ZANG- EN ORGELAVOND IN GROTE KERK EN DE THUISBLIJVERS HADDEN ONGELIJK PLAAT PRAAT Energie besparen: een noodzaak Schiedamse kunstenaars in Galerie Seele in Delft I due foscari van Verdi Bazar voor de bezigheidstherapie in hal van Nolet COMMANDANT F. J. BERGVELT VERLAAT HET ZEEKADETTENKORPS VR0UWENS00S HOUDT EEN THEMAOCHTEND JAARVERGDERING VROUWENBOND NW HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 49 WOENSDAG 12 APRIL 1978 Jammer dat de Grote Kerk vrijdag avond niet tot de laatste plaats bezet was op de speciale Zang- en Orgel- avond van de Hervormde Kerk. Spijtig moest de heer D. de Wit bekend ma ken dat deze keer het Hervormd Jeugdkoor „The Young Voices" het af hadden laten weten. Waarom eigenlijk dirigent Hans de Kruyf? Jullie hadden hier je jonge enthousiasmerende in breng kunnen brengen. Maar diegenen die er wei waren presenteerden op hun eigen wijze hun visitekaartje. Een belevenis apart vormden weer de vertrouwde (koper)klanken van „Har- pe Davids". Onmisbaar geworden bij dergelijke evenementen in deze kerk. SUUS ROODNAT Het bejaardenkoor „Samen Zingen" onder leiding van mevrouw W. H. F. Leendertz-v.d. Wel opende deze avond met het zo bekende „Eens zal de grote morgen" van A. Pronk en „Gij Herder Israels" van D. Bortnianski. Beslist knap om dit werk aan te druven. Een een extra complimentje mag toch zeker wel gebracht worden aan de soliste Suus Roodnat in „Verblijdt u in Zijn naam" van G. M. Vail. „CON AMORE" Het gastkoor op deze avond was de Chr. gemengde zangvereniging „Con Amore" uit De Lier. Heel goed vooral hun vertolking van „Gebet" van Carl Maria von Weber en het „Kyrie" van Hans Boelee met orgelbegeleiding. Ze stonden links midden in de Grote Kerk opgesteld en oogsten een dank baar applaus. Daar tussendoor samen zang met orgelklanken en het trompet geschal van „Harpe Davids". Waarna het eigen kerkkoor van de Grote Kerk haar opwachting maakte onder leiding van Bart de Leeuw. Te beginnen met de moderne spiritual „Old time re- ligon" in de bewerking van A. van Deursen en het „In nomine Jesu" van J. Handdl. Deze avond stond geheel in het teken van de Paas- en Pinkstertijd. SAMENVOEGING Aan de rechterkant van de kerk stel den zich inmiddels de leden van het Hervormd Kerkkoor Schiedam-Kethel onder leiding van de heer H. P. de Sterke op. Zij gaven een uitstekende weergave van „Auflobet den Herrn al le Heiden" van G. Ph. Telemann met orgelbegeleiding. Waarom gaan deze koren niet samen, merkte iemand achter me op. Niet zo eenvoudig, lijkt me. Want het zijn beide nogal grote koren. Maar misschien is het 't overwe gen wél waard! SAMEN MET Tezamen met ',Con Amore" zong het Grote Kerkkoor het Paaslied van J. v.d. Waart in de bewerking van diri gent Bart de Leeuw: „Jezus, u loven wij" en het zo blije „Ich Feue mich im Herrn" van Johann Sebastiaan Bach in de bewerking van J. Nauta. Samenzang: „Gezang 423: „Ach blijf met uw genade". Het Grote Kerkkoor en ,'Con Amore" weer tezamen in „Blessed be the God and Father" van S. S. Wesly en tot slot het Hervormd Kerkkoord Schiedam-Kethel met het bekende werk van W. A. Mozart: '.Laudate Dominum". Heel erg goed. Datzelfde geldt voor de uitvoering van „Prais the Lord" van R. Smart door al le koren. Met uitzondering van '.Sa men Zingen". Dit alles onder bezielen de leiding van Bart de Leeuw en inlei dend orgelspel van J. P. Bekkers. Staande zong men als afsluiting van deze avond vol zang en muziek „Blijf mij nabij, wanneer het duister wordt". Uiteraard met orgelbegeleiding en trompetgeschal van „Harpe Davids". In zijn dankwoord benadrukte de heer De Wit hoeveel voorbereiding hieraan allemaal is voorafgegaan. Hoeveel vrije uren hieraan zijn besteed en met hoe veel liefde men hieraan gewerkt heeft om dit allemaal gestalte te geven. Ziet u: daarom is het zo jammer dat die Grote Kerk vrijdagavond niet bomvol was! M.W. Het bejaardenkoor „Samen Zingen". In gebloemde lange japon geheel links de soliste: Suus Rood nat. Woensdag 19 april a.s. houdt de UW afdeling Schiedam voor het eerst een bazar, waar men de zelf gemaakte werkstukken van de be zigheidstherapie zal kunnen be wonderen en kopen. Dit gebeurt al lemaal in de hal van het Noletzie- kenhuis en wel vanaf half tien tot vier uur. Iedereen van harte welkom, dus~ niet alleen de patiënten. Zaterdag 15 april exposeren Gerard Batelaan' Ankie de Bruyn, Chris van der Velden, Cor Don, Goof Smit, Cor Snoei, Jaap de Raat, Albeet Slot en Ann van Veen, deel uitmakend van S45, de Schiedamse kunstenaarsge meenschap respectievelijk met hun schilderijen, aquarellen, gouaches, te keningen, wandkleden, keramiek en gedichten in Galerie Seele aan de Oude Delft 111 te Delft. De voorzitter van de Culturele Raad van Zuid-Holland, de heer H. Roelfsema zal deze expositie om half 4openen. Dezé expositie duurt tot 10 mei en is van woensdag tot en met zaterdag geopend van 11 tot 6 uur, en zondag en maandag van 1 tot 6 uur. Op Jinsdag echter gesloten. Commandant F. J. Bergvelt van het zeekadetkorps „Jacob van Heemskerck" neem t op zaterdag 22 april a.s. afscheid van het korps na een 25-jarig lidmaatschap' waarvan de laatste 10 jaar als commandant. De re ceptie zal 9ehouden worden aan boord van het korpsschip de „Jan van Gelder". Te bereiken via de poort van de scheepswerf IHC Gusto BV, Maas dijk 5 te Schiedam. U krijgt dan tevens de gelegenheid kennis te maken met de nieuwe commandant: de heer P. A. Le- gemate, tijdens de receptie van 3 tot 5 De opara „I Due Foscari" van Giu seppe Verdi behoort tot de minder bekende werken uit zijn omvang rijke oevre en is ook tevens één zij ner kortste composities, ongeveer tachtig minuten. Het libretto door Piave geschreven had heel wat voeten in de aarde en het duur de dan ook geruime tijd voordat de tekstdichter het geheel naar Verdi's wensen had voltooid. De componist had het plan opgevat het was in het jaar 1843 een opera te schrij ven waarmede hij een nieuwe rich ting wilde inslaan. Na enige overwe ging besloot Verdi Byron's verhaal „I Due Foscari" voor zijn nieuwe werk te gebruiken. De handeling verhaalt van het treurige leven van de Doge van Venetia, die door de besluiten van de Raad van Tien zijn drie zonen verliest; de opera is gesi tueerd rond de verbanning en ster ven van zijn zoon Jacopo. De in houd is derhalve somber en gela den, doch een kolije naar Verdi's hand. De première van zijn nieuw ste opera vindt plaats op 3 novem ber 1844 in het Argentina-theater te Rome en boekt een behoorlijk suc ces. Dezer dagen verscheen de eer ste stereo-opname van deze opera op twee langspeelplaten, bij welke set een fraai tektstboek werd ge voegd. Onderleiding van Lamberto Gardelli musiceert het O.R.F. Symphonie Orkest en zingt het O.R.F. koor (Oostenrijk). Als"zang solisten werden voor deze bijzonde re opname aangetrokken: Piero Cappuccilli (de Doge Foscari), José Carreras (zijn zoon Jacopo), Katia Ricciarelli (Lucrezia, vrouw van Ja copo), Samuel Ramey (Lid van de Raad van Tien), Vincenzo Bello (Senator en lid van de Junta), Eliza beth Connell (Pisana, vriendin van Lucrezia), Mieczyslaw Antoniak (Officier van de Raad van Tien) en Franz Handlos, als de dienaar van de Doge. Lamberto Gardelli laat dit werk fel en hartstochtelijk vertolken en laat alle muzikale aspecten volledig be nutten. Vooral de tenor José Carre ras creëert een smartelijke Jacopo, welke rol hij met grote aandacht voor elke detail neerzet. Voorts ontdekt de toehoorder dat alle zangpartijen in „I Due Foscari" een optimale bezetting kregen toebe deeld en dat het O.R.F. orkest sub liem hierbij aansluit. PHILIPS 6700 105 Wat energie besparen? Moeten we dan met z'n allen in het donker gaan zitten? Misschien is dit ook uw reactie als u iets leest over energie en energie besparen. We hebben toch geen tekort aan energie? Waarom moeten we dan besparen? Energie is zoiets natuurlijks dat we bijna niet meer nadenken waarvoor we het ge bruiken en over hoe het gebruiken en over hoe het leven er uit zou zien ais we het niet meer nadenken waarvoor we het gebruiken en over hoe het leven eruit zou zien als we het niet meer zouden hebben. Zo ver is het gelukkig nog niet, maar ais we niet wat zuiniger gaan omspringen met onze energievoorraden zal het er wel van komen. Deskundigen hebben uitgerekend dat in het jaar 1985 ons energie verbruik bijna verdubbeld zal zijn en we gebruiken al zo ontzettend veel! Hier door zullen onze natuurlijke energiebronnen zoals aardgas, aardolie en steenkool, over een krappe 100 jaar uitgeput zijn. Dan moeten we niet met z'n allen in het donker gaan zitten, dat zitten we gewoon met z'n allen in het donker. Tenzij er nieuwe bronnen ontwikkeld kunnen worden. En dat kost tijd. Niemand verwacht dat we ophouden met genieten van het gemak dat energie ons biedt. Maar wel dat we zo zuinig mogelijk omgaan met wat we nog hebben zodat we meer tijd krijgen om echte alternatieven te zoeken. KERNENERGIE Maar we hebben toch al alternatieven? De kranten staan vol over kernenergie, zonnehuizen enz. Hierover prof. dr. J. D. Fast, vroeger buitengewoon hoogle raar aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Prof. dr. Fast: „Bij het vraagstuk van onze energievoorziening moet je het volgende voor ogen houden: de aarde blijft zeker nog 5 miljard jaar bewoon baar. Beeldt men deze periode op een tijdschaal af als een enkel jaar, dan is ons energiekapitaal (steenkool, aard gas, olie maar ook de voorraad uraan) reeds in enkele seconden verbruikt. Hiermee geef ik aan dat kernenergie, waarvoor de brandstof immers gele verd wordt door dat uraan, nooit de oplossing kan zijn. Maar het grootste probleem op langere termijn wordt voor de kernenergie gevormd door het afval van de kerncentrales. Bij het splijtingsproces van uraan wordt, naast de door ons zo gewenste energie in de vorm van warmte, ook een grote hoe veelheid radio-actieve stoffen gevormd. Stoffen die slechts heel langzaam hun radio-activiteit verliezen. Er zijn erbij die na miljoenen jaren pas de helft van hun radio-activiteit verloren hebben. Hierdoor schepen wij de na ons ko mende generaties op met verschrikke lijke problemen, waarvoor geen rede lijke oplossingen bestaan. Over deze lange periodes is de aarde zeer onsta biel; er zijn aardverschuivingen, ijstij den komen en gaan, zeespiegels rijzen en dalen, kortom, waar men het afval ook bergt, het blijft de mensheid be dreigen. Ik vind dat we deze risico's niet mogen nemen. Zeker niet omdat we onuitputtelijke bronnen van energie kunnen vinden in geotermische energie (aardwarmte), de zon, de wind, de wa terkracht, verschil in eb en vloed en biomassa. Over enkele „seconden" het moet steeds herhaald worden hebben we niets anders". Maar wordt er dan onderzoek gedaan naar deze alternatieven? Professor Fast: „Er wordt wel onder zoek gedaan, maar nog lang niet ge noeg. De energie die geleverd wordt door deze alternatieve bronnen is nog altijd duurder dan die geleverd wordt door de conventionele bronnen. Maar men moet niet vergeten dat de huidige energieprijs op geen stukken na een af spiegeling is van wat energie, als schaars goed, werkelijk zou moeten kosten. Toch zijn er al gemeentes die zonne-huizen bouwen, er zijn enkele geothermische centrales in Italië en op IJsland, er is een getijdencentrale in Bretagne (Frankrijk) en in Zuid- Frankrijk doet men een onderzoek met een centrale op zonne-energie. Over het algemeen kun je echter zeggen dat er veel te weinig onderzoek wordt gedaan naar de mogelijkheden van de ze alternatieve energiebronnen. Maar bij de huidige stand van de techniek hebben we misschien wel een eeuw no dig eer het zover is dat we de mensheid op bescheiden schaal op deze manier van energie kunnen voorzien. Des te meer reden natuurlijk om geen geld te verslingeren aan „Almelo" en aan kerncentrales, maar om met alle macht te gaan werken aan de alternatieve bronnen. Dat schept bovendien heel wat meer werkgelegenheid". BESPARINGEN Door steeds meer energie te gebruiken vragen we bijna om invoering van ker nenergie. Als we wat zuiniger zouden omgaan met energie is dit misschien niet nodig, omdat dan echte alternatie ven gezocht kunnen worden. Hier onder volgen wat tips, die we zonder Donderdag 13 april wordt er weer een thema-avond gehouden in de Vrou wensociëteit aan de Nieuwstraat 12. Er wordt een film vertoond met als thema: „Er zijn van die dagen dat ik me nutte loos voel". De film begint om 21 uur en Woensdagmorgen 19 april a.s. houdt het bestuur van de Vrouwenbond NVV afdeling Schiedam haar jaarvergade ring in het dienstencentrum „De Vier veel moeite in huis kunnen toepassen, zonder in het donker te gaan zitten. De meeste energie in huis wordt gebruikt voor verwarming (ca. 85%). Bespa ringen hierop zijn dus het meest effec tief. - Gebruikt u een kamer niet? Doe de verwarming dan uit en de deur dicht. - Stook eens een graadje lager. De ter- mostaat een graad lager betekent al zo'n 6% besparing in de stookkosten. - Gordijnen zijn erg belangrijk, 's Avonds straalt door uw raam niet al leen licht naar buiten, maar ook warmte. Zorg wel dat de gordijnen tus sen het raam en de radiator hangen. - Veel warmte gaat verloren via muren. Overweeg eens of spouwmuur isolatie bij u geen rendabele zaak zou zijn. U kunt zelfs tot 666,subsidie krij gen. Vraag eens inlichtingen hierover bij de gemeente. Ook op electriciteit valt nog wel het een en ander te bespa ren. - Lamp uit als u een kamer uitgaat. Aan kost geltj, uit kost niets. - Let bij de aanschaf van nieuwe appa raten (heeft u ze echt nodig?) ook eens op hun energieverbruik. Dit verschilt tussen de apparaten onderling nogal, terwijl ze hetzelfde werk doen. - TL-verlichting is zuinige verlichting. Een TL-lamp van 25 Watt geeft even veel licht als een gewone lamp, maar hij gebruikt wel 65% minder energie. Het fabeltje dat het meer energie zou kosten om een TL-lamp aan te doen dan om hem te laten branden is allang achterhaald. Uit doen dus. - een wasprogramma zonder voorwas gebruikt 20% minder energie. Alleen hele vuile was heeft een voorwas nodig! - Gebruik de waakvlam van uw fornuis alleen tijdens het koken. Hij neemt 40% van het totale gasverbruik van uw fornuis voor zijn rekening. Zonde, vindt u niet? Ook autorijden kost heel veel energie. Rustig rijden betekent ook minder tanken. Wat denkt u van af en toe eens een eindje fietsen? Des kundigen hebben uitgerekend dat u met de energie die u gebruikt voor 1 km. autorijden vele kilo's koffie kunt malen. En probeert u eens de groenten van het seizoen te eten. Het is veel goedkoper en de teelt ervan kost veel minder energie. U ziet dat u heel eenvoudig kunt be sparen op uw-energie,verbruik en uw portemonnee, want het is echt een noodzaak! duurt ongeveer 30 minuten. Na afloop van de film is er, behalve de moge lijkheid om iets te gebruiken' te discus siëren in kleine groepjes. Dé eerstvol gende algemene vergadering valt op de tweede maandag van de maand, dus op 8 mei a.s. bij Henny Detiger thuis: Bart Verhallenplein 32. Iedereen is van har te welkom, aanvang acht uur. De Vrouwensociëteit is elke donderdag avond geopend van 20.30 tot 0.30 uur. Telefonische inlichtingen via 269591 en 261525. Op dondenlag 4 mei is de sociëteit wegens Hemelvaartsdag ge sloten. Molens", aan de Nieuwe Damlaan en wel om half tien. Als er na de vergadering nog tijd over is, wordt er nog een spelletje bingo ge speeld. Heeft u iets vcot de rommel markt, die op zaterdag 22 april a.s. op de braderie in de Mgr. Nolenslaan wordt gehouden als steun tegen de apartheid in Zuid-Affika, geeft u dit dan meteen even op of belt u even het telefoonnummers van de voorzitster: 261049

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 49