Wereld op Wielen DE SENATOR EN MONZA Duurtest Fiat 128 CL Nieuw van Fiat: 128 Sport en Microbus Nieuw: Saab 900 Nieuwe topmodellen van Opel in juli in ons land Nieuwe aanwinsten voor Nationaal Automuseum FRED v/d VLUGT r' üi"-"y-'WÊ Met <le duurtest Fiat 128 die sinds ruim een half jaar dienst doet bij' „Wereld op Wielen" is inmiddels ruim 30.000 km. gereden. Grote pro blemen hebben zich in die periode niet voorgedaan, maar wel is hier en daar enigszins merkbaar dat het levenspad van een duurtestauto be paald niet over rozen gaat. Even memoreren: de eerste 20.000 km. vergden 1779,32 aan brandstof hetgeen neerkomt op een gemid deld verbruik van 1 op 11,9. Dit mag zonder meer. gezien het ge bruik dat van de wagen wordt ge maakt, als zeer gunstig worden be stempeld. Aan onkosten moest de eerste 20.000 km. worden geboekt een post van 199,29. Hiervan nam de 10.000 km.-beurt, die overigens pas bij ruim 14.000 km. kon worden uitge voerd, het grootste deel voor zijn rekening. De 20.000 km.-beurt gaf geen onverwachte zaken te zien. De bougies, puntjes etc. zijn ver nieuwd, de olie ververst en kleppen gesteld. Kortom een normale beurt die een normale rekening ople verde: 174,09. Verdere kosten tij dens deze periode van 10.000 km. zijn veroorzaakt door een spijker die een binnen- en buitenband dus danig vernielde dat tot de aanschaf van een nieuwe band moest worden overgegaan. Dit, omdat de auto niet tijdig tot stilstand kon worden ge- bracht. De nieuwe binnen- plus bui tenband kwamen samen op 105,26. Voorts is een keer tussendoor olie ververst, hetgeen samen met wat ruitesproeierspul op 36,10 kwam. De totale kosten over de 10.000 km. (van 20.000 tot 30.000) bedragen der halve 315,45. De 30.000 km.-beurt komt aan bod in het verslag van de volgende 10.000 kilometer. Doordat de laatste tijd het accent zeer sterk op stadsverkeer is komen te liggen de Fiat 128 wordt veel vuldig ingezet voor kleine afstand jes in druk verkeer is het brand stofverbruik aanzienlijk toegeno men. Over de laatste 10.061 km. kwam de 128 aan een verbruik van 1 op 10,1. Er werd in die periode 997,9 liter benzine verbruikt. Het to taal gemiddeld verbruik over de volle 30.000 km. ligt nu op 11,2, het geen nog altijd als zeer gunstig kan worden bestempeld. Aan brand stofkosten is tot nu toe een bedrag uitgegeven van 2835,80 gulden. De onkosten zijn gestegen tot 514,74 gulden. In aanmerking genomen dat de duurtest-128 bepaald niet zachtzin nig wordt behandeld en dat de wa gen zo langzamerhand heel Europa is doorgestuurd, van Lapland naar Spanje, kan worden gesteld dat de onkosten zeer gering zijn en dat de betrouwbaarheid van de wagen de grootste lof verdient. Goed, je be gint aan de auto te zien dat er veel mee is gereden een poetsbeurt kan geen kwaad en ook het inte rieur is „bewoond" maar echt grote klachten zijn er gewoon niet Of het moet zijn dat de scharnieren van de zijruitjes achter flink aan het roesten zijn gegaan! Op de show toonde men namelijk de eerste met de hand gemaakte prototypen van wat de Senator en de Monza zouden worden, wagens, die zelfs nog niet van een motor wa ren voorzien. De ontwikkeling van de nieuwe topmodellen van Opel was echter al in een ver gevorderd stadium, gezien het feit dat al zeven maanden later de eerste productie wagens van de lopende band rolden en de pers begin mei al gelegenheid kreeg om met de nieuwe Senator en Monza kennis te maken. Opel heeft met deze twee nieuwe modellen een geheel andere weg in geslagen. Niet meer van die wat vo lumineuze, eningszins karakterloze prestigeauto's maar fraai gestyleer- de, bijzonder elegante en functio neel ontworpen klassewagens, die qua vormgeving en prestaties di rect kunnen wedijveren met de con currenten in deze hogere prijsklas se, waaronder met name BMW valt. Het feit dat Opel naast de bijzonder fraaie vier deurs Senator een coupé-uitvoering heeft geplaatst, de Monza, die niet alleen de allure van een sportwagen heeft, maar naar onze smaak althans schitterend oogt, bewijst, dat deze Duitse fa briek opnieuw wil onderstrepen, dat het oude imago van Opel als zijnde een slecht liggende allemans- auto al lang tot het verleden be hoort. De ommekeer, die indertijd bij de introductie van de Manta begon heeft zich welzeker voortgezet bij de huidige Kadett, Ascona en Re- kord modellen, wagens die tegen woordig over uitstekende wegei- genschappen beschikken. Zo ook de nieuwe Senator en Monza, die beiden zijn uitgerust met een totaal nieuw onderstel. Aan de voorzijde is onafhankelijke wielophanging toegepast met Mc Pherson veerpoten; aan de achter zijde een geheel nieuwe constructie bestaande uit onafhankelijke wie lophanging met schuin geplaatste dubbele draagarmen, die deel uit maken van een zogenaamd „hulp frame" Dat frame is met drie grote dempingsrubbers aan de carrosse rie bevestigd. Ook het differentieel de nieuwe Opeis zijn uiteraard achterwielaandrijvers zit aan dat hulpframe bevestigd, zodat voor de aandrijving gebruik gemaakt is van aandrijfassen met homokinetische koppelingen, zoals dat ook bij voor wielaandrijvers te vinden is. Bijzonder is de toepassing van ge heel nieuwe schroefveren met een variabele diameter. Aan boven en onderzijde zijn de windingen klei ner dan in het midden, zodat diabo lisch gevormde, dubbel konische veerelementen ontstonden, waar van de windingen elkaar niet raken als de veer wordt samengedrukt Rondom zijn voorts telescopische schokdempers geplaatst, practisch vertikaal en dicht bij de wielen, waardoor naast een comfortabele vering een goede demping werd 'verkregen. Voor de zijdelingse sta biliteit werd aan de achterzijde te vens een stabilisatorstang gemon teerd. Alles bij elkaar bepaald niet de gemakkelijkste en goedkoopste oplossing voor een goede onderstel constructie, maar wel een van de* al lerbeste, waardoor de nieuwe top- moddellen van Opel zoals we tij dens een korte proefrit langs de Franse Middellandsezeekust over een voortreffelijke wegligging en hoog comfort beschikken. Aan dat comfort is trouwens ook in de wagens bijzonder veel aandacht besteed. Het gehele interieur is zeer luxieus uitgevoerd met voor alles voortreffelijk zittende stoelen met een op kogellagers lopend verstel mechanisme, traploos verstelbare rugleuningen en in hoogte verstel bare zittingen. Achterpassagiers hebben volop comfort, hoofd- en beenruimte. De uitrusting is zonder meer luxieus met uiteraard in de meest dure uitvoering, de Senator CD electrisch bediende ramen, een automatische versnellingsbak en als toevoeging aan het goed werk ende verwarmings-en ventilatiesys teem een airconditioning. De Senator en de Monza zijn me chanisch gelijk en kunnen worden geleverd met twee nieuwe 6 cilinder motoren, respectievelijk met een in houd van 2,8 liter en 3,0 liter. De eerste levert 103 KW (140 PF) bij 5200 t/m en is goed voor een tops nelheid van rond de 190 km/uur, de drie üter krachtbron, die standaard op de Senator „C" en „CD" wordt geleverd en voorlopig alleen in de uitvoering met Bosch L-Jetronic in spuiting levert 132 KW (180 pk) bij 5800 t/m en is goed voor een top van 205 km/uur. Eind van dit jaar zal ook een 3 liter motor met carbura tor ter beschikking komen. De twee nieuwe topmodellen van Opel zul len in juli in Nederland op de markt komen. Nieuwe topmodellen van Opel in juli in ons land. Vorig jaar septem ber, toen Opel op de tentoonstelling in Frankfurt de nieuwe Rekord in troduceerde, liet de fabriek „en passant" zien dat er in de nabije toekomst voor de oude prestige wa gens Admiral en Diplomat waar dige vervangers zouden komen. De Senator, zuiver als vierdeurs prestige-auto voor de zakenman die een zeer prettig rijdende comforta bele wagen wil bezitten, de Monza voor de liefhebber, die comfort, prestaties en goede rij-eigenschap- pen wil combineren met een sterk sportief tintje. Uiteraard zullen de nieuwe Opeis niet goedkoop zijn. De prijzen zijn voor ons land mo menteel nog niet bekend, maar ver moedelijk zal de goedkoopste uit voering van de Senator rond de 35.000,- komen te liggen, terwijl de duurste wagen, de CD, compleet met inspuitmotor, alle electrische bedieningen en airconditioning wel dicht tegen de 50.000,- aan zal ko men. Saab brengt in de komende herfst een nieuw topmodel uit dat de type aanduiding „900" zal krijgen. De wagen is afgeleid van de bestaande Saab 99 Combi Coupé. Die Combi Coupé zal dan ook uit produktie gaan. De Saab 900 komt boven de huidige 99 waarvan alleen nog de twee en vierdeurs versie zal blijven bestaan. Ook de 96, die al bestaat sinds het ontstaan van de fabriek kort na de oorlog, blijft onverminderd in pro duktie. De Saab 900 vertoont uiterlijk grote gelijkenis met de huidige drie- en vijfdeurs Combi Coupé. Ook de 900, die een vijf centimeter langere wielbasis heeft waardoor de ruimte in het interieur aanzienlijk groter is, heeft een grote achterdeur en een wegklapbare achterbank. De totale lengte van de 900 is met 4,63 meter liefst 21 centimeter groter dan die van de 99 Combi Coupé. Een groot deel van deze lengtewinst komt op naam van de neus die ver naar voren is doorgetrokken. Dit is vooral gedaan in verband met de Amerikaanse veiligheidseisen. De nieuwe Saab 900 wordt in een flink aantal uitvoeringen op de markt gebracht. Er is keus uit een drie- of vijfdeurs GL, al of niet met automatische versnellingsbak, een luxueuzere vijfdeurs GLE, een sportieve drie- deurs EMS en een drie- of vijfdeurs Turbo. Deze laatste heeft, zoals de naam al zegt, de tweeliter motor met uitlaatgascompressor (turbo) die goed is voor een vermogen van 107 kW (145 pk). Verder zijn lever baar de tweeliter carburateurmotor met een vermogen van 79 kW (108 pk) en de tweeliter inspuitmotor met Bosch K-Jetronic die goed is voor 87 kW (118 pk). De motoren hebben een nieuwe op hanging gekregen en de eindover- brenging is langer geworden waar door het toerental bij gelijkblij vende snelheid is verlaagd, hetgeen gunstig is in verband met het brandstofverbruik en het geluidsni veau in de auto. Speciale remblok- jes, die goed bestand zijn tegen on der meer zout en pekel, zorgen er voor dat slechts eenmaal in de ze ven jaar (gemiddeld) remblokken moeten worden vernieuwd. In het interieur valt het moderne nieuwe dashboard op. Ded voorruit is aan de onerzijde verlaagd ten op zichte van die van de 99-modellen, waardoor het zicht is verbeterd. Fil ters in de aangezogen buitenlucht houden het interieur stofvrij. De Saab 900 zal in een hogere prijs klasse vallen dan de vergelijkbare 99 Combi Coupé modellen. Begin oktober komen de eerste wagens op de Nederlandse markt. Het Nationaal Automuseum te Le- idschendam is weer tot eind okto ber van dit jaar geopend voor het publiek. Liefhebbers van antieke auto's, fietsen, rijtuigen, motorfiet sen en andere gemotoriseerde voer tuigen kunnen er weer hun hart op halen in de fraai uitgevoerde expo sitieruimten waarin oude winkel tjes zijn nagebouwd en zelfs de poort van de voormalige Spijkerfa- briek in ere is hersteld. De collectie van het Nationaal Au tomuseum wordt jaarlijks uitgebre id. Dit jaar is er een schitterende Mercedes Benz uit 1937 aan toege voegd. Deze wagen is door restau rateurs van het museum in perfecte staat gebracht De motorliefheb bers zullen een prachtig gerestaure erd Engelse Velocette als nieuwe ling tussen de oudjes aantreffen. Het Nationaal Automuseum is da gelijks geopend van 9.00-17.00 uur. Op zondagen van 11.00-1700 uur. Tijdens de autotentoonstelling van Turijn heeft Fiat naast het hele grote nieuws in de vorm van de Ritmo en de Diesels ook nog wat kleiner nieuws gebracht dat toch al leszins de moeite waard is. Dat kleinere nieuws betreft dan een speciale uitvoering van de Fiat 128 3P, de 128 Sport en een nieuwe Mi crobus op basis van de nieuwe 238E bestelwagen. De 128 Sport is een fraai uitgevoerde versie van de be staande 3P. De wagen is uiterlijk herkenbaar aan een zwarte uitmon stering met strepen over de zijkan ten. Ook het interieur is nieuw aan gekleed. De Microbus biedt plaats aan negen inzittenden plus een he leboel bagage. De wagen heeft dub bele deuren aan de zijkant voor een gemakkelijke instap. 2381:

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 44