mm®* mmmm HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 33 - WOENSDAG 21 JUNI 1978 VERLENGDE PASSAGE De nota gaat allereerst in op de beken de voorgeschiedenis en de reden waar om alles zo vertraagd is. Zo voldeed een verlengde Passage, een belangrijke onderdeel van het oorspronkelijke in 1973 uitgebrachte reconstruktieplan binnenstad Schiedam, niet aan de voorwaarden die het rijk stelt ten aan zien van soberheid en doelmatigheid voor het verkrijgen van geldelijke steun. Hoe de zaak financieel tenslotte zal af lopen is nog de vraag, wel is er duide lijkheid ontstaan met betrekking tot het hoogwaardig openbaar ver voersysteem. Vrij zeker is dat ondergrondse system en niet door de minister gesubsidieerd worden en daarmee onbereikbaar zijn (nog afgezien van de noodzaak of wenselijkheid). Uitgegaan moet dus worden van een bovengrondse systeem en voor een dergelijk systeem is slechts één logisch tracé denkbaar: via Rotter- damsedijk Broersvest 's -Graven- iandseweg Van Haarenlaan... Dat is nogal wat anders dan het ondergrond se tracé waarbij het oorspronkelijke ontwerp van uit is gegaan. Het bovenstaande is aldus Zijdeveld voldoende aanleiding om het bestem mingsplan van 1974 critisch te bezien op de mogelijkheden tot aanpassing. Wethouder Zijdeveld in zijn discussie nota ,,al lang is het bekend dat veel Schiedammers bij het doen van kopen baak naar de buurtsteden gaan in plaats van naar het eigen centrum. Ze ker nu de toekomst voor de Schiedam- se economie er slechter uitziet is het van groot belang koopkracht en daar mee werkgelegenheid naar de stad te rug te trekken. Nog mooier zou het zijn als het stadscentrum enige zuigkracht kon uitoefenen op andere. Om mensen te trekken moet men iets bieden en nog liever iets bieden dat andere niet heb ben. Rotterdam-Vlaardingen en in de toekomst Spijkernisse beschikken over moderne winkelcentra die alle in be kende gladde, onpersoonlijke stijl zijn opgezet. Als enige stad in Rijnmond van enige omvang beschikt Schiedam nog over grote stukken stadscentrum die historische waarde hebben en de daarmee meestal samenhangende be schutting en beslotenheid bieden. Het is waarschijnlijk hieraan te danken dat de stad zich ontwikkelt tot het culi- narir centrum van Rijnmond en het lijkt verstandig hieruit lering te trek ken. Een beschutte, kleinschalige bin nenstad die goed bereikbaar is moet voor de toekomst goede mogelijkheden bieden. KLEINSCHALIG Bij een kleinschalige, beschutte bin nenstad behoren woningen. Woningen zorgen ervoor dat een stad 's - avonds niet veriaten en onherbergzaam wordt maar gezellig kan blijven. Bovendien is het stadscentrum voor de bewoners van dat centrum hun buurtwinkelcentrum, zodat de eerste klanten verzekerd zijn. Een woonfunctie die zo sterk mogelijk is, is dus van belang. Ook om te vol doen aan de duidelijk bestaande wens van velen om in het stadscentrum te wonen. Meest besproken (en omstreden) deel van het plan is ongetwijfeld de Ver lengde Passage. Het plan gaat uit van een concertratie van het winkelen in het zuid-oostelijke gedeelte van het plangebied. Als hoofdbestanddeel van deze winkel concentratie werd de Verlengde Passa ge gedacht die, op verhoogd niveau ge bouwd, de bestaande Passage met de Hoogstraat zou verbinden. Tussen de plaats van samenkomst en de Koe markt moesten de Hoogstraatwinkels opbloeien, van de rest van de Hoog straat werd „omschakeling" verwacht. De noordelijkste punt van het gecon centreerde winkelgebied werd gevormd door een warenhuis in de nabijheid van het eerder geplande metrostation bij de oostelijke toegang. Afgezien van het Passagegedeelte van het gebied waarin het geconcentreerde winkelgebeuren zich zou gaan afspe len, zijn beschutting en bescherming in het plan niet vor honderd procent ze ker. Er is onvoldoende garantie dat het stadserf zal worden uitgewerkt als een aantrekkelijk beschut milieu en de dreiging bestaat dat het stadskantoor in al zijn beeldverstorende kracht kan domineren. Ook de verkeersstructuur door de bin nenstand heen zou de in het centrum gebied mogelijke beschutting grondig verstoren. Hierbocen werd al opge merkt dat het stadserf de mogelijkheid in zich had weinig tot een beschutte, kleinschalige binnenstad bij te dragen. De financiële consequenties bleven echter onbesproken. De eerder ge noemde globale exploitatie-opzet sloot met een tekort van ruim 28 miljoen gulden. Ook dit vraagt om critisch bezien van gebieden als het stadserf die geen of nauwelijks opbrengst geven en dwingt tot een bezinning op verschuivingen. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor de met parkeerdoeleinden aangeduide gebie den. Tenslotte vraagt aldus wethouder Zij develd de geplande westelijke toegang aandacht. De plangrens loopt tot het midden van het water van die Nieuwe Haven. Realisatie van de westelijke toegang die tot die grens getekend staat heeft consequenties voor de ver keersdrukte van de Nieuwe Haven, die onvermijdelijk verbreed zou moeten worden. Dit zou sloop vragen van wo ningen, die in relatief redelijk staat zijn, in een wijkgedeelte waar goede woningen niet dik zijn gezaaid. Juist door de grote verwevenheid van alle deelproblemen is de keuze waar de bespreking moet beginnen een moei lijke. Het lijkt juist om te beginnen met het hart van de stad, begrensd door Hoogstraat, Grote Markt, Lange Kerkstraat en Broersveld. In de afgelo pen jaren is al vele malen de roep ge hoord om herstel van de woonfuctie in de binnenstad. Alleen al hierom lijkt het goed dit gebied uitsluitend een woonbestemming te geven. Doordat zo meer woningen kunnen ontstaan zal al een grotere kopersgroep uit de directe omgeving de binnenstad versterken. Bij uitsluitend woningbouw bhoeft ook de gedachte verkeersont- sluiting van het gebied minder zwaar en daardoor minaer verstorend te zijn. De vraag kan zelfs worden gesteld of voor deelgebieden bewoners gevonden kunnen worden die afzien van autobe zit. Deze vraag lijk lijkt zeker te passen bij een groep die bewust kiest voor wo nen in de binnenstad. Bij het uitbrei den van de woonfunctie is het centrum gebied zou een uitzondering kunnen worden gemaakt als een pand, liggend aan de gedachte winkelstraten, naar achter moet worden uitgebouwd om een '.trekker" te realiseren. Voor het winkelgebied kan worden voorgesteld in te spelen op twee ontwikkelingen, t.w. de ontwikkeling die is ingezet met het verplaatsen van de weekmarkt en reconstructies van Lange Kerkstraat, Grote Markt, Hoogstraat en Dam en de ontwikkeling m.bt. het openbaar vervoer. Beide ontwikkelingen leiden dezelfde rich ting uit. EXTRA IMPALS Het ontwerp-plan ging uit van het metro-tracé en plaatste een warenhuis en de oostelijke toegang bij het metro station. Het verwijderen van het metro-tracé werd niet gevolgd door consequenties voor het plan. Inmiddels is duidelijk dat een openbaar-vervoerslijn over de Broersvest zal lopen. Dit biedt de mo gelijkheid een halte (en daarmee „drukte-punt") te plaatsen in de nabi- jehid van de Koemarkt, (waarbij de be staande Passage meer zou moeten wor den betrokken, met ook een betere aansluiting op het Broersveld) en één bij de Lange Kerkstraat. Het door de weekmarkt gestimuleerde circuit Lan ge Kerkstraat, Hoogstraat, Broersvest krijgt hiermee een extra impuls. Deze impuls kan verder versterkt worden door in te gaan op de eerder gehoorde suggestie de panden aan de Lange Kerkstraat, die de gemeentevan een aannemer kocht en waarin een deel van de sociale dienst tijdelijk huisve sting vond, een winkelbestemming te geven en door de Hema een definitieve plaats aan te bieden op of in de na bijheid van de huidige vestiging. De noodzakelijke uitbreiding van het win kelgebied kan dan verder gevonden worden door de oostwand van de Broersvest door te trekken als winkel panden met daarboven woningen en daarachter en onder parkeermogelijk- heden. Bij het doortrekken zou een trechtervormige lijn naar het Emmma- plein gekozen kunnen worden, zodat een activiteitenpleintje kan ontstaan t.p.v. de huidige kruising en een beslo ten woongebied bij het Emmaplant- soentje. De gevelwand zou rond dit plantsoentje uitsluitend als woningen voortgezet kunnen worden. In noord elijke richting zou een onderbreking moeten ontstaan om de aandacht op de ruïne te richten. Eventueel zou even verder de wand in een aan het Prove niershuis aangepaste vorm kunnen doorlopen. Als de Hema definitief gebouwd zou worden op de plaats van de huidige Vestiging of in de nabijheid daarvan zou de ingang naar de Lange Kerk straat een pleinvorm moeten behou den. Aan de Broersvest-zijde zouden even tueel in noordelijke richting aanslui tend kantoorruimtes kunnen worden gebouwd met daaronder winkels en daarachter een onder parkeerruimten. AFWERKING In grote lijnen rest dan nog slechts de afwerking van het stadserf. Door het doortrekken van de gevelwand van de Broersvest is het horizonbederf door het stadskantoor al een eind afge zwakt. De afgeschermde binnenruimte die zo is gecreëerd, kan gebruikt wor den om bouwwerken van enige hoogte op te richten, die het stadskantoor van zijn dominerende indruk afhelpen. Hierbij kan vooral aan kantoren wor den gedacht in verband met de werk gelegenheidssituatie in de stad. Het stadserf zou een beschutte loop/fiets- lijn moeten hebben vanaf de Lange Kerkstraat naar de Singel. ALDUS DE NOTA Het lijkt beter de westelijke toegang en de daarmee samenhangende bestem mingen te vergeten, alleen al gezien de gevolgen voor de wijk west. Overigens vormt de Dam met de Vlaardinger- straat na reconstructie een aantrekke lijke uitloper in westelijke richting. De plannen die particulieren hebben m.b.t. herstel van de woonfunctie aan de Korte Haven, kunnen worden ge steund. Als de plannen worden uitgevoerd in de geest van de discussienota, kan niet worden volstaan met alleen maar bou wen. De rest van de binnenstad zal moeten worden „aangekleed" om het gehele gebied aantrekkelijk te maken. De maatregelen die ai genomen of in uit voering zijn op de Lange Kerkstraat, Grote Markt en Dam passen bijzonder goed in de ontwikkelde gedachten. Verder zal toch ook geprobeerd moe ten worden de middenstand verder te activeren bij het aanbrengen van lui fels, zoals b.v. op Broersvest en Hoog straat al is gebeurd. Ook de verdere aankleding van de gebieden moet ge richt zijn op het aanleggen van een aantrekkelijk milieu. Het zal hierbij de moeite waar d zijn tot een hechte sa menwerking te komen met alle betrok kenen. Het zal gewenst zijn bij het uitvoeren van stedebouwkundigc maatregelen in de gebieden die uitlopen naar de bin nenstad te streven naar een wederzijd se positieve beïnvloeding. Toch kan worden opgemerkt dat de ontwikkelingen in en bij de Oran jestraat de laatste tijd hebben geleid tot een versterking van deze uitlopers. Datzelfde kan worden gezegd van de gmeentelijke aanpak van Vlaardinger- straat en Kethelstraat, evenals van particuliere initiatieven die daar plaatsvinden. Er kan gestreefd worden naar een aan trekkelijke verbinding van het winkel gebied aan de Parkweg met het cen trum winkelgebied. Het ozu ook de moeite waard zijn tussen de winkels aan de 's -Gravelandseweg en de Broersvest een aantal zeer doorzichtige paviljoenachtige gebouwtjes te plaat sen die de relatie versterken en op aan trekkelijke wijze over het water uitkij ken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 33