4 Kroniek ener parochie Jaarverslag van het secretariaat van het Parochiebestuur van 1 mei 1977 tot 1 mei 1978. Mededelingen: 100 JAAR SINGELKERK VACATURE BANK KABOUTERKRING HET PAROCHIEBESTUUR VRAAGT: Gevraagd voor de pastorie: HET NIEUV.c STADSBLAD PAGINA 6- VRIJDAG 2 JUNI 1978 binnenstadsblad 2 JUNI 1978 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke bin nenstadsparochie: Sint Liduina - O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdam- sedijk 234b, Schiedam, Tel. 26.30.95. Deze titel van het boek van pater Jacques Schreurs M.S.C. heb ik reeds in mijn bij dragen aan het .Binnenstadsblad" van' 8 oktober 1976 en 4 februari 1977 gebruikt als opschrift. Deze titel zat dus al in mijn hoofd voordat de KRO-televisie dit verhaal bracht onder de naam: „Dagboek van een herdershond". De qualificatie „herdershond" wees de po sitie aan waarin de bazige pastoor van toen, zijn kapelaan Erik Odekerke plaatste. Hij moest van bepaalde zaken afblijven. Het zoveelste bewijs, dat er in de kerk veel veranderd is. Als ik even benadruk, dat de titel „Kroniek ener parochie" mij altijd al aangesproken heeft, dan komt dat vanwege de eigen aard van een parochie-gebeuren. Het boek van pater Schreurs laat dat ook beleven. Tegenover het rustige Limburgse landleven onder de bedreiging van een opkomende mijnindustrie staat Erik beschreven als een evangelische radicalist. Hij had toen al de P.P.R. kunnen oprichten. Dat deze kapelaan terwille van de verdui delijking van die tegenstelling voortdurend van zijn fiets moest vallen, is wat overdre ven. Hij mocht in deze wereld niet thuis zijn. De verkondiging van het evangelie tot be roep maken mag om een bijzondere menta liteit vragen, je moet er toch ook niet min of meer onnozel voor wezen. Persoonlijk laat ik mij deze qualificatie niet graag aanme ten. Maar ik heb toevallig tijdens mijn pasto raat een kapelaan gehad en ik heb er nog een die je beiden niet zonder fiets kunt denken. Er bestaat een bijna heilige band tussen hen en dit bekende Hollandse vervoermid del. Maar de stunteligheid van Erik is hen volkomen vreemd. Hoe schrijf je de kroniek ener parochie? Dat is: hoe beschrijf je het leven van een parochie in al zijn elementen. Wat is een parochie? Om dit te kunnen beoordelen moet je wel het nodige onderscheid maken. Wij spreken wat gemakkelijker over de kerk. Bij de vraag naar de kerk, zal onze eerste gedachte wel uitgaan naar het kerkgebouw en de verzorging die daar geboden wordt. Het is en blijft een trefpunt van getrouwen. We vieren er de liturgie. Geloof vraagt noodzakelijk om liturgie. Je zou het de adem van het geloofsleven en het geloofsgetuigen mogen noemen. Liturgie maakt het geloof levend en zicht baar. Het zal duidelijk zijn, dat zeker onze Katho lieke liturgie alleen in een kerkgebouw ge vierd kan worden. In dit onderdeel van het kerk-zijn past een jaarverslag van kerkelijke gebeurtenissen en natuurlijk ook een overzicht van de fi nanciën. Deze verslagen zijn U reeds geboden. Ik wil er enkele cijfers aan toevoegen. Liturgisch leven mag men ook sacramen teel leven noemen. Liturgie is vooral ook de bediening van de sacramenten. In 1977 zijn in onze kerk 47 kinderen ge doopt. Het aantal eerste communiekantjes en vor melingen weet ik niet precies; maar als ik dit aantal schat tussen 40 en 50 zit ik er be slist niet ver naast. Het aantal huwelijkssluitingen waarbij wij minstens betrokken waren bedroeg 33. Wij verleenden onze dienst bij 20 uitvaar ten. Bij deze getallen is een kleine vervaging van parochie-grenzen waar te nemen. Het toedienen van het sacrament der zie ken is grotendeels verschoven naar de rec toren van Nolet en Huize Frankeland. Het kerkgebouw als plaats van samen komst vraagt ook naar het kerkbezoek. Ik denk dat ik de bedoeling begreep van een deelnemer aan onze ziekendag toen hij mij vroeg: „Pastoor, hoe gaat het in de pa rochie?" Ik heb hem toen geantwoord: „Gaan doet het altijd; vooruit of achteruit; het lijkt soms op een springprocessie". De toeloop naar de kerk wisselt af. Het re gelmatige bezoek loopt nog steeds wat achteruit, maar er zijn ook weer van die momenten, die een volle kerk opleveren. Gaarne besluit ik dit aspect van de kerk met een woord van waardering en dank baarheid aan allen, die op velerlei wijzen bij de instandhouding 'en verzorging van ons kerkgebouw en de liturgie betrokken zijn of waren. In deze zin zitten ze allemaal in. Een parochie bestrijkt ook een bepaald ge bied. Ze heeft plaatselijke grenzen. Wat kun je doen voor hen, die binnen de grenzen van een parochie wonen? We spreken dan over tweerichtingverkecv Er is een ricutirlg naar de kerk toe; maar vat stralen >v'i uit naar buiten? In onze vergaderingen van parochiebestuur en commissies is dit onderwerp nog al aan de orde geweest. Op dit niveau hoort ons sociaal-maat schappelijk werk thuis. Het bevat het werk onder bejaarden, het werk van de Zonne bloem en het jeugdwerk. Ook het „Binnenstadsblad" geef ik een plaats in deze ruimte. Het wil immers niet alleen aan informatie doen, maar ook wat aan geloofsverkondiging op een wijze, die ook niet-kerkelijken iets zou kunnen zeg gen. Welk resultaat hier wordt geboekt is op zich nooit te peilen, maar er zijn van tijd tot tijd wel eens bemoedigingen te horen. Ook hier een woord van waardering en dankbaarheid aan hen, die hun activiteiten op dit baanvak verlenen. De relatie met zover anderen, die niet in de genoemde groepen zijn opgenomen, is een zeer moeilijke. Nood is er genoeg; vooral geestelijke nood. Maar of er hier een religieuze achtergrond aan te pas komt, of liever erkend wordt, betwijfel ik sterk. De socialisatie van het leven moet door ons van harte worden toegejuicht, maar het heeft de weg naar de kerk niet bevorderd. We zijn nu beland bij de religie, de zaak van het geloof. Derde segment!! Het geloof is het hart en de ziel van de kerk. Parochie is allereerst geloofsgemeenschap. Wat kun je daarover zeggen? Ik kan er niet volledig aan voorbijgaan, want dan zou mijn verslag geen „Kroniek ener Parochie" mogen heten. Leven we in een tijd met een geloofscrisis? Wanneer men geloof en getrouw kerkbe zoek aanelkaar verbindt, moet men dit be vestigen. Deze binding heeft in onze kerk sterk geleefd. Wie niet langer zijn zondags plicht vervulde was een ongelovige. De be trokkene werd als afvallige kerkvijandig. Men zal dat momenteel niet zo gauw meer duryen beweren. De kerk heeft in aantrekkingskracht veel verloren; zij is niet geheel afgeschreven. Dat bewijzen Kerstmis en wat minder Pasen. Ik heb tot nu toe aan de verleiding kunnen weerstaan dit slechts te moeten verklaren uit nostalgie of folklore. Naast de grote religies vermenigvuldigen zich „de geloofjes" niet minder dan vroe ger. Er schijnt toch behoefte aan te zijn. Sprekend over het geloof als hart van de kerk, kan ik mij niet beperken tot een jaar verslag in cijfers. Er is een sterk verschil in het verstaan van het geloof ontstaan. Dat heeft zich niet be perkt tot een jaartal. Wel valt de grote verandering grotendeels samen met mijn 10-jarig pastoraat in Schie dam. Ik herhaal het nog maar even: het geloof is het hart van de kerk. Het heeft zich ver plaatst van de vaststelling van waarheden die het hele leven precies omschreven en bepaalden, naar een idealisme dat het menselijk leven in zijn licht en duister, in zijn vreugde en verdriet, een weg wil wij zen. Het is de weg naar het hart. Geloof is op de eerste plaats geen verkie zing meer voor je eigen juiste keüze. Geloof is zoeken naar een brokje geluk en tevredenheid voor allen. Geloof werd van een veilig bezit, tot een moeilijke opdracht. Geloof is geen weg naar de bevrediging van je eigen hart in een volledige zekerheid. Ge loof is juist zoeken vanuit de onbevredigd heid van je hart naar de zekerheid, die je kunt vinden in het hart van God. „Ons hart is onrustig tot het rust in God". Dit religieuze axioma van Augustinus is nog altijd geldig. De geloofsverkondiging in de laatste jaren beroept zich op het primaat van de liefde. Onze kinderen worden niet langer gedoopt om ze van een eeuwig onheil te bevrijden; ze worden gedoopt in dankbaarheid voor het wonder en de blijdschap om het leven, dat niet alleen uit mensen is verwerkt. De doop erkent, dat ze ook kind van God zijn. Jonge mensen die in de kerk hun huwelijk 'willen bevestigen, vragen niet om een juri dische erkenning van hun verhouding. Ze vragen niet om een stempel van kerk of maatschappij op hun verbond; ze vragen om hulp en begeestering om hun liefde te kunnen bewaren tot in de trouw tot der dood. De „Kroniek ener Parochie" is tegenwoor dig niet hoofdzakelijk meer het verhaal van de pastoor en de kapelaan. Meer dan vroeger wordt het gezin betrok ken in de geloofsopvoeding. Langzaam maar zeker komt deze medewer king op gang. Kerk en school kunnen in het geloofsonder richt niet meer zoveel bieden als vroeger. Dat het gezin zijn bijdrage moet gaan ge ven., zou wel eens een gunstig verschijnsel kunnen blijken. Ook de volwassen-katechese en de bijbel cursus hebben de geloofsverdieping tot doel. De moderne uitleg van de bijbel, die grote aandacht schenkt aan de beeldtaal, heb ik als een verrijking ervaren. Daarom hoop ik tenminste aan de gelqofsverkondiging die daarop is gebaseerd, voorlopig nog even te kunnen meedoen. Ik hoop ook met dit werkstukje en enkele artikelen in het „Binnenstadsblad", de kro niek van 10 jaar St. Liduina-Rozenkrans voldoende te hebben vastgelegd. (Toespraak, uitgesproken bij gelegenheid van de parochievergadering op woensdag 17 mei 1978). J. A. L. Laurent, pastoor. De scoutinggroep St. Franciscus-Lodewijk heeft een aantal dames bereid gevonden als leidster op te gaan treden voor een nieuw op te richten (meisjes van 7 t/m 9 jaar) De bijeenkomsten zullen worden gehouden op de zaterdagmorgen. U kunt uw doch tertje opgeven bij mevr. A. Kars, Poortugaalsestraat 16, Schiedam, tel.: 730858. Mej. A. Leermakers, Den Bommelsestraat 52, Schiedam, tel.: 732598 (na 6 uur). De bijeenkomsten zullen worden gehouden in het pand van de groep. Lange Haven 11 Wegens plaatsgebrek zullen de jaarversla gen van de Commissie Pastorale Zorg en de Commissie Maatschappelijk Welzijn en de namenlijst van dopelingen en vormelin gen geplaatst worden in de volgende editie van het Binnenstadsblad. Deze verschijnt op 4 augustus a.s. Dit jaarverslag zal alleen die zaken behan delen die in de commissies niet aan de orde zullen komen. Het contact" met Monumentenzorg is een hopeloze zaak: wij krijgen zelfs geen ant woord op onze vraag ons te berichten be treffende de ontvangst van ons schrijven tot plaatsing van de Singelkerk op de lijst voor de Monumenten. De gemeente Schie dam berichtte dit wel. De kopieën van alle brieven betreffende bovenstaand verzoek hebben wij aan de Provinciale Staten doen toekomen. De Wilgenburg, een zelfstandig werkende werkgroep heeft een sluitende exploitatie en de bezettingsgraad ligt hoog. Het inte rieur heeft een grondige opknapbeurt ge had en de keuken is gemoderniseerd. Contacten naar buiten. Het Parochiebe stuur vindt het noodzakelijk het contact met het Dekenaat te verstevigen. Aange zien een contactpersoon niet te vinden is hebben wij besloten per toerbeurt de verga deringen van de Dekenale Adviesraad te bezoeken. De Dekenale Financiële Com missie heeft wel een vaste vertegenwoordi ger. Werkzaamheden in de Parochie. Aangezien de heer Melchers en de heer v. Geloven Schiedam binnenkort gaan verlaten heeft het P B. hoog nodig aanvulling nodig. Onze vice-voorzitter zal de zaken van de voorzitter voorlopig waarnemen. Mevrouw Zetteler-v. Geloven legt wegens voortzet ting van haar studie haar taak als notuliste neer. Gaarne zouden wij ook een vaste ver tegenwoordiger bij de D.A.R. hebben en ie mand die de commissie communicatie ge stalte wil geven. In de commissies is uit breiding ook wenselijk. Zo u ziet is de in breng van leken noodzakelijk om de paro chie te laten functioneren. De meest directe zorg van het P B. is de pastorie en haar be woners. Zuster Vermeulen gaat per 1 juli op bijna 70-jarige leeftijd de pastorie verla ten, de pastoor heeft te kennen gegeven het liever wat rustiger aan te gaan doen. Het jaarlijks rapport van de Bisschoppe lijke bouw inspecteur geeft een inzicht wat in de komende jaren aan kerk en gebouwen zal moeten gebeuren. Zeer noodzakelijk is het buitenwerk aan kerk, pastorie en Wil genburg. De omlijsting van enige ramen is slecht, leiwerk en goten moeten gerepa reerd. Als dit alles gerealiseerd zou worden is er een bedrag van ong. 170.000,mee gemoeid. Een zaak, die het P B. zorgen baart, maar eigenlijk de gehele parochie aangaat. Wij hopen dat dit kort overzicht een inzicht heeft gegeven van enige algemene zaken in de parochie. A. A. Geerdes-Jonker Roelants secr. In het jaarverslag van het secretariaat van het Parochiebestuur kunt u lezen, dat er en kele bestuursfuncties vacant komen. Ge vraagd worden een mannelijke of vrouwe lijke: 1. VOORZITTER. Er wordt eenmaal per maand vergaderd en wel iedere tweede maandag van de maand. 2. PENNINGMEESTER. Twee vergade ringen per maand. Op de eerste maan dag van de maand met de commissie fi nanciën, op de tweede maandag van de maand met het Parochiebestuur. 3. NOTULIST. Het notuleren van de ver gadering van het Parochiebestuur op de tweede maandag van de maand en het uitwerken van de notulen thuis. 4. EEN KONTAKTPERSOON. die vanuit de Parochieraad de bijeenkomsten van de Dekenale Adviesraad bijwoont. De D.A.R. komt ongeveer zesmaal per jaar bijeen. 5. EEN DAME. die éénmaal in de 14 dagen een ochtend mee wil helpen de Kerk te verzorgen. Steek uw licht niet onder de korenmaat, wees niet te bescheiden, maar meldt u voor een van de functies bij de secretaresSfe van het parochiebestuur, mevrouw A. A. Geer- des - Jonker Roelants, Willem de Zwijger laan 31, Schiedam. Tel.: 265807. voor de verzorging van haar pastores, de pastoor en de kapelaan: een dame. die zich zou willen bezighouden met de dagelijkse gang van zaken in hét huishouden en desgewenst tevens part-time mee kan functioneren met pastoraal werk als bejaarden werk, ziekenbezoek, kerkver- zorging, enz. Salariëring volgens regeling van het Bis dom. Meer huishoudelijke hulp aanwezig. Huisvesting mogelijk Voor verdere inlichtingen en sollicitatie kunt u zich wenden tot mevr. A. Geerdes- Jonker Roelants. Willem de Zwijgerlaan 31, Schiedam. Tel. 010-265807. voor enige ochtenden en/of middagen per week nette zelfstandige hulp in de huis houding. Aanmelden en inlichtingen aan de Pastorie, Singel 104, Schiedam. Tel. 268228. Het jaar 1981 lijkt nog ver, maar het vieren® van een eeuwfeest is niet iets dat je even in® een handomdraai organiseert. En gevierd® gaat het worden: groots! Een week lang zul- len de inwoners van Schiedam tegen elkaar J zeggen: i feest"... „Kijk de Singelkerk, daar is Parochianen, schudt uw creatieve geest wakker. Overstroom de pastorie met uw ideeën. Een j| gedenkboek? Optocht? Tekenwedstrijd j| voor scholieren?... Wat heeft er allemaal geleefd in de paro- j§ chie gedurende de afgelopen honderd jaar. Wellicht kan een markante herinnering uit- gewerkt worden. Hoe vieren andere parochies zo'n feest. Weet u het? Nogmaals, kom met uw suggesties naar de pastorie. Gaarne vóo'r 1 september a.s. Daarna moe ten de feestcommissies gevormd worden die de ideeën gaan uitwerken. S o®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 6