Projekt: Van koren tot brood in kleuterschool De Tierelier PERSBERICHT 3S TAMIZ Ontsluiting industriegebieden aan de Nieuwe Maas predik beurten GEBIT STUK? Een vrouwtje in 'l oude Stavoren had af haar rijkdom verloren maar haar Perzische kleden hadden weinkj tjeleden daar zul je noq wel meer van horen Tef. 010-35 5623 Vlaardingen Veerpfein 8 Reparatie kiaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur. En na tel. afspraak J. VERINGMEIER Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-26.14.17 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - VRIJDAG 28 APRIL 1978 In de openbare kleuterschool „De Tie relier" in de Dwarsstraat in Schiedam- Zuid is een projekt afgesloten met als naam: „Van Koren tot Brood". Het was voorbereid door de stafleidsters. Het gekozen onderwerp had een twee ledig doel. Op de eerste plaats om de 120 kinderen wat dichter bij de natuur te brengen waarvan ze in hun eigen woonwijk weinig of niets merken. Op de tweede plaats om de kinderen wat taalgebruik maar ook kennis bij te brengen over het ontstaan van vitale onderdelen van het dagelijks voedsel pakket, ditmaal het brood en andere meelprodukten zoals koek en gebak. Alles wat de kinderen hieromtrent werd bijgebracht zetten ze visueel om in teken- en knutselwerk. De eerste week van het projekt leerden de kinde ren het groeiproces van het koren vol gen, van zaad tot korenhalm. Jonge plantjes werden gezet om het groeipro ces te kunnen volgen. Als het koren is geoogst dient het in een molen te worden gemalen. Om te zien hoe dat ging bezochten ze de mo len „De Vrijheid" en ook hiervan wer den impressies op papier gezet of ge knutseld. Afbeeldingen van molens verschenen in de verschillende klassen die zo zoetjesaan op een museum gin gen lijken. Van meel wordt het brood gebakken en waar dat gebeurt kregen de kleuters te zien in de bakkerijen van Kester, Den Hollander en Kok. Ze werden hier bijzonder gastvrij ontvan gen en getracteerd. Het mooiste moest echter nog komen, het zelf bakken. Dat gebeurde in de klassen afzonder lijk met assistentie van een aantal moeders. Met dit alles werd de erva ringswereld van de kinderen weer uit gebreid. Sluitstuk was het bezoek van alle ouders aan de school om te kijken wat hun kinderen allemaal wisten te ma ken. Van de zelf gebakken producten was niets meer over want die werden direct na de verrichting van het bak- kerswerk met smaak verorberd. De theorie en de praktijk combineerden de leidsters door met de kinderen lied jes te laten zingen toepasselijk op het project. Er komt nu nog een tweede en dit krijgt de bibliotheek als onderwern Onder het toeziend oog van hoofdleidster, mevr. A. G. v.d. Werf de gestoken koekdeegjes op de ingevette bakplaat zetten. Dit moeten tarwebollen worden waarvan de kinderen er allemaal een paar op de plaat kregen te zetten. Oosterkerk, Rotterdamsedijk 289: 10.00 uur: ds. J. Ch. Pennekamp. vie ring H.A.; 17.00 uur: ds. J. Ch. Penne kamp, voortz. viering en nabetr. Kethel ,J)e Ark", Hargplein 101: 10.00 uur: ds. A. S. Timmer te Rotterdam: 17.00 uur: ds. J. de Kievit. H.C. 31. Donderdag: Hemelvaartsdag: Dorps kerk 9.30 uur ds. J. van Nierop. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 69: 10.00 uur ds. J. de Kievit, viering H.A.; 17.00 uur: drs. F. de Vries te Pernis. nabetr. Zaterdag 29 april 15.30 uur: ds. K. H. Schuring te Loppersum. bruidspaar Maarten Verhoog Arendje A. van Driel (trouwouderling uit de wijk Kethel/Groenoord). Juliana kerk. Burg. Knappertlaan 29: 10.00 uur: ds. J. Nieuwsma: 17.00 uur ds. J. Nieuwsma. zangdienst. Donder dag: Hemdvaartdag: 9.30 uur: ds. J. Nieuwsma. Collecten: het ene offer is bestemd voor: de Kerk; deurcollecte: wijk-akti- viteiten. Donderdag: Hemdvaartsdag: voor de kerk; geen deurcollecte. Christelijke Gereformeerde Kerk „llocksteen kerk", Burg. Knappert laan, hoek Warande: 10.30 uur ds. B. de Romph. Vlaardingen; 17.15 uur ds. H. W. Westerterp. Spijkenisse. Hemel vaartsdag 10.30 uur: ds. H. de Graaf, 's -Gravenzande. Geref. Kerk Vrijgemaakt, kerkgebouw Westvest 30: ds. L. W. G. Blokhuis. Hemelvaartsdag 9.30 uur ds. L. W. G. Blokhuis. Hervormde (Gereformeerde) Fvangdi- satie te Schiedam, gebouw Irene: ds. P. M. Breugem, Bameveld. Hemdvaarts dag 10.00 uur Gr. Kerk ds. C. J. v.d. Pias, Delft. Evangdisch-Lutherse Gemeente, Lan ge Nieuwstraat, hoek Oranjestraat: 10.00 uur: ds. A. Stdnhart. zondag- si ied 48. HERVORMDE GEMEENTE TE SCHIEDAM Grote Kerk: 10.30 uur ds. H. J. Groe- newegen. Rotterdam; 17.00 uur: ds. P. M. Breugem, Barneveld. Opstandingskelk: 10.00 uur ds. D. J. Spaling Dzn., kindernevendienst. Een privilege van de kinderen van de „Tierelier" is, dat ze een middag per week hun fietsjes of autosteps mee naar school mogen nemen om op de ruime speel plaats zonder gevaar een poosje te kunnen fietsen of steppen. Schepen vergaan, echte perzen blijven bestaan; vraag meneer Tamiz maar. Bij de Bewonersvereniging Schiedam- Zuid is kennelijk ongerustheid ontstaan over vermeende plannen van de gemeente voor de aanleg van wat genoemd wordt een „Zuidelijke Randweg", die Vlaardingen via Schiedam-Zuid zou moeten verbinden met Rotterdam. In verband hiermee stelt het gemeentebestuur er prijs op het standpunt uiteen te zetten. Het streven is en blijft er op gericht om het zware vrachtverkeer uit de woon wijken te weren. Wanneer het gaat om de ontsluiting van industriegebieden aan de Nieuwe Maas, dan zullen de ontsluitingswegen buiten het woonge bied om geleid worden. Voor een even tuele ontsluiting van het westelijke in dustriegebied, rond de werf Wilton Fi- jenoord, is gedacht aan het doortrek ken van de Burg. van Haarenlaan over de Westfrankelandsedijk naar het zuiden. Voor het industriegebied Nieuw Mathenesse en de omgeving van de Werf Gusto kan de ontsluitingsweg lopen van de Rotterdamsedijk over de Van Deventerstraat en de Maasdijk. Het gemeentebestuur heeft er geen be hoefte aan deze twee genoemde ontsluitende routes aan elkaar te kop pelen. De aan de gang zijnde werkzaamheden aan de buitenwaterkering houden dan ook geen verband met een vermeende duidelijke Randweg". Wel maakt de - toekomstige buiten waterkering een in terne verkeersontsluiting mogelijk in Schiedam-Zuid, gericht op een ontla sting van de Lekstraat van het door gaande verkeer. Betheikapeb 9.15 uur: ds. H. 1 Groe- newegen. Rotterdam. Aula Pinasplein (Ond-Matbenesse, Rotterdam): 10.00 uur: eerw. heer J. Luiten. Rotterdam. Preekbeurt voor Hemelvaartsdag: Grote Kerk 10.00 uur: ds. C. J. v.d. Plas. Delft. HERVORMDE GEMEENTE TE KETHEL St. Martinnskerk: 9.30 uur: ds. N. J. Flink. Dorpskerk: 10.00 uur: ds. E. C B. Kok. Rotterdam; 19.00 uur: ds. N. J. Hink. Hemelvaartsdag: 9.30 uur: ds. J. Nierop. R.K. Parochie St. Jan de Doper, Mgr. Molen slaan 99: zaterdagavond 19.00 uur: eucharistieviering (bandmuziek): zondag 8.30 uur eucharistieviering (bandmuziek); 9.30 uur eucharistivie- ring met samenzang; 11.00 uur: eucha ristieviering met het Jongerenkoor van de parochie. Predikant: pater G. Goes o.p. N.B. We vieren Hemelvaartsdag met drie vieringen: woensdagavond 19.00 uur en donderdagmorgen om 8.30 uur en 11.00 uur dus geen viering om 9.30 uur. Nederlandse Protestantenbond, West- vest (afd. Schiedam): ds. D. T. Los. Rotterdam. Gebeds-aktie Schiedam: gedurende de hele maand mei bidden wij elke avond om tien over zeven de Rozenkrans in de kapel van de Broeders. Warande 155. Schiedam. Ook op zaterdag en zondag. Elke donderdagavond is er om half acht lof met preek. Maandag 1 mei feest van de H. Jozef, arbeider, "s Avonds opening van de mei-maand. Donderdag 4 mei Hoogfeest van de Hemelvaart van de Heer. 's Avonds na de Rozenkrans om 7.30 uur H. Uur voor de 1ste vrijdag. Plechtig lof met feestpreek van kap. G. Hendriks. Vrij dag 5 mei Eerste Vrijdag van de maand. Vandaag begint de noreen voor Pinksteren. Zaterdag 6 mei Priester-Zaterdag. Parochie St. Martkms, W. An dri essen- laan 65, Groenoord: zaterdag 18.30 uur: viering met volkszang en orgel spel. Zondag 8.30 uur. meditatieve vie ring: 10.45 uur Hoogmis, zang ver zorgd door het groot gemengd koor; 12.00 uur meditatieve viering; 18.30 uur viering zonder zang en orgelspel. In dit weekend zal pastor W. Flapper de zang verzorgen. In verband met het feest van de Hemelvaart van de Heer zijn de vieringen als volgt; woensdag 3 mei 18.30 uur; donderdag 4 mei 8.30 uur en 11.00 uur (geen avondmis). Parochie Sint Liduma en Onze Lieve Vrouw Rozenkrans, in de kapel St. la- duina (St. Lidumastnwt 10): zaterdag 18.00 uur; zóndag 10.30 uur; 11.45 uur. Preek: F. Kempen, kapelaan. In de parochiekerk aan de Singel 114: zaterdag 19.00 uur. zondag 8.30. uur, 9.45 uur Latijn; zang I.H.D.; 11.15 uur Creedsingers; 17.30 uur. Preek: J. Laurent, pastoor. R.K. Parochie OJ-. Vrouw Visitatie, Dr. Schaepmansingei 3: zaterdag avond 19.00 uur orgel met samenzang; int. voor een goede gezondheid. Zon dag 9.30 uur euch. met bandmuziek; int. Allegonda Barends-Daalmever; uit dankb. bij een verj-: 11.00 uur: euch. met zang door het Martienerkoor en samenzang: int. Helena Scholte en overl. zoon: 17.30 uur; euch. met bandmuziek; int. om uitkomst. Cele brant en predikant; pater Schmier- mann. Parochie H. Jacobus, Kerk weg 53, Kethel:zaterdag 19.00 uur eucharistie zonder zang; zondag 8.45 uur Hoog mis meerstemmig Nederlands: 11.00 uur: eucharistie met samenzang. Pas tor A. Asma preekt. Hemelvaartsdag: woensdag 19.00 uur eucharistie zon der zang; donderdag 8.45 uur Hoog mis. Nederlands; 11.00 uur eucharistie met samenzang. Pastor W. Flapper preekt Havenkerk Evangelie Centrum, Lange Haven 70, Schiedam: zondag 15.00 uur: ev. Joh. Maasbach; zang „The Li ving Letters" (USA). Dinsdag 2 mei 20.00 uur mevrouw W. Maasbach- bidstond; vrijdag 5 mei 20.00 uur K. van Houwelingen;zaterdag6 mei 20.00 uur C. van Agterberg. jeugdavond. 's Zaterdags is de kerk ter bezichtiging geopend van 10.00-16.00 uur. Oud-katholieke Kerk, Dam 30: 10.00 uur. Vijfde zondag na Pasen. Zondag „Bidt". In de dienst gaat voor de aarts bisschop van Utrecht Mon. M. Kok. Kapel Noietziekenhuis Schiedam: za terdagavond om half zevemkorte eucharistieviering, waar het bezoek van 7 uur op aansluit. Zondag om hall elf zondagviering in samenwerking met het Immanudkoor uit Vlaardingen onder leiding van de heer G Alewijnse. Preek: Jean Heijnen. theologiestudent. Een bakker draagt nu eenmaal een witte muts. Het rollen van het koekdeeg gaat dan vanzelf.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 8