r het eten Makelaars ontduiken stelsel matig prijzenbeschikking Rustig (t)huis expositie het bouwcentrum De eetgroep is meer dan alleen maar zitten bij Nieuwbouw Hapimag- vakantie huizen Mallorca en in Zwiserland Zwolsche Algemeene introduceert vierde hypotheekvorm mm l«f „Kom, we gaan aan tafel" Is mogelijk een van de meest gebruikte zinnen ter wereld en omvat daarbij tevens een ze kere tijdsduur, die men om de eettafel doorbrengt. Gezien de steeds meer toe nemende sfeer, die bij het „tafelen" in zwang komt, groeit ook de vraag naar een goede en verantwoorde eetgroep. Daarbij mogen we niet uit het oog ver liezen dat een „eetkamer" meestal ook nog voor andere doeleinden bestemd is. Moeder zal er mogelijk haar naai machine hanteren, vader zijn admini stratie doen en de kinderen hun huis werk maken. Natuurlijk is dit niet in ieder gezin zo maar door de bank ge nomen klopt het wel zo'n beetje en als het in uw geval klopt zult u daar ook rekening mee moeten houden. Een duidelijk beeld moet voor ogen staan waarvoor deze aanschaf noodza kelijk is en daarbij dient met de toe komst rekening gehouden te worden. Even denken: kleine kinderen worden groter en waarvoor wordt de eettafel nog meer gebruikt? Want die tafel is het belangrijkste meubel, daaraan moet gegeten worden en mogelijk nog andere dingen gedaan. Een tafel dient in eerste instantie dus praktisch te vol doen. Dat hij ook esthetisch ver antwoord moet zijn komt, althans in veel gezinnen, op de tweede plaats. Tafelblad. Normaliter is een eettafel van hout en dit hout is een veelomvattend woord want er bestaan zachte en harde hout soorten. Overweeg wat in uw situatie het meest geschikt is en stel daarbij öet doel van de tafel voorop. Een z_achte houtsoort o.a. vurenhout of grenen is wel aantrekkelijk om te zien maar in de praktijk voor een gezin met kleine kinderen absoluut af te raden. In veel gevallen is het aan te raden om een houten eetgroep „blank" te 'aten. Na turel (dus ongekleurd) hout is bij be schadigingen eenvoudiger te herstellen en met een goede (harde) lakafwerking komt de struktuur van het hout nog meer tot zijn recht. De afwerking met een harde finishlaag is ook belangrijk bij eventueel morsen want kringvorming en uitgebeten plek ken zijn geen versieringen. Laat u daa rom goed informeren en maak duide lijk waarvoor u de tafel nog meer denkt te gebruiken. Vraag dan tegelijk of het blad massief of gefineerd is want een massief blad is beter bestand tegen zwaarder gebruik en eenvoudiger te repareren bij onver hoopte beschadigingen. Sommige houtsoorten kunnen alleen gefineerd gemaakt worden, hierbij is een massie ve lijst rondom dan aan te bevelen. Een keerbaar tafelblad is soms geen over bodige luxe hoewel de praktijk uitwijst dat dit keren meestal grote rompslomp geeft en eigenlijk alleen in het begin, als het nog een nieuwtje is, gedaan wordt. Zo'n blad bestaat dan meestal uit twee vershcillende materialen. Een ander facet is de grootte van de ta fel want dit kan problemen geven als er eens gasten komen. Uitklapbare en uitschuifbare bladen bieden dan een oplossing. Er zijn rechthoekige, vier kante, ronde en ovale tafels. De tafels met de grootste bladoppervlakte zijn rechthoekig (langwerpig) en voorzien van twee uittrekbladen. Zo n blad kan gemakkelijk vergroot woorden van 125x80 cm tot 210x80 cm en soms nog groter. Hebt u weinig ruimte voor uw eetgroep, kies dan in elk geval een rechthoekige of vierkante tafel, die kan tegen de wand of voor het raam worden gezet. Zo'n opstelling vraagt veel min der ruimte dan een ronde tafel, die vrij moet worden opgesteld zodat u er om heen kunt lopen. Let er bij het kopen van een tafel altijd op of er voldoet.de ruimte is voor uw benen en of aa,. de lange zijde twee stoelen gemakkelijk onder de tafel gezet kunnen worden. Zitten. De stoelen hebben ook nog wat pun ten, waaraan vooruit gedacht kan wor den. Voor hout geldt öetzelfde als bij de tafel is gesteld. Veel tafels zijn 75 cm hoog maar in de Scandinavische landen is men reeds lang overgegaan op 72 cm. De stoelhoogte moet daarbij aangepast worden. Eetkamerstoelen met hoge ruggen komen steeds meer in de belangstelling maar het accentueert wel de eetgroep. Dit kan in kleinere ruimten soms blikbepalend werken. Open ruggen suggereren daarentegen meer ruimte omdat men er doorheen kan kijken. Hoe u de rug neemt hangt van de smaak af maar probeer eerst hoe de stoel zit want niet alleen de zit ting is daarbij bepalend, de rug heeft een niet mindere functie. Vooral bij lage ruggen kan de steun soms net tegen de verkeerde plek van het lichaam drukken en dat is op de lange duur erg storend. Stoelen met gestoffeerde ruggen zijn nogal kwetsbaar. Door het telkens aanraken wordt de bekleding snel vuil. En dan de zitting: ongestoffeerd of ge stoffeerd, wat doet u? Wordt de stoel ook als bijzetstoel gebruikt, dan is een gestoffeerde zitting over het algemeen prettiger maar kinderen en morsen kunnen aan tafel problemen geven. Een praktische bekleding is dan zeker op zijn plaats. Een ongestoffeerde zitting met daarop eventueel een los kussen(tje) voldoet natuurlijk ook goed, is meestal goed koper en gemakkelijker schoon te hou den en te vernieuwen. Misschien voelt u iets voor een biezen zitting. Hiervan heeft u langer plezier (geen stoffeer- kosten meer) en het is een natuurlijk materiaal. Armleuningen aan een eetkamerstoel is nog niet zo'n heel gek idee. Het zit behaaglijk en geeft een apart aanzien als bijzetter en zeker als bijzetter is een armstoel veel comfortabeler. En dan komt de vraag: hoeveel stoel en? Vanzelfsprekend ligt dit aan de grootte van het gezin maar toch ook aan het bezoek wat u nmogelijk krijgt. „De Prijzenbeschikkiiig voor de makelaarstarieven die ee« half jaar geleden in werking is getreden, wordt stelselmatig ontdoken. Op verschillende manieren laten makelaars en andere bemiddelaars in onroerend goed de kopers en verkopers van een huis meer betalen dan is toegestaan volgens de Prijzenbeschikking", aldus de „vereniging eigen huis" in haar verschenen maand blad. Kantoorkosten en adverten- tiekosten maken volgens de Prijzenbeschikking deel uit van de courtage en mogen dus niet extra worden door berekend. „Toch gebeurt dat. Als deze kosten vóór de Prijzenbe schikking bij de provisie van de makelaar zaten inbegre pen en er later bovenop wor den gezet, dan wordt met de invoering van die Beschik king natuurlijk geen prijs verlaging van 18% bereikt", aldus de „vereniging eigen huis". De doorberekende kantoorkosten bijvoorbeeld kunnen leiden tot een ver dubbeling van de make- laarskosten. Verder zijn er makelaars die de consument meer courta ge dan de wettelijk toepesta- ne (in de meeste gevallen 1,23% plus 18& BTW) laten betalen. Tenslotte heeft de jongste Prijzenbeschikking het mo gelijk gemaakt dat make laars op voor de consument slechtere voorwaarden kun nen gaan werken dan voor heen. Er wordt in de Prij zenbeschikking namelijk met geen woord gerept over de voorwaarden van dienst verlening door makelaars. „Er zit dus een levensgroot gat in de Beschikking, dat snel gedicht zal moeten worden", aldus de „vereni ging eigen huis". Samenstelling: Pieter G. den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742 Onder de titel rustig it)huis" wordt in het Bouw centrum te Rotterdam van 24 mei tot en met 1 juli 1978 een expositie gehouden over geluidisolatie. Deze exposi tie biedt zowel de wooncon sument als de vakmen veel interessants op het gebied van geluidisolatie. Zo is er een opengewerkt model van een deel van een woning op ware grootte, dat laat zien langs welke wegen geluid wordt overgedragen en tot ons doordringt. Aan de hand van modellen op ware grootte wordt ook ge toond wat met het oog op goede geluidisolatie eoedf en foute bouwkundige con structies zijn en wat er zo nodig aan kan worden ver beterd. Verder worden op deze on geveer zes weken durende expositie de verschillende lastige begrippen, die met geluid hebben te maken op aanschouwlijke wijze ver klaard en gedemonstreerd. De bezoeker vindt er tevens demonstratiepanelen waar op isolerende en geluidab- sorberende maatregelen in beeld zijn gebracht. Daarbij kan hij zelf horen hoeveel geluid hij produceert. In een „opvoedkundige" hoek draaft een film, geti teld „Wat een leven". Ten slotte is er nog het nodige te lezen over geluidisolatie. In een leeshoek vindt men de verschillende wetten enz. op dit gebied, uitgaven van Bouwcentrum en TNO, als mede een aantal boeken, ge- selecteert door de Bouwcen trum Boekhandel. De tentoonstelling wordt georganiseerd in samenwer king met het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne, de Techni sche Physische Diönst THO/TH en de Nederland se Stichting Geluidshinder. De Zwitserse bouw- en ex- ploitatiemaatschappy van vakantiewoningen en ap partementen Hapimag heeft eind vorig jaar door de ope ning van het appartements huls Zeil am See in Oosten rijk weer 65 appartementen aan haar bezit toegevoegd. Deze uitbreiding brengt het totaal 850 verspreid over verschil lende landen in Europa. Dit nieuwe huis on derscheidt zich van bestaan de appartementenhuizen omdat b(| de wooneenheden ook behoren een trimzaal, een tafeltenniszaai, een sau na, een overdekt zwembad, een zonneweide, parkeer plaatsen en een eigen gara ge- In 1978 wordt begonnen met de bouw van een apparte mentenhuis in Paguera, 20 km. van Palma de Mallorca, vlak aan de kust en temid den van pijnbomen. Verder beginnen de bouwaktivitei- ten voor een soortgelijk huis in Sörenberg in Centraal Zwitserland, ten zuiden van Luzern. Het gaat hierbij, evenals in Paguera, om een complex van 50 apparte menten, met een uitgebreide infrastructuur zoals trim zaal, solarium, lounches, restaurant en winkel. Bij de uitbreiding van het appartementenbezit wordt zoveel mogelijk uitgegaan van twee vakantieseizoenen; een zomer- en een winter sportseizoen. Vandaar dat de meeste appartementen te vinden zijn in landen als Zwitserland, Oostenrijk, Italië en Spanje. Mallorca, op Teneriffe en in Benidorm aan de spaanse kust; ten oosten van Venetië in Lido di Jesolo en in het Toscaanse land, waar het verlaten dorp Tonda helemaal gereno veerd is en de oude huizen zijn omgebouwd tot moder ne appartementen. In Oos tenrijk o.a. in Saalbach; op de Kanzelhöhe 1500 me ter boven de Ossiacher See in Karinthië-; in Bad Klein- kirchheim; in Sankt Johann en Kitsbühl. Grondaanko pen zijn gedaan om te gaan bouwen in Zwitserland, in het Zwarte Wêud en in Oos tenrijk. Vakantieflats staan verder ter beschikking in een aan tal hoofdsteden, nl. Parijs, bij de vroegere hallen; We nen, vlak bij de Opera; Lon den, in de wijk Hensington; Rome en Berlijn. Hapimag is ruim tien jaar geleden opgericht als een vakantie - organisatie, die een formule hanteert die tot op heden niet is nagevolgd. Deelnemers kopen één of meer participaties die recht geven op gemiddeld één va kantieweek in een apparte ment naar eigen keuze. Op dit ogenblik zijn er meer 14.000 deelnemers voor het merendeel Duitsers, waar onder ongeveer 650 Nederlanders. Elk partici- patiebewijs kost nu Sff. 2950,en geeft een jaar lijks woonrecht op gemid deld één vakantieweek. Het totale bezit heeft een balanswaarde van Sfr. 55 miljoen. ZA-HYPOTHEEKPLAN Na een proefperiode van twee jaar komt de Zwolsche Algemeene Levensverzeke ring te Utrecht met een nieuwe vorm van hypotheek voor huizenkopers: het ZA- Hypotheekplan. Voor mensen met een bruto jaarinkomen vanaf 35.000,— is dit ZA- Hypotheekplan een aan trekkelijke en fiskaal zeer voordelige financiering van hun woning. Belangrijk is ook dat in principe 100% fi nanciering van het huis mo gelijk is, waardoor geen eigen geld nodig is. JAARLIJKSE UITKERING RENTE Het ZA-Hypotheekplan is gebaseerd op levensverzeke ring, echter zonder de nade len van de gewone hypot heek met levensverzekering en met de voordelen van de annuiteitenhypotheek. De jaarlijkse last bestaat uit rente en premie levensverze kering met spaardeel. Elk jaar wordt over het spaardeel rente uitgekeerd als korting op de te betalen premie, die daardoor aan zienlijk lager is dan nor maal. De rente-uitkering is belastingvrij. Bovendien is er geen verlies door inflatie, zoals bij gewone hypotheek met levensverzekering waar de winst pas na bijvoorbeeld 30 jaar wordt uitgekeerd en dan veel minder waard is. Bij het ZA-Hypotheekplan is de uit te keren rente gelijk aan de geldende hypotheek rente min 1,5. Elk jaar weet men dus hoe groot de kor ting op de premie zal zijn. MAXIMAAL FISKAAL VOORDEEL Bij het ZA-Hypotheekplan wordt niet afgelost. Hier door is het fiskaal voordeel over de gehele looptijd ma ximaal groot. Ondanks de lage lasten is bij het ZA- HypoS theekplan het bedrag van de lening altijd voor 100% gedekt. Bij overlijden wordt het gehele bedrag dat nodig is om de hypotheek in één keer af te lossen bela stingvrij uitgekeerd. Ook de uitkering, van het kapitaal na afloop van de hypotheek is belastingvrij. HOGE AFKOOPWAAR- DE GEGARANDEERD Ondanks de kontraktuele looptijd van (meestal) 30 jaar is de gemiddelde loop tijd van hypotheken slecht 7 8 jaar. Bij verkoop van het huis, dus bij voortijdige beëindiging van de hypot heek, is het belangrijk te weten wat het restant is van de lening die dan in één keer moet worden afbetaald. Bij het ZA-Hypotheekplan staat de afkoopwaarde vooraf vast. Een schriftelijk over zicht met de gegarandeerde afkoopwaarden per jaar, over de gehele looptijd, wordt vooraf verstrekt. GRATIS KOSTENPROG- NOSE Alle informatie over het nieuwe ZA-Hypotheekplan is verkrjjgbaar bij make laars en assurantie-advi seurs. De Zwolsche Alge meene verstrekt via hen een kostenprognose betreffende de gehele looptijd van het ZA-Hypotheekplan. Met de ze kosten prognose, getras seerd op het voor aankoop van de woning benodigde kapitaal, kan men zien wat de kosten zjjn van Jaar tot jaar. Bij een bruto jaarinko men van 35.000,of ho ger zal het nieuwe ZA- Hypotheekplan een interes sante financieringsmoge lijkheid zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 25