WERNER HERZOG LIET IN SCHIEDAM ZIJN FILMRATTEN LOPEN foto's: Aad van der Drift HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 56 WOENSDAG 24 MEI 1978 En zo stonden ze daar ongeveer de hele dag, Hoofdinspecteur Broeders, tevens voorzitter van de dierenbescherming, aait een tamme filmrat. De statige Charlotte Rhodes vaart de Lange Haven binnen. De ratten kropen lekker bij elkaar. Ook een mini-figurantje moet wel eens. Onder het toeziend oog van gemeentelijke autoriteiten op veterinair gebied is de Duitse filmregisseur Wemer Herzog maandag aan de Lange Haven in Schiedam begonnen met de opnamen voor zijn griezelfilm Nosferatu. En dat toezicht gold dan voornamelijk de scène, die in de namiddag werd opgenomen en waarvoor het noodzakelijk was een aantal ratten los te laten lopen over een afgeschermd ge deelte van het dek van de Charlotte Rhodes. Opnamen, die probleemloos verlie pen, en die bij de Schiedamse autoriteiten en bevolking geen enkele wanklank de den horen. Dat kon ook moeilijk, de ratjes waren zo klein en zo rustig, dat de opnamen bijna mislukten doordat ze te rustig waren. Voorzitter van de Schiedamse dieren bescherming, Peter Broeders, zei geen aanleiding te zien de scène te verbieden en zo reageerden ook de anderen, on der wie de directeur van het Slacht huis, drs. Ten Haver. Alles verliep volgens plan, zij het dan, dat de ratten er helemaal niet griezelig uitzagen. Integendeel, ze vertederden de aanwezigen op de set. Ondertussen repeteerden Jacques Du- filho als de overleden kapitein van het schip, vastgebonden aan het roer, Lo van Hensbergen als de inspecteur en Jan Groth als de havenmeester hun scène, tot zeven keer overgedaan moest worden. De teksten zowel in het Engels als in het Duits sprekend. Het was die maandagochtend al vroeg begonnen. Set designer, (film architect in het Duits, decorbouwer in het Hollands), Henning von Gierke, was Met mankracht moest het schip afgeremd worden. Het sleepbootje van de havendienst moest de Charlotte Rhodes telkens weer terug slepen als de scène over moest. De Lange Haven, anno 1860. Deze figurante werd het teveel, ze viel flauw en werd naar een ambulance gere den. De dode kapitein wordt van het stuurwiel gehaald. Figuranten kijken toe. diep in de nacht met zijn assistenten al begonnen met het omtoveren van de Lange Haven in Schiedam in een aut hentieke haven, anno 1860. Auto's werden uiteraard geweerd, ladingen werden langs de kade gezet, evenals af- meerpalen, die los op de kade werden geplaatst. Enkele koetsen langs de kant, de mo derne uithangborden verwijderd, een speciaal oog voor details, zoals bijvoor beeld affiches voor ramen, en het decor was compleet. Schiedam zag er, alt hans aan de Lange Haven weer uit als anno 1860. Antieke schepen werden in de haven afgemeerd, waaronder de Charlotte Rhodes, het schip uit de Onedin Line, dat een belangrijke rol speelt in de film. Met dat schip, al heet het in het verhaal anders, komt de vampier Nos feratu, gespeeld door Klaus Kinski, aan in de middelgrote, vrij burgerlijke stad. De kapitein is dood, vastgebon den aan het roer. Ratten lopen alom het schip en verder is er geen enkel le vend wezen aan boord te bekennen. Maandagmorgen werden er de scènes gedraaid, dat het schip afmeert. 's Middags was het de beurt aan de ratten, waarbij regisseur Werr.er Her zog de autoriteiten en deskundigen in alles tegemoet kwam. Dinsdagmiddag ging men verder. Ook de dinsdagavond werd er gefilmd. De opnamen voorlopen voorspoedig. Achter de schermen lijkt het minder vlot te verlopen. De Nederlandse pro- duktieleider Jaap van Rij heeft, naar zijn zeggen om de chaos, die er achter de schermen heerst, op staande voet ontslag genomen. Er zou een Neder lands/Duits" handgemeen aan vooraf zijn gegaan. AAT ZANDSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 56