Eindelijk zicht in begin reconstruktie HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 - WOENSDAG 21 JUNI 1978 Boawen in de binnenstad oftewel eindelijk zicht op begin reconstruc tie voor het nieuwe Schiedamse stadshart. Niet alleen uit nostalgi- r-sche overwegingen larderen wc de aankondiging rond die plannen, waarvan de contouren nu duide lijker worden, met foto's uit het sfeervolle oude Schiedamse stads hart. Want je weet maar nooit wat overeind blijft en wat t.z.t. het veld moet ruimen voor de man met de moker... Aangepaste plannen voor het nieuwe Schiedamse stadshart Sinds gistermiddag is Schiedam weer een nota over de stadsvernieuwing in de binnenstad rijker. De zoveelste nota, over een zaak waarover nu al 22 jaar wordt gepraat, zonder de discussies eindelikjk eens worden beëndigd en dat er daad werkelijk met stadsvernieuwing in het verpauperde stadshart van Schiedam wordt begonnen. De gisteren gepubliceerde nota, onder verantwoording van het college van burgemeester en wethouders en gepre senteerd door de wethouder ruimte lijke ordening ir. Chris Zijdeveld wil met iedereen opnieuw een discussie aangaan over de binnenstad. Waarom zo ineens de zoveelste nota binnen stad Schiedam. Wethouder Zijdeveld: „wij hebben be richt gehad dat de raad van state zijn advies aan de kroon heeft uitgebracht over de talrijke bezwaarschriften die tegen het uit 1973 bestaande plan re construktie binnenstad Schiedam zijn uitgebracht. Wij als gemeentebestuur verwachten nu echt binnenkort antwoord van de kroon, lees in feite de minister van ruimtelijke ordening Beelarts van Blo kland. Daarna willen we echt begin nen. Wij willen een snelle start zonder opnieuw te worden geconfronteerd met het nalopen van alle procedures die de wet ruimtelijke ordening kent", aldus wethouder Zijdeveld. Bouwen dus in de binnenstad en liefst op korte termijn maar dan wel onder supervisie met de ontwikkelingsmaat- schapij Empeo waaraan een vorig col lege in de toenmalige wethouder van stadsontwikkeling Cor Bolmers zich met huid en haar heeft verkocht inzake de reconstruktie van het Schiedamse stadshart „Inderdaad" zegt wethouder Zijdeveld, „we kunnen ervan uitgaan dat in de binnenstad wordt gebouwd door en voor rekening van de ontwik kelingsmaatschappij Empeo de doch ter van bouwgingant Brederode be kend van Hoog Catharijne bij het Utrechtse station. OPMERKELIJK Twee opmerkelijke en vernieuwde za ken in deze discussie-nota binnenstad Schiedam. Ten eerste het, wegpoetsen van de metrolijn via de Lange Haven en daarvoor in de plaats een openbaar vervoertraject, via een sneltram van Rotterdam via de Broeisvest en de 's Gravenlandseweg voor zover dit het traject betreft in de binnenstad en gro te voorrang voor woningbouw in het stadscentrum, naast uiteraard het bouwen van winkels. Wethouder Zijdeveld: „de woning bouw in de binnenstad in verhoogde vorm is onze grootste wens. Niet alleen hebben de winkeliers de klanten bij de deur, maar als er mensen in de binnen stad wonen leeft dit stadscentrum. De mensen blijven graag in Schiedam", aldus wethouder Zijdeveld, dat heeft de 27e mei wel bewezen de dag van de welzijnsmarkt en de aansluitende bra derie. We gaan er ook van uit dat er „kleinschalig zal moeten worden ge bouwd. Kleinschalig en beschut" aldus wethouder Zijdeveld daarmee neemt Schiedam een unieke postie in de Rijn mond in. In de binnenstad zullen wij ook de auto's moeten terugdringen zelfs voor de bewoners", aldus het ge meentebestuur en wethouder Zijdeveld in de discussienota. „De toekomstige bewoners dienen er dus van uitte gaan dat de woning altijd per auto te bereiken is, maar dat dei auto op zeker afstand van de woning geparkeerd moet worden". Zo denken wij er ook over om het oude VROM terrein aan de Buitenhavenweg in te richten voor parkeerders, tegen betaling", aldus de heer Zijdeveld, „want je kunt financieel zo'n aantrek kelijk stuk grond vlak tegen het stad scentrum aan maar niet zo laten liggen". De Schiedamse binnenstad moet dus woonen winkelgebied worden goed te bereiken per openbaar vervoer. Maar wat gaat dat kosten? EXPLOITATIES De oorspronkelijke exploitatie opzet gaf een tekort te zien van bijna dertig miljoen gulden. Het is zeer onwaar schijnlijk dat de gemeente dit tekort dragen kan. Wijziging van de plannen moet dus zeker niet leiden tot hogere kosten en lagere opbrengst. Integen deel het is van het grootste belang dat tekorten verminderd of zelfs voorko men worden. Nu valt het buiten de draagwijdte van een discussienota om een aangepaste exploitatie-opzet bij te voegen. Wel kan en moet bezipn wor den wat, zeer grof gezien, de financiële kansen zijn. VERVANGEN Als eerst ingrijpende wijziging komt naar voren het vervangen van het ge dachte winkelgebied in het centrum door woningen. De grendprijs die voor deze woningen kan worden verkregen ligt, lager dan die voor winkels wordt ontvangen. De in het gewijzigde plan gedachte winkels staan op het stadserf. Dat betekent opbrengsten voor een ge- Wethouder Chris Zijdeveld: binnen stad beschut en kleinschalig. bied dat oorspronkelijk weinig of niets zou opbrengen. Bovendien zijn de marges ruimer omdat deze winkels niet op een dure verhogingsconstructeie be hoeven te worden gebouwd. Verder kunnen boven deze winkels naar verwachting ook de woningen meer meedragen in de kosten. Ook de andere bebouwing op het stadserf zal in staat goed in de kosten mee te dra gen, zodat het mes aan twee kanten snijdt. In het stadserfgebied die het gevolg zijn van het laten vervallen van de westelijke toegang zullen naar het zich laat aanzien ook een vermindering van de kosten met zich brengen. DIC wet tigt de verwachting dat plannen ten minste minder grote verliezen met zich zullen brengen dan de oorspronkelijke opzet van het bestemmingsplan bin nenstad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 32