Niet iedere matras zaligmakend is Geldelijke steun huisvesting gehandicapten INFO Ze hebben er recht op Kinderen willen ook wonen Hoe financier ik mijn huis Forse stijging bij Westland/Utrecht hypotheek bank Hoe slaapt u? Laat ze helpen met inrichten van hun kamer Plaatsen in beperkte mate van advertenties in deze rubriek mogelijk In een klap heel Zuid-Holland Samenstelling: Pieter G den Broeder Gravin Jacobastraat 44 bouda Tel. 01820-19742 Eris een nieuwe regeling voor het verstrekken van geldelijke steun ten behoeve van de aanpassing van wo ningen van gehandicapten aangekondigd. Daarbij werd tevens een nieuwe pro cedure ingevoerd. Deze procedure zou starten met een melding van de ge handicapte, die meent in aanmerking te komen voor een voorziening op voet van eerderbedoelde nieuwe re geling, bij de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD). De GMD zou voor de melding een formulier beschikbaar stellen. Inmiddels is besloten deze procedure anders op te zet ten. Na besprekingen met de GMD is ten behoeve van de eerste melding een formulier ontwikkeld dat door het de partement van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Or dening zal worden ver spreid. Het formulier dient te wor den ingevuld en onderte kend door de gehandicapte. Indien de gehandicapte minderjarig is of indien een eerderjarige gehandicapte het formulier niet zelf kar ondertekenen kan het for muiier dooréén van ouder^ onderscheidenlijk een meer derjarige huisgenoot worden ingevuld en ondertekend. Het formulier bevat vragen naar die informatie welke nodig is om een onderzoek te starten. Naar tekst en op zet is aansluiting gezocht bij het A AW-meldingsformu- lier. Belanghebbenden dienen het formulier in te vullen en in duplo in te dienen. Be langhebbenden die menen in aanmerking te komen .oor geldelijke steun op voet san de nieuwe regeling kun nen dit aanvragen bij de ge meente of bij de kantoren van de GMD. Het door be langhebbende ingevulde formulier dient zo spoedig mogelijk gezinden te worden naar het perifere kantoor van de GMD. Dit kantoor zal afschriften zenden aan de gemeente en aan de hoofdingenieur-di recteur van de Volkshuis vesting in de betrokken pro vincie en indien nodig aan de pensioen- en of perso- neelstondsen die ingescha keld behoren te worden. Wanneer het een gehandi capte betreft die tevens ambtenaar is in de zin van de Algemene burgelijke pensioenwet, dient een mel ding behalve aan de GMD ook te worden gezonden naar het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, welk fonds een onderzoek instelt en een advies indient via de GMD. Een soortgelijke procedure geldt voor degenen die een beroep kunnen doen op het Spoorwegpensioenfonds of aanspraak of uitzicht heb ben opeen pensioen ter zake van arbeidsongeschiktheid krachtens de Algemene mi litaire pensioenwet. De meldingen dienen alsdan te worden gezonden naar het maatschappelijk werk- ravon van de N.V. Neder landse Spoorwegen onder scheidenlijk het gewestelijk kantoor van de Militair So ciale Dienst, waaronder de woonplaats van de betrok kene ressorteert. VIl.EDAN Het gezegde het gemak dient de mens" heeft Vileda zeker voor ogen gehad bij de ontwikkeling van Viledan tafelkleden. Viledan is een tafelkleed dat écht erg handig is. Het is absoluut strijkvrij en tot 60 graden mach ine-w asbaar. Maar ook op de hand was sen is een wissewasje. Bin nen 10 minuten is het Vile dan tafelkleed weer droog en kreukloos. Viledan is gemaakt van een nvlon-vezel (polyamide) en voelt vlieseline-aehtig aan. Het is kleurecht, slijtvast en rafelvrij. zelfs na honderden malen wassen. Behalve dat Viledan tafel kleden erg praktisch zijn. zijn ook de dessins schitte rend. Er is keus uit maar liefst 17 verschillende des sins; vele bloemmotieven, zowel in frisse zomerkleuren als in romantische pastel- tinMtMen. ruiten. uni- kleurXwen en een prachtig effen it met damast-effekt. Het formaat is 130 x lbOcm en de prijs bedraagt 19,95. Voor een zomerse picknick zijn er 2 vrolijk gebloemde zomerkleedjes in een kleiner formaat n.l. 80 x 80 cm en met een prijs van 7, Overigens ook heel handig met kamperen. De meeste mensen zijn gek op kinderen. Daarom is het nogal vreemd dat zo weinig rekening wordt gehouden met het feit dat kinderen ook willen wonen. Ze heb ben er zelfs recht op. En toch is het heel vaak zo dat de woonkamer en eigenlijk het hele huis wordt ingericht voor volwassenen. De kinderen moeten zich maar aanpassen. Ze mogen niet met schoenen aan op de hardhouten spiltrap lopen want dat geeft krassen en maakt lawaai. Geen geklier met boetseerwas of acrylverf in de kamer. U zult het niet geloven, maar er zijn zelfs kinderen die niet eens een prikbord op hun slaapka mer mogen hebben. We geloven dat een kind dat in z*n ouderlijk huis bewust mag wonen een blije herin nering meeneemt als hel volwassen is geworden. Er eerlijk gezegd is het alle maal zo eenvoudig. Eigen hoekje Zijn dc kinderen nog klein, zorg dan voor een speel- hoekje in de woonkamer. Hoe dat eruit moet zien is afhankelijk van de leeftijd van de kinderen. Het is zelfs mogelijk een zandbak in de kamer te maken. Maar een stevige tafel, een paar stoel tjes of zitkubussen en een bergkastje zonder laden zijn toch wel nodig. In de mo derne. vaak beperkte leef ruimte is het erg praktisch om de bank of een lage kast dw ars op de wand te zetten zodat een soort afscheiding ontstaat. Bij het zitje komt dan een mooi tapijt en bij het eet- en speelgedeelte li noleum. vinvl; in elk geval vloerbedekking die iets kan verdragen. Begin niet met een kwetsbare eethoek. Dat komt later wel als de kinde ren groter zijn geworden. Vergeet niet dat een kind het erg fijn vindt om aan de grote tafel te mogen spelen (Hik al staat z'n eigen lafcl er naast. Neem in elk ggv al een tafel en stoelen zonder scherpe kanten. Afgeronde kanten beschadigen lang niet zo gauw als scherpe. En zorg dat een tlink school bord op de wand bij de speelhoek aanwezig is. Kunt u zelf maken van een tlink stuk plaathout en een potje zwarte of groene schoolbor- denverf. Spijker aan de on derkant een lat om het krijt stof op te vangen en de krijt jes weg te kunnen leggen. Van ledikant bedje bank- En neem nou de kinder- slaapkamef. De tijd van het kinderledikantje is voorbij. Wat nu? Een opklapbed geeft overdag wel meer speelruimte, maar verder heb je er niets aan. Waarom niet een leuk bankbedje dat overdag als zitmeubel kan worden gebruikt? Zo'n bankbedje is het begin van een gezellige zithoek. Later komen er een paar rotan- stoelen of fauteuils van ge lakte buis bij te staan plus een tafeltje in het midden, en zoon oi'dochter heeft een echt zitje. Een divanbed kan ook. maar neemt u dan wel een model met een bodem die niet doorzakt. Daarop legt u een goede polyethermatras die er best tegen kan als men er op gaat zitten. Over dag trekt u de dekens strak dus niet omslaan en met een lap goed wasbarf gordijnstof besehermt u het geheel. Van deze stof maakt u een siersloop voor het hoofdkussen. Helemaal af is het als de gordijnen ook van dezelfde stof worden ge maakt. Bedjes die ook als zitmeubel worden gebruikt, moeten liefst niet breder zijn dan 80 cm. Als dan een paar kus sens tegen de wand worden gezel, 'ontslaat een goed zil meubel. Irouwens. een sla pi I speelse kussens IviHiri er lil l'i| Er zijn ook eenvoudige zit - slaapbank jes met bergruim te voor dekens en kussens in de handel. Een nadeel is dat dan elke avond het bed moet worden opgemaakt. Als laatste mogelijkheid op dit gebied noemen we de bedkast. U opent de deur en dan blijkt deze de onder kant van het netjes opge maakte bed te zijn. Maar evenals bij het goedkope op klapbed mist u overdag de zitgelegenheid. We willen met dit alles al leen maar zeggen dat u de fase van het gewone ledikant best kunt overslaan. Denkt u bij het aanschaften van het vertrouwde kinderbedje aan later dan ziet u zo het gezellige zitje van uw groter geworden zoon of dochter voor u... Werkblad en aanbouwkast- jes En als het eenmaal zover is wordt het misschien tijd voor een bureautje. Maar als dc kinderen nog jong zijn. hebben ze soms meer plezier van een eenvoudige beuken keukentafel met een paai laden. Vaak is het mogelijk om on der het raam een werkblad san hoek tot hoek3e maken. Zo'n blad moet 50 a 60 cm. diep. cm. hoog zijn voldoende ondersteund wor den. Ga er altijd vanuit dat een kind op zo'n blad gaat staan. Fr zijn voor dit doel <Hik simpele kubussen en eens oudige aanbouw kast jes in de handel. Een paar kast jes op enige afstand van el kaar. een blad erop en de werktafel is klaar. Bij zo'n blad op tafelhoogte komt een hoge stoel, te staan. Dit kan zo'n leuke vouw stoel zijn san hout of metaal, een buisstoVl of een bont geverf de oude kamerstoel. Die kubussen zi|n (Hik han dig om een open kast te ma ken Geel de allerkleinsten liever geelt kastjes met la den Die dingen vallen er al tijd uit en de slimmerik ken gebruiken de uitgetrokken laden als trap. Levensge vaarlijk! Schuiven met bedjes Moeten twee kinderen met één slaapkamer doen. pro beer dan eens of het moge lijk is twee bedjes met de lange zijden tegen elkaar te zetten maar dan met een tlink schot van plaathout er- tuSsen. Dat geeft meer rust en privacy... Zo'n separatie kan aan' beide kanten als prikbord worden gebruikt. Een andere mogelijkheid is om twee bedjes haaks op el kaar te zetten en ook dan kan er een schotje worden gezet. Moeten er twee bed den boven elkaar komen (stapeltype) dan kunnen de ze ook vaak haaks ten op zichte van elkaar worden gezet. De ..onderslaper" is dan minder opgesloten en het opmaken van de bedden gaat iets gemakkelijker. Laat ze meedenken U kunt zo'n inrichting voor uw kinderen uitvoeren vol genseen zoveel jaren-plan. U begint met zo'n handig bankbedje en koopt er ver der elk jaar of om de paar jaar iets bij... Heel belangrijk is dat uw kinderen een rol mogen spe len bij het inrichten van hun eigen kamer. Wat maakt het nu uit of de lap gordijnstof op het bed rood, groen of pimpelpaars is? De ervaring leert dat kinde ren die mee mogen denken, hun kamertje zien als iets eigens waarmee ze echt- blij zijn. Ze gaan voor hun ver jaardag of Sinterklaas aller lei dingen vragen voor hun eigen woonwereldje. Mis schien een visnet, een palingfuik-lamp of van die eigentijdse snuisterijen waarvan alleen kinderen het belang begrijpen. HET bed is het belangrijkste meubel dat er bestaat! Maar toch is het opvallend hoe slecht de meeste mensen geïnformeerd zijn over de voor- en nadelen van de matras waarop zij liggen. Dit komt in hoofdzaak door de onkunde van de koper. En men is nogal gauw geneigd om een matras die regelmatig in advertenties als zaligmakend wordt ge propageerd, automatisch als goed te beschouwen. Maar ieder mens is niet hetzelfde, vandaar ook dat wel de gelijk informatie noodzakelijk is om te bepalen welke ma tras er nu wel, of niet, geschikt voor U is. De keus is vrij groot en de beslissing bepalend want nogmaals, geen meu bel is zo belangrijk als het bed. Nog sterker: het is de belangrijkste plek ter wereld. AANGEPAST Laten we stellen dat, wan neer wij slapen' ons lichaam optimaal tot rust moet kun nen komen. Maar daarmee zijn we er nog niet want per soonlijke omstandigheden spreken hier toch ook een woordje mee. Een voorbeeld: er zijn men sen die 's -nachts enorm transpireren en dat sluit al direkt een aantal matrassen uit. Hoe goed die ook mogen zijn. Wer een ander heeft rugklachten en ook daarmee miet rekening gehouden worden. In het algemeen gesteld is het voor ieder mens belang rijk om een matras te nemen waarop het heerlijk liggen is. onverschillig in welke houding dit gedaan wordt. Een te zachte matras geeft, vooral in het begin, een be haaglijk gevoel maar op den duur blijkt men er toch niet goed op uit te rusten, terwijl de slechte rug zal gaan pro testeren. Precies tegenover gesteld geeft een harde ma tras. ook weer in het begin, een minder prettige ligging maar wel meer rust en steun.. MOGELIJKHEDEN Kapokmatrassen zie je niet zoveel meer hoewel ze nog steeds leverbaar zijn. Een goede kwaliteit kapokma tras en dan nog goed gevuld, gaat heel lang mee en geeft een warme en prettig liggen de ondergrond Op den duur onstaat ..kuil vorming" die met bijvullen weer is te normaliseren. Ka pok geeft stof en is niet aan te bevelen voor mensen met ademhalingsmoeilijkheden. Het neemt geen vocht op (zwemvesten) en daarom is een dikke onderdeken noodzakelijk voor de tran spiratie. Met binnen vering-mat ras sen moet men voorzichtig zijn. want hier speelt kwali teit een belangrijke rol. 'Zonder meer moet u aanne men dat goed en goedkixip bij binnenvering onmogelijk is De allerbeste (en duurste) matras bestaat uit losse, kleine veren die apart in hoesjes worden verwerkt. Bi] het z.g. kontplete inter- rieur zijn het aantal veren en dc kwalitci belangrijk en aangezien u er niet door heen kunt kijken zul» u moeten vertrouwen óp de verstrekte gegevens. die soms erg onduidelijk zijn. Een slechte binnenvering geeft een hinderlijk ruisen bij het liggen en is meestal koud omdat de lucht vrij spel heeft tussen de open veren. Meestal is ook de af dekking van slechte samen stelling en te dun van vul ling. Een ander nadeel is dat de veren kunnen gaan roes ten en doorzakken. De al lerbeste kwaliteiten zijn echter uitgesproken goed te noemen. Ook bij schuimmatrassen die uit rubber, synthetisch rubber of polyether kunnen bestaan, moet u uitzonder lijk voorzichtig zijn. Een goede schuimrubbermatras is zonder meer een goede matras, zeker wanneer er een afdekking van schape wol wordt toegepast. Wanneer zo'n matras op een ventilerende harde onder grond wordt gebruikt, dan is dit. volgens vele doktoren de allerbeste manier om te lig gen. want alleen die plaat sen waarop druk komt. veren naar beneden, zodat is dat het «slecht be is tegen transpiratie de matras zich in Icite aan past aan de lichaamsvorm. Een nadeel, en dit met name bij liet svnthetische mate riaal, stand en wanneer men daar inder daad last van heeft, kan be ter een andere matras ge- noemen worden. Goedkope schuimmatrassen vertonen meestal al na korte tijd kuil- vorming die niet te herstel len is. Helaas zijn paardehaar en schapewolmatrassen erg zeldzaam geworden en daa rom duur. Paardehaar met schapewollen afdekking was (en is) een fantastische vul ling voor een matras. Hard maar toch redelijk goed verend en blijvend in model. Volledige schapewollen ma trassen zijn heerlijk warm zonder dat dit storend is. lekker verend en onverslijt baar. Zonder bezwaar voor ieder een bruikbaar. TUK De overtrek, de ..tijk" van een matras heeft ook een belangrijke functie. Hij moet sterk zijn en ventile rend en dan nog het liefst van een ..natuurstof'. Synthetische stoffen zijn vaak ..statisch" en voor sommige personen niet ge schikt waarbij de transpira tie weer een rol speelt. ONDERHOUD Hoe moet een matras onder houden worden? Niet met een mattenklopper of met wat voor klappen ook. Af borstelen en stofzuigen is genoeg en bij keerbare ma trassen is dit omkeren abso luut een waarborg voor een langere levensduur van uw matras. Het omdraaien overlangs, d.w.z. van hootd- naar voeteneind is altijd mogelijk en ook aan te beve len. Zorg verder altijd voor een ventilerende ondergrond, anders bestaat de kans op verstikken. Ter overdenking: een be kend gezegde geeft zeer dui delijk aan hoe belangrijk uw bed wel is: ..Die is ook uit geslapen!" Bij het Bouwcentrum is een nieuwe informatieve uitgave verschenen onder de titel \Hoe financier ik mijn huis". Deze uitgave is met name bedoeld voor degenen die zich afvragen of een eigen huis ook voor hen be reikbaar is. ..Hoe financier ik mijn huis" maakt de lezer wegwijs in het doolhof van mogelijkhe den en laat met rekenvoor beelden zien. bij welk inko men men op de voordeligste manier een eigen woning kan kopen, rekening hou dend met rijkssubsidies, ge meentegarantie. belastin gaftrek en een bepaalde hypotheekkeuze. Moeilijke begrippen worden verklaard en er worden^aan- wijzingen gegeven over vaste en variabele woonlasten, waarmede de eigen woning bezitter rekening moet hou den. Samen met de bestaande in formatieve ujtgave van het Bouwcentrum ..Uw eigen koophuis" vormt deze uitga ve een complete handleidiag voor de aankoop en finan ciering van een eigen wo ning. Het is mogelijk op deze pa gina met een verspreidings gebied van bijna geheel Zuid-Holland in beperkte mate een zgn. IM-adverten- tie te plaatsen. Een unieke gelegenheid voor die bedrij- Het bedrijfsre- sulfaat van het concern Westland/Utrecht Hyptheekbank is in 1977 met 56% gestegen tot 114,2 miljoen (vorig jaar 73 miljoen). Na aftrek van de belastingen ad 48 mil- joen (vorig jaar 34 miljoen) en voor- zieningen steeg de netto te verdelen winst met 52% tot 46,4 miljoen (vorig jaar 30,5 miljoen). Aan de op 20 april a.s. te houden vergadering van aan deelhouders zal een dividend van 20,(vorig jaar/ 16,—) per (certifi caat van) aandeel van 50,worden voorgesteld. mlllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIMIIIIIIIIHIIIIIIn: ven en zaken die van doen hebben met alles wat op, rond en in het huis plaats vindt de aandacht op zich te vestigen. De grote respons op deze rubriek, in meer dan vijfentwintig randstad bladen meelopend, garan deert een hoge leesdicht- heid. In een klap Zuid- Holland bereiken is een ge legenheid die men niet iede re dag geboden krijgt. Wel worden een aantal voor waarden aan de afmetingen gesteld. Ook het totaal aan tal dient beperkt Ie blijven. Voor inlk'htingen over deze unieke wijze van adverteren gelieve men kontakt op te nemen met de centrale advertentie-afdeling, Koornmarkt 34, Delft. Tele foon 015-124331. Vragen naar de heer Bram Jonge- ling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 28