Vice-voorzitter Piet de Pater: bakermat van vele kampioenen 4 lilk Handen vol aan de Cadet, De heer P. de Pater doende aan bootjes van zijn kinderen. Cadet is basisopleidingsschip voor de jeugd Kait u die die sfeer van watersporters onder elkaar. Die geheel eigen ambiance van lieden die gewend zijn het „ruime sop" te bedwingen met hun massieve mo torboten of dito jachten. Tellingen hebben uitgewezen dat gelukkig maar een groot deel van deze golven bestormers het hele jaar door hun boot voor anker laten liggen. Zouden ze er namelijk allemaal op uit trekken dan kon het nog wel eens een grotere janboel worden dan op de Nederlandse wegen op die hollandse wateren. Om met de grote heer Appel te spreken er wordt nogal wat af gerotzooid met die bootjes. Gesprekken met lieden die in de beroepsvaart zitten leveren stof om boekdelen hierover te vullen. Dit alles neemt niet weg dat er wel de gelijk een groep watersporters is die wat meer ambieren dan het hengeltje uitgooien en bruinen op het dek. Met name de zeilsport telt vele lieden die wat professioneler op het water doende zijn. En dat zeilen nu is veel minder makkelijk dan het op het eerste gezicht lijkt. Men moet er jong mee beginnen om op wedstrijdniveau mee te kunnen draaien. Van de techniek en fysiek wordt veel gevergd. Het is ook een zwa re sport. Voor de jeugd van 8 tot 18 jaar is er een boot ontwikkeld die door de jaren heen heeft bewezen de leer school bij uitstek te zijn voor jeudigen. De Cadet. Voor velen het bootje waarin ze de eerste beginselen van die moei lijke zeilsport hebben geleerd. We spraken overhet hoe en waarom van deze Nederlandse tak van de Interna tionale Cadet organisatie met de heer Piet de Pater, vice-voorzitter en make laar te Waddinxveen van professie. Zijn kinderen varen anthousiast in zo'n bootje. De heer de Pater is ook sqau- dron leider van de groep Reeuwijk. Wat inhoudt dat hij het toezicht heeft op een zwerm bootjes in zowel binnen als buitenwater. Wat is nu precies de Cadet. De heer Piet de Pater: De Ca det is een rasechte wedstrijdboot spe ciaal voor de jeugd ontworpen door lack Holt. Een tweemans-zwaardboot waar jeudige zeilers, tot hun 18e jaar, alle fijne kneepjes leren die hen later te pas komen, bij het overgaan naar een andere internationale of Olympische klassen. Een eenheidsklasse die een in spiratie is voor de topzeilers van mor- gen. De internationale CADET is de eerste jeugdboot ter wereld die officieel er kend is door de Internationale Yach ting Racing Union I.Y.R.U. De algehele controle op de klasse berust bij dit orgaan, die alle meet- en regle ment voorschriften onder hun beheer hebben. De CADET is ontworpen om gebouwd te worden in hout op polyester. Spe ciaal is aandacht besteed aan de vei ligheid van z'n bemanning. Ingebouw de luchtkasten zorgen voor een groot drijfvermogen bij eventueel omslaan. Door z'n stevige constructie is de boot geschikt voor binnen als voor buiten water. De CADET is niet ontworpen voor vol wassenen en de leeftijdsgrens garan deert de zekerheid dat het een exclu sieve jeugdwedstrijdboot blijft waarin men alle technische en taktische han- ielingen tot in de perfectie leert. Aanvankelijk ontwikkelde de CADET zich hoofdzakelijk in Engeland, thans is de Cadet over de gehele wereld ver-, spreid. Grote vloten vindt men in Po len, Engeland, Rusland, Spanje, Oost- Duitsland, Argentinië, België, Canada, Tsjecho-Slowakije, Yogoslavië, Bulg arije, Hongarije, Tasmanië, Italië, Por tugal, Zuid-Afrika, Wales en Nedera- land. In vele van deze landen is de Ca det door de nationale Verbonden aan gesteld als opleidings wedstrijdboot. Ieder land heeft zijn eigen klasse orga nisatie die weer verantwoording aflegt tegenover de algemene internationale Cadet organisatie Central Commi- tee in Londen. Door vorming van squadrons met aan 't hoofd een squa dronleider heeft men een vrij goede controle qua zeewaardigheid en vei ligheid van de boten. Buiten de eigen nationale en internationale klasse evenementen wordt er ieder jaar een officieel wereldkampioenschap geor ganiseerd, in een land waar de Cadet vertegenwoordiggd is. In 1976 werd voor het eerst het W.K. in Gouda ge houden, 1968 Polen, 1969 Spanje, 1970 Australië, 1971 Engeland, 1972 Yugo- slavië, 1973 België en in 1974 in Portu gal, Italië heeft zich kandidaat gesteld voor 1975, India en Tsjecho-Slowakije in 1976 en 1977. Polen stelde zich in 1977 kandidaat voor de eerste Europe se Kampioenschappen. Bijna 8000 Ca dets zijn officieel geregistreerd in Lon den, en de klasse groeit gestadig over de gehele wereld. Dat ondanks, de vooruitgang van technieken en mate rialen in al die jaren, er geen betere jeugdboot is ontwikkeld, stemt de Ca det tot de beste totale jeugdwedstrijd boot tot nu toe. Zie de vele Olympi sche- en Internationale zeilkampioe- nen die hun eerste zeilervaringen op deden in de CADET". Aldus het gloedvolle betoog van de heer de Pater. Waarom nu deze Cadet met zijn twee koppige bemanning als favoriet? De heer de Pater: „in de eersteplaats wordt er erg veel voor de jongelui geor ganiseerd. Ze doen mee aan nationale en internationale wedstrijden. Er is een vooijaars- en wintert ra ining en daar naast uiteraard het zeilseizoen. Als ouders zoek je een goede sport voor je kinderen. Wij zijn tot de ontdekking gekomen datdit Cadet zeilen een sport is die vele eigenschappen ontwikkelt. Ze leren het teamwork en ook het „afzien". Het is ook een sport waarbij de steun van de ouders onontbeerlijk is. De bootjes moeten op dak van de auto of op een trailer immers vervoerd worden. ZEILEN LEREN We kunnen ons best voorstellen dat ie mand zeilen wil leren en door al die boottypes niet meer weet waar hij be ginnen moet. Dr. J. L. J. Gaillard zei hierover het volgende. De opleiding in wedstrijdaktische en konditionele zin zijn niet duidelijk aan een bepaalde serie boottypen gebon den, zoals dat wel het geval is met di verse technische aspekten. De zeilopleiding kan het beste begin nen in een „Optimist" of in een „Piraat". De grootste waarde van deze beide boottypen ligt in het het spelen derwijs in groepsverband les krijgen in zeilen, waarbij het kompetitie-element bij de één meer en bij de ander minder naar voren komt. Het is voor de ontplooiing het beste als het kind in deze boottypen blijft varen tot hij ze onder alle weersomstandigheden volle dig beheerst. Dan kan hij zeilen c.q. schipperen. Piet de Pater, vice-voorzittcr van de Nationale Cadet-organisatie, zal u gaarne de nodige inlichtingen ge- „CADET"-KLASSE Voor zijn algemene zeilopleiding is het het beste als ieder kind (als een soort lagere schoolopleiding) ook ervaart wat het zeilen in een tweemans-zwaardboot betekent. En dit laatste dan eerst als bemanning en later als stuurman. Pas dan is het kind op grond van eigen er varing in staat te oordelen, waarvoor hij het meest geschikt is: 6f voor stuur man of bemanning. Of voor één- of twéémanszeiler, 6f voor wedstrijd- of toerzeiler. Van nationaal en interna tionaal voorkomende boottypen die speciaal en alleen voor de jeugd zijn ontworpen blijkt de internationale ,,Cadet"-klasse (ontwerp 1947) tot nu toe de enige erkende boot te zijn, waar in alle eerder genoemde zeiltechnische facetten geoefend kunnen worden. Het is dan ook niet meer dan logisch om de internationale „Cadet" te adviseren als tweemanszwaardboot de z.g. primaire wedstrijdzeilopleiding voor de jeugd van 10-17 jaar. Naast de mogelijkheid om alle zeiltechnische eisen te beoefe nen spelen nog extra overwegingen als mogelijkheden van internationaal kon- kakt (b.v. met Belgen en Engelsen) een rol, alhoewel niet primair. Door de strenge reglementering zijn de aan schafkosten van de „Cadet" laag. Door de goed georganiseerde internationale en nationale klasseorganisaties wordt de „Cadef'-zeiler ook een wedstrijd zeiltraining gegarangeerd. Né de „Cadet"-klasse is een veel uitgebreide re keuze van boottypen mogelijk die voldoen aan het gestelde doel. De één- manszeiler bijvoorbeeld die tevreden is met zeilen in (West)-Nederland en mis schien een enkele ontmoeting met En gelsen op prijs stelt moet haast wel overgaan tot het kiezen van een „Solo". Men bereikt daarin de beste resultaten wanneer men een gewicht heeft van zo'n 75-80 kg. De éénmanszeiler met meer internationale ambities heeft een grotere keuze. Voor hem bestaat de mogelijkheid van de „Europe-Moth", „OK-klasse", „Laser" of „Contender". Vanuit één (of meer) van deze laatste klassen is de overgang naar de mo menteel Olympische „Finnjollen"- klasse voor de hand liggend. De twee manszeiler, die tevreden is met wed strijdzeilen op nationaal of regionaal gebied heeft een grote keuze en zijn omstandigheden (financieel, sociaal, karakterologisch) zullen uiteindelijk bepalen waarin hij gaat kunnen de „Stern", „Yngling", „Pampus" „Schakel", „Regenboot", 12-voetsjol enz. noemen, manszeiler die er prijs op stelt zich ook op internationaal niveau te moeten waarmaken kan daarvoor kiezen uit: „Vaurien", „Flying junior", 420-klasse en de iets grotere 470-klasse die Olym pisch is. Vanuit de 470-ldasse kan de' ervaren en volgroeide zeiler dan over stappen in de „Flying DutchmanC „Tempest" „Tornado" of „Soling". Met het mooie weer komt ook weer de trek naar het water. Voor ouders be paald het overwegen waard de kinde ren zeilen te doen leren. Voor informaties Midden-Holland: P. de Pater, Brugweg 99, Waddinxveen. Tel. 01828-3581. Voor Cadetklasse Ne derland de secretaresse: mevrouw Lies Gaillard-Eichhorn, Ant. Duycklaan 12, Leiden. Tel. 071-154890. varen. We „Vrijheid", „Valk", „Spanker", De twee- Fraai beeld van de Cadet in aktie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31