Uit schoolkranten geklapt Op spreekuur bij STEMMEN BU VOLMACHT CDA 2 CDA T Kerkdiensten Orgelconcert Passage theater (Z HET NIEUWE STADSBLAD J Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen Het Nieuwe Stfldsblsd HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - VRIJDAG 5 MEI 1978 JOZEFSCHOOL Dat moet u meteen maar even weten: de vijfdeklassers van de Jozefschool worden op donderdag 11 mei door het IPO getest en drie leerlingen van deze school zijn de gast van de NS als win naars van hun grote tekenwedstrijd. Het zijn Astrid van Gogh (zesde klas); Rick Veringmeijer (vijfde klas) en El len Vollebregt (vierde klas). In verband met het 50-jarig bestaan van het Noletziekenhuis nemen de leerlingen van de vijfde en zesde klas deel aan een fietsenrally. N& de Hemelvaartvakantie is deze school in het bezit van een broedma chine en in de gang staat een nieuw aquarium van 250 liter. Er is (nog) steeds gebrek aan ouders die belang stellen in „hulp in de school" te zijn. Met de nadruk op niveau-lezen. Denkt u daar eens over en neem koritakt op met het school team. Noteert u even op de kalender dat in de aula van de scholengemeenschap „Nieuwelant" op 9 juni een grootse feestavond plaats heeft? Voor alle ouders van deze school. Dokter ik benzo tel. 260826 nerveus Sommige mensen zjjn, medisch gezien, ernstig ziek maar voelen zich gezond; he laas is het omgekeerde veel vaker het geval: mensen, die lichamelijk gezien niets mankeren maar toch het gevoel hebben dat ze niet gezond zijn. Deze laatste groep is een groot probleem voor iedere huisarts, veel van deze mensen worden „nerveus"genoemd, wat dan betekent dat er niets meer aan te verbeteren valt en alleen de kalmerende middelen nog uitkomst kunnen bieden. HARTVERWARMENDE TIES REAK- In het schoolblad van St. Bernardus en St. Frans zijn twee pagina's gewijd aan de schriftelijke reakties van de eerste communicantjes. Om doodgewoon even stil van te worden. Wat zou u zeg gen van: „eigenlijk vond ik alles leuk, communie doen vind ik leuker dan ka- dootjes krijgen". Het schoolfeest valt dit jaar op dinsdag 23 mei en het ligt in de bedoeling een feestelijke toestand te maken rondom de hoofdfiguur van het boek „Pluk en de Petteflet". Donderdag 11 mei wordt met de ouders hierover gepraat en kunt u zich opgeven als assistent(e) op die dag. De leerlingen van St. Bernardus zijn in de weer geweest voor de schildpadde- naktie. Resultaat: een bedrag van 388,voor dit doel. In juni gaat het projekt over „De Stad". En déér komt beslist een „plaatje" van in onze krant! Help maar even herinneren! COMENIUSSCHOOL Kinderen van de Comeniusschool kun nen goed dichten en opstellen schrij ven. Hier komen twee gedichtjes, leest u ze maar! Meester Speksnijder van de zesde klas is van heel erg vreemd ras als hij kwaad is op de morgen van de dag heeft hij even later een gulle lach soms is hij toch wel een fijne vent maar er is niemand, die hem echt goed kent. Stijn Minneboo. Spring van de wip. Pak thuis je school tas! Kom mee naar school! Nu kom ik uit school. Tom zegt: gaa je mee buite speelen? „Ja, Tom, ik ga mee". Edwin Hamilton, klas 1. GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk, Rotterdamsedijk 289: 10.00 uur: ds. J. Nieuwsma, H.C. 32; 17.00 uur: ds. J. Winter te 's -Graven- li age. Ketel „De Ark", Hargpiein 101: 10.00 uur: ds. mevrouw J. de Ruyter te Noot dorp; 17.00 uur: ds. J. Nieuwsma, H.C. 32. De Rank, Schiedamseweg: n.m. 7.00 uur: ds. P. H. Quartel te Gouda, gez. jeugddienst. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 69: 10.00 uur: ds. J. Nierop; 17.00 uur: ds. mevrouw J. de Ruyter te Nootdorp. Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29: 10.00 uur: ds. H. J. van Duinen te Utrecht; 17.00 uur: ds. J. W. Genuit te Delft-Abtswoude. Collecten: het éne offer is bestemd voor: de Kerk; deurcollecte: het Chri stelijk Nationaal Sportfonds. Christelijk Gereformeerde Kerk „Hoeksteenkerk", Burg. Knappert laan, hoek Warande: 9.30 uur: Lees- dienst; 15.00 uur: ds. L. W. v.d. Mey, Middelharnis. Geref. Kerk Vrijgemaakt, kerkgebouw Westvest 30: 9.30 uur: ds. L. W. G. Blokhuis; 16.30 uur: ds. N. Cornelis- sen. Hervormde (Gereformeerde) Evengeli- satie te Schiedam, gebouw Irene: eerw. hr7 H. P. Wilstra, Barendrecht; Grote Kerk: 7 mei: ds. G. H. Abma, Poortvliet. HERVORMDE GEMEENTE TE SCHIEDAM Grote Kerk: 10.30 uur: ds. D. J. Spa- ling Dzn; 17.00 uur: ds. G. H. Abma, Poortvliet; Opstandingskerk: 10.00 uur: eerw. heer A. Jumelet, Vlaardingen. Bethel kapel: 9.15 uur: ds. S. Tijmstra, Gezinsdienst. Aula Pinasplein (oud-Mathenesse), Rotterdam: 10.00 uur: eerw. heer drs. H. Noordegraaf, Schiedam. HERVORMDE GEMEENTE TE KETHEL St. Martinuskerk: 9.30 uur: ds. J. van Slageren, Bijlmermeer. Dorpskerk: 10.00 uur: ds. N. J. Flink H. Avondmaal; 19.00 uur: zie De Rank. De Rank: 19.00 uur: ds. P. H. Quartel, Gouda, jeugddienst. Evangelisch-Luwtherse Gemeente, Lange Nieustraat, hoek Oranjestraat: 7 mei, Exaudi, 10.00 uur: ds. A. Stein- hart, zondagslied 90; jeugdkerk; koffie R.K. Parochie St. Jan de Doper, Mgr. Nolenslaan 99: zaterdagavond 19.00 uur: eucharistieviering (bandmuziek); zondag 8.30 uur: eucharistieviering (bandmuziek); 9.30 uur: hoogmis met zang door het Groot Gemengd Koor; 11.00 uur: eucharistieviering met sa menzang en kindernevendienst. Predi kant: pater Th. Ribberink o.p. Nederlandse Protestantenbond, West- vest (afd. Schiedam): ds. B. v. Blanken, Schiedam. Parochie Sint Liduina en Onze Lieve Vronw Rozenkrans, in de kapel St. Li duina, St. Liduinastraat 10: zaterdag 17.30 uur; zondag 10.30 en 11.45 uur. Preek: F. Kempen, kapelaan, in de parochie aan de Singel 114: za terdag 19.00 uur: volkszang; zondag, 8.30, 9.45 en 11.15 uur: hoogmis mmv Herenkoor I.H.D.; 17.30 uur. Preek: J. Laurent, pastoor. Havenkerk Evangelie Centrum, Lange Haven 70: zondag 15.00 uur: Ev. J. Maasbach, Heilig Avondmaal, zang: „The Lightbearers"; dinsdag 20.00 uur: Mw. W. Maasbach - bidstond; vrijdag 20.00 uur: G. v. Nieuwenhui- zen; zaterdag 20.00 uur: E. Holder - jeugdavond. 's Zaterdags is de kerk ge opend ter bezichtiging van 10.00 tot 16.00 uur. Oud-katholieke kerk, Dam 30: 10.00 uur: Zesde zondag na Pasen. „Ik zal u niet als wezen achterlaten". Kapel Noletziekenhuis Schiedam: Za terdagavond om half zeven: korte eucharistieviering waar het bezoek van 7 uur op aansluit. Preek: P. M. de Groot, ziekenhuispastor. Zondag 7 mei om half elf: viering van het 50 jarig be staan van de Nolet. Het Gemengd Zangkoor Unisono uit Schiedam en Vlaardingen o.l.v. Henk Govaart zal de zang verzorgen, begeleid door een klein orkest. De voorzitter van de Nolet mr. A. F. A. van Velzen zal de fees tpreek houden. Gebedsaktie Schiedam: Gedurende de hele maand mei bidden wij elke avond om tien over zeven de Rozenkrans in de kapel van de broeders, Warande 155, Schiedam, ook op zaterdag en zondag. Hopelijk kunt u ook eens ko men meebidden! Donderdag 11 mei 's avonds na de Rozenkrans om 7.30 uur ons maandelijks lof ter ere van on ze stads-heilige St. Liduina en houdt Pater F. Hofstede de predikatie. R.K. Parochie O.L.Vrouw Visitatie, Dr. Schaepmansingel 3: Zondag 7 mei: 7e zondag van Pasen. Zaterdagavond: eucharistie om 19.00 uur met orgel en samenzang; int. Joannes v.d. Meer; zwidag 9.30 uur: eucharistie met bandmuziek; int. Adriana Bodde- Huybertse. Om 11.00 uur eucharistie met muz. medewerking van het koper kwartet; int. Martinus Parent. Om 17.30 uur eucharistie met bandmuziek; int. tot zekere int.(B). Celebranten en predikanten: paters Dominicanen. Hans en de vlieg Op een mooie dag in mei, kwam er een vlieg voorbij. Hans wou de vlieg pakken, maar hij vloog voorbij de takken. Hij hing over het balkon. Dat hem helaas niet houden kon. Hans donderde naar beneden. Niet de vlieg maar... Hans is overleden. Petra van Kleef, klas 4b Er zijn er nog veel meer, maar voor 6n- dere leuke dingen moet ik ook een plaatsje overhouden. Nog even dit: er zijn ook verschillende tekeningen bij en dat is toch ook wel knap! Noteert u nog even op de kalender (of waar dan ook) dat de kinderen van de 3e, 4e en 5e klas op dinsdag 27 juni hun schoolreisje hebben. De kleintjes van de eerste en tweede klas op maan dag 3 juli en dat de zesdeklassers op woensdag 12 juli voorgoed „dag" tegen de school zeggen? M. De Engelse organist, momenteel op af- scheidstoernee in ons land, geeft zon dag een concert in het Passage Thea ter, aanvang half elf. De toegangsprijs is 7,50. ft O Kantoor: Broersvest 125, Schiedam Tel. 26.73.68 en 26.39.39 Verschijnt elke woensdag en vrijdag huis-aan-huis in geheel Schiedam en Rotterdam Oud-Mathenesse. Oplage 36.500 exemplaren Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen samen: Randstad Edities Delfland. Bureauleider: J. J. Warbie Advertentie-acquisitie: J. Groeneveld, tel. 26.39.39 - 26.73.68 of 26.12.70 (na 6 uur). Advertenties tot dinsdag en donderdagT7.0Ö resp. voor de woensdag en vrijdageditie. Broersvest 125, Schiedam. Hoofdredakteur: P. J. Hovingh, tel. 015—12.43.31. Eindredaktie: Ruud van Houwe- lingen, tel. 34.42.81 Redaktiekopy inleveren tot maandag en woensdagavond - resp. voor woensdag en vrijdageditie. Broersvest 125, Schiedam. Bezorgklachteh telefoon 26.44.26 Veel moeite heeft iedere huisarts met de patiënten, die zich ziek voelen maar bij wie, ondanks herhaald onderzoek, geen lichamelijke afwijkingen te vin den zijn. Uiteindelijk krijgen ze dan te horen „het zijn de zenuwen". Voor ve len is dit dan een stempel, dat zij de rest van hun leven moeten dragen, vaak wordt het hun nog kwalijk geno men ook, alsof het hun eigen schuld is, alsof ze er niets aan willen doen om minder nerveus te worden. Deze mensen willen integendeel niets liever dan „gewoon" zijn, maar weten niet wat ze aan de nervositeit zenu wen) moeten doen. Nu worden mensen met klachten door nervositeit dubbel gestraft, allereerst door de zenuwen, die maken dat ze zich rot voelen en daarbovenop nog eens door de mensen uit de omgeving, die er last van hebben en die zeggen dat ze maar beter hun best moeten doen. Ook voor een huisarts zijn het moei lijke patiënten, bij een duidelijke ziek te kun je je best doen, de juiste mede- cijnen zoeken, eventueel nog wat ver der onderzoek doen en de patiënt wordt hoogst waarschijnlijk weer beter, je ziet tenminste resultaat van je werk. Bij mensen, waarbij de klachten vooral voortkomen uit nervositeit voel ik (;en de meeste andere huisartsen) mij ta melijk machteloos, door de machte loosheid word je sneller kribbig en maak je dezelfde fout als de meeste an deren, de patiënt wordt eigenlijk ver weten dat hij ziek is, alsof we dit ooit doen bij iemand met een longontste king of een gebroken been. Waarom dan wel bij nervositeit, waar het slach toffer meestal ook weinig aan kan doen? Door de kombinatie van machte loosheid en irritatie blijven zowel art sen als leken vaak steken in de goede adviezen zoals probeer er niet aan te denken", „ga wat meer wandelen", „je moet meer fruit eten", „je moet langer/korter slapen" enz., adviezen, die we vaak geven om er vanaf te zijn, adviezen, die soms wel eens helpen maar de nerveuze man of vrouw heeft ze al 20 keer gekregen en al 10 keer ge probeerd, meestal zonder resultaat. Daarom zijn de adviezen, ook als ze welgemeend zijn, niet erg waardevol. Helaas blijven wij ook als artsen vaak steken bij deze vrijblijvende adviezen en verstrekt men een kalmeringstablet omdat we toch graag iets voor de pa tiënt willen doen. Natuurlijk hebben deze tabletten effekt, ze maken degene die nerveus is wat rustiger maar ze los sen niets op, ze veranderen de mensen niet en als ze uitgewerkt zijn begint al les opnieuw en zullen weer nieuwe ta bletten nodig zijn omdat je jezelf dan wat prettiger voelt en al snel durft de nerveuze man of vrouw niet meer zon der en is hij een „patiënt" geworden. Wat kunnen we doen? Allereerst moeten we ons realiseren dat wat we merken aan ons lichaam van de nervositeit zoals beven, trillen, hart kloppingen, hoofdpijn, slapeloosheid, opgeblazen gevoel en moeheid dood normale verschijnselen zijn, dié ieder een kent als hij nerveus en gespannen is. Als ik in de wachtkamer van een tandarts zit, transpireer ik meer dan normaal en heb ik een vervelend gevoel in de maagstreek, bij het zien van een ongeval wordt de adem afgesneden en slaat het hart over, verschijnselen, die iedereen met nervositeit maar al te goed kent. Alleen duurt het bij een on geval en bij de tandarts gelukkig niet zo lang omdat ik dan maar e korte tijd lichamelijk zo gespannen ben maar mensen, die zich nerveus voelen, zijn voortdurend zo gespannen. Noodzaak is dat men zich realiseert dat het gespannen-zijn en daardoor het lichaam gespannen houden, de oor zaak is van het lichamelijk onbehagen. Eigenlijk weet iedereen dat wel en niet alleen van de wachtkamer. Gaat u met hoofdpijn naar een heel leuke film dan is de hoofdpijn vaak verdwenen op het moment dat u zich ontspant door de afleiding van de film. Zit u erg gespannen te werken aan een bureau? Als u een uur gespannen voorover zit houdt u alle spieren ge spannen totdat deze reageren met een soort kramptoestand en dan heeft u rugpijn. Probeer bij uzelf eens het ver schil te voelen in uw lichaam wanneer u gespannen voorover zit te piekeren en wanneer u ontspannen naar de mu ziek luisterend achterover in uw luie stoel zit. Voelt u het? Wat kunnen we doen bij nerveuze ge spannenheid en daarbij optredende li chamelijke klachten?? Soms is het mo gelijk de oorzaken op te sporen en te bestrijden anders kunnen we alleen proberen de klachten te verminderen. Problemen opsporen. Om problemen op te sporen, die aan onze spanningen ten grondslag liggen moeten we eerst eerlijk zijn tegenover onszelf en dat is al zo moeilijk. Op de vraag, hoe het met ons gaat, hoe het bij voorbeeld met ons huwelijk gaat, ant woorden we altijd „wel goed". Dat zeg gen we meestal ook tegen onszelf maar gaat het eigenlijk wel goed of accepte accepteren we het maar en zouden we het wel anders willen? Voor een deel zijn de faktoren, die bij iemand spanning geven, hem wel be kend, probeer er dan eerlijk iets aan te doen, in veel andere gevallen is de per soon zichzelf niet bewust welke span- ningsopwekkende faktoren er zijn om dat die al jaren bestaan en is er hulp nodig om dat duidelijk te maken (hui sarts. maatschappelijk werker psycholoog). Belangrijk bij dit zoeker naar mogelijke oorzaken is dat wij op onszelf letten, op ons eigen lichaam Lichaamstaal. Als we goed op ons lichaam letten, merken we bij welke gedachten, welke personen of welke gebeurtenisseri ons lichaam reageert met rot-voelen, span ning, boosheid of tranen. Dan worden we ergens door geraakt, die momenten zijn erg belangrijk, probeer ze niet zo snel mogelijk te vergeten en diep weg te stoppen maar ga er verder op door en praat er met iemand over. Wees dan niet bang voor die boosheid, angst of tranen want zij hebben u iets te zeggen, probeer er achter te komen waarom uw lichaam die momenten zo belangrijk vindt dat het zo heftig reageert. Helaas blijft er altijd een groep mensen over, bij wie geen oorzaak voor de ner vositeit kan worden gevonden. Ook dan blijft het ontzettend belangrijk op te letten wat uw lichaam over situaties of personen, waarvan u nerveus wordt en evenzo op de momenten, dat uw li chaam zich prettig en ontspannen voelt. Pas dan kunt u proberen om de posi tieve (fijne) ervaringen verder uit te werken en de negatieve te voorkortten. Zo wordt vaak gezegd dat iemand, die nerveus is, niet veel maq doen en zich rustig moet houden. Als u merkt dat het de hele dag alleen thuis zijn u on rustig maakt en het u een gevoel van zinloosheid geeft, u daar hoofdpijn van krijgt, het u zwaar op de maag ligt of uw keel dichtknijpt en aan de andere kant het bezig zijn met anderen u een stuk afleiding bezorgt, is bet voor u waarschijnlijk veel beter een bezigheid te zoeken waarbij u onder de mensen komt (Zonnebloem, burenhulp, be jaardenhelpster b.v.). Lang niet voor iedereen is dit ideaal maar u kunt aan uzelf voelen of het iets voor u is. Helaas voelen veel nerveuze mensen zich door de onaangename lichaam staal (angst, emoties enz.) patiënt en resulteert dit patiënt voelen in een on derzoek aan de dokter om tabletten teneinde de onaangename gewaarwor dingen te onderdrukken. Door de af hankelijkheid van de dokter en zijn medicijnen doet men zichzelf tekort want iedereen, die aandacht heeft voor wat zijn lichaam hem te vertellen heeft, weet meer van zijn nervositeit dan de dokter met al zijn medische kennis. Een huisarts. Ik «én van de 24 Randstad-Edities die wekelijks in een groot gedeelte van Zuid-Holland met een totale oplage van ruim 680.000 exemplaren huis-aan-huis worden verspreid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31