Waarom zou u naar 'n advocaat gaan? Veel tieners spelen nog met lucifers UITSLAG ENQUÊTE KINDERVEILIG^EID n».wi 00(0 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 43 WOENSDAG 17 MEI 1978 „Waarom zou u naar 'n advocaat gaan?" Op die vraag geeft de Ne derlandse Orde van Advocaten uit gebreid antwoord in haar zojuist verschenen brochure onder de gelij knamige titel. Niet alleen als u in de problemen zit bijvoorbeeld met echtscheiding, ontslag of een ge pleegd strafbaar feit, zo stelt de fol der, is goede rechtshulp onontbeer lijk, maar ook bij „iets prettigs" zoals het adopteren van kinderen, de oprichting van een sportclub e.d. is goed rechtskundig advies ge wenst. Soms is bijstand van een advocaat verplicht, bijvoorbeeld bij een pro ces voor de Rechtbank, het Hof of voor de Hoge Raad, maar in een strafzaak mag u zich in principe best proberen zélf te verdedigen. Of dat verstandig is als men bijvoor beeld beschuldigd is van mishande ling of van rijden onder invloed is natuurlijk sterk de vraag. Zo'n ad vocaat kan de omstandigheden en achtergronden vermoedelijk veel beter aan de rechter uitleggen dan u zelf ooit zou doen. De brochure waarschuwt wanneer het om uw recht gaat krachtig tegen amateuri stische doe-het-zelf werk en „wach ten tot het laatste moment", waar mee iemand gemakkelijk in een si tuatie wordt gebracht waaruit zelfs de knapste advocaat hem niet meer zonder kleeurscheuren kan redden. In tegenstelling tot wat veel mensen gewoonlijk denken is het „verde digen" voor een advocaat niet zijn belangrijkste werk. Advocaten heb ben er juist hun handen vol aan er voor te zorgen dat het niet tot een proces komt. De Nederlandse Orde van Advocaten, waarvan alle circa 3000 advocaten in Nederland lid zijn, noemt zichzelf in de brochure een „waarborg", waar men met klachten altijd terecht kan; zij acht het bovendien haar taak erop toe te zien dat iedereen die rechtshulp krijgt waar hij of zij recht op heeft. Als men die zelf niet kan bekostigen dan springt de overheid bij (Pro Deo) en, de meesten weten dat niet, dat geldt óók zakelijk voor bijvoor beeld zelfstandigen. Bovendien, al is die rechtshulp nog zo „gratis", de cliënt mag toch zijn eigen voorkeur uitspreken voor een bepaalde raadsman, en wie het gevoel heeft dat een vrouw het probleem beter zal begrijpen: raadsvrouwen zijn er natuurlijk ook. Advocaten vindt men in het tele foonboek of men neemt contact op met de plaatselijke Orde van Advo caten of het dichtstbijzijnde Bureau voor Rechtshulp, waarvan in de brochure de adressen en telefoon nummers staan vermeld. Wie geïn teresseerd is kan de, met leuke car toons geïllustreerde, brochure gra tis aanvragen bij de Nederlandse Orde van Advocaten, 't Hoenstraat 1, 2596 HX 's -Gravenhage, tel.: (070) 645900. c-i r-..rr; Van de leerlingen van de basisscholen speelt zeker 35% nog wel eens met lu cifers; voor leerlingen van het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs en het lager technisch onderwijs ligt dit percentage zelfs nog hoger, namelijk 48%. Dit eerlijke, maar wel bedenkelijke antwoord is gegeven op een van de 19 enquêtevragen m.b.t. kinder(on)veilig- heid, die het Veiligheidsinstituut eind vorig jaar parallel aan de Kinderpost zegelactie aan deze scholen heeft ge zonden. Aan deze enquete hebben 722 basisscholen met 27.537 leerlingen en voorts 31 LHNC- en LTO-scholen met 1544 leerlingen deelgenomen, d.i. bijna 10% van het aantal scholen in Neder land. Hoewel uit de enquête duidelijk wordt dat er op het gebied van veiligheid in de huisgezinnen nog veel valt te verbe teren, blijkt toch bijvoorbeeld ook, dat er aan „brand in huis" wel degelijk aandacht wordt geschonken/Van de jeugdigde tieners weet 76% hoe in ge val van brand het huis langs andere uitgangen te verlaten en 57% ant woordt ja op de vraag of thuis de tele foonnummers van brandweer en politie bij de telefoonnummers van brandweer en politie bij de telefoon zijn aangege ven. Meer dan de helft van de jeugdige fietsers rijdt wel eens met „losse handen" en 16% waagt zich zomers te ver in zee of zwemt in onbekend water. Kinderen nemen en lopen inderdaad gevaarlijke risico's gelet op de 1200 jeugdigen, die vorig jaar als gevolg van een ongeval om het leven zijn geko men! In het kader van het actieplan Kinderveiligheid gaat het Veiligheid sinstituut eind deze maand de enquête een vervolg geven door het houden van een opstelwedstrijd voor 6e klassers van alle basisscholen. Voor medewer king hieraan wordt op de hoofden van scholen en klasseonderwijzers een be roep gedaan in een schrijven dat verge zeld gaat van de enquêteuitslag. Een speciaal voor de actie ontwikkeld veiligheidskwartetspel is beloning voor 6e klassers, die volgens de onderwij- zer(es) het beste opstel over een ongeval hebben geschreven. Het ongeval moet van zodanige aard zijn, dat op het „slachtoffer" mond-op-mond beade ming kan worden toegepast. In het op stel moet natuurlijk ook worden be schreven hoe het ongeval had kunnen worden voorkomen. In het aan de schoolhoofden gericht verzoek wordt als voorbeeld een krantebericht over een geslaagde mond-op-mond beade ming gegeven en voorts een instrueren de sticker van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen bijgevoegd. Zoals bekend wordt door het „Veilig heidsinstituut in samenwerking met het Wilhelmina Gasthuis en de Uni versiteit van Amsterdam een onder zoek ingesteld naar de diepere oorza- ken van ongevallen bij kinderen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 43