Wereld op Wielen CHRYSLER SIMCA HORIZON GLS: Fiat brengt diesel uitvoeringen van de 131 en 132 wmmmmm FRED v/d VLUGT opvolger van de 1100 biedt meermaar is ook prijziger RIJ- EIGENSCHAPPEN VORMGEVING EN UITVOERING MOTOR EN PRESTATIES HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - WOENSDAG 24 MEI 1978 O dwarsgeplaatste draagarmen met in de lengterichting torsiestaven, schroefveren in ingebouwde teles- copische schokdempers, maar twee dwarsgeplaatste draagarmen met in de lengterichting torsiestaven. Achteraan wel onafhankelijke wiel ophanging met hoge schroefveren en opmerkelijk lange telescopische schokdempers. Een konstrüktie, die voor een flinke wieluitslag zorgt, daardoor ook ver antwoordelijk is voor de wat zachte vering, maar waarbij korte hobbels en wegoneffenheden weer voortref felijk worden opgevangen, hetgeen het komfort voor de inzittenden ten goede komt. De Horizon heeft uitstekende rem men. Vooraan zitten schijven, ach teraan trommels, het systeem is standaard voorzien van een servo- rembekrachtiger en een remdruk- verdeler op de achteras. De koi, struktie zorgt ervoor dat bij een pa niekstop de remkracht op voor- en achterwielen evenredig verdeeld wordt en dat blokkeren slechts op het laatste moment plaatsvindt. Ge-' zegd moet worden dat het rempe daal wel wat lastig te doseren is,' waardoor remmen tegen blokkeren' aan een kwestie van even oefenen en wennen is. Wat het algehele rij-comfort be treft, dient tenslottenog opgemerkt te worden dat de nieuwe Horizon een vlotte starter is, dankzij het feit dat de wagen (als eerste auto in deze klasse) is voorzien van een transistor ontsteking met een stroomverdeler zonder kontakt- punten. Het systeem verhoogt de spanning bij het starten met bijna de helft en is nauwelijks vocht- gevoelig. Geen problemen dus in ons natte en soms koude klimaat met de Hori zon, alhoewel de berijder zal op merken dat de wagen geruime tijd met de handchoke uit gereden moet worden, voordat de motor op tem peratuur is. Samenvattend kunnen we stellen dat de nieuwe Horizon beslist een aantrekkelijke aanbieding is in z'n klasse, hetgeen in het bijzonder voor de GLS geldt, maar dat de nieuweling toch ook weer niet een uitschieter is. Chrysler/Simca Horizon LS 13.995,— GL 14.600,— GLS 15.700,— Importeur: Chrysler Nederland N. V. Breevaartstraat 12 3044 AH Rotterdam De 131-2000 heeft een top van 140 km/uur, de 132-2000 van 135 km/uur en de 132-2500 van 150 km/uur. De laatste versie heeft een vijfvers nellingsbak! Uiterlijk zijn de diesels van Fiat al leen te herkennen aan de type-aan duidingen en een bult in de motor kap. Die bult was noodzakelijk omdat de dieselmotor hoger is dan de benzinemotor. De GLS is naar onze mening veruit de aantrekkelijkste van de nieuwe serie, niet alleen omdat die uitvoe ring bijna alle extra's standaard bezit (met uitzondering van de wis- was installatie op de koplampen), maar vooral omdat de tamelijk zware (975 kg) Horizon eenvoudig een 1300 motor vraagt voor z'n prestaties. Dat de topsnelheid van de GLS (152 km/uur) ruim 10 km hoger ligt dan van de 1100 versies is niet eens zo belangrijk, maar de GLS combineert een pittige accele ratie (0 tot 100 km/uur in 14,2 sec.) met een vlotte gemiddelde rijstijl, waarbij veel minder geschakeld hoeft te worden dan in de LS en GL versies, die in feite uitgesproken lui zijn. Daarbij komt dat de 1294 cc GLS motor evenals bij de oude 1100 modellen dwars voorin geplaatst onder een hoek van 41 gr. naar ach teren met aandrijving op de voor wielen een stuk spaarzamer met de brandstof omspringt dan de klei nere broertjes. We noteerden een verbruik bij 80 km/uur van 1 op 16,1 bij 120 km/uur van 1 op 11,6 en in stadsverkeer 1 op 10,4, terwijl het totaal testgemiddelde lag op 1 op 11,2. Ter vergelijking: het gemid deld verbruik bij een eerder geteste GL (1118 cc) bedroeg 1 op 1(1,8. Het weggedrag van de nieuwe Hori zon is zonder meer uitstekend. De wagen is als een echte voorwiel- aandrijver een tikkeltje onder- stuurd, wil in extreme situaties best met de neus de buitenzijde van de bocht opzoeken, maar is eenvoudig te corrigeren. De auto heeft zonder meer een veilige en goede wegvast- heid. De besturing is tamelijk indirect, maar wel erg exact, met gevolg dat een speelse handelbaarheid in korte bochten, die van zo'n in feite compacte auto toch verwacht zou worden, plaats heeft gemaakt voor een wat bezadigd stuurkarakter, waarbij vooral de bediening op lage snelheden, zoals bij parkeren, licht en gemakkelijk is. De vering van de Horizon is naar onze smaak wat te zacht, wat te week, hoewel vele automobilisten dat gevoel wel comfortabel vinden. Simca-ingenieurs hebben een heel eigen opvatting over de constructie van het onderstel. Geen McPhers- son vering aan de voorzijde met schroefveren in ingebouwde teles copische schokdempers, maar twee De Fiat 131 krijgt de 44 KW (60 PK) sterke tweeliter dieselmotor voorin. De 132 wordt geleverd met zowel de tweeliter als de 53 KW (72 PK) ster ke 2,5 liter motor. In sommige lan den zal ook de 131 met de grote motor verkrijgbaar zijn. In Nederland komen de nieuwe Fiats eind september op de markt. Naar verwachting zal de goedkoop ste uitvoering, de 131, rond 17 mille gaan kosten terwijl de duurste ver sie, de 132-2500 rond de 23 mille moet gaan opbrengen. Fiat heeft zeer veel aandacht beste ed aan de geluidsisolatie van de wa gens. Verder is de uitvoering con form die van de vergelijkbare ben zinewagens. Alleen in prestaties blijven de diesels uiteraard achter. Met is alweer tien jaar geleden dat Simca met de inmiddels over bekende en populair geworden 1100 op de markt kwam. De intro ductie van dit model in de herfst van 1968 betekende een totale om mekeer bij deze Frans/Amerikaan se fabriek. Voor het eerst lanceerde men een voorwielaangedreven wagen, waar bij de motor dwars voorin was ge plaatst en versnellingsbak en diffe rentieel een geheel uitmaakten met die motor. Zonder meer een-revolu tionaire ontwikkeling in die dagen. Bovendien werd de wagen ook nog geprezen om z'n opvallend veel bin nenruimte en z'n bijzondere presta ties, want het was zeker een snelle en goed handelbare auto. In de tien jaar die verstreken werd de 1100 de bestseller van de fa briek, kwamen er talloze varianten op de markt, o.a. met een 1300 cc motor naast de 1118 krachtbron, maar stond natuurlijk ook de con currentie niet stil. De techniek van voorwielaandrij ving, van wielophanging en onder stelconstructie verbeterde, vormge ving en uitvoering van nieuwe mo dellen die op de markt kwamen werden gemodernisererd en Sima Chrysler's 1100 serie was nodig aan vervanging toe. Begin dit jaar introduceerde Sim- ca/Chrysler z'n nieuwste troef in de middenklasse, de Horizon. Lever baar in drie uitvoeringen, een LS en GL met de 1118 cc motor en een GLS met een 1294 cc motor. Hoewel de fabriek met grote stelligheid ver kondigde, dat de nieuwe Horizon een model tussen de 1100 en de gro tere 1307/1308 serie zou worden, was de keuze van motoren een dui delijke indicatie, dat het om de op volger van de 1100 ging. Weliswaar blijft die 1100 nog enige tijd in pro ductie, maar dat is alleen maar prettig voor die grote groep poten tiële 1100-rijders, voor wie de 2000 tot 3000 gulden meerprijs van de Horizon net eén stapje teveel is. Want natuurlijk gaat een moderne re opvolger met verbeterde technie ken en groter comfort meer kosten, dan een auto, die al tien jaar in pro ductie is en waarvan de ontwikke lingskosten al lang door de fabriek zijn afgeschreven. Of de huidige prijstelling van de nieuwe Horizon, 13.995,voor de standaard LS, 14.600,voor de luxere GL en 15.700,voor de GLS met de 1300 cc motor, niet iets te hoog gegrepen is in verhouding tot wat de concur rentie in dezelfde klasse te bieden heeft, zullen de aanstaande consu ment en de toekomst uitwijzen. Voorop staat in ieder geval, dat de klant bij een keuze van het GLS- model een aantrekkelijke, ruime, handzame en luxieus uitgevoerde auto koopt, die dankzij de 1300 cc motor niet alleen tot goede presta ties komt, maar ook economischer in het gebruik is, dan de goedko pere - veel minder luxueus en com pleet uitgeruste - versies met de 1118 cc motor. De nieuwe Horizon is uitsluitend le verbaar in 5-deurs uitvoering, dat wil zeggen met vier portieren en een wijd openslaande achterklep. De wagen heeft een aantrekkelijk, maar beslist niet origineel uiterlijk, gezien de grote overeenkomst met een VW Golf, een Ford Fiesta of een Renault 14. Hoe groot de in breng van een eigen team ontwer pers bij de ontwikkeling van zo'n nieuw model ook is, het zijn van daag aan de dag de computers, die de vormgeving voor een groot deel bepalen en daarom ook schuldig zijn aan een soort uniforme visuali sering van de huidige auto. De eigen identiteit van een nieuwe auto vindt men dan ook meer in de ruimte, het comfort en de presta ties. Wat de ruimte betreft, biedt de Ho rizon aan reislustigen zeker een flinke hoeveelheid plaats voor de bagage. Het normale koffercom partiment heeft een inhoud van 480 dm3 en wie meer ruimte nodig heeft, kan op uiterst eenvoudige wijze de rugleuning van de ach terbank neerklappen (voor het eerst een constructie die werkelijk gemakkelijk te bedienen is), waar door niet minder dan 1200 dm3 laad ruimte ter beschikking komt, mede omdat het reservewiel een handige plaats onder de vloer heeft gekre gen. Sima/Chrysler noemt de nieuwe Horizon een vijfpersooms wagen, maar dat is wat overdreven, want zelfs twee achterpassagiers komen er wat beenruimte betreft maar be- kaaid af. i Het interieur is overigens keurig netjes afgewerkt met een nette stof fen bekleding op de zitplaatsen en1 een tapijt op de vloer, de zit achter het stuur is zonder meer uitstekend. Brede voorstoelen die een goede zij delingse steun geven en ook goed instelbaar zijn. Het dashboard is naar onze smaak wel wat erg een voudig gehouden en doet wat goed koop aan tegenover de verdere af werking van het interieur. De GLS heeft dan wel een aardig digitaal klokje, maar de klokken die recht voor de bestuurder zijn geplaatst, doen wat simpel aan en zijn bovendien zeer onnauwkeurig in de metingen. Dat geldt zowel voor de snelheidsmeter als tempe ratuur- en brandstofmeter en is zeker niet incidenteel per auto het geval, daar wij het euvel bij vier verschillende wagens konden cons tateren. Bij het verwarmings- en ventila tiesysteem is de doorstroming van frisse lucht voldoende, maar heeft de kachel o.i. bij flinke koude wat te weinig capaciteit. Op het dash board is ook een apart bediening paneel geplaatst voor de schake laars van achterruitverwarming, mjst-achterUcht, knipperlicht in stallatie, enz. Interessant extra is een controlelicht voor remvloeistof en slijtage van de remvoering. Aardig voor een auto in deze prijs klasse is een buitenspiegel die van binnenuit instelbaar is. De voornaamste bedieningshandles zitten, zoals het tegenwoordig hoort, rond de stuurkolom. Zoals gezegd wordt de Horizon ge leverd in drie uitvoeringen, waarbij de twee goedkopere versies voor zien zijn van de 1188 cc motor uit de oude 1100 en alleen de GLS on derwerp van deze rij-impressie een 1294 cc krachtbron heeft mee gekregen. Fiat heeft tijdens de autotentoons telling van Turijn een tweetal die selmotoren voor gebruik in perso nenwagens geintroduceerd. Het gaat om moderne viercilinder machines met een bovenliggende nokkenas en inhouden van twee- respectievelijk 2,5 liter. De motoren zullen worden gebruikt in de 131 Mirafiori en in de 132.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31