Schokkende beelden maar ook heerlijke momenten Vele miljoenen foto's worden er jaarlijks gemaakt voor o.a. de dagbladem weekbladen en tijdschriften. Op ieder moment van de dag wordt het nieuws in beeld gebracht door persfoto grafen. Schokkende momen ten, maar ook lieflijke momen ten worden op het gevoelige filmmateriaal vastgelegd en in de publiciteit gebracht. World Press Photo is vanaf 7 april aanstaande te zien in Rotterdam bij Gerard Meijer Art Gallery aan de Westersingel 50. Iedere belangstellende kan hier de bekroonde persfoto's komen bekijken en een selectie uit de overige inzendingen; Aan deze 21ste World Press Photo nam een recordaantal van 714 persfotografen deel (vorig jaar 567) uit 48 landen. Zij stuurden gezamenlijk 3689 foto's in. Tot 23 april blijft de expositie in Rotterdam en is voor een ieder te bezichtigen dagelijks (ook op zaterdag) van elf uur 's morgens tot vijf uur in de middag en op zondag van een uur tot vijf uur in de middag. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 36 - VRIJDAG 7 APRIL 1978 World Press Photo toont wereld met contrasten Jaarlijks organiseert de stichting World Press Photo Holland de ver kiezing van de persfotot van het jaar, waaraan door honderden fotografen uit de gehele wereld wordt deelge nomen met duizenden foto.s. De winnaars worden in tien categorieën, die samen het gehele terrein van de professionele fotografie omvatten, worden onderscheiden met het „Gouden Oog" een trofee die lang zamerhand bekendheid geniet als de „Oscar van de Persfotografie". Uit de tien winnende foto's van het jaar" wordt tenslotte door de internatio nale jury een „Persfoto van het jaar" gekozen, waarvan de maker naast de trofee een bedrag van vijfduizend gulden ontvangt. Regelmatig kwamen de winnende en bekroonde foto's in opspraak. De beelden wer den schokkend, of soms zelfs mens onterend genoemd. Beelden van het verschil tussen blank en zwart, zelf verbranding of oorlogen kwamen hard over. Ze toonden wat er gebeur de in de wereld van nu. Bij de confrontatie met de foto's werd geschrokken van de werkelijkheid die op de plaat was vastgelegd door persfotografen. Onder de inzendingen bevinden zich echter niet alleen schokkende ge beurtenissen. World Press Photo toony ook beelden van lieflijke momenten. De contrasten op deze expositie zijn groot, leder voor zich ervaart de beelden op een andere wijze. De geëxposeerde foto's zijn indrukwekkend. World Press Photo is een confrontatie met de wereld van nu. De tentoonstelling toont hoe wreed het leven kan zijn. De foto's laten echter ook zien dat de wereld heel anders kan zijn. Zo toont de foto „Moederschap" in Chelyabinsk" een vrouw in blijde verwachting, de baby die wordt geboren en het grote geluk dat een dergelijke gebeurtenis 'uitstraalt. Enigszins vertedert wordt men ook bij het zien van de foto met de beide kangoeroes, die als titel „Genegen heid" meekreeg. Bijzonder humoristisch zijn weer de foto's van o.a. president Carter die alle mogelijke moeite doet op de been te blijven en die van de minsiter van defensie in Engeland die rustig met zijn dutje bezig is op de stoel gezeten naast die van de Engelse koningin. Dit alles staat bijvoorbeeld in fel contrast met de foto die de titel „Foto van het jaar" meekreeg. De foto met de titel „Traangas terreur" toont weer die afschuwelijke werke lijkheid van de wereld waarin wij leven. LEO VAN DER SANDE „Moederschap in Chelyabinsk". „Traangas terreur" (Foto van het jaar). „Malcolm ontsnapt aan het noodlot".

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 36