Vieray Clavyo komt naar Rotterdam Maritiem Aubade op de Grote Markt weer in ere hersteld Oranjebal urgerliike tand Route gekostumeerde optocht Singelkwartier ISilKiiiff Algemene diensten HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 31 VRIJDAG 28 APRIL 1978 klem. Zij heeft in „De Wilgenburg" een drukbezochte soos op woensdag middag, waar dit echtpaar ook altijd te vinden is. Ze profiteren eveneens van de dagtochten, leggen op zijn tijd een kaartje, want het zijn felle klaverjas sers en bovendien gaan ze ook elk jaar met vakantie. Van 20-27 mei is een va kantie in Drente gepland en van 2-9 september in Noordwijk. Dit bloem- stukje heb ik van dat hotel gehad, zegt Clara trots. Er zullen ongetwijfeld nog veel meer bloemstukjes komen deze week! M.W. al bij u bekend geworden „Oranjebal". Het belooft weer een fijne, gezellige avond te worden en we hopen dat velen bij ons aanwezig zullen zijn. Natuurlijk komt er een band om bij te dansen. En verder staan u nog ver schillende verrassingen te wachten. Veel hoeven weer niet over te vertellen, want u weet uit ervaring hoe plezierig onze vrijdagavonden zijn. In ieder geval heten wij u van harte welkom! Om 7.45 uur gaat de deur open van „de 4 Molens" en het feest duurt tqt 12 uur. Tot 28 april!! stoelt op een meer dan honderd jaar oude traditie. De hoorn wordt ver vaardigd uit dennenhout, meestal een krom gegroeide boom wat no dig is voor de vorm van het onderste gedeelte, datde beker" genoemd wordt. De steel bestaat uit een recht stuk en is omwikkeld met peddikhout („wiedehout") en gelijmd. Het mondstuk is van Amerikaans ei kenhout Voor het regelen van de tonen zijn wel den verschillende mondstukken. De hoornlengte is 3.22 meter en kan in tveeën gedeeld vozden. De Winterthurer Alpen hoornblazers blazen 5-stemmig en zijn hiermee de enige en tevens de grootste groep in Zwitserland. Tijdens het optreden is het een tra ditie dat er één of twee vendel- z waaiers bij vertegenwoordigd zijn. Ze zijn gekleed in een traditionele klederdracht. In de groep zijn bo vendien nog acht jodelzangers. Dit alles zal dus op Konginnedag op de Grote Markt te zien en te beluiste ren zijn. STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK SCHIEDAM Broersveld 142, tel. 010-73.10.33 en 73.14.85: Open alle werkdagen 9.00-17.30 uur. Spreekuren in de wijk: Mesdaglaan 6A, tel. 26.37.22, maandag en vrijdagochtend van 9.00-10.00 uur en dinsdagmiddag van 17.00-18.00 uur. Kruisgebouw Bachplein, tel. 70.61.77 dinsdagochtend 10.00-11.00 uur. Dienstencentrum 4 Molens, tel. 70.55.00 dinsdagmiddag 14.00-15.00 uur. Wattstraat 74b, tel. 26.89.49 dinsdag en donderdagochtend 9.00-10.00 uur. Zojuist is bekend gemaakt dat het voormalig Spaanse stoom-passagier- schip „Viera Y Clavyo" als een van de grote attracties tijdens de vlootschouw op zaterdag 20 mei bij de manifestatie „Rotterdam Maritiem 78" definitief aanwezig zal zijn. Het s.s. „Viera y Clavyo" is eigendom van de heer M. van der Marei en ligt gewoonlijk bij de Zeelandbrug in het Zierikzeese haventje „De Val". Het is het enige stoompassagierschip onder Nederlandse vlag. Het ligt in de bedoeling om de „Viera y Clavyo" op vrijdag 12 mei één dag voor de officiële start van „Rotterdam Maritiem '78" al naar Rotterdam te brengen waar het een dag later afge meerd wordt aan de Parkkade. Het schip zal waarschijnlijk tot 30 mei ter bezichtiging in de Maasstad blijven. De „Viera y Clavyo" werd in 1911 op stapel gezet en kwam een jaar later in de vaart. Het werd in opdracht van de Spaanse Compana Trasmed Tereana S.A. in Schotland gebouwd door Gale- don Shipbuilding Engineering te Dun- deel. Tot vorig jaar heeft de „Viera y Clavyo"met een accommodatie voor 276 passagiers dienst gedaan tussen de Canarische Eilanden met als thuisha ven Santa Cruz de Tenerife. Het schip meet 862 bruto register ton. Dit schip is daarom zo uniek en een bezoek meer dan waard omdat het na 65 jaar actieve vaardienst nog in de oorspronkelijke staat verkeert. De staat van onderhoud is zo goed dat het classificatie bureau Lloyd's het schip als volslagen zeevaardig heeft geregi streerd. Vermeldenswaard is tevens dat het onderhoud van deze unieke aan winst voor Nederland uitsluitend uit particuliere middelen van de huidige eigenaar wordt gefinancierd. Aan de vlootschouw op 20 mei nemen in totaal zo'n 180 vaartuigen deel. HM Koningin Juliana en ZKH Prins Ber- nahard, HKH Prinses Beatrix en ZKH Prins Claus en hun kinderen, zullen respectievelijk aan boord van het jacht „Piet Hein" en „De Groene Draeck" de gehele manifestatie bijwonen. OVERLEDEN H. Boer, man, geh. met H. Goeden- dorp, 75 jr.; L. Kamp, man, geh. met C. T. M. van Kemenade, 79 jr.; A. B. J. van Kan, vr„ ongeh., 70 jr.; J. M. Et- man, vr„ geh. gew. met H. A. Kuil, 84 jr.; M. van Kapel, vr„ geh. met H. La gendijk, 54 jr.; G. W. Kleinherenbrinkf man, geh. met A. den Hartog, 85 jr.; J. P. K. Manssen, man, geh. met N. uit Beijerse, 71 jr.; A. M. C. P. van Eijk, vr„ ongeh., 70 jr.; N. Bruning, vr„ geh. gew. met W. G. F. Terlaak, 91 jr.; P. van Kerkhof, man, geh. met E. L. Groenhorst, 80 jr.; G. Mieremet, man, geh. met A. van Jeveren, 73 jr.; T. van der Linden, vr„ geh. gew. met P. A. Maan, 74 jr.; C. M. van der Sloot, vr„ geh. gew. met P. Heij, 76 jr.; W. van der Gaag, man, geh. met B. G. M. Bastiana, 73 jr.'; W. J. Hartog, vr„ geh. met A. van der Most, 80 jr. Superdiamantjes Joh. Veldt en Clara van der Net: „We genieten van onze rust" Vanuit hun woning aan de Mgr. Nolenslaan, die ze bijna 20 jaar geleden geheel nieuw betrokken, hebben ze een magniffiek uitzicht op het winkelcentrum. Het is hier pas een gezellige week geweest, zegt Johannes Gijsbertus Hendricus Joseph Veldt (89). Met zijn Clara van der Net (83) op 30 april maar liefst 65 jaar ge trouwd. Een praatje en „een plaatje" tenvolle waard. Om maar te beginnen bij Johannes (die andere voornamen laat ik nu maar achterwege) Veldt. Neen, geen geboren Schiedammer,. Als 18-jarige knaap kwam hij hier met zijn ouders wo nen. En vond met zijn vader als glasblazers een plaatsje bij Van Deventer Glasfa briek. De directeur heette Anton, weet de bruidegom zich nog te herinneren. Vader en ik waren gewent aan glasbl- zaen van de steen, maar in Schiedam kenden ze dat toen niet. Niet zo leuk, zegt hij met een verre zucht. In 1914 moest ik naar dienst. We waren al ge trouwd en we hadden twee kinderen. Maar moeder moest maar zien dat ze rond kwam met die uitkering van 28,per maand. Geen vétpot dus. In dienst werd ik ziek. Ik had een kou om mijn longen gevat, toen die Spaan se griep ze heerste en werd toen in het ziekenhuis in Leiden opgenomen. ALLEEN EEN HAND GEEN KUSJE En daar moecht je letterlijk niets, zegt Clara van der Net, nog duidelijk ver ontwaardigd. We zaten ieder op een bankje. Heel erg gescheiden van el kaar. We mochten elkaar een hand ge ven, een kusje was er helemaal niet bij. Nu kan ze er wel om lachen! Na die tijd was het tobben geblazen. WErk naar zijn hart op de glasfabriek kon Johan nes maar niet vinden. Een baantje bij de gemeente viel ook al niet mee en toen werd deze Johannes zomaar lo- tenverkoper. Herinnert u zich nog lo ten van bijvoorbeeld De Wit,te Stad, Amstelstad, Lotosico en ga zo maar door. Net zoiets als de staatsloterij op het ogenblik. VAN WF NAAR DE SPECERIJEN Johannes Veldt kwam toen bij de be veiliging op de scöeepswerf Wilton-Fi- jenoord terecht, waar hij tot zijn 66ste jaar bleef werken. Helemaal stoppen met het werk zag deze Johannes hele maal niet zitten. Hij kreeg een kans bij Kappelhof en vond het toen in de spe cerijen. Tot zijn 73ste jaar. Toen trad zijn Clara even op. Je hebt nu lang ge noeg gewerkt, was heel gedecideerd haar oordeel en nu gaan we eens genie ten. Die man heeft daar met balen van een honderd kilo gelopen, al kwam er gelukkig daarna wel verandering. Maar als 89-jarige mag hij gerust nog gezien worden! Qara van der Net werd in Delfshaven Rotterdam geboren, maar kwam als kleuter naar Schiedam. Na de lagere school ging zij „dienen" zoals dat vroeger heette en is zij jaren in de huishouding geweest bij de fami lie Waalwijk van Doorn geweest. Die hadden toen een slagerij, zodat men haar hulp thuis uitstekend konden ge bruiken. „DAT IS MIJN MEISJE!" De geijkte vraag hoe hebben Johannes enz. Veldt en Clara van der Net elkaar leren kennen? Doodgewoon in een winkel met snuisterijen op de Hoog straat, lacht Johannes gul. Ik zag haar en dacht meteen: dét is mijn meisje! Ze trouwden toen Clara 19 en Johannes 24 jaar was. Ze kregen 5 kinderen, waar van er helaas twee overleden zijn. Ze hebben nu nog twee dochters Lien en Nel en zoon Ton, 10 kleinkinderen en 18 achterkleinkinderen. Zondag 30 april, hun eigenlijke trouwdag hebben ze voor de goede vrienden en kennissen een receptie van 5 tot 6 uur in zaal „De Wilgenburg" achter de Singelkerk. Kinderen van de wijkvereniging „Het Singelkwartier" houden op maandag 1 mei een optocht waarbij een ieder ver kleed meeloopt. Wat of hun hobbys zijn? Als oud-sup porter van SVV (ze woonden vroeger in de Potgietersstraat en dus dichtbij het oude veld, kijkt Johannes nu graag naar Sport in Beeld en belangrijke voetbalwedstrijden. Clara borduurt graa9 hetgeen te zien is aan de muur: zélfgeborduurde schilderijen aan de muur. ENORME TOEVERLAAT: ME VROUW ZAPPEY Een enorme steun hebben deze super diamantjes aan mevrouw M. W. Zappey-Lepair, op wie zij nooit tever geefs een beroep doen. Zij is gewoon een dochter voor ons, zegt Clara met De route is als volgt: Edisonplein, v. Swindenstraat, v. Swindenlsingel, Swammerdamsingel, Boerhaavelaan, Lorentzplein, Prof. Kam. Onneslaan, Singel, Wattstraat, Edisonplein. De lampionoptocht begint om 9 uur, startplaats Edisonplein, verzamelen een half uur eerder. Op vrijdag 28 april organiseert stich ting „Ópen Huis" weer het inmiddels Destijds hiermee gestopt zijnde we- ma voor Koniginnedag opgenomen. ALPENHOORNBLAZERS gens geringe publieke belangstel!- Deze begint om half elf met muzi- ing, heeft de Stichting tot Viering kale medewerking van de Chr. Har- Aansluitend op de Aubade is er een en Herdenking van Nationale Feest- monie „Harpt Davids", vocaal ge- optreden van de uit Zwitserland af- en Gedenkdagen weer een aubade steund door leden van diverse komstige groep Alpenhoornblazers, op de Grote Markt in het program- Schiedamse zangkoren. Het bespelen van de alpenhoorn

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31