan het milieu teweeg kan bren gen. ten deze records te breken. Shell nodigde uit de Technische Hoge scholen van Delft, Eindhoven en Twenthe, terwijl voorts nog een aantal HTS'en is gevraagd een wagen op de weg te brengen. De wagentjes moeten drie of vier wie len hebben, door een man worden bestuurd en aangedreven worden door een verbrandingsmotor die loopt op Super-Shell benzine. Aan start- en prijzengeld is een bedrag beschikbaar van 10.000,—. De eerste prijs bestaat uit de Shell zuinigheidstrofee en een bedrag van 2500 gulden. Tijdens de Twee- wieler RAI toont Shell een van de recordwagentjes. Het aantal variaties waarin Renault's onbetwiste bestseller de 5 op de markt gebracht wordt lijkt schier onuitputtelijk. Recentelijk heeft de Franse Staats fabriek een besteluitvoering gelan ceerd als handig en ruim stadsbe- stelauto'tje. Dé wagen wordt met dichte achterruiten en een vlakke laadvloer geleverd en ligt door z'n commerciële uitvoering natuurlijk ook gunstig in prijs: 10.400 (incl. 'BTW). Het wagentje is op wens eventueel ook met een LPG installatie te leve ren. Deze machine wordt door Renault onder meer gemonteerd in de Zweedse uitvoering van de Renault 12 en verder wordt de 1400-motor aan Volvo geleverd voor de 343. De Renault 18 heeft voorwielaan drijving. De GTS heeft standaard een vijfversnellingsbak. De model len met de grote motor kunnen te vens worden geleverd met een auto matische versnellingsbak. Met de 1400-motor is de Renault 18 goed voor 153 km/uur en met de TXmo- tor voor 163 km/uur. Veel is gedaan aan de bescherming van de carros- De oliedoos is een lage kartonnen doos met daarin een plastic zak waarin de afgewerkte olie wordt opgevangen. Vervolgens kan de doos worden dichtgevouwen om dan weggebracht te worden.'De zak waarin de olie wordt opgevangen, wordt hermetisch gesloten met een afsluitstrip. Shell heeft het idee van de oliedoos voorgelegd aan een aantal consumentenorganisaties. De reacties erop zijn zeer positief. Uit een marktonderzoek dat door Shell is gehouden, is gebleken dat rond de 700.000 automobilisten zelf de olie van hun wagen verversen. Daarvan werken er 300.000 in een automobiel- of transportbedrijf. Deze mensen hebben normaal ge sproken geen problemen met de af gewerkte olie. Voor de overige 400.000 automobilisten kunnen die problemen wel bestaan. Wanneer de proef met de oliedoos, die eind april wordt afgesloten, goed uitpakt, overweegt Shell de oliedoos landelijk in te voeren. Het mag zo langzamerhand als be kend worden verondersteld, dat het jonge Japanse merk (jong voor wat betreft de aanwezigheid op de Ne derlandse markt) enorm succesrijk is. Vooral de fraaie Galant Sigma geldt als een onvervalst succesnum mer. Mitsubishi heeft nu naast deze Galant Sigma sedan een nieuwe troef in petto, de Galant Sigma Sta tioncar, een wagen die ongetwijfeld zijn weg ook wel zal vinden. Prijs 17.698,— incl. BTW. if''' serie tegen roest. Naast alle gebrui kelijke behandelingen hebben kwetsbare carrosseriedelen nog een extra beschermingslaag van zink. Deze laag wordt al bij de fabricage van het plaatstaal aangebracht. Verder is het onderhoud aan de wagen zo eenvoudig mogelijk gehouden doordat onder meer een diagnosestekker is gemonteerd. Uiteraard behoeven ook bij deze Renault de grote beurten slechts om de 15.000 km te worden uitgevoerd. Als aanvulling op de Mazda 323 EL en ESE serie, die verleden jaar werd gelanceerd en bijzonder suc cesvol blijkt te zijn, komt thans op de Nederlandse markt een type EC, hetgeen staat voor Economy. De wagen is technisch geheel volgens dezelfde specificatie als andere mo dellen, maar is eenvoudiger van uit- voering en mist een aantal extra's zoals de ruitenwisser en sproeier op de achterruit. De prijs is hierdoor 750,lager komen te liggen, waar door de goedkoopste Mazda 323 thans 10.825,kost. Overigens heeft Mazda in Neder land voor al haar modellen wel een prijsverhoging toegepast van ge middeld 0,9%, hetgeen noodzakelijk was vanwege de gestegen koers van de Japanse yen. De 323 ES 3, bij voorbeeld, kost daardoor thans 12.395,—. De reeds verleden jaar geïntrodu ceerde Matra Simca Rancho is sinds begin februari eindelijk ook op de Nederlandse markt verkrijg baar. Tegelijkertijd werd uiteraard ook de prijs bekend van deze semi- terrein/reis-wagen, iets waar de vele belangstellenden bijna een half jaar naar hebben uitgekeken. Wel, in basisuitvoering gaat de Ran cho 23.495,kosten en in die prijs is inbegrepen: een radiotoebehoor- kit (echter zonder radio), een richt- licht links voor de voorruit, speciale banden voor normaal gebruik als voor ruw terrein en een trekhaak met elektrische aansluiting. Wie de wagen completer wil maken heeft een ruime keuze aan extra ac cessoires, waarvan we ondermeer noemen: een derde bank a raison van 895,-; een uitklapbare afdek- plank boven de bagageruimte die als slaapplaats kan dienen: 675,-; een elektrische lier 2.345,getinte ruiten: 345,- of lichtmetalen velgen: 595,-. Shell gaat dit jaar ook in Nederland een speciale zuinigheidswedstrijd organiseren. Dergelijke wedstrij den houdt Shell al enkele jaren in Engeland en Duitsland. Het gaat er om bij de Shell Zuinigheids Mara thon om met een zelfgebouwd wa gentje een parcours af te leggen met een gemiddelde snelheid van minimaal 15 km/uur en daarbij zo min mogelijk brandstof te ge bruiken. Er zijn enkele onvoorstelbare re cords te verbeteren. Zo vestigde voriq jaar het Cranfield Instituut in Engeland een record voor benzine wagens van 1 op 388 kilometer. In Duitsland kwamen leerlingen van de opleidingsschool van Mercedes Benz met een piepklein dieseltje tot een verbruik van 1 op 674 kilo meter. Tenslotte vestigde Brian Beattie werkzaam bij Shell en daarom bui ten mededinging strijdend een officieus benzinerecord van 1 op 485 kilometer. In de loop van dit jaar zal een aan tal Nederlandse inschrijvers trach-

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 47